Frölunda favoriter i Nordic Trophy

Finalerna i Nordic Trophy, en försäsongsserie ursprungligen med de bästa tolv lagen från Finland och Sverige, spelas i Mariehamn i en turnering sponsrad av Paf, det åländska spelbolaget. Svenska favoriter är Frölunda.

I stället för att de bästa finska och svenska lagen deltar i samma turnering, spelar finländarna och svenskarna varsin Nordic Trophy där de svenska finalerna hålls på Åland, och de finländska i Tammerfors under samma helg, eftersom de finska lagen hoppade av Nordic Trophy i juni.

De fyra finallagen på Åland är HV71, Frölunda, Djurgården och Linköping.

I den första semifinalen möts serieledarna HV71 och fyran Linköping. HV71 har varit imponerande i sina första matcher, med bara en förlust på fem matcher, och en målskillnad på 20-9. Linköping har å sin sida bara vunnit en match i ordinarie tid, och lagbygget är fortfarande oklart.

Mårtensson och Johansson återvändare i Linköping

I förra årets Elitserie åkte Linköping ut redan i kvartsfinalerna mot Skellefteå och det pressar klubbens ekonomi, speciellt när konjunkturen inte är den starkaste överhuvudtaget. Klubben blev av ekonomiska skäl av med finske backen Teemu Aalto, i augusti.

Samtidigt har Linköping fått tillbaka Magnus Johansson och Tony Mårtensson från Ryssland, båda med i Tre Kronors trupp till årets första Euro Hockey Tour i september.

Ledin tillbaka i HV 71

HV71 har fått ha kvar stommen i förra årets silverlag, och har spetsat truppen med Per Ledin, som kom hem från NHL samt Janne Niinimaa, den finske backen, världsmästare med över 700 NHL-matcher i bagaget.

Djurgården ser ljuset

Djurgårdens fans har en anledning att hoppas på en bättre framtid tack vare sina gamla hjältar och ungtuppar. Guldtränaren Hardy Nilsson är tillbaka i Stockholm, där han ledde DIF till två SM-guld i början av 2000-talet.

I Nordic Trophys serie har Djurgården visat att Nilssons spelstil passar klubbens nya stjärnor, Jacob Josefsson, 18, och Andreas Engqvist, 21. Josefssons sju poäng i fem matcher gör honom till kungen av poängligan inför finalhelgen.

Höga förväntningar på Frölunda

Men förväntningarna är kanske allra högst i Göteborg, där Ulf Dahlén börjar sin andra säsong som tränare. Förra året var en besvikelse, men årets trupp är stark.

Joel Lundqvist har återvänt hem från NHL och blivit lagkapten, Per-Johan Axelsson gjorde samma och blev assisterande kapten. Andreas Karlsson, poängligavinnaren, har återhämtat sig från knäskadan, vilket ger Frölunda en offensiv kraft utan like.

Turneringen spelas i Mariehamn den 28-29 augusti.

28 augusti 2009 – semifinal
Frölunda HC – Djurgårdens IF, 16:30
HV71 – Linköpings HC, 20:00

29 augusti 2009
Bronsmatch, 15:00
Final 19:00

Odds för Nordic Trophy – Paf

Vinnare av turneringen på Åland – Paf
Frölunda Indians 2,75
HV 71 3,25
Linköpings HC 3,80
Djurgårdens IF 4,85

Semifinalerna:
Frölunda-Djurgården 1,80 – 4,50 – 3,00
HV 71-Linköping 2,15 – 4,40 – 2,40

Vinnare av turneringen i Finland Paf
HIFK 3,15
Tappara 3,35
Lukko 3,65
TPS 4,00

SemifinalernaPaf
HIFK-TPS 2,05 – 4,50 – 2,50
Lukko-Tappara 2,30 – 4,50 – 2,20

Skribent: Johan

Skriven den 28 augusti, 2009