Svenska höjdpunkter i Rio-OS 2016

Sverige kan se fram emot ett intressant mästerskap i Rio-OS. Med svenska landslag representerade i både herrarnas och damernas handboll och fotbollsturneringar så finns ed mycket att titta på med svenska intressen. Och när Rio nu utökas även med golftävlingar så finns det nu ytterligare grenar med svenska medaljchanser.

Nedan har vi listat intressanta svenska höjdpunkter under OS i Rio.

Svenska höjdpunkter under OS i Rio 2016

3:e augusti

18:00 Fotboll: Sverige – Sydafrika (damer)

4:e augusti

24:00 Fotboll: Sverige – Colombia (herrar)

7:e augusti

02:50 Handboll: Sverige – Argentina (damer)
03:00 Fotboll: Sverige – Brasilien (damer)
16:30 Handboll: Sverige – Tyskland (herrar)
17:30 Cykel, linjelopp Emma Johansson
24:00 Fotboll: Sverige – Nigeria (herrar)

8:e augusti

03:00 Simning, 100 m fjäril final, Sarah Sjöström
14:30 Handboll: Sverige – Sydkorea (damer)

9:e augusti

03:00 Simning, 200 m frisim final, Sarah Sjöström
14:00 – 20:25 Ridsport, fälttävlan, banhoppning, Sara Algotsson Ostholt, Ludwig Svennerståhl, Frida Andersén

10:e augusti

00:50 Handboll: Sverige – Egypten (herrar)
03:00 Fotboll: Sverige – Kina (damer)
14:00 – 21:30 Skytte, dubbeltrap final, Håkan Dahlby
19:40 Handboll: Sverige – Ryssland (damer)
24:00 Fotboll: Sverige Japan (herrar)

12:e augusti

00:50 Handboll: Sverige – Slovenien (herrar)
03:00 Simning, 100 m frisim final, Sarah Sjöström
16:30 Handboll: Sverige – Nederländerna (damer)
17:00 Ridsport, dressyr, GP Special lagtävling, Tinne Vilhelmsson Silfvén, Patrik Kittel, Juliette Ramel och Therese Nilshagen

13:e augusti

14:00 – 21:30 Skytte, skeet final, Stefan Nilsson och Marcus Svensson
15:50 Friidrott, diskus final, Daniel Ståhl

Söndag 14:e augusti

00:50 Handboll: Sverige – Polen (herrar)
01:50 Friidrott, längd final, Michel Tornéus
12:00 – 20:30 Golf, sista rundan Henrik Stenson, David Lingmerth
16:30 Handboll: Sverige – Frankrike (damer)

15:e augusti

03:00 Simning, 50 frisim och 4×100 m medley finalpass, Sarah Sjöström, Therese Alshammar
17:00 Ridsport, dressyr, GP Kür individuellt, Tinne Vilhelmsson Silfvén, Patrik Kittel
18:00 Segling, Laser Radial medaljrace, Josefin Olsson

16:e augusti

03:25 100 m, final, Usain Bolt
18:00 Segling, Finnjolle medaljrace Max Salminen
21:40 Handboll: Sverige – Brasilien (herrar)

17:e augusti

17:00 Ridsport, hoppning lagfinal, Malin Baryard – Johnsson, Rolf – Göran Bengtsson, Henrik von Eckerman och Peder Fredricson
17:00 Bordtennis, medaljmatcher lag, Kristian Karlsson, Pär Gerell

18:e augusti

21:00 Brottning, 53 kilo finalpass Sofia Mattsson

19:e augusti

03:30 200 m, final, Usain Bolt
17:00 Ridsport, hoppning individuell final, Malin Baryard – Johnsson, Rolf – Göran Bengtsson, Henrik von Eckerman, Peder Fredricson

20:e augusti

01:30 Stav, final, Angelica Bengtsson, Michaela Meijer
12:00 – 20:30 Golf, sista rundan, Anna Nordqvist, Pernilla Lindberg
16:00 Triathlon, Lisa Nordén
17:30 Mountainbike, Jenny Rissveds