Matchfakta IF Hallby HK – Lugi i Handbollsligan herrar
Mötet i Handbollsligan herrar mellan IF Hallby HK och Lugi spelades den 23/9 matchstart med start kl. 19:00.
Lugi vann mötet mot IF Hallby HK
Det blev till slut Lugi som gick segrande ur mötet mot IF Hallby HK med siffrorna 25 - 24. Lugi gick segrande ur mötet mot IF Hallby HK, vilket innebär att de plockar nya poäng i Handbollsligan herrar. Förlusten innebär att IF Hallby HK inte kommer tilldelas några nya poäng. Efter att matchen spelats och poängen delats ut hittar vi nu IF Hallby HK med 0 poäng på plats 9, och Lugi med 2 poäng på plats 1 i tabellen för Handbollsligan herrar.
Poängfacit IF Hallby HK
IF Hallby HK har tagit 0 poäng så här långt i Handbollsligan herrar på 4 spelade matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
På 4 spelade matcher har IF Hallby HK denna säsong i Handbollsligan herrar tagit 0 poäng. Och detta gör att IF Hallby HK har ett poängsnitt på bortaplan med 0,00 poäng per spelad match.
I Handbollsligan herrar har IF Hallby HK denna säsong 0 inspelade poäng på de 8 matcher man har spelat. IF Hallby HK har med det facit ett snitt på 0,00 poäng per match.
Poängfacit Lugi
På hemmaplan har Lugi fått ihop 0 poäng i Handbollsligan herrar denna säsong på 4 spelade matcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
Lugi har ett facit med 3 poäng i Handbollsligan herrar på 5 spelade bortamatcher. Detta innebär att Lugi har ett facit med 0,60 poäng per bortamatch.
I Handbollsligan herrar har Lugi under säsong tagit 3 poäng på 9 matcher laget har spelat. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 0,60 poäng.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Malmö | 4 | 19 | 8 | 5 | -3 | 5 | 9 | 16 | 13 |
| 2 | Ystad | 5 | 36 | 10 | 3 | -7 | 1 | 8 | 29 | 11 |
| 3 | Sävehof | 3 | 7 | 4 | 4 | 14 | 7 | 7 | 21 | 11 |
| 4 | Amo HK | 4 | 4 | 6 | 5 | 10 | 5 | 9 | 14 | 11 |
| 5 | Alingsås | 4 | 14 | 6 | 4 | 6 | 4 | 8 | 20 | 10 |
| 6 | Skövde | 3 | 20 | 6 | 5 | -13 | 4 | 8 | 7 | 10 |
| 7 | Hammarby | 4 | 12 | 7 | 5 | -6 | 3 | 9 | 6 | 10 |
| 8 | Kristianstad | 3 | 12 | 6 | 4 | -8 | 4 | 7 | 4 | 10 |
| 9 | HF Karlskrona | 5 | -5 | 5 | 3 | -2 | 2 | 8 | -7 | 7 |
| 10 | Ov Helsingborg | 5 | 11 | 7 | 3 | -25 | 0 | 8 | -14 | 7 |
| 11 | Önnereds HK | 5 | -1 | 5 | 4 | -9 | 1 | 9 | -10 | 6 |
| 12 | Lugi | 4 | -6 | 3 | 5 | -10 | 2 | 9 | -16 | 5 |
| 13 | Skånela IF | 5 | -2 | 4 | 4 | -28 | 0 | 9 | -30 | 4 |
| 14 | IF Hallby HK | 4 | -13 | 1 | 4 | -27 | 0 | 8 | -40 | 1 |
| IF Hallby HK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Vunna matcher | 0 | 0 | 0 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Gjorda mål | 106 | 114 | 220 |
| Gjorda mål per match | 26,50 | 28,50 | 55,00 |
| Insläppta mål | 119 | 141 | 260 |
| Insläppta mål per match | 29,75 | 35,25 | 65,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 56,25 | 63,75 | 60,00 |
| Lugi | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Gjorda mål | 123 | 155 | 278 |
| Gjorda mål per match | 30,75 | 31,00 | 55,60 |
| Insläppta mål | 129 | 165 | 294 |
| Insläppta mål per match | 32,25 | 33,00 | 58,80 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 63,00 | 64,00 | 63,56 |
Poängstatistik för IF Hallby HK - Lugi
De fem senaste matcherna har inneburit 1 vinster, 4 förluster och 0 oavgjorda resultat för Lugi, som alltså besegrade IF Hallby HK. 0 vinster, 0 kryss och 4 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för IF Hallby HK.
Nya poäng tilldelas Lugi efter vinsten, vilket innebär att de på sina 5 senaste matcher har spelat in 3 av totalt möjliga poäng. Förlusten innebär poängtapp för IF Hallby HK, som på sina fem senaste matcher har tagit 0 poäng av möjliga.
Målstatistik för IF Hallby HK och Lugi
På hemmaplan har IF Hallby HK gjort 106 mål i Handbollsligan herrar, vilket innebär att IF Hallby HK har ett snitt på 26,50 gjorda mål per match. I Handbollsligan herrar har IF Hallby HK släppt in 119 mål på hemmaplan denna säsongen.
På de 8 matcher IF Hallby HK spelat i Handbollsligan herrar denna säsong så har laget gjort totalt 220 mål, med ett snitt på 55,00 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har IF Hallby HK ett snitt på 65,00 insläppta mål per match, på de 8 matcher som spelats.
På de 5 bortamatcher som Lugi spelat denna säsong i Handbollsligan herrar har laget gjort 155 mål, vilket ger ett snitt på 31,00 mål per match. Lugi har i genomsnitt släppt in 33,00 mål per bortamatch i Handbollsligan herrar.
Bortalaget Lugi har under säsongen i Handbollsligan herrar totalt gjort 278 mål i de 9 matcher som man har spelat. Det innebär att Lugi har ett snitt på 55,60 gjorda mål i varje match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Lugi släppt in 58,80 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 9 matcher som har spelats.



