- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-25 11:24:48. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Lugi – Skövde den 25/10
Matchen mellan Lugi och Skövde i Handbollsligan herrar spelades den 25/10 med matchstart kl. 17:00.
Skövde vann matchen mot Lugi
Mötet mellan Lugi och Skövde slutade till slut med en 35 - 32 seger till Skövde. Vinsten mot Lugi innebär nya poäng till Skövde i tabellen för Handbollsligan herrar. Lugi kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten. Resultatet i den spelade matchen innebär totalt 2 poäng för Lugi och 0 poäng för Skövde – som nu återfinns på plats 1 respektive 14 i tabellen för Handbollsligan herrar.
Oddsen inför Lugi - Skövde
På matchen i Handbollsligan herrar mellan Lugi och Skövde så höll spelbolagen Skövde som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.64 hos Unibet. Att Skövde skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 2,70 hos de 1 spelbolagen i listan ovan.
Lugi var underdogs mot Skövde och det högsta oddset på nederlagstippade Lugi kunde du spela på hos spelbolaget Unibet till 2.70 gånger pengarna. De 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 1,64 att Lugi skulle vinna matchen.
Det högsta spelet på ett kryss i mötet mellan Lugi och Skövde kunde du betta på hos Unibet till intressanta 9.50 gånger pengarna. De 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 9,50 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Lugi
På 4 spelade matcher har Lugi nu 0 insamlade poäng i event. Detta innebär att Lugi i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
På 5 spelade matcher har Lugi denna säsong i Handbollsligan herrar tagit 3 poäng. I Handbollsligan herrar har Lugi med andra ord 0,60 inspelade poäng per match på bortaplan.
På de totalt 9 matcher Lugi har spelat under säsongen i Handbollsligan herrar så har laget kammat hem 3 poäng. Lugi har med det facit ett snitt på 0,60 poäng per match.
Poängfacit Skövde
Skövde facit så här långt är 0 inspelade poäng i Handbollsligan herrar på 3 hemmamatcher. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
På bortaplan så har Skövde i Handbollsligan herrar under säsongen 5 inspelade poäng på 5 matcher laget har spelat. På bortaplan så har Skövde därmed tagit 1,00 poäng per match under säsongen.
På totalt 8 matcher Skövde har spelat under säsongen har man håvat in 5 poäng i event. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 1,00 poäng.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Malmö | 4 | 19 | 8 | 5 | -3 | 5 | 9 | 16 | 13 |
| 2 | Ystad | 5 | 36 | 10 | 3 | -7 | 1 | 8 | 29 | 11 |
| 3 | Sävehof | 3 | 7 | 4 | 4 | 14 | 7 | 7 | 21 | 11 |
| 4 | Amo HK | 4 | 4 | 6 | 5 | 10 | 5 | 9 | 14 | 11 |
| 5 | Alingsås | 4 | 14 | 6 | 4 | 6 | 4 | 8 | 20 | 10 |
| 6 | Skövde | 3 | 20 | 6 | 5 | -13 | 4 | 8 | 7 | 10 |
| 7 | Hammarby | 4 | 12 | 7 | 5 | -6 | 3 | 9 | 6 | 10 |
| 8 | Kristianstad | 3 | 12 | 6 | 4 | -8 | 4 | 7 | 4 | 10 |
| 9 | HF Karlskrona | 5 | -5 | 5 | 3 | -2 | 2 | 8 | -7 | 7 |
| 10 | Ov Helsingborg | 5 | 11 | 7 | 3 | -25 | 0 | 8 | -14 | 7 |
| 11 | Önnereds HK | 5 | -1 | 5 | 4 | -9 | 1 | 9 | -10 | 6 |
| 12 | Lugi | 4 | -6 | 3 | 5 | -10 | 2 | 9 | -16 | 5 |
| 13 | Skånela IF | 5 | -2 | 4 | 4 | -28 | 0 | 9 | -30 | 4 |
| 14 | IF Hallby HK | 4 | -13 | 1 | 4 | -27 | 0 | 8 | -40 | 1 |
| Lugi | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Gjorda mål | 123 | 155 | 278 |
| Gjorda mål per match | 30,75 | 31,00 | 55,60 |
| Insläppta mål | 129 | 165 | 294 |
| Insläppta mål per match | 32,25 | 33,00 | 58,80 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 63,00 | 64,00 | 63,56 |
| Skövde | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 5 | 8 |
| Vunna matcher | 3 | 1 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 2 | 2 |
| Förlorade matcher | 0 | 2 | 2 |
| Gjorda mål | 113 | 148 | 261 |
| Gjorda mål per match | 37,67 | 29,60 | 52,20 |
| Insläppta mål | 93 | 161 | 254 |
| Insläppta mål per match | 31,00 | 32,20 | 50,80 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 68,67 | 61,80 | 64,38 |
Poängstatistik för Lugi - Skövde
Skövde har ett facit av 1 vunna, 2 oavgjorda och 2 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Lugi. På Lugi fem senast spelade matcher har man stått för 1 vinster, 4 förluster och 0 kryss – med förlusten mot Skövde inräknat.
Nya poäng tilldelas Skövde efter vinsten, vilket innebär att de på sina 5 senaste matcher har spelat in 5 av totalt möjliga poäng. Förlusten innebär poängtapp för Lugi, som på sina fem senaste matcher har tagit 3 poäng av möjliga.
Målstatistik för Lugi och Skövde
På de 4 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Lugi gjort totalt 123 mål, ett snitt på 30,75 gjorda mål per match. På de 4 hemmamatcher som Lugi spelat denna säsong så har man släppt in 129 mål totalt och per match blir det 32,25 mål i snitt.
Under denna säsongen i Handbollsligan herrar har Lugi gjort totalt 278 mål på 9 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 55,60 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Lugi ett snitt på 58,80 insläppta mål per match, på de 9 matcher som spelats.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Skövde 148 gjorda mål sammanlagt i de 5 bortamatcher man spelat. Skövde har å sin sida ett bortafacit med 161 insläppta mål under säsongen i Handbollsligan herrar.
Offensivt har Skövde gjort 52,20 mål per match i Handbollsligan herrar på de 8 matcher som spelats under säsongen. Skövde har totalt spelat 8 matcher under säsongen och på dessa 8 matcher har man släppt in 254 mål, ett snitt på 50,80 insläppta mål per spelad match.



