Blågult har spelat färdigt sina träningsmatcher och det är dags att bege oss västerut mot fotbolls-VM och mde detta har även oddsmarknaden vuxit. En intressant marknad är spel på vem som blir Svrige skyttekung i VM.
Med Isak och Gyökeres i truppen är förhoppningarna om ett fungerande anfallsvapen stora, men vem kan lyckas näta flest gånger under turneringens gång?
Oddsfavoriter att bli Sveriges skyttekung
Det här med skyttekungar under mästerskapssammanhang blir allt mer populärt. För Sveriges del finns det intressanta aspekter att spana in utifrån detta.
Viktor Gyökeres
Vi kan redan nu konstatera att mycket i den offensiva delen kommer att fokusera på Arsenal-hjälten Viktor Gyökeres. Han är Sveriges just nu hetaste spelare och därmed också spelbolagens favorit att bli Sveriges skyttekung i VM 2026.
Alexander Isak
Den svenska anfallsstjärnan har sakteligen kommit tillbaka till toppen. Kanske kan även fotbolls-VM i sommar bli hans comeback med dunder och brak. Det har inte blivit den målskörd många förväntade sig i Liverpool-dressen, men visst har svensken kvalitet när det gäller målskyttet. Han stod bland annat för ett drömmål när Sverige klassades ut av Norge här om kvällen.
Anthony Elanga
En bubblare att vinna den svenska truppens skytteliga i VM är Anthony Elanga, som definivit visat upp spets och förmåga att vara målfarlig. I skrivande stund är Newcastle-spelaren tredje favorit att bli Sveriges