VästeråsIrsta HF – Sävehof 9/12, odds, stream, speltips

Expandia Arena A 29 - 35(19-17, 10-18)09-12-2025 19:00Handbollsligan herrar Grundserie
Upp till 1000 kr att spela för på VästeråsIrsta HF vs Sävehof!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Spela för 1500 kr på matchen!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 12.00
X 16.00
2 1.10
Vinstchans
Odds för VästeråsIrsta HF - Sävehof
Matchfakta och matchinfo

VästeråsIrsta HF - Sävehof odds, speltips, resultat i Handbollsligan herrar

Så spelades VästeråsIrsta HF – Sävehof

Matchen spelades i Handbollsligan herrar mellan VästeråsIrsta HF och Sävehof. Mötets matchstart var 19:00 den 9 december.

Sävehof vann mötet mot VästeråsIrsta HF

Sävehof vann matchen mot VästeråsIrsta HF med resultatet 35 - 29. Sävehof gick segrande ur mötet mot VästeråsIrsta HF, vilket innebär att de plockar nya poäng i Handbollsligan herrar. Förlusten innebär att VästeråsIrsta HF inte kommer tilldelas några nya poäng.

1X2-oddsen på VästeråsIrsta HF - Sävehof

Inför mötet mellan VästeråsIrsta HF - Sävehof i Handbollsligan herrar så talade spelbolagens odds för en seger till Sävehof och Unibet gav då det bästa oddset till 1.10 gånger pengarna. Att Sävehof skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 11,00 hos de 5 spelbolagen i listan ovan.

Spelbolagen trodde inte på VästeråsIrsta HF som vinnare i matchen mot Sävehof. Och inför detta möte så gav NordicBet det högsta oddset på VästeråsIrsta HF som vinnare till 12.00 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 5 spelbolagen i snitt oddset 1,08 på VästeråsIrsta HF som vinnare.

Ett spel på krysset mellan VästeråsIrsta HF och Sävehof gav som högst 16.00 inför matchen och som du hittade hos Unibet. De 5 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 16,00 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan VästeråsIrsta HF - Sävehof.

Poängfacit VästeråsIrsta HF

VästeråsIrsta HF har på hemmaplan i Handbollsligan herrar spelat 13 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta gör att VästeråsIrsta HF har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.

På bortaplan har VästeråsIrsta HF tagit 4 poäng på 13 spelade matcher i event. I Handbollsligan herrar har VästeråsIrsta HF med andra ord 0,31 inspelade poäng per match på bortaplan.

4 poäng har VästeråsIrsta HF än så länge håvat in under den gångna säsongen i event, på totalt 26 spelade matcher. VästeråsIrsta HF har därmed ett poängsnitt per match på 0,31.

Poängfacit Sävehof

Sävehof har i Handbollsligan herrar 16 spelade hemmamatcher 0 inspelade poäng. Detta innebär att Sävehof har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.

34 poäng har Sävehof i bortafacit så här långt på de 18 matcher man spelat i Handbollsligan herrar. Sävehof har med andra ord 1,89 inspelade poäng per bortamatch.

