Hur tror du att mötet mellan Örgryte - Västerås SK FK slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-11-06 11:25:29. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Inför matchen - vem vinner och vad säger oddsen?
Blickarna riktas mot Gamla Ullevi, och spelbolagen har gjort sitt val. Västerås SK går in i matchen som favoriter. I skrivande stund ger en bortaseger 2,20 gånger pengarna, vilket motsvarar drygt 43 procents vinstchans. För Örgryte, som kämpar för att hålla sig kvar i Allsvenskan, ligger oddset på 3,10. Favoritskapet är rimligt. Västerås ligger i toppen av tabellen och har bra form, medan hemmalaget har en tuff period och är i stort behov av poäng.
Speltips för matchen
Eftersom lagens form skiljer sig åt så mycket kan det verka självklart att spela på bortalaget. Örgryte kommer från två raka förluster och har problem i försvaret. Västerås har däremot två raka segrar och stort självförtroende. Samtidigt spelar Örgryte för sin överlevnad och brukar göra mål hemma på Gamla Ullevi. Att spela på en rak bortaseger innebär därför en viss risk.
Ett säkrare alternativ är att spela på Västerås som vinnare, men med pengarna tillbaka vid oavgjort (Draw No Bet). Det ger en bra balans mellan risk och spelvärde utifrån lagens statistik.
Örgrytes form
Örgrytes form har försämrats i ett avgörande skede. Inför omgång 28 har laget två raka 1-2-förluster bakom sig - först hemma mot Mjällby och därefter borta mot Elfsborg. Det största problemet är försvarsspelet. Laget har släppt in mål i nio raka allsvenska matcher, vilket är oroande för tränarstaben.
Hemma på Gamla Ullevi har de dock spelat bättre. Segern i derbyt mot GAIS (4-2) i mitten av oktober visade att det finns kapacitet framåt. I grunden är det ändå ett pressat lag som behöver hitta stabilitet bakåt. För att ta poäng mot ett formstarkt Västerås måste försvarsspelet fungera från start.
Västerås SK FK:s form
Västerås SK åker till Göteborg med goda förutsättningar. Laget har två raka segrar - 1-0 mot Brommapojkarna och en övertygande 3-0-vinst borta mot Degerfors. Sett till de tio senaste omgångarna har VSK vunnit sex matcher, vilket visar att de är i bra form under hösten.
Spelet på bortaplan har varit särskilt starkt. Utöver vinsten mot Degerfors har de nyligen besegrat både AIK (4-1) och BK Häcken (3-1) på bortaplan. Västerås har hittat en bra balans mellan försvarsspel och anfall. För närvarande är de ett svårt motstånd för de flesta lag i serien.
Tabelläget och statistik
Tabelläget visar hur viktig matchen är. För Örgryte handlar det om att undvika nedflyttning. Med 19 poäng ligger de på en 15:e plats, under nedflyttningsstrecket. De behöver gå förbi Degerfors (20 poäng) på kvalplatsen och närma sig Kalmar FF (22 poäng) ovanför strecket. Lagets svaga målskillnad försvårar situationen ytterligare.
För Västerås är läget betydligt lugnare. De ligger på en stabil sjätteplats med 44 poäng och har sedan länge säkrat nytt kontrakt. Avståndet upp till Djurgården och Europaplatserna är ganska stort, men laget har fortfarande mycket att spela för. Möjligheten att gå förbi Elfsborg och utmana BK Häcken om en högre placering räcker för att behålla motivationen säsongen ut.
Inbördes möten
Tidigare möten visar ett övertag för Västerås. När lagen möttes i slutet av juli hade Västerås kontroll på matchen och vann med 2-0 på hemmaplan. Även under förra årets matcher i Superettan var resultaten liknande, bland annat genom en 2-0-seger för VSK på Gamla Ullevi.
Statistiken visar att Västerås är obesegrade i de tre senaste mötena mellan lagen. De har dessutom hållit nollan i de två senaste. Örgrytes senaste seger kom under hösten 2023, då de vann med 1-0 på hemmaplan. Matcherna mellan lagen brukar vara jämna och målsnåla, men på senare tid har Västerås haft lättast att vinna.
När spelas matchen?
Matchen spelas lördagen den 7 november 2026 klockan 17:30. Den spelas på Gamla Ullevi i Göteborg. För de som inte är på plats sänds matchen via tv och streamingtjänster.
Kommande matcher för Örgryte
Efter matchen mot Västerås väntar en spännande säsongsavslutning för Örgryte. I den näst sista omgången tar de emot Kalmar FF på Gamla Ullevi, innan säsongen avslutas med en viktig bortamatch mot Degerfors IF. Båda matcherna spelas mot lag som också befinner sig i bottenstriden. Det är i dessa två sista omgångar som Örgrytes allsvenska framtid avgörs.
Kommande matcher för Västerås SK FK
För Västerås SK ser avslutningen annorlunda ut. I omgång 29 reser laget återigen till Göteborg, den här gången för att möta GAIS. Därefter avslutas säsongen på hemmaplan mot serieledande Hammarby. Även om Västerås inte riskerar nedflyttning blir matchen mot Hammarby ett bra test och en möjlighet att avsluta en stark säsong på ett bra sätt inför hemmapubliken.
Vanliga frågor om Örgryte vs Västerås SK FK
När spelas Örgryte mot Västerås SK FK i Allsvenskan?
Matchen spelas lördagen den 7 november 2026 med avspark klockan 17:30 på Gamla Ullevi i Göteborg.
Vilket lag är favorit enligt oddsen?
Västerås SK FK är favorit inför matchen. Oddsen ger VSK omkring 43 procents vinstchans, medan Örgryte står högre i odds.
Hur ser formen ut för Örgryte inför matchen?
Örgryte kommer till matchen med två raka förluster och har släppt in mål i nio raka allsvenska matcher. Laget är pressat i bottenstriden och behöver poäng.
Hur ser formen ut för Västerås SK FK inför matchen?
Västerås SK FK har stark form med två raka segrar och sex vinster på de tio senaste matcherna. Laget har även imponerat på bortaplan under hösten.
Vad talar historiken mellan lagen för?
Västerås SK FK har haft övertaget i de senaste inbördes mötena. De är obesegrade i de tre senaste matcherna mot Örgryte och har hållit nollan i de två senaste.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Sirius | 14 | 11 | 27 | 13 | 13 | 31 | 27 | 24 | 58 |
| 2 | Hammarby | 13 | 29 | 31 | 14 | 5 | 24 | 27 | 34 | 55 |
| 3 | Djurgården | 14 | 17 | 23 | 13 | 13 | 29 | 27 | 30 | 52 |
| 4 | BK Häcken | 14 | 8 | 26 | 13 | 10 | 23 | 27 | 18 | 49 |
| 5 | Elfsborg | 14 | 13 | 28 | 13 | 1 | 18 | 27 | 14 | 46 |
| 6 | Västerås SK | 14 | 5 | 22 | 13 | -3 | 22 | 27 | 2 | 44 |
| 7 | Malmö FF | 14 | 3 | 16 | 13 | 3 | 24 | 27 | 6 | 40 |
| 8 | AIK | 13 | -8 | 15 | 14 | 4 | 23 | 27 | -4 | 38 |
| 9 | IFK Göteborg | 13 | 3 | 22 | 14 | -13 | 16 | 27 | -10 | 38 |
| 10 | GAIS | 14 | 12 | 23 | 13 | -5 | 14 | 27 | 7 | 37 |
| 11 | Brommapojkarna | 13 | 0 | 16 | 14 | -5 | 18 | 27 | -5 | 34 |
| 12 | Mjällby AIF | 14 | -9 | 12 | 13 | -4 | 15 | 27 | -13 | 27 |
| 13 | Kalmar FF | 13 | -7 | 17 | 14 | -12 | 6 | 27 | -19 | 23 |
| 14 | Degerfors IF | 13 | -8 | 11 | 14 | -16 | 9 | 27 | -24 | 20 |
| 15 | Örgryte | 13 | -2 | 12 | 14 | -25 | 7 | 27 | -27 | 19 |
| 16 | Halmstads BK | 13 | -13 | 11 | 14 | -20 | 6 | 27 | -33 | 17 |
| Örgryte | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 14 | 27 |
| Vunna matcher | 2 | 2 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 6 | 1 | 7 |
| Förlorade matcher | 5 | 11 | 16 |
| Gjorda mål | 22 | 11 | 33 |
| Gjorda mål per match | 1,69 | 0,79 | 2,36 |
| Insläppta mål | 24 | 36 | 60 |
| Insläppta mål per match | 1,85 | 2,57 | 4,29 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,54 | 3,36 | 3,44 |
| Västerås SK FK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 13 | 27 |
| Vunna matcher | 6 | 7 | 13 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 1 | 5 |
| Förlorade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål | 20 | 20 | 40 |
| Gjorda mål per match | 1,43 | 1,54 | 3,08 |
| Insläppta mål | 15 | 23 | 38 |
| Insläppta mål per match | 1,07 | 1,77 | 2,92 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,50 | 3,31 | 2,89 |
Målstatistik för Örgryte och Västerås SK FK
Örgryte har ett målsnitt på 1,69 gjorda mål per hemmamatch i Allsvenskan. På de 13 hemmamatcher som Örgryte spelat denna säsong så har man släppt in 24 mål totalt och per match blir det 1,85 mål i snitt.
Per match har Örgryte ett snitt på 2,36 gjorda mål, på de 27 matcher som spelats i Allsvenskan under säsongen som gått. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Örgryte ett snitt på 4,29 insläppta mål per match, på de 27 matcher som spelats.
På de 13 bortamatcher som Västerås SK FK spelat denna säsong i Allsvenskan har laget gjort 20 mål, vilket ger ett snitt på 1,54 mål per match. Västerås SK FK har på bortaplan släppt in 23 mål i Allsvenskan. På de 13 bortamatcher som Västerås SK FK spelat så har man ett genomsnitt på 1,77 insläppta mål.
Bortalaget Västerås SK FK har under säsongen i Allsvenskan totalt gjort 40 mål i de 27 matcher som man har spelat. Det innebär att Västerås SK FK har ett snitt på 3,08 gjorda mål i varje match. Västerås SK FK har totalt spelat 27 matcher under säsongen och på dessa 27 matcher har man släppt in 38 mål, ett snitt på 2,92 insläppta mål per spelad match.



