Så spelades Skövde – Sävehof den 7/10
Skövde och Sävehof i Handbollsligan herrar med matchstart 19:00 den7 oktober. Ett oavgjort resultat innebär att både Skövde och Sävehof kommer tilldelas poäng vardera. Efter att matchen mellan de båda lagen avgjorts hittar vi nu Skövde på plats 14 i tabellen på 0 poäng, och Sävehof med sina 2 poäng på plats 2.
Poängfacit Skövde
Skövde hemmafacit så här långt i Handbollsligan herrar är 0 inspelade poäng på 1 matcher. Ett facit som innebär 0 poäng per spelad hemmamatch.
På bortaplan har Skövde tagit 2 poäng på 3 spelade matcher i event. Så laget har ett facit på 0,67 poäng per bortamatch.
I Handbollsligan herrar har Skövde denna säsong 2 inspelade poäng på de 4 matcher man har spelat. Per spelad match så har laget tagit 0,67 poäng i snitt.
Poängfacit Sävehof
På hemmaplan har Sävehof fått ihop 0 poäng i Handbollsligan herrar denna säsong på 1 spelade matcher. Sävehof har ett facit på 0 poäng per hemmamatch.
På 1 matcher har Sävehof under säsong tagit 3 poäng i event. På bortaplan har Sävehof tagit 3,00 poäng per spelad match.
Sävehof har i Handbollsligan herrar 3 poäng på 2 matcher totalt. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 3,00 poäng.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Kristianstad | 3 | 12 | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 15 | 8 |
| 2 | Amo HK | 2 | 9 | 4 | 3 | 4 | 3 | 5 | 13 | 7 |
| 3 | Ystad | 3 | 19 | 6 | 1 | -6 | 0 | 4 | 13 | 6 |
| 4 | Alingsås | 2 | 1 | 2 | 3 | 9 | 4 | 5 | 10 | 6 |
| 5 | Hammarby | 2 | 9 | 4 | 3 | -4 | 2 | 5 | 5 | 6 |
| 6 | Malmö | 2 | 11 | 4 | 3 | -10 | 2 | 5 | 1 | 6 |
| 7 | Sävehof | 1 | 6 | 2 | 1 | 4 | 2 | 2 | 10 | 4 |
| 8 | Lugi | 2 | -3 | 2 | 3 | -3 | 2 | 5 | -6 | 4 |
| 9 | Ov Helsingborg | 3 | 4 | 4 | 2 | -10 | 0 | 5 | -6 | 4 |
| 10 | HF Karlskrona | 3 | -3 | 4 | 2 | -5 | 0 | 5 | -8 | 4 |
| 11 | Skövde | 1 | 1 | 2 | 3 | -10 | 2 | 4 | -9 | 4 |
| 12 | Önnereds HK | 3 | -7 | 1 | 2 | -5 | 1 | 5 | -12 | 2 |
| 13 | Skånela IF | 2 | 0 | 2 | 3 | -13 | 0 | 5 | -13 | 2 |
| 14 | IF Hallby HK | 3 | -4 | 1 | 2 | -9 | 0 | 5 | -13 | 1 |
| Skövde | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 1 | 3 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 2 | 2 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 36 | 84 | 120 |
| Gjorda mål per match | 36,00 | 28,00 | 40,00 |
| Insläppta mål | 35 | 94 | 129 |
| Insläppta mål per match | 35,00 | 31,33 | 43,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 71,00 | 59,33 | 62,25 |
| Sävehof | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 0 | 0 | 0 |
| Gjorda mål | 30 | 30 | 60 |
| Gjorda mål per match | 30,00 | 30,00 | 60,00 |
| Insläppta mål | 24 | 26 | 50 |
| Insläppta mål per match | 24,00 | 26,00 | 50,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 54,00 | 56,00 | 55,00 |
Poängstatistik för Skövde - Sävehof
Matchresultatet innebär ett kryss i båda lagens facit. Det innebär totalt 0 vinster, 2 kryss och 1 förluster för Skövde, och 1 vinster, 0 kryss och 0 förluster på fem matcher för Sävehof.
Det oavgjorda resultatet innebär att Skövde har tagit 2 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna, samtidigt som Sävehof har tagit 3 poäng på lika många matcher.
Målstatistik för Skövde och Sävehof
På hemmaplan har Skövde gjort 36 mål i Handbollsligan herrar, vilket innebär att Skövde har ett snitt på 36,00 gjorda mål per match. Skövde har totalt släppt in 35 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Handbollsligan herrar. På de 1 hemmamatcherna så har Skövde därmed ett snitt på 35,00 insläppta mål per match.
Per match har Skövde ett snitt på 40,00 gjorda mål, på de 4 matcher som spelats i Handbollsligan herrar under säsongen som gått. Skövde har denna säsongen släppt in totalt 129 mål i ligan. Det innebär att på de 4 matcher som spelats så har Skövde 43,00 insläppta mål per match.
På de 1 bortamatcher som Sävehof spelat denna säsong i Handbollsligan herrar har laget gjort 30 mål, vilket ger ett snitt på 30,00 mål per match. Sävehof har på de 1 bortamatcher man spelat i Handbollsligan herrar släppt in 26 mål och har ett snitt på 26,00 insläppta mål per match.
Per match har Sävehof i snitt producerat 60,00 mål framåt på de 2 matcher som spelats i Handbollsligan herrar. Under den gångna säsongen i ligan så har Sävehof släppt in totalt 50 mål. Detta innebär att Sävehof har ett målsnitt på 50,00 insläppta mål totalt under de 2 matcher som spelats under säsongen i Handbollsligan herrar.



