- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-11-07 21:50:28. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Montreal Impact – Vancouver Whitecaps avspark 7 november
Montreal Impact och Vancouver Whitecaps gjorde upp den 7 november. Matchen spelades i MLS med avspark 22:00.
Vancouver Whitecaps vann matchen mot Montreal Impact
Vancouver Whitecaps utgick till slut med seger i mötet med Montreal Impact med siffrorna 2 mål mot 0. Vancouver Whitecaps gick segrande ur mötet mot Montreal Impact, vilket innebär att de plockar nya poäng i MLS. Förlusten innebär att Montreal Impact inte kommer tilldelas några nya poäng.
1X2-oddsen på Montreal Impact - Vancouver Whitecaps
Inför matchen mellan Montreal Impact och Vancouver Whitecaps i MLS så var Vancouver Whitecaps spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Vancouver Whitecaps hittade du hos bet365 till 1.81 gånger pengarna. Favoriten Vancouver Whitecaps kunde du i snitt spela på till oddset 4,45 gånger pengarna som vinnare hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Montreal Impact var spelbolagens under dog i mötet mot Vancouver Whitecaps i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Montreal Impact gav Unibet till oddset 4.90. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 2 spelbolagen i snitt oddset 1,70 på Montreal Impact som vinnare.
Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Montreal Impact och Vancouver Whitecaps till det högsta oddset 4.30 hos Unibet. Inför avspark mellan Montreal Impact och Vancouver Whitecaps så gav de 2 spelbolagen i listan ovan i snitt oddset 4,05 på ett kryss i matchen.
Poängfacit Montreal Impact
För Montreal Impact så har laget denna säsong i MLS håvat in 0 poäng på de 17 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Detta gör att Montreal Impact har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
På bortaplan har Montreal Impact tagit 9 poäng på 17 spelade matcher i event. Så här långt har Montreal Impact ett poängsnitt på 0,53 poäng per match på bortaplan.
Under säsongen i MLS så har Montreal Impact spelat in 9 poäng på 34 matcher. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 0,53 poäng.
Poängfacit Vancouver Whitecaps
Vancouver Whitecaps har i MLS 17 spelade hemmamatcher 0 inspelade poäng. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
Vancouver Whitecaps har ett facit med 29 poäng i MLS på 17 spelade bortamatcher. På bortaplan har Vancouver Whitecaps tagit 1,71 poäng per spelad match.
Vancouver Whitecaps har på 34 spelade matcher i MLS tagit 29 poäng denna säsongen. Vancouver Whitecaps har därmed ett snitt per match på 1,71 poäng.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 17 | 12 | 30 | 34 | 46 | 77 |
| 2 | Inter Miami | 17 | 15 | 27 | 17 | 6 | 33 | 34 | 21 | 60 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 17 | -3 | 23 | 34 | 8 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 17 | 8 | 29 | 17 | 2 | 26 | 34 | 10 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 17 | -6 | 20 | 34 | 15 | 54 |
| 6 | Philadelphia Union | 17 | 13 | 29 | 17 | 1 | 21 | 34 | 14 | 50 |
| 7 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 17 | -3 | 18 | 34 | 7 | 47 |
| 8 | FC Cincinnati | 17 | 7 | 30 | 17 | -15 | 16 | 34 | -8 | 46 |
| 9 | Orlando City | 17 | 11 | 33 | 17 | -26 | 13 | 34 | -15 | 46 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 17 | -2 | 21 | 34 | 4 | 42 |
| 11 | New York Red Bulls | 17 | -2 | 24 | 17 | -12 | 18 | 34 | -14 | 42 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 17 | -18 | 12 | 34 | -15 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 17 | -10 | 16 | 34 | -17 | 33 |
| 14 | DC United | 17 | -9 | 20 | 17 | -13 | 13 | 34 | -22 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 17 | -6 | 17 | 17 | -26 | 9 | 34 | -32 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 17 | 12 | 30 | 34 | 46 | 77 |
| 2 | Inter Miami | 17 | 15 | 27 | 17 | 6 | 33 | 34 | 21 | 60 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 17 | -3 | 23 | 34 | 8 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 17 | 8 | 29 | 17 | 2 | 26 | 34 | 10 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 17 | -6 | 20 | 34 | 15 | 54 |
