- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-22 03:20:15. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Önnereds HK – Ystad i Handbollsligan herrar
Med matchstart 19:00 så spelades matchen i Handbollsligan herrar mellan Önnereds HK och Ystad, den 22 oktober.
Önnereds HK vann mötet mot Ystad
Önnereds HK vann till slutet mötet mot Ystad med resultatet 30 - 29. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Önnereds HK i tabellen för Handbollsligan herrar. Det blir däremot en poänglös omgång för Ystad på grund av förlusten. Önnereds HK ligger efter matchens avgörande på plats 11 i tabellen med 0 inspelade poäng, samtidigt som Ystad med sina 2 poäng återfinns på plats 3 i tabellen för Handbollsligan herrar.
De bästa oddsen inför Önnereds HK - Ystad
På matchen i Handbollsligan herrar mellan Önnereds HK och Ystad så höll spelbolagen Ystad som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.46 hos Unibet. I snitt så gav 1 spelbolag oddset 3,35 på att favoriten Ystad skulle utgå med seger.
Oddset på nederlagstippade Önnereds HK låg som högst på 3.35 hos Unibet. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 1,46 på Önnereds HK som vinnare.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 10.00 på att Önnereds HK och Ystad skulle kryssa i mötet. Snittoddet hos de 1 spelbolagen vi jämfört oddsen från låg på 10,00 gånger pengarna innan matchen.
Poängfacit Önnereds HK
På 5 spelade matcher har Önnereds HK nu 0 insamlade poäng i event. Över de 5 spelade hemmamatcher har nu Önnereds HK ett poängsnitt på 0 poäng per match.
På 4 spelade matcher har Önnereds HK denna säsong i Handbollsligan herrar tagit 1 poäng. Detta innebär att Önnereds HK har ett poängsnitt på bortaplan med 0,25 poäng per match.
Önnereds HK har samlat in 1 poäng denna säsong i event, på de 9 matcher laget har spelat. Önnereds HK har under säsongen ett snitt på 0,25 poäng per match.
Poängfacit Ystad
Ystad facit så här långt är 0 inspelade poäng i Handbollsligan herrar på 5 hemmamatcher. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
1 poäng har Ystad i bortafacit så här långt på de 3 matcher man spelat i Handbollsligan herrar. Så här långt så har Ystad därmed ett bortasnitt på 0,33 poäng per match.
Ystad har i Handbollsligan herrar 1 poäng på 8 matcher totalt. Ystad har ett snitt på 0,33 poäng per spelad match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Malmö | 4 | 19 | 8 | 5 | -3 | 5 | 9 | 16 | 13 |
| 2 | Ystad | 5 | 36 | 10 | 3 | -7 | 1 | 8 | 29 | 11 |
| 3 | Sävehof | 3 | 7 | 4 | 4 | 14 | 7 | 7 | 21 | 11 |
| 4 | Amo HK | 4 | 4 | 6 | 5 | 10 | 5 | 9 | 14 | 11 |
| 5 | Alingsås | 4 | 14 | 6 | 4 | 6 | 4 | 8 | 20 | 10 |
| 6 | Skövde | 3 | 20 | 6 | 5 | -13 | 4 | 8 | 7 | 10 |
| 7 | Hammarby | 4 | 12 | 7 | 5 | -6 | 3 | 9 | 6 | 10 |
| 8 | Kristianstad | 3 | 12 | 6 | 4 | -8 | 4 | 7 | 4 | 10 |
| 9 | HF Karlskrona | 5 | -5 | 5 | 3 | -2 | 2 | 8 | -7 | 7 |
| 10 | Ov Helsingborg | 5 | 11 | 7 | 3 | -25 | 0 | 8 | -14 | 7 |
| 11 | Önnereds HK | 5 | -1 | 5 | 4 | -9 | 1 | 9 | -10 | 6 |
| 12 | Lugi | 4 | -6 | 3 | 5 | -10 | 2 | 9 | -16 | 5 |
| 13 | Skånela IF | 5 | -2 | 4 | 4 | -28 | 0 | 9 | -30 | 4 |
| 14 | IF Hallby HK | 4 | -13 | 1 | 4 | -27 | 0 | 8 | -40 | 1 |
| Önnereds HK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 4 | 9 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 2 | 3 | 5 |
| Gjorda mål | 151 | 118 | 269 |
| Gjorda mål per match | 30,20 | 29,50 | 67,25 |
| Insläppta mål | 152 | 127 | 279 |
| Insläppta mål per match | 30,40 | 31,75 | 69,75 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 60,60 | 61,25 | 60,89 |
| Ystad | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 3 | 8 |
| Vunna matcher | 5 | 0 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 2 | 2 |
| Gjorda mål | 165 | 82 | 247 |
| Gjorda mål per match | 33,00 | 27,33 | 82,33 |
| Insläppta mål | 129 | 89 | 218 |
| Insläppta mål per match | 25,80 | 29,67 | 72,67 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 58,80 | 57,00 | 58,13 |
Poängstatistik för Önnereds HK - Ystad
Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Önnereds HK vunnit 0, spelat 1 oavgjorda och förlorat 3 matcher. Ystad har vunnit 0, kryssat 1 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Önnereds HK inräknat.
Vinsten innebär att Önnereds HK plockar nya poäng, och har tagit totalt 1 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Ystad innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 1 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Önnereds HK och Ystad
Önnereds HK har ett målsnitt på 30,20 gjorda mål per hemmamatch i Handbollsligan herrar. Önnereds HK har totalt släppt in 152 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Handbollsligan herrar. På de 5 hemmamatcherna så har Önnereds HK därmed ett snitt på 30,40 insläppta mål per match.
Totalt har Önnereds HK producerat 269 mål i Handbollsligan herrar under säsongen som har gått. På de 9 matcher laget spelat så har Önnereds HK ett snitt på 67,25 gjorda mål per match. Önnereds HK har under säsongen släppt in totalt 279 mål i ligan på de 9 matcher som spelats.
Under säsongen i Handbollsligan herrar har Ystad gjort 82 mål på de 3 bortamatcher man spelat. Ystad har å sin sida ett bortafacit med 89 insläppta mål under säsongen i Handbollsligan herrar.
Ystad har ett facit denna säsongen i Handbollsligan herrar med 247 gjorda mål. På de 8 matcher som Ystad har spelat så har man ett snitt på 82,33 producerade mål framåt per match. Totalt under säsongen i ligan så har Ystad, på 8 spelade matcher, släppt in 72,67 mål i snitt per match.



