Serbien är arrangör för Handbolls-EM 2012 som kommer att gå av stapeln, med den första gruppspelsmatchen, den 15:e januari. Turneringen kommer att pågå under två veckor fram till och med den 29:e januari då bronsmatchen och finalen avgörs. Och återigen är det Frankrike som är stora favoriter hos spelbolagen att vinna turneringen.
Vi har de senaste oddsen
På Odds Online kommer du att kunna följa turneringen med aktuella tabeller, spelschema och resultat, men framförallt med de senaste och bästa oddsen från alla spelbolag. Alla matcher kommer du att kunna följa med de senaste oddsen och inför turneringen så presenterar vi även vinnaroddsen från :Bet365:.
Så spelas Handbolls-EM 2012 i Serbien
16 lag deltar i turneringen, däribland Sverige, där lagen är indelade i fyra grupper med fyra lag i varje grupp. Gruppspelet kommer att spelas mellan den 15:e och 20:e januari och därefter går de tre bästa lagen i varje grupp vidare till mellanrundan. I mellanrundan slås de tre bästa lagen från grupp A och B samt C och D samman i två nya grupper. De lag som går vidare från gruppspelet till mellandrundan tar med sig poängen från gruppspelet, men inte poängen från de lag som har åkt ut. När mellanrundan är avklarad så går de två bästa lagen i de nya grupperna vidare till slutspelet och till semifinalerna.
Sverige lottades i grupp B tillsamman med Tyskland, Tjeckien och Makedonien. i Handbolls-EM 2010 slutade Sverige sist i sin grupp, utan att ta poäng, men med tanke på framgångarna i VM senast där Sverige slutade fyra så är förväntningarna höga.
Grupperna i Handbolls-EM 2012 med vinnarodds
Oddsen är hämtade från Bet365
Grupp A
Danmark – 1,70
Serbien – 3,50
Polen – 4,00
Slovakien – 30,00
Grupp B
Tyskland – 1,90
Sverige – 2,40
Tjeckien – 7,00
Makedonien – 21,00
Grupp C
Frankrike – 1,45
Spanien – 2,75
Ryssland – 20,00
Ungern – 25,00
Grupp D
Kroatien – 1,55
Island – 3,50
Norge – 9,00
Slovenien – 9,00
Frankrike är spelbolagens favorit att vinna Handbolls-EM 2012
Inte helt oväntat är det Frankrike, som vann EM-guld senast 2010, OS-guld 2008 och VM-guld 2011, som är spelbolagens stora favorit att ta hem turneringen och i skrivandets stund så ger Betsson oddset 2,30 om Frankrike skulle vinna turneringen. I toppen så hittar vi även Danmark och Spanien till oddsen 6,00 gånger pengarna och Kroatien tilll 6,90 gånger pengarna.








Pingback: Final i Handbolls-EM 2012 mellan Serbien och Danmark