Du kan inte längre rösta på matchen mellan Skellefteå - HC Davos. Se resultatet från omröstningen nedan.
Skellefteå - HC Davos
No ratings yet
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-11 20:12:36. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Skellefteå – HC Davos i 12 september
Matchen som spelades i CHL mellan Skellefteå vs HC Davos hade nedsläpp klockan 14:30, den 12-09-2026.
Skellefteå vann matchen mot HC Davos
Skellefteå utgick med seger i mötet mot HC Davos med 6 mål mot 2. Skellefteå plockar nya poäng i CHL efter vinsten mot HC Davos. Förlusten för HC Davosinnebär att de går poänglösa från mötet med Skellefteå.
De bästa & högsta oddsen inför Skellefteå - HC Davos
Inför mötet mellan Skellefteå - HC Davos i CHL så talade spelbolagens odds för en seger till Skellefteå och Unibet gav då det bästa oddset till 1.85 gånger pengarna. Spelbolagen gav i snitt oddset 3,30 att Skellefteå, favoriten hos de 1 spelbolagen, skulle planenligt vinna matchen.
3.30 var det högsta oddset på nederlagstippade HC Davos som vinnare i mötet mot Skellefteå. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. I snitt så kunde du spela på att HC Davos gick vinnande ur detta möte till oddset 1,85 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Skellefteå och HC Davos till det högsta oddset 4.60 hos Unibet. Ett oavgjort spel på Skellefteå - HC Davos gav inför mötet i snitt oddset 4,60 gånger pengarna hos de 1 spelbolagen i listan ovan.
Poängfacit Skellefteå
Hemmalaget Skellefteå har på 3 spelade matcher 0 poäng i event. På hemmaplan har Skellefteå ett snitt på 0 poäng per match.
Denna säsong har Skellefteå ett bortafacit med 9 poäng på 3 spelade matcher i event. Detta innebär att Skellefteå har ett poängsnitt på bortaplan med 3,00 poäng per match.
9 poäng har Skellefteå än så länge håvat in under den gångna säsongen i event, på totalt 6 spelade matcher. Det gör att Skellefteå har ett poängsnitt på 3,00 per spelad match.
Poängfacit HC Davos
HC Davos har ett hemmafacit i CHL spelat 3 matcher och har 0 poäng i tabellen. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
HC Davos har ett facit med 9 poäng i CHL på 3 spelade bortamatcher. På bortaplan så har HC Davos därmed tagit 3,00 poäng per match under säsongen.
HC Davos har i CHL 9 poäng på 6 matcher totalt. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 3,00 poäng.
| Gruppspel | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Skoda Plzen | 3 | 7 | 9 | 3 | 11 | 9 | 6 | 18 | 18 |
| 2 | Skellefteå | 3 | 7 | 9 | 3 | 5 | 6 | 6 | 12 | 15 |
| 3 | Kölner Haie | 3 | 8 | 9 | 3 | 3 | 6 | 6 | 11 | 15 |
| 4 | HC Dynamo Pardubice | 3 | 8 | 8 | 3 | 5 | 6 | 6 | 13 | 14 |
| 5 | Frölunda | 3 | 16 | 8 | 3 | -2 | 4 | 6 | 14 | 12 |
| 6 | Eisbären Berlin | 3 | 5 | 9 | 3 | -9 | 3 | 6 | -4 | 12 |
| 7 | Geneve-Servette HC | 3 | 6 | 8 | 3 | -4 | 3 | 6 | 2 | 11 |
| 8 | Tappara | 3 | 1 | 5 | 3 | 0 | 6 | 6 | 1 | 11 |
| 9 | Adler Mannheim | 3 | 1 | 5 | 3 | -1 | 6 | 6 | 0 | 11 |
| 10 | Fribourg-Gotteron | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 7 | 6 | 5 | 10 |
