- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-24 15:35:52. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Skånela IF – Sävehof
Skånela IF och Sävehof gjorde upp den 25 oktober. Matchen spelades i Handbollsligan herrar med matchstart 16:30.
Sävehof vann matchen mot Skånela IF
Sävehof vann matchen mot Skånela IF med resultatet 30 - 29. Sävehof gick segrande ur mötet mot Skånela IF, vilket innebär att de plockar nya poäng i Handbollsligan herrar. Förlusten innebär att Skånela IF inte kommer tilldelas några nya poäng. Efter att matchen spelats och poängen delats ut hittar vi nu Skånela IF med 2 poäng på plats 6, och Sävehof med 2 poäng på plats 2 i tabellen för Handbollsligan herrar.
1X2-oddsen på Skånela IF - Sävehof
Inför mötet mellan Skånela IF - Sävehof i Handbollsligan herrar så talade spelbolagens odds för en seger till Sävehof och Unibet gav då det bästa oddset till 1.13 gånger pengarna. Att Sävehof skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 8,00 hos de 1 spelbolagen i listan ovan.
Skånela IF var spelbolagens under dog i mötet mot Sävehof i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Skånela IF gav Unibet till oddset 8.00. Om vi jämför oddsen från de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 1,13 gånger pengarna på Skånela IF som vinnare.
Hos spelbolaget Unibet så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Skånela IF - Sävehof i Champions League till 15.00 gånger pengarna. Före avspark mellan Skånela IF - Sävehof så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 15,00.
Poängfacit Skånela IF
Hemmalaget Skånela IF har på 5 spelade matcher 0 poäng i event. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
0 poäng har Skånela IF facit så här långt på 4 matcher i Handbollsligan herrar. Så här långt har Skånela IF ett poängsnitt på 0,00 poäng per match på bortaplan.
Skånela IF har ett facit denna säsong i Handbollsligan herrar med 0 poäng på de 9 matcher som laget spelat under säsongen. Det gör att Skånela IF har ett poängsnitt på 0,00 per spelad match.
Poängfacit Sävehof
På hemmaplan har Sävehof fått ihop 0 poäng i Handbollsligan herrar denna säsong på 3 spelade matcher. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Denna säsong i Handbollsligan herrar har Sävehof ett facit med 10 poäng på 4 spelade matcher på bortaplan. Och detta innebär att Skånela IF har ett snitt på 2,50 poäng per spelad match på bortaplan.
Sävehof har tagit 10 poäng i Handbollsligan herrar under säsong, på 7 spelade matcher. Per match har laget därmed tagit 2,50 poäng i snitt.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Malmö | 4 | 19 | 8 | 5 | -3 | 5 | 9 | 16 | 13 |
| 2 | Ystad | 5 | 36 | 10 | 3 | -7 | 1 | 8 | 29 | 11 |
| 3 | Sävehof | 3 | 7 | 4 | 4 | 14 | 7 | 7 | 21 | 11 |
| 4 | Amo HK | 4 | 4 | 6 | 5 | 10 | 5 | 9 | 14 | 11 |
| 5 | Alingsås | 4 | 14 | 6 | 4 | 6 | 4 | 8 | 20 | 10 |
| 6 | Skövde | 3 | 20 | 6 | 5 | -13 | 4 | 8 | 7 | 10 |
| 7 | Hammarby | 4 | 12 | 7 | 5 | -6 | 3 | 9 | 6 | 10 |
| 8 | Kristianstad | 3 | 12 | 6 | 4 | -8 | 4 | 7 | 4 | 10 |
| 9 | HF Karlskrona | 5 | -5 | 5 | 3 | -2 | 2 | 8 | -7 | 7 |
| 10 | Ov Helsingborg | 5 | 11 | 7 | 3 | -25 | 0 | 8 | -14 | 7 |
| 11 | Önnereds HK | 5 | -1 | 5 | 4 | -9 | 1 | 9 | -10 | 6 |
| 12 | Lugi | 4 | -6 | 3 | 5 | -10 | 2 | 9 | -16 | 5 |
| 13 | Skånela IF | 5 | -2 | 4 | 4 | -28 | 0 | 9 | -30 | 4 |
| 14 | IF Hallby HK | 4 | -13 | 1 | 4 | -27 | 0 | 8 | -40 | 1 |
| Skånela IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 4 | 9 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Gjorda mål | 151 | 110 | 261 |
| Gjorda mål per match | 30,20 | 27,50 | 65,25 |
| Insläppta mål | 153 | 138 | 291 |
| Insläppta mål per match | 30,60 | 34,50 | 72,75 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 60,80 | 62,00 | 61,33 |
| Sävehof | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Vunna matcher | 2 | 3 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 0 | 1 |
| Gjorda mål | 90 | 122 | 212 |
| Gjorda mål per match | 30,00 | 30,50 | 53,00 |
| Insläppta mål | 83 | 108 | 191 |
| Insläppta mål per match | 27,67 | 27,00 | 47,75 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 57,67 | 57,50 | 57,57 |
Poängstatistik för Skånela IF - Sävehof
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 3 vinster, 0 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Sävehof. Skånela IF gick förlorande ur mötet – och har med 4 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 0 kryss och 0 vinster.
10 poäng av möjliga är vad Sävehof har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Skånela IF inräknade. Skånela IF tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 0 poäng av möjliga.
Målstatistik för Skånela IF och Sävehof
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i Handbollsligan herrar så har Skånela IF ett genomsnitt på 30,20 per match, på totalt 5 matcher. Under säsongen som har gått har Skånela IF släppt in totalt 153 mål på 5 matcher som laget spelat på hemmaplan i Handbollsligan herrar, det innebär att Skånela IF släppt in 30,60 mål per match i snitt.
Under denna säsongen i Handbollsligan herrar har Skånela IF gjort totalt 261 mål på 9 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 65,25 mål per match. Under den gångna säsongen har Skånela IF ett facit med 291 insläppta mål på de 9 matcher som spelats i ligan. I snitt har Skånela IF släppt in 72,75 mål per match.
På bortaplan har Sävehof denna säsong ett facit med 122 gjorda mål på 4 spelade matcher. Sävehof har på bortaplan släppt in 108 mål i Handbollsligan herrar. På de 4 bortamatcher som Sävehof spelat så har man ett genomsnitt på 27,00 insläppta mål.
Per match har Sävehof i snitt producerat 53,00 mål framåt på de 7 matcher som spelats i Handbollsligan herrar. Under den gångna säsongen i ligan så har Sävehof släppt in totalt 191 mål. Detta innebär att Sävehof har ett målsnitt på 47,75 insläppta mål totalt under de 7 matcher som spelats under säsongen i Handbollsligan herrar.



