Björn Ferry får Bragdguldet enligt Betsson

:betsson-logo:På tisdag kl. 13:00 annonserar Svenska Dagbladet ut vem som tilldelas årets bragdguld. Förra året tog Helena Ekholm (fd. Jonsson) hem priset. Betsson tror att ytterligare en skidskytt kan bli aktuell för priset.

Efter Björn Ferrys OS-triumf i Vancouver förra vintern, där han överraskande tog hem jaktstarten på 12,5 km, gör honom till favorit (2 ggr pengarna). En stark utmanare är guldmedaljören Marcus Hellner som tog hem två guldmedaljer i längdåkning. Skulle han ta hem priset ger det 2,35 ggr pengarna och om curlinglandslaget tar hem det ger det 2500 kr tillbaka på en satsad hundring.

 -Av de tio huvudkandidaterna är det två prestationer som sticker ut . Björn Ferrys OS-guld där han i jaktstarten startade som nummer åtta och gick sedan och vann hela tävlingen på ett imponerande sätt. Även Hellners guld på 3 milen som egentligen var en historisk svensk laginsats sitter också kvar på näthinnan när man ser tillbaka på året 2010, säger Thomas Bertilsson på :Betsson:.

Vem får bragdguldet 2010?

*Odds från :betsson:
Björn Ferry 2.00
Marcus Hellner 2.35
Herrernas Stafettlag i skidor 4.00
Charlotte Kalla 5.00
Henrik Sedin 7.00
Robin Söderling 9.00
Sara Sjöstrand 12.00
Therese Alshammar 12.00
Zlatan Ibrahimovic 16.00
Curlinglandslaget 25.00