Chile – Uruguay i Handbolls-VM herrar
Chile och Uruguay i Handbolls-VM herrar med matchstart 15:30 den20 januari.
Chile vann mötet mot Uruguay
Chile utgick till slut med seger med 34 mål mot 24 i Handbolls-VM herrar. Chile plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat Uruguay. Uruguay å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av Handbolls-VM herrar i och med förlusten. Chile hittar vi på plats 4 i tabellen för Handbolls-VM herrar med 0 poäng efter att matchen avgjorts, och Uruguay ligger med sina 0 poäng på plats 4.
Poängfacit Chile
Chile har tagit 0 poäng så här långt i Handbolls-VM herrar på 5 spelade matcher. Chile har ett hemmafacit med 0 poäng per match.
3 poäng har Chile facit så här långt på 3 matcher i Handbolls-VM herrar. Så här långt har Chile ett poängsnitt på 1,00 poäng per match på bortaplan.
På 8 spelade matcher så har Chile håvat in 3 poäng under säsongen i event. Med ett facit på 1,00 poäng i snitt per match.
Poängfacit Uruguay
På hemmaplan har Uruguay fått ihop 0 poäng i Handbolls-VM herrar denna säsong på 3 spelade matcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
Uruguay har på bortaplan denna säsong 0 inhåvade poäng i Handbolls-VM herrar på 6 spelade matcher. Detta innebär att Uruguay har ett facit med 0,00 poäng per bortamatch.
I Handbolls-VM herrar har Uruguay under säsong tagit 0 poäng på 9 matcher laget har spelat. Och har ett facit på 0,00 poäng i snitt per match.
| Grupp A | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Spanien | 2 | 13 | 4 | 1 | 13 | 2 | 3 | 26 | 6 |
| 2 | Montenegro | 2 | 5 | 4 | 1 | -5 | 0 | 3 | 0 | 4 |
| 3 | Iran | 1 | -13 | 0 | 2 | -2 | 2 | 3 | -15 | 2 |
| 4 | Chile | 1 | -1 | 0 | 2 | -10 | 0 | 3 | -11 | 0 |
| Grupp B | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Frankrike | 2 | 20 | 4 | 1 | 4 | 2 | 3 | 24 | 6 |
| 2 | Slovenien | 1 | -4 | 0 | 2 | 23 | 4 | 3 | 19 | 4 |
| 3 | Polen | 2 | -6 | 2 | 1 | -2 | 0 | 3 | -8 | 2 |
| 4 | Saudiarabien | 1 | -14 | 0 | 2 | -21 | 0 | 3 | -35 | 0 |
| Grupp F | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Norge | 2 | 23 | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 24 | 6 |
| 2 | Nederländerna | 1 | -1 | 0 | 2 | 20 | 4 | 3 | 19 | 4 |
| 3 | Argentina | 1 | -10 | 0 | 2 | -2 | 2 | 3 | -12 | 2 |
| 4 | Nordmakedonien | 2 | -19 | 0 | 1 | -12 | 0 | 3 | -31 | 0 |
| Chile | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 3 | 8 |
| Vunna matcher | 3 | 1 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 144 | 92 | 236 |
| Gjorda mål per match | 28,80 | 30,67 | 78,67 |
| Insläppta mål | 134 | 95 | 229 |
| Insläppta mål per match | 26,80 | 31,67 | 76,33 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 55,60 | 62,33 | 58,13 |
| Uruguay | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 6 | 9 |
| Vunna matcher | 0 | 0 | 0 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 3 | 6 | 9 |
| Gjorda mål | 75 | 151 | 226 |
| Gjorda mål per match | 25,00 | 25,17 | 37,67 |
| Insläppta mål | 118 | 192 | 310 |
| Insläppta mål per match | 39,33 | 32,00 | 51,67 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 64,33 | 57,17 | 59,56 |
Poängstatistik för Chile - Uruguay
De fem senaste matcherna har inneburit 1 vinster, 2 förluster och 0 oavgjorda resultat för Chile, som alltså besegrade Uruguay. 0 vinster, 0 kryss och 5 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Uruguay.
Vinsten innebär att Chile plockar nya poäng, och har tagit totalt 3 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Uruguay innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 0 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Chile och Uruguay
På hemmaplan har Chile gjort 144 mål i Handbolls-VM herrar, vilket innebär att Chile har ett snitt på 28,80 gjorda mål per match. Chile har totalt släppt in 134 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Handbolls-VM herrar. På de 5 hemmamatcherna så har Chile därmed ett snitt på 26,80 insläppta mål per match.
Under denna säsongen i Handbolls-VM herrar har Chile gjort totalt 236 mål på 8 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 78,67 mål per match. Chile har under säsongen släppt in totalt 229 mål i ligan på de 8 matcher som spelats.
Uruguay har ett snitt på 25,17 gjorda bortamål i Handbolls-VM herrar på de 6 bortamatcher man spelat under säsongen. Uruguay har i genomsnitt släppt in 32,00 mål per bortamatch i Handbolls-VM herrar.
Uruguay har ett facit denna säsongen i Handbolls-VM herrar med 226 gjorda mål. På de 9 matcher som Uruguay har spelat så har man ett snitt på 37,67 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har Uruguay släppt in totalt 310 mål. Detta innebär att Uruguay har ett målsnitt på 51,67 insläppta mål totalt under de 9 matcher som spelats under säsongen i Handbolls-VM herrar.