Sävehof har i Handbollsligan herrar 34 poäng på 34 matcher totalt. Sävehof har därmed ett facit på 1,89 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Handbollsligan herrar 2025/26
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Kristianstad 13 11 0 2 93 22 13 9 2 2 38 20 26 20 2 4 131 42
2 Malmö 13 10 2 1 53 22 13 9 2 2 16 20 26 19 4 3 69 42
3 Hammarby 13 10 1 2 50 21 13 6 1 6 14 13 26 16 2 8 64 34
4 Skövde 13 8 0 5 26 16 13 8 0 5 3 16 26 16 0 10 29 32
5 Alingsås 13 9 0 4 30 18 13 6 1 6 -1 13 26 15 1 10 29 31
6 Sävehof 13 5 2 6 -4 12 13 9 1 3 32 19 26 14 3 9 28 31
7 Ystad 13 6 1 6 22 13 13 7 1 5 22 15 26 13 2 11 44 28
8 HF Karlskrona 13 7 3 3 15 17 13 5 1 7 -26 11 26 12 4 10 -11 28
9 Önnereds HK 13 6 1 6 5 13 13 6 1 6 -20 13 26 12 2 12 -15 26
10 Amo HK 13 5 2 6 -11 12 13 4 1 8 -29 9 26 9 3 14 -40 21
11 IF Hallby HK 13 5 1 7 -12 11 13 3 2 8 -23 8 26 8 3 15 -35 19
12 Ov Helsingborg 13 5 1 7 7 11 13 3 0 10 -40 6 26 8 1 17 -33 17
13 VästeråsIrsta HF 13 2 0 11 -65 4 13 1 1 11 -74 3 26 3 1 22 -139 7
14 Guif 13 2 0 11 -39 4 13 1 0 12 -82 2 26 3 0 23 -121 6
Lagens form
19:00 25/3
Handbollsligan herrar - Grundserie
33 - 34
19:00 13/3
Handbollsligan herrar - Grundserie
32 - 39
19:00 9/3
Handbollsligan herrar - Grundserie
41 - 31
15:00 28/2
Handbollsligan herrar - Grundserie
18 - 25
16:00 21/2
Handbollsligan herrar - Grundserie
31 - 33
19:00 10/2
Handbollsligan herrar - Grundserie
38 - 31
14:00 7/2
Handbollsligan herrar - Grundserie
31 - 33
19:00 4/2
Handbollsligan herrar - Grundserie
36 - 29
29/12 2025
Handbollsligan herrar - Grundserie
34 - 32
26/12 2025
Handbollsligan herrar - Grundserie
34 - 31
17:00 3/5
Handbollsligan herrar - Slutspel
37 - 34
19:00 29/4
Handbollsligan herrar - Slutspel
27 - 39
17:00 26/4
Handbollsligan herrar - Slutspel
31 - 29
19:00 20/4
Handbollsligan herrar - Slutspel
33 - 38
19:45 16/4
Handbollsligan herrar - Slutspel
36 - 39
19:00 13/4
Handbollsligan herrar - Slutspel
30 - 29
19:00 7/4
Handbollsligan herrar - Slutspel
28 - 26
19:00 1/4
Handbollsligan herrar - Slutspel
26 - 28
19:00 25/3
Handbollsligan herrar - Grundserie
24 - 32
19:00 12/3
Handbollsligan herrar - Grundserie
28 - 31
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
26/12 2025
Handbollsligan herrar - Grundserie
34 - 31
9/12 2025
Handbollsligan herrar - Grundserie
29 - 35
11/2 2013
Elitserien Handboll - 2012/13
33 - 21
6/12 2012
Elitserien Handboll - 2012/13
27 - 41
3/10 2012
Elitserien Handboll - 2012/13
41 - 29
Lagens statistik i Handbollsligan herrar
VästeråsIrsta HF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 2 1 3
Oavgjorda matcher 0 1 1
Förlorade matcher 11 11 22
Gjorda mål 358 374 732
Gjorda mål per match 27,54 28,77 56,31
Insläppta mål 423 448 871
Insläppta mål per match 32,54 34,46 67,00
Insläppta och gjorda mål per match 60,08 63,23 61,65
Sävehof Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 16 18 34
Vunna matcher 6 11 17
Oavgjorda matcher 2 1 3
Förlorade matcher 8 6 14
Gjorda mål 492 569 1061
Gjorda mål per match 30,75 31,61 58,94
Insläppta mål 509 536 1045
Insläppta mål per match 31,81 29,78 58,06
Insläppta och gjorda mål per match 62,56 61,39 61,94

Poängstatistik för VästeråsIrsta HF - Sävehof

Vinnarna tilldelas nya poäng, vilket innebär att Sävehof nu har spelat in 6 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. VästeråsIrsta HF går poänglösa från matchen och har nu av möjliga poäng spelat in 3 på sina 5 senaste matcher.

6 poäng av möjliga är vad Sävehof har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot VästeråsIrsta HF inräknade. VästeråsIrsta HF tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 3 poäng av möjliga.

Målstatistik för VästeråsIrsta HF och Sävehof

VästeråsIrsta HF har gjort 358 mål totalt hemma denna säsong i Handbollsligan herrar, ett snitt på 27,54 mål/match. På de 13 hemmamatcher som VästeråsIrsta HF spelat denna säsong så har man släppt in 423 mål totalt och per match blir det 32,54 mål i snitt.

Under denna säsongen i Handbollsligan herrar har VästeråsIrsta HF gjort totalt 732 mål på 26 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 56,31 mål per match. Under den gångna säsongen har VästeråsIrsta HF ett facit med 871 insläppta mål på de 26 matcher som spelats i ligan. I snitt har VästeråsIrsta HF släppt in 67,00 mål per match.

Under säsongen i Handbollsligan herrar har Sävehof gjort 569 mål på de 18 bortamatcher man spelat. På bortaplan har Sävehof i genomsnitt släppt in 29,78 mål på de 18 bortamatcher man spelat.

Offensivt har Sävehof gjort 58,94 mål per match i Handbollsligan herrar på de 34 matcher som spelats under säsongen. Under den gångna säsongen i ligan så har Sävehof släppt in totalt 1045 mål. Detta innebär att Sävehof har ett målsnitt på 58,06 insläppta mål totalt under de 34 matcher som spelats under säsongen i Handbollsligan herrar.