Hur tror du att mötet mellan ÅbyTjureda IF - Västerås SK slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-11-05 14:41:42. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchstart 06-11-2026 19:00
Västerås SK gästar ÅbyTjureda IF i Elitserien med matchstart 19:00 den 6/11.
Speltips ÅbyTjureda IF - Västerås SK
På vissa matcher plockar vi fram betting tips som är fria att använda. Betting tips du kan ta del av när du ska betta på ÅbyTjureda IF - Västerås SK eller andra matcher, utan att det kostar dig en krona. Vi publicerar dagligen speltips om du är ute efter att lägga ett spel på på andra möten än ÅbyTjureda IF - Västerås SK.
Är du intresserad av att betta på mötet mellan ÅbyTjureda IF och Västerås SK så gör du det med fördel hos spelbolaget Unibet som ger det högsta oddset på favoriten Västerås SK till det trevliga oddset 1.09 gånger pengarna. Tror du ändå att ÅbyTjureda IF utgår med seger i detta möte, även fast spelbolagens oddssättare säger annorlunda, så betta då hos spelbolaget Unibet som ger dig det mest fördelaktiga oddset 14.00 gånger din insats.
Maxa dina vinster med BetOmaten
Är du intresserad av att betta på denna match och även fler matcher så kan du med fördel använda vårt verktyg BetOmaten. Tryck på för att lägga till ett odds och för att kombinera odds från flera spelsidor.
Jämför oddsen och betta på ÅbyTjureda IF - Västerås SK
På denna sida listar vi oddsen på olika bettyper från flera spelsidor så att du själv kan jämföra hos vilket spelbolag du hittar de bästa oddsen och kan spela på mötet mellan ÅbyTjureda IF och Västerås SK.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Villa Lidköping | 2 | 16 | 4 | 2 | 12 | 4 | 4 | 28 | 8 |
| 2 | Västerås SK | 3 | 14 | 6 | 1 | 13 | 2 | 4 | 27 | 8 |
| 3 | IK Sirius | 1 | 1 | 2 | 3 | 14 | 6 | 4 | 15 | 8 |
| 4 | Edsbyns IF | 1 | 0 | 1 | 3 | 26 | 6 | 4 | 26 | 7 |
| 5 | Vetlanda BK | 3 | 4 | 6 | 1 | -10 | 0 | 4 | -6 | 6 |
| 6 | Gripen Trollhättan BK | 2 | 10 | 4 | 2 | -4 | 1 | 4 | 6 | 5 |
| 7 | Bollnäs GoIF | 2 | 11 | 4 | 2 | -5 | 0 | 4 | 6 | 4 |
| 8 | Sandvikens AIK | 3 | 4 | 4 | 1 | -6 | 0 | 4 | -2 | 4 |
| 9 | Hammarby | 1 | 4 | 2 | 3 | -7 | 0 | 4 | -3 | 2 |
| 10 | ÅbyTjureda IF | 2 | -1 | 2 | 2 | -6 | 0 | 4 | -7 | 2 |
| 11 | IFK Vänersborg | 2 | -9 | 2 | 2 | -10 | 0 | 4 | -19 | 2 |
| 12 | Frillesås BK | 2 | -16 | 0 | 2 | -5 | 0 | 4 | -21 | 0 |
| 13 | Broberg/Söderhamn | 2 | -14 | 0 | 2 | -7 | 0 | 4 | -21 | 0 |
| 14 | TB Västerås | 2 | -18 | 0 | 2 | -11 | 0 | 4 | -29 | 0 |
| ÅbyTjureda IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 11 | 10 | 21 |
| Gjorda mål per match | 5,50 | 5,00 | 10,50 |
| Insläppta mål | 12 | 16 | 28 |
| Insläppta mål per match | 6,00 | 8,00 | 14,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 11,50 | 13,00 | 12,25 |
| Västerås SK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 1 | 4 |
| Vunna matcher | 3 | 1 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 0 | 0 | 0 |
| Gjorda mål | 19 | 13 | 32 |
| Gjorda mål per match | 6,33 | 13,00 | 32,00 |
| Insläppta mål | 5 | 0 | 5 |
| Insläppta mål per match | 1,67 | 0,00 | 5,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 8,00 | 13,00 | 9,25 |
Målstatistik för ÅbyTjureda IF och Västerås SK
På de 2 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har ÅbyTjureda IF gjort totalt 11 mål, ett snitt på 5,50 gjorda mål per match. På de 2 hemmamatcher som ÅbyTjureda IF spelat denna säsong så har man släppt in 12 mål totalt och per match blir det 6,00 mål i snitt.
Totalt har ÅbyTjureda IF producerat 21 mål i Elitserien under säsongen som har gått. På de 4 matcher laget spelat så har ÅbyTjureda IF ett snitt på 10,50 gjorda mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har ÅbyTjureda IF ett snitt på 14,00 insläppta mål per match, på de 4 matcher som spelats.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Västerås SK 13 gjorda mål sammanlagt i de 1 bortamatcher man spelat. Västerås SK har i genomsnitt släppt in 0,00 mål per bortamatch i Elitserien.
Offensivt har Västerås SK gjort 32,00 mål per match i Elitserien på de 4 matcher som spelats under säsongen. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Västerås SK släppt in 5,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 4 matcher som har spelats.



