- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-15 23:03:31. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchstart 16-10-2026 19:00
Fredagen den 16 oktober kommer Amo HK att möta Skånela IF med matchstart 19:00 i Handbollsligan herrar.
Speltips Amo HK - Skånela IF
Missa inte de odds tips vi tar fram på utvalda matcher. odds tips som är framtagna av våra skribenter så att du kan maximera dina vinster när du exempelvis lägger sina spel på vårt Amo HK - Skånela IF speltips. I menyn hittar du speltips på fler matcher förutom Amo HK - Skånela IF, betting tips som vi publicerar dagligen.
Kikar vi på oddsen från spelbolagen så är Amo HK favorit att utgå med seger och vill du betta till det högsta oddset så gör du det hos Unibet till 1.32 gånger pengarna. Är du intresserad av att betta på Skånela IF, som är nederlagstippade av spelbolagen, så gör du det med fördel hos Unibet som ger dig det högsta oddset 4.35 gånger pengarna.
Spela på de bästa oddsen med BetOmaten
Är du intresserad av att betta på denna match och även fler matcher så kan du med fördel använda vårt verktyg BetOmaten. Tryck på för att lägga till ett odds och för att kombinera odds från flera spelbolag.
Jämför oddsen och betta på Amo HK - Skånela IF
Om du vill betta på Amo HK - Skånela IF så kan du jämföra oddsen från spelbolagen på denna sida, för att hitta de bästa oddsen på olika speltyper som spelbolagen erbjuder.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Kristianstad | 3 | 12 | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 15 | 8 |
| 2 | Alingsås | 1 | 2 | 2 | 3 | 9 | 4 | 4 | 11 | 6 |
| 3 | Amo HK | 1 | 2 | 2 | 3 | 4 | 3 | 4 | 6 | 5 |
| 4 | Ystad | 2 | 16 | 4 | 1 | -6 | 0 | 3 | 10 | 4 |
| 5 | Sävehof | 1 | 6 | 2 | 1 | 4 | 2 | 2 | 10 | 4 |
| 6 | Hammarby | 2 | 9 | 4 | 2 | -7 | 0 | 4 | 2 | 4 |
| 7 | Malmö | 2 | 11 | 4 | 2 | -11 | 0 | 4 | 0 | 4 |
| 8 | Lugi | 2 | -3 | 2 | 2 | -1 | 2 | 4 | -4 | 4 |
| 9 | Ov Helsingborg | 2 | 4 | 3 | 2 | -10 | 0 | 4 | -6 | 3 |
| 10 | Skövde | 1 | 1 | 2 | 2 | -10 | 1 | 3 | -9 | 3 |
| 11 | Skånela IF | 2 | 0 | 2 | 2 | -6 | 0 | 4 | -6 | 2 |
| 12 | Önnereds HK | 2 | -4 | 1 | 2 | -5 | 1 | 4 | -9 | 2 |
| 13 | HF Karlskrona | 2 | -5 | 2 | 2 | -5 | 0 | 4 | -10 | 2 |
| 14 | IF Hallby HK | 3 | -4 | 1 | 1 | -6 | 0 | 4 | -10 | 1 |
| Amo HK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 1 | 3 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 30 | 97 | 127 |
| Gjorda mål per match | 30,00 | 32,33 | 42,33 |
| Insläppta mål | 28 | 93 | 121 |
| Insläppta mål per match | 28,00 | 31,00 | 40,33 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 58,00 | 63,33 | 62,00 |
| Skånela IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 60 | 55 | 115 |
| Gjorda mål per match | 30,00 | 27,50 | 57,50 |
| Insläppta mål | 60 | 61 | 121 |
| Insläppta mål per match | 30,00 | 30,50 | 60,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 60,00 | 58,00 | 59,00 |
Målstatistik för Amo HK och Skånela IF
Amo HK har ett målsnitt på 30,00 gjorda mål per hemmamatch i Handbollsligan herrar. Amo HK har totalt släppt in 28 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Handbollsligan herrar. På de 1 hemmamatcherna så har Amo HK därmed ett snitt på 28,00 insläppta mål per match.
Under denna säsongen i Handbollsligan herrar har Amo HK gjort totalt 127 mål på 4 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 42,33 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Amo HK ett snitt på 40,33 insläppta mål per match, på de 4 matcher som spelats.
Under säsongen i Handbollsligan herrar har Skånela IF gjort 55 mål på de 2 bortamatcher man spelat. Skånela IF har på de 2 bortamatcher man spelat i Handbollsligan herrar släppt in 61 mål och har ett snitt på 30,50 insläppta mål per match.
Per match har Skånela IF i snitt producerat 57,50 mål framåt på de 4 matcher som spelats i Handbollsligan herrar. Under den gångna säsongen i ligan så har Skånela IF släppt in totalt 121 mål. Detta innebär att Skånela IF har ett målsnitt på 60,50 insläppta mål totalt under de 4 matcher som spelats under säsongen i Handbollsligan herrar.