| 6 | Philadelphia Union | 17 | 13 | 29 | 17 | 1 | 21 | 34 | 14 | 50 |
| 7 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 17 | -3 | 18 | 34 | 7 | 47 |
| 8 | FC Cincinnati | 17 | 7 | 30 | 17 | -15 | 16 | 34 | -8 | 46 |
| 9 | Orlando City | 17 | 11 | 33 | 17 | -26 | 13 | 34 | -15 | 46 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 17 | -2 | 21 | 34 | 4 | 42 |
| 11 | New York Red Bulls | 17 | -2 | 24 | 17 | -12 | 18 | 34 | -14 | 42 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 17 | -18 | 12 | 34 | -15 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 17 | -10 | 16 | 34 | -17 | 33 |
| 14 | DC United | 17 | -9 | 20 | 17 | -13 | 13 | 34 | -22 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 17 | -6 | 17 | 17 | -26 | 9 | 34 | -32 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 17 | 12 | 29 | 34 | 40 | 64 |
| 2 | FC Dallas | 17 | 9 | 32 | 17 | 2 | 26 | 34 | 11 | 58 |
| 3 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -2 | 23 | 34 | 11 | 54 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 17 | 2 | 26 | 34 | 6 | 52 |
| 5 | Houston Dynamo | 17 | 4 | 29 | 17 | -4 | 22 | 34 | 0 | 51 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 17 | -2 | 16 | 34 | 12 | 47 |
| 7 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 17 | -8 | 15 | 34 | 1 | 46 |
| 8 | Seattle Sounders | 17 | 3 | 28 | 17 | -5 | 18 | 34 | -2 | 46 |
| 9 | Real Salt Lake | 17 | 11 | 33 | 17 | -10 | 12 | 34 | 1 | 45 |
| 10 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 17 | -12 | 17 | 34 | -7 | 44 |
| 11 | Minnesota United | 17 | 3 | 22 | 17 | -5 | 22 | 34 | -2 | 44 |
| 12 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 17 | -15 | 10 | 34 | -3 | 43 |
| 13 | San Diego FC | 17 | 7 | 23 | 17 | -13 | 15 | 34 | -6 | 38 |
| 14 | Austin FC | 17 | -3 | 18 | 17 | -20 | 16 | 34 | -23 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 17 | -30 | 12 | 34 | -41 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 17 | 12 | 29 | 34 | 40 | 64 |
| 2 | FC Dallas | 17 | 9 | 32 | 17 | 2 | 26 | 34 | 11 | 58 |
| 3 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -2 | 23 | 34 | 11 | 54 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 17 | 2 | 26 | 34 | 6 | 52 |
| 5 | Houston Dynamo | 17 | 4 | 29 | 17 | -4 | 22 | 34 | 0 | 51 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 17 | -2 | 16 | 34 | 12 | 47 |
| 7 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 17 | -8 | 15 | 34 | 1 | 46 |
| 8 | Seattle Sounders | 17 | 3 | 28 | 17 | -5 | 18 | 34 | -2 | 46 |
| 9 | Real Salt Lake | 17 | 11 | 33 | 17 | -10 | 12 | 34 | 1 | 45 |
| 10 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 17 | -12 | 17 | 34 | -7 | 44 |
| 11 | Minnesota United | 17 | 3 | 22 | 17 | -5 | 22 | 34 | -2 | 44 |
| 12 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 17 | -15 | 10 | 34 | -3 | 43 |
| 13 | San Diego FC | 17 | 7 | 23 | 17 | -13 | 15 | 34 | -6 | 38 |
| 14 | Austin FC | 17 | -3 | 18 | 17 | -20 | 16 | 34 | -23 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 17 | -30 | 12 | 34 | -41 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 17 | 12 | 30 | 34 | 46 | 77 |
| 2 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 17 | 12 | 29 | 34 | 40 | 64 |
| 3 | Inter Miami | 17 | 15 | 27 | 17 | 6 | 33 | 34 | 21 | 60 |
| 4 | FC Dallas | 17 | 9 | 32 | 17 | 2 | 26 | 34 | 11 | 58 |
| 5 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 17 | -3 | 23 | 34 | 8 | 58 |
| 6 | Chicago Fire | 17 | 8 | 29 | 17 | 2 | 26 | 34 | 10 | 55 |
| 7 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 17 | -6 | 20 | 34 | 15 | 54 |
| 8 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -2 | 23 | 34 | 11 | 54 |
| 9 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 17 | 2 | 26 | 34 | 6 | 52 |
| 10 | Houston Dynamo | 17 | 4 | 29 | 17 | -4 | 22 | 34 | 0 | 51 |
| 11 | Philadelphia Union | 17 | 13 | 29 | 17 | 1 | 21 | 34 | 14 | 50 |
| 12 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 17 | -2 | 16 | 34 | 12 | 47 |
