TV-tider, program och spelschema, Friidrotts-VM 2013

Nedan hittar du intressanta höjdpunkter, programmet och tv-tider för Friidrotts-VM i Moskva 2013, som kommer att sändas i Tv4:s kanaler.

Program och tv-tider

Lördagen den 10:e augusti

07:30 Diskus (d) kval a
07:35 100 m tiokamp, herrar Marcus Nilsson
08:10 100 m, herrar, försök
08:15 Stav, herrar Alhaji Jeng
08:35 Längdhopp tiokamp, herrar Marcus Nilsson
08:45 100 m, damer, försök
08:55 Diskus, damer, kval b
09:20 800 m, herrar, kvartsfinal
10:20 Kula tiokamp, herrar Marcus Nilsson
12:00 Marathon, damer
13:30 Höjdhopp tiokamp, herrar Marcus Nilsson
15:05 Slägga, herrar, kval a
15:10 3000 m, hinder, damer, försök Mattias Jons
16:05 400 m, damer, försök Moa Hjelmer
16:35 Slägga, herrar, kval b Mattias Jons
16:55 10 000 m, herrar, final
17:20 Längdhopp, damer, kval Erica Jarder
17:40 400 m tiokamp, herrar Marcus Nilsson
18:15 100 m, herrar, kvartsfinal

Söndagen den 11:e augusti

07:05 110 m häck, tiokamp, herrar Marcus Nilsson
07:40 110 m häck, herrar, kvartsfinal
08:00 Diskus tiokamp, herrar, Marcus Nilsson
08:30 1500 m, damer, kvartsfinal Abeba Aregawi
08:45 Kula, damer, Kval
09:05 400 m, herrar, kvartsfinal
09:20 Kula tiokamp, herrar Marcus Nilsson
09:55 100 m, damer, kvartsfinal
11:05 Stavhopp tiokamp, herrar Marcus Nilsson
15:00 20 km gång, herrar, final
15:15 Spjut tiokamp, herrar Marcus Nilsson
16:30 Spjut tiokamp, herrar Marcus Nilsson
17:00 Längdhopp, damer, final ev Erica Jarder
17:05 100 m, herrar, semifinal
17:10 Stavhopp, damer, kval Angelica Bengtsson
17:35 800 m, herrar, semifinal
18:05 400 m, damer, semifinal
18:15 Diskus, damer, final
18:35 1500 m tiokamp, herrar Marcus Nilsson
19:05 10 000m, damer, final
19:50 100 m, herrar, final

Måndagen den 12:e augusti

07:30 100 m häck, sjukamp, damer Sofia Linde
07:40 Diskus, herrar, kval a Niklas Arrenius
08:10 3000 m, hinder, herrar, kvartsfinal
08:35 Höjdhopp sjukamp, damer Sofia Linde
09:05 Diskus, herrar, kval b Niklas Arrenius
09:05 400 m häck, herrar, kvartsfinal
09:50 400 m häck, damer, kvartsfinal
16:45 Kula sjukamp, damer Sofia Linde
17:00 Stavhopp, herrar, final Alhaji Jeng
17:05 110 m häck, herrar, semifinal
17:35 100 m, damer, semifinal
18:05 400 m, herrar, semifinal
18:25 Kula, damer, final
18:30 Slägga, herrar, final
18:35 200 m Sjukamp, damer Sofia Linde
19:15 400 m, damer, final
19:30 110 m häck, herrar, final
19:50 100 m, damer, final

Tisdagen den 13:e augusti

07:30 Längdhopp sjukamp, damer Sofia Linde
07:35 20 km gång, damer, final
07:50 Höjdhopp, herrar, kval
08:20 5000 m, herrar, kvartsfinal
09:10 Spjut sjukamp, damer Sofia Linde
09:25 Tresteg (d) kval
10:25 Spjut sjukamp, damer Sofia Linde
17:00 Diskus, herrar, final
17:05 400 m häck, damer, semifinal
17:35 Stavhopp, damer, final Ev Angelica Bengtsson
17:40 400 m häck, herrar, semifinal
18:10 800 m sjukamp, damer Sofia Linde
18:40 1500 m, damer, semifinal Abeba Aregawi
19:10 800 m, herrar, final
19:25 3000 m, hinder, damer, final
19:50 400 m, herrar, final

Onsdagen den 14:e augusti

06:30 50 km gång, herrar, final
07:30 Slägga, damer, kval a Tracey Andersson
07:40 5000 m, damer, kvartsfinal
08:25 Längdhopp, herrar, kval Michel Tornéus
08:35 1500 m, herrar, kvartsfinal
09:10 Slägga, damer, kval b Tracey Andersson

Torsdagen den 15:e augusti

07:30 Spjut, herrar, kval a Kim Amb, Gabriel Wallin
07:40 Höjdhopp, damer, kval Emma Green Tregaro
08:55 800 m, damer, kvartsfinal
08:20 Kula, herrar Leif Arhenius
08:55 200 m, damer, kvartsfinal Ev Moa Hjelmer
09:00 Spjut, herrar, kval b Kim Amb, Gabriel Wallin
17:00 Höjdhopp, herrar, final
17:05 4×400 m, herrar, kvartsfinal
17:40 Tresteg, damer, final
17:45 200 m, damer, semifinal Ev Moa Hjelmer
18:20 3000 m, hinder, herrar, final
18:45 400 m häck, damer, final
19:00 400 m häck, herrar, final
19:20 1500 m, damer, final Abeba Aregawi

Fredagen den 16:e augusti

07:30 Spjut, damer, kval a Sofi Flinck
07:45 100 m, häck, damer, kvartsfinal
08:00 Tresteg, herrar, kval
08:35 200 m, herrar, kvartsfinal Nil de Oliveira
09:00 Spjut, damer, kval b Sofi Flinck
09:30 4×400 m, damer, kvartsfinal
17:00 Slägga, damer, final Ev Tracey Andersson
17:05 1500 m, herrar, semifinal
17:30 Längdhopp, herrar, final Ev Michel Tornéus
17:40 200 m, herrar, semifinal Ev Nil de Oliveira
18:10 Kula, herrar, final Ev Leif Arrhenius
18:15 800 m, damer, semifinal
18:45 5000 m, herrar, final
19:15 200 m, damer, final Ev Moa Hjelmer
19:30 4×400 m, herrar, final

Lördagen den 17:e augusti

13:30 Marathon, herrar Mustafa Mohamed
16:00 Höjdhopp, damer, final Ev Emma Green-Tregaro
16:20 100 m, herrar, semifinal
16:35 Spjut, herrar, final Ev Kim Amb, Gabriel Wallin
16:55 5000 m, damer, final
17:30 100 m, häck, damer, final
17:45 4×400 m, damer, final
18:05 200 m, herrar, final Ev Nil de Oliveira

Söndagen den 18:e augusti

14:00 Spjut, damer, final Ev Sofi Flinck
14:15 4×100 m, damer, semifinal
14:45 Tresteg, herrar, final
15:25 4×100 m, herrar, semifinal
15:50 800 m, damer, final
16:10 4×100 m, damer, final
16:40 4×100 m, herrar, final

Källa: sr.se/tv4.se