- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-13 11:42:16. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Manchester United – Chelsea
Matchen som spelades i FA Women's Super League mellan Manchester United vs Chelsea hade avspark klockan 13:00, den 13-09-2026.
Chelsea vann mötet mot Manchester United
Det blev till slut Chelsea som gick segrande ur mötet mot Manchester United med siffrorna 5 - 0. Chelsea gick segrande ur mötet mot Manchester United, vilket innebär att de plockar nya poäng i FA Women's Super League. Förlusten innebär att Manchester United inte kommer tilldelas några nya poäng.
1X2-oddsen på Manchester United - Chelsea
Inför matchen mellan Manchester United och Chelsea i FA Women's Super League så var Chelsea spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Chelsea hittade du hos Unibet till 1.54 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till Chelsea på 5,20 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
5.20 var det högsta oddset på nederlagstippade Manchester United som vinnare i mötet mot Chelsea. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. I snitt så kunde du spela på att Manchester United gick vinnande ur detta möte till oddset 1,54 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Det högsta spelet på ett kryss i mötet mellan Manchester United och Chelsea kunde du betta på hos Unibet till intressanta 4.00 gånger pengarna. Före avspark mellan Manchester United - Chelsea så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 4,00.
Poängfacit Manchester United
På hemmaplan har Manchester United samlat ihop 0 poäng så här långt på 4 matcher i FA Women's Super League. På hemmaplan har Manchester United ett snitt på 0 poäng per match.
Manchester United har ett bortafacit under säsongen i FA Women's Super League med 5 tagna poäng på de 4 matcher laget spelat. Detta innebär att Manchester United har ett poängsnitt på bortaplan med 1,25 poäng per match.
Manchester United har samlat in 5 poäng denna säsong i event, på de 8 matcher laget har spelat. Detta innebär att Manchester United har ett snitt på 1,25 poäng per match.
Poängfacit Chelsea
På 4 matcher i FA Women's Super League har Chelsea nu 0 insamlade poäng. Detta innebär att Manchester United i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
På bortaplan har Chelsea i FA Women's Super League tagit 12 poäng på 4 matcher. På bortaplan så har Chelsea därmed tagit 3,00 poäng per match under säsongen.
På totalt 8 matcher Chelsea har spelat under säsongen har man håvat in 12 poäng i event. Per spelad match har Chelsea ett poängsnitt på 3,00.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Chelsea | 4 | 7 | 10 | 4 | 16 | 12 | 8 | 23 | 22 |
| 2 | Manchester City | 4 | 7 | 12 | 4 | 5 | 10 | 8 | 12 | 22 |
| 3 | London City Lionesses | 4 | 3 | 9 | 4 | 7 | 7 | 8 | 10 | 16 |
| 4 | Tottenham Hotspur | 4 | 0 | 6 | 4 | 6 | 7 | 8 | 6 | 13 |
| 5 | Manchester United | 4 | -3 | 7 | 4 | 1 | 5 | 8 | -2 | 12 |
| 6 | Brighton and Hove Albion | 5 | 7 | 10 | 3 | -3 | 1 | 8 | 4 | 11 |
| 7 | Arsenal | 4 | 0 | 4 | 4 | -1 | 6 | 8 | -1 | 10 |
| 8 | Everton | 4 | 1 | 7 | 4 | -3 | 3 | 8 | -2 | 10 |
| 9 | Aston Villa | 3 | -2 | 4 | 5 | -3 | 6 | 8 | -5 | 10 |
| 10 | West Ham | 4 | 0 | 6 | 4 | -5 | 3 | 8 | -5 | 9 |
| 11 | Liverpool | 3 | 2 | 5 | 5 | -3 | 3 | 8 | -1 | 8 |
| 12 | Birmingham City | 4 | -2 | 5 | 4 | -5 | 1 | 8 | -7 | 6 |
| 13 | Crystal Palace | 4 | -9 | 3 | 4 | -1 | 3 | 8 | -10 | 6 |
| 14 | Charlton Athletic | 5 | -16 | 0 | 3 | -6 | 0 | 8 | -22 | 0 |
| Manchester United | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 2 | 3 |
| Förlorade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Gjorda mål | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål per match | 1,00 | 1,25 | 2,25 |
| Insläppta mål | 7 | 4 | 11 |
| Insläppta mål per match | 1,75 | 1,00 | 2,75 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,75 | 2,25 | 2,50 |
| Chelsea | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Vunna matcher | 3 | 4 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 0 | 0 |
| Gjorda mål | 10 | 17 | 27 |
| Gjorda mål per match | 2,50 | 4,25 | 6,75 |
| Insläppta mål | 3 | 1 | 4 |
| Insläppta mål per match | 0,75 | 0,25 | 1,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,25 | 4,50 | 3,88 |
Poängstatistik för Manchester United - Chelsea
Vinnarna tilldelas nya poäng, vilket innebär att Chelsea nu har spelat in 12 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Manchester United går poänglösa från matchen och har nu av möjliga poäng spelat in 5 på sina 5 senaste matcher.
Vinsten innebär att Chelsea plockar nya poäng, och har tagit totalt 12 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Manchester United innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 5 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Manchester United och Chelsea
Manchester United har gjort 4 mål totalt hemma denna säsong i FA Women's Super League, ett snitt på 1,00 mål/match. På hemmaplan har Manchester United släppt in 1,75 mål i genomsnitt denna säsongen i FA Women's Super League.
På de 8 matcher Manchester United spelat i FA Women's Super League denna säsong så har laget gjort totalt 9 mål, med ett snitt på 2,25 mål per match. Under den gångna säsongen har Manchester United ett facit med 11 insläppta mål på de 8 matcher som spelats i ligan. I snitt har Manchester United släppt in 2,75 mål per match.
Chelsea har ett snitt på 4,25 gjorda bortamål i FA Women's Super League på de 4 bortamatcher man spelat under säsongen. Chelsea har å sin sida ett bortafacit med 1 insläppta mål under säsongen i FA Women's Super League.
Per match har Chelsea i snitt producerat 6,75 mål framåt på de 8 matcher som spelats i FA Women's Super League. Under den gångna säsongen i ligan så har Chelsea släppt in totalt 4 mål. Detta innebär att Chelsea har ett målsnitt på 1,00 insläppta mål totalt under de 8 matcher som spelats under säsongen i FA Women's Super League.