| 13 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 17 | -3 | 18 | 34 | 7 | 47 |
| 14 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 17 | -8 | 15 | 34 | 1 | 46 |
| 15 | Seattle Sounders | 17 | 3 | 28 | 17 | -5 | 18 | 34 | -2 | 46 |
| 16 | FC Cincinnati | 17 | 7 | 30 | 17 | -15 | 16 | 34 | -8 | 46 |
| 17 | Orlando City | 17 | 11 | 33 | 17 | -26 | 13 | 34 | -15 | 46 |
| 18 | Real Salt Lake | 17 | 11 | 33 | 17 | -10 | 12 | 34 | 1 | 45 |
| 19 | Minnesota United | 17 | 3 | 22 | 17 | -5 | 22 | 34 | -2 | 44 |
| 20 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 17 | -12 | 17 | 34 | -7 | 44 |
| 21 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 17 | -15 | 10 | 34 | -3 | 43 |
| 22 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 17 | -2 | 21 | 34 | 4 | 42 |
| 23 | New York Red Bulls | 17 | -2 | 24 | 17 | -12 | 18 | 34 | -14 | 42 |
| 24 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 17 | -18 | 12 | 34 | -15 | 39 |
| 25 | San Diego FC | 17 | 7 | 23 | 17 | -13 | 15 | 34 | -6 | 38 |
| 26 | Austin FC | 17 | -3 | 18 | 17 | -20 | 16 | 34 | -23 | 34 |
| 27 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 17 | -10 | 16 | 34 | -17 | 33 |
| 28 | DC United | 17 | -9 | 20 | 17 | -13 | 13 | 34 | -22 | 33 |
| 29 | CF Montréal | 17 | -6 | 17 | 17 | -26 | 9 | 34 | -32 | 26 |
| 30 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 17 | -30 | 12 | 34 | -41 | 26 |
| Montreal Impact | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 17 | 34 |
| Vunna matcher | 4 | 2 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 8 | 12 | 20 |
| Gjorda mål | 19 | 18 | 37 |
| Gjorda mål per match | 1,12 | 1,06 | 2,18 |
| Insläppta mål | 25 | 44 | 69 |
| Insläppta mål per match | 1,47 | 2,59 | 4,06 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,59 | 3,65 | 3,12 |
| Vancouver Whitecaps | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 17 | 34 |
| Vunna matcher | 11 | 8 | 19 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 5 | 7 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 44 | 30 | 74 |
| Gjorda mål per match | 2,59 | 1,76 | 4,35 |
| Insläppta mål | 16 | 18 | 34 |
| Insläppta mål per match | 0,94 | 1,06 | 2,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,53 | 2,82 | 3,18 |
Poängstatistik för Montreal Impact - Vancouver Whitecaps
2 vinster, 1 förluster och 2 oavgjorda matcher är resultaten från Vancouver Whitecaps fem senaste matcher efter vinsten mot Montreal Impact. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 0 vinster, 3 förluster och 2 kryssade matcher för Montreal Impact på de fem senaste matcherna.
8 poäng av möjliga är vad Vancouver Whitecaps har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Montreal Impact inräknade. Montreal Impact tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 2 poäng av möjliga.
Målstatistik för Montreal Impact och Vancouver Whitecaps
Montreal Impact har gjort 19 mål totalt hemma denna säsong i MLS, ett snitt på 1,12 mål/match. Montreal Impact har totalt släppt in 25 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i MLS. På de 17 hemmamatcherna så har Montreal Impact därmed ett snitt på 1,47 insläppta mål per match.
På de 34 matcher Montreal Impact spelat i MLS denna säsong så har laget gjort totalt 37 mål, med ett snitt på 2,18 mål per match. Montreal Impact har denna säsongen släppt in totalt 69 mål i ligan. Det innebär att på de 34 matcher som spelats så har Montreal Impact 4,06 insläppta mål per match.
Under säsongen i MLS har Vancouver Whitecaps gjort 30 mål på de 17 bortamatcher man spelat. Vancouver Whitecaps har på bortaplan släppt in 18 mål i MLS. På de 17 bortamatcher som Vancouver Whitecaps spelat så har man ett genomsnitt på 1,06 insläppta mål.
Vancouver Whitecaps har ett facit denna säsongen i MLS med 74 gjorda mål. På de 34 matcher som Vancouver Whitecaps har spelat så har man ett snitt på 4,35 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har Vancouver Whitecaps släppt in totalt 34 mål. Detta innebär att Vancouver Whitecaps har ett målsnitt på 2,00 insläppta mål totalt under de 34 matcher som spelats under säsongen i MLS.



