Du kan inte längre rösta på matchen mellan GKS Tychy - Tappara. Se resultatet från omröstningen nedan.
GKS Tychy - Tappara
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-13 17:27:03. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
GKS Tychy mötte Tappara den 13-10-2026
Matchen som spelades i CHL mellan GKS Tychy vs Tappara hade matchstart klockan 18:00, den 13-10-2026.
Tappara vann matchen mot GKS Tychy
Mötet mellan GKS Tychy och Tappara slutade till slut med en 6 - 3 seger till Tappara. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Tappara i tabellen för CHL. Det blir däremot en poänglös omgång för GKS Tychy på grund av förlusten. Resultatet i den spelade matchen innebär totalt 0 poäng för GKS Tychy och 3 poäng för Tappara – som nu återfinns på plats 7 respektive 4 i tabellen för CHL.
1X2-oddsen på GKS Tychy - Tappara
Inför mötet mellan GKS Tychy - Tappara i CHL så talade spelbolagens odds för en seger till Tappara och Unibet gav då det bästa oddset till 1.24 gånger pengarna. Favoriten Tappara kunde du i snitt spela på till oddset 9,00 gånger pengarna som vinnare hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
På nederlagstippade GKS Tychy så kunde du spela på det högsta oddset 9.00 som du hittade hos bet365. Snittoddset på GKS Tychy som segrare låg på 1,21 gånger pengarna inför matchen.
Ett spel på krysset mellan GKS Tychy och Tappara gav som högst 7.00 inför matchen och som du hittade hos bet365. Snittoddet hos de 2 spelbolagen vi jämfört oddsen från låg på 6,88 gånger pengarna innan matchen.
Poängfacit GKS Tychy
GKS Tychy har på hemmaplan i CHL spelat 3 matcher och har 0 poäng i tabellen. På hemmaplan har GKS Tychy ett snitt på 0 poäng per match.
GKS Tychy har ett bortafacit i CHL med 7 poäng på 3 spelade matcher. På bortaplan har GKS Tychy därmed 2,33 poäng per match.
GKS Tychy har samlat in 7 poäng denna säsong i event, på de 6 matcher laget har spelat. Detta innebär att GKS Tychy har ett snitt på 2,33 poäng per match.
Poängfacit Tappara
Tappara facit så här långt är 0 inspelade poäng i CHL på 3 hemmamatcher. Detta innebär att GKS Tychy i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
Tappara har på bortaplan denna säsong 9 inhåvade poäng i CHL på 3 spelade matcher. På bortaplan så har Tappara därmed tagit 3,00 poäng per match under säsongen.
På 6 matcher har Tappara spelat in 9 poäng denna säsong i event. Per match har laget därmed tagit 3,00 poäng i snitt.
| Gruppspel | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Skoda Plzen | 3 | 7 | 9 | 3 | 11 | 9 | 6 | 18 | 18 |
| 2 | Skellefteå | 3 | 7 | 9 | 3 | 5 | 6 | 6 | 12 | 15 |
| 3 | Kölner Haie | 3 | 8 | 9 | 3 | 3 | 6 | 6 | 11 | 15 |
| 4 | HC Dynamo Pardubice | 3 | 8 | 8 | 3 | 5 | 6 | 6 | 13 | 14 |
| 5 | Frölunda | 3 | 16 | 8 | 3 | -2 | 4 | 6 | 14 | 12 |
| 6 | Eisbären Berlin | 3 | 5 | 9 | 3 | -9 | 3 | 6 | -4 | 12 |
| 7 | Geneve-Servette HC | 3 | 6 | 8 | 3 | -4 | 3 | 6 | 2 | 11 |
| 8 | Tappara | 3 | 1 | 5 | 3 | 0 | 6 | 6 | 1 | 11 |
| 9 | Adler Mannheim | 3 | 1 | 5 | 3 | -1 | 6 | 6 | 0 | 11 |
| 10 | Fribourg-Gotteron | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 7 | 6 | 5 | 10 |
| 11 | Växjö Lakers | 3 | 6 | 6 | 3 | -1 | 4 | 6 | 5 | 10 |
| 12 | Bili Tygri Liberec | 3 | 6 | 7 | 3 | -4 | 3 | 6 | 2 | 10 |
| 13 | KooKoo | 3 | -3 | 3 | 3 | 4 | 7 | 6 | 1 | 10 |
| 14 | SaiPa | 3 | -3 | 4 | 3 | 2 | 6 | 6 | -1 | 10 |
| 15 | Rögle | 3 | 10 | 9 | 3 | -9 | 0 | 6 | 1 | 9 |
| 16 | HC Davos | 3 | 5 | 5 | 3 | -3 | 3 | 6 | 2 | 8 |
| 17 | HK Nitra | 3 | -3 | 3 | 3 | -1 | 5 | 6 | -4 | 8 |
| 18 | Storhamar Dragons | 3 | -4 | 3 | 3 | -1 | 3 | 6 | -5 | 6 |
| 19 | Bordeaux | 3 | -10 | 0 | 3 | -9 | 4 | 6 | -19 | 4 |
| 20 | Moser Medical Graz99ers | 3 | -6 | 0 | 3 | -4 | 3 | 6 | -10 | 3 |
| 21 | Red Bull Salzburg | 3 | -1 | 3 | 3 | -10 | 0 | 6 | -11 | 3 |
| 22 | Herning Blue Fox | 3 | -7 | 2 | 3 | -5 | 1 | 6 | -12 | 3 |
| 23 | EC KAC | 3 | -3 | 2 | 3 | -4 | 0 | 6 | -7 | 2 |
| 24 | GKS Tychy | 3 | -6 | 0 | 3 | -8 | 1 | 6 | -14 | 1 |
| GKS Tychy | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 0 | 0 | 0 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 3 | 2 | 5 |
| Gjorda mål | 5 | 5 | 10 |
| Gjorda mål per match | 1,67 | 1,67 | 3,33 |
| Insläppta mål | 11 | 13 | 24 |
| Insläppta mål per match | 3,67 | 4,33 | 8,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,33 | 6,00 | 5,67 |
| Tappara | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 1 | 2 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 0 | 2 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 11 | 8 | 19 |
| Gjorda mål per match | 3,67 | 2,67 | 6,33 |
| Insläppta mål | 10 | 8 | 18 |
| Insläppta mål per match | 3,33 | 2,67 | 6,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 7,00 | 5,33 | 6,17 |
Poängstatistik för GKS Tychy - Tappara
De fem senaste matcherna har inneburit 2 vinster, 1 förluster och 0 oavgjorda resultat för Tappara, som alltså besegrade GKS Tychy. 0 vinster, 1 kryss och 2 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för GKS Tychy.
På sina fem senast spelade matcher har Tappara efter sin vinst mot GKS Tychy plockat 9 poäng av möjliga. Förlusten innebär att GKS Tychy inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 7 poäng på sina fem senaste matcher.
Målstatistik för GKS Tychy och Tappara
GKS Tychy har gjort 5 mål totalt hemma denna säsong i CHL, ett snitt på 1,67 mål/match. På hemmaplan har GKS Tychy släppt in 3,67 mål i genomsnitt denna säsongen i CHL.
På de 6 matcher GKS Tychy spelat i CHL denna säsong så har laget gjort totalt 10 mål, med ett snitt på 3,33 mål per match. Under den gångna säsongen har GKS Tychy ett facit med 24 insläppta mål på de 6 matcher som spelats i ligan. I snitt har GKS Tychy släppt in 8,00 mål per match.
På de 3 bortamatcher som Tappara spelat denna säsong i CHL har laget gjort 8 mål, vilket ger ett snitt på 2,67 mål per match. På bortaplan har Tappara i genomsnitt släppt in 2,67 mål på de 3 bortamatcher man spelat.
Tappara har ett facit denna säsongen i CHL med 19 gjorda mål. På de 6 matcher som Tappara har spelat så har man ett snitt på 6,33 producerade mål framåt per match. Totalt under säsongen i ligan så har Tappara, på 6 spelade matcher, släppt in 6,00 mål i snitt per match.



