- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-28 22:45:26. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Charlotte FC – Montreal Impact i MLS
Matchen som spelades i MLS mellan Charlotte FC vs Montreal Impact hade avspark klockan 00:30, den 29-10-2026.
Charlotte FC vann matchen mot Montreal Impact
Mötet mellan Charlotte FC och Montreal Impact slutade till slut med en 4 - 0 seger till Charlotte FC. Charlotte FC gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Montreal Impact innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av MLS.
De bästa oddsen inför Charlotte FC - Montreal Impact
Inför matchen mellan Charlotte FC och Montreal Impact i MLS så var Charlotte FC spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Charlotte FC hittade du hos bet365 till 1.62 gånger pengarna. De 2 spelbolagen i vår lista ovan gav i snitt oddset 4,80 att favoriten Charlotte FC skulle vinna matchen.
Unibet gav det högsta odds på Montreal Impact, som var nederlagstippade mot Charlotte FC, till 5.10 gånger pengarna. I snitt så kunde du spela på att Montreal Impact gick vinnande ur detta möte till oddset 1,59 gånger pengarna, hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Det bästa oddset på ett kryss gav Unibet till 4.40 gånger pengarna. Att Charlotte FC och Montreal Impact skulle kryssa matchen gav inför mötet i snitt oddset 4,30 hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Poängfacit Charlotte FC
Charlotte FC hemmafacit så här långt i MLS är 0 inspelade poäng på 17 matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
På bortaplan har Charlotte FC tagit 19 poäng på 16 spelade matcher i event. Så laget har ett facit på 1,19 poäng per bortamatch.
Charlotte FC har ett facit denna säsong i MLS med 19 poäng på de 33 matcher som laget spelat under säsongen. Charlotte FC har därmed ett facit med 1,19 inspelade poäng per match.
Poängfacit Montreal Impact
På 16 matcher i MLS har Montreal Impact nu 0 insamlade poäng. Över 16 spelade matcher på hemmaplan har nu Montreal Impact ett snitt på 0 poäng per match.
På 17 matcher har Montreal Impact under säsong tagit 9 poäng i event. Och detta innebär att Charlotte FC har ett snitt på 0,53 poäng per spelad match på bortaplan.
Montreal Impact har tagit 9 poäng i MLS under säsong, på 33 spelade matcher. Montreal Impact har därmed ett facit på 0,53 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 10 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 11 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 10 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 11 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 3 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 4 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 5 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 6 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 7 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 8 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 9 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 10 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 11 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 12 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 13 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 14 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 15 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 16 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 17 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 18 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 19 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 20 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 21 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 22 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 23 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 24 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 25 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 26 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 27 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 28 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 29 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| 30 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Charlotte FC | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 16 | 33 |
| Vunna matcher | 10 | 5 | 15 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 4 | 8 |
| Förlorade matcher | 3 | 7 | 10 |
| Gjorda mål | 37 | 26 | 63 |
| Gjorda mål per match | 2,18 | 1,63 | 3,94 |
| Insläppta mål | 16 | 32 | 48 |
| Insläppta mål per match | 0,94 | 2,00 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,12 | 3,63 | 3,36 |
| Montreal Impact | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 16 | 17 | 33 |
| Vunna matcher | 4 | 2 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 7 | 12 | 19 |
| Gjorda mål | 19 | 18 | 37 |
| Gjorda mål per match | 1,19 | 1,06 | 2,18 |
| Insläppta mål | 23 | 44 | 67 |
| Insläppta mål per match | 1,44 | 2,59 | 3,94 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,63 | 3,65 | 3,15 |
Poängstatistik för Charlotte FC - Montreal Impact
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 1 vinster, 2 förluster och 2 oavgjorda matcher på de fem senaste för Charlotte FC. Montreal Impact gick förlorande ur mötet – och har med 3 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 2 kryss och 0 vinster.
5 poäng av möjliga är vad Charlotte FC har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Montreal Impact inräknade. Montreal Impact tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 2 poäng av möjliga.
Målstatistik för Charlotte FC och Montreal Impact
Charlotte FC har gjort 37 mål totalt hemma denna säsong i MLS, ett snitt på 2,18 mål/match. På hemmaplan har Charlotte FC släppt in 0,94 mål i genomsnitt denna säsongen i MLS.
Per match har Charlotte FC ett snitt på 3,94 gjorda mål, på de 33 matcher som spelats i MLS under säsongen som gått. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Charlotte FC ett snitt på 3,00 insläppta mål per match, på de 33 matcher som spelats.
Montreal Impact har ett snitt på 1,06 gjorda bortamål i MLS på de 17 bortamatcher man spelat under säsongen. Montreal Impact har i genomsnitt släppt in 2,59 mål per bortamatch i MLS.
Bortalaget Montreal Impact har under säsongen i MLS totalt gjort 37 mål i de 33 matcher som man har spelat. Det innebär att Montreal Impact har ett snitt på 2,18 gjorda mål i varje match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Montreal Impact släppt in 3,94 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 33 matcher som har spelats.



