Spelbolag skriver avtal med Mallorca

Spelbolaget Bet-At-Home har skrivit ett tvåårsavtal med det spanska La Liga laget Mallorca. Klubben som slutade femma i La Liga i fjol dras med stora skulder och var ett tag nära att uteslutas ur La Liga. Stödet från Bet-At-Home välkomnas av Jordi Jimenez, pressrepresentant för Mallorca.

– Vi är stolta och glada över att Bet-At-Home kommer stödja vår klubb under dessa ekonomiskt svåra tider, säger Jimenez enligt siten igamingbusiness.com.

Även på Bet-At-Home är man nöjda med avtalet med La Liga laget.
– Efter att ha sponsrat ASOBAL League och ATP-turneringen i Valencia är vi väldigt nöjda med att nu ha hittat en samarbetspartner i Spanien, säger Klaus Gruber, Marketing Manager på Bet-At-Home.

– Vi är säkra på att detta samarbete kommer att stärka vårt varumärke på den spanska spelmarknaden. Den stora mediabevakningen av Primera Division i Spanien och utomlands ger oss möjligheten att stärka vårt varumärke via attraktiva kampanjer. Klubbens vilja och goda organisation var avgörande för valet av samarbetspartner.