| 11 | Växjö Lakers | 3 | 6 | 6 | 3 | -1 | 4 | 6 | 5 | 10 |
| 12 | Bili Tygri Liberec | 3 | 6 | 7 | 3 | -4 | 3 | 6 | 2 | 10 |
| 13 | KooKoo | 3 | -3 | 3 | 3 | 4 | 7 | 6 | 1 | 10 |
| 14 | SaiPa | 3 | -3 | 4 | 3 | 2 | 6 | 6 | -1 | 10 |
| 15 | Rögle | 3 | 10 | 9 | 3 | -9 | 0 | 6 | 1 | 9 |
| 16 | HC Davos | 3 | 5 | 5 | 3 | -3 | 3 | 6 | 2 | 8 |
| 17 | HK Nitra | 3 | -3 | 3 | 3 | -1 | 5 | 6 | -4 | 8 |
| 18 | Storhamar Dragons | 3 | -4 | 3 | 3 | -1 | 3 | 6 | -5 | 6 |
| 19 | Bordeaux | 3 | -10 | 0 | 3 | -9 | 4 | 6 | -19 | 4 |
| 20 | Moser Medical Graz99ers | 3 | -6 | 0 | 3 | -4 | 3 | 6 | -10 | 3 |
| 21 | Red Bull Salzburg | 3 | -1 | 3 | 3 | -10 | 0 | 6 | -11 | 3 |
| 22 | Herning Blue Fox | 3 | -7 | 2 | 3 | -5 | 1 | 6 | -12 | 3 |
| 23 | EC KAC | 3 | -3 | 2 | 3 | -4 | 0 | 6 | -7 | 2 |
| 24 | GKS Tychy | 3 | -6 | 0 | 3 | -8 | 1 | 6 | -14 | 1 |
| Skellefteå | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 13 | 11 | 24 |
| Gjorda mål per match | 4,33 | 3,67 | 8,00 |
| Insläppta mål | 6 | 6 | 12 |
| Insläppta mål per match | 2,00 | 2,00 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,33 | 5,67 | 6,00 |
| HC Davos | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 11 | 8 | 19 |
| Gjorda mål per match | 3,67 | 2,67 | 6,33 |
| Insläppta mål | 6 | 11 | 17 |
| Insläppta mål per match | 2,00 | 3,67 | 5,67 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,67 | 6,33 | 6,00 |
Poängstatistik för Skellefteå - HC Davos
Skellefteå har vunnit 2, kryssat 0 och förlorat 1 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot HC Davos inräknat. Förlusten för HC Davos innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 1, spelat 0 oavgjorda och förlorat 2 matcher.
På sina fem senast spelade matcher har Skellefteå efter sin vinst mot HC Davos plockat 9 poäng av möjliga. Förlusten innebär att HC Davos inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 9 poäng på sina fem senaste matcher.
Målstatistik för Skellefteå och HC Davos
Skellefteå har gjort 13 mål totalt hemma denna säsong i CHL, ett snitt på 4,33 mål/match. På de 3 hemmamatcher som Skellefteå spelat denna säsong så har man släppt in 6 mål totalt och per match blir det 2,00 mål i snitt.
På de 6 matcher Skellefteå spelat i CHL denna säsong så har laget gjort totalt 24 mål, med ett snitt på 8,00 mål per match. Under den gångna säsongen har Skellefteå ett facit med 12 insläppta mål på de 6 matcher som spelats i ligan. I snitt har Skellefteå släppt in 4,00 mål per match.
HC Davos har ett snitt på 2,67 gjorda bortamål i CHL på de 3 bortamatcher man spelat under säsongen. HC Davos har på bortaplan släppt in 11 mål i CHL. På de 3 bortamatcher som HC Davos spelat så har man ett genomsnitt på 3,67 insläppta mål.
Bortalaget HC Davos har under säsongen i CHL totalt gjort 19 mål i de 6 matcher som man har spelat. Det innebär att HC Davos har ett snitt på 6,33 gjorda mål i varje match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att HC Davos släppt in 5,67 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 6 matcher som har spelats.



