Serie A har under de senaste säsongerna brottats med en del problem, speciellt kring mutor och supporterbråk. Detta har gjort att ligan succesivt försvagats. Men trots problemen finns det tecken som tyder på att ligan i år blir bättre. Inter har varit överlägsna de senaste säsongerna men Roma visade under förra säsongen att man har kapacitet att kämpa om Lo Scudetto. Dessutom är Juventus tillbaka på allvar efter två turbulenta säsonger.
Milan lyfter med nyförvärv
Se även upp för Milan som är revanschsugna och startar säsongen med högintressant nyförvärv som Ronaldinho, Shevchenko, Flamini, Zambrotta och Borriello i truppen. De båda förstnämnda kan, om de hittar tillbaks till gammal god form, lyfta laget till en ny ligatitel. Vi på Odds Online tror att Milan är precis rätt klubb för dessa båda före detta (?) storstjärnor.
Inter kommer tvåa bakom Milan och José Mourinhos mannar orkar inte hela vägen på grund av satsningen i Champions League, en turnering Milan som bekant i inte deltar i i år. Juventus kniper tredjeplatsen före Roma och Fiorentina. Även klassiska Napoli tror vi på allvar kommer utmana lagen strax under toppen.
Siena, Lecce och Reggina åker ur
I botten tror vi Siena, Lecce och Reggina får tacka för sig. Trupperna i dessa tre lag är inte speciellt starka vilket kommer visa sig under säsongen. Även Cagliari och Chievo kommer kämpa i botten men klarar sig kvar.





Pingback: Roma besegrar Sampdoria » Odds Online
Pingback: Catania tar ny hemmaseger » Odds Online
Pingback: Juventus och Heerenveen » Odds Online
Pingback: Elitseriedubbel ikväll » Odds Online
Pingback: Fokus: Premier League och Serie A » Odds Online
Pingback: Hemmafavoriter håller » Odds Online
Pingback: Juve och Pool tar viktiga treor » Odds Online
Pingback: Helgtrippel med favoriter » Odds Online
Pingback: Steelers historiska efter vinst » Odds Online
Pingback: Arsenal och Juventus vinner hemma. » Odds Online