Ny uppvisning av Spanien idag?

Det är mycket fotboll just nu. Efter Sveriges uppvisning igår i U21-EM ser vi fram emot en underbar midsommar då Italien står för motståndet. Redan ikväll spelas det dock matcher i Confederations Cup i Sydafrika där Spanien idag möter Irak.

Marcus Berg och det svenska U21-landslaget bjöd på högklassig underhållning när man fullständigt krossade haussade Vitryssland i U21-EM igår.

5-1 efter hattrick av nämnde Berg, varav två av målen var absolut världsklass på, ett långskott från Rasmus Elm och en riktig stänkare upp i krysset av Gustav Svensson. Och hopp om en ljus framtid.

För Sveriges del fortsätter U21-EM 2009 nu med midsommarfest och match mot Italien, som igår spelade 0-0 mot Serbien.

Mer om U21 grabbarnas makalösa uppvisning kan du läsa här
Och här hittar du allt om U21-EM

Nya matcher i Confederations Cup
Vi vänder istället blickarna mot kvällens möten i Confederations Cup i Sydafrika där Spanien möter Irak och Sydafrika ställs mot Nya Zeeland.

Confederations Cup - matcher idag
*odds från :Unibet:
16:00 Spanien - Irak 1,07 - 10,00 - 25,00
20:30 Sydafrika - Nya Zeeland 1,28 - 5,00 - 11,00

Direkt avgörande i Asienkvalet till VM
Dessutom kvalas det till just Sydafrika VM nästa sommar ikväll. Det är Asienkvalet som gäller och redan klara Australien tar emot redan klara Japan i en av matcherna.

Desto mer står på spel för Saudiarabien och Nordkorea som möts i en direkt avgörande match om en VM-plats. Även Iran, som spelar bortamatch mot VM-kvalificerade Sydkorea har chansen.

Asienkvalets matcher idag
*Odds från :Unibet:
12:20 Australien - Japan 2,05 - 3,25 - 3,60
13:00 Sydkorea - Iran 2,75 - 3,10 - 2,50
18:30 Bahrain - Uzbekistan 2,15 - 3,25 - 3,25
20:00 Saudiarabien - Nordkorea 1,70 - 3,50 - 5,00

Skribent: Johan

Skriven den 17 juni, 2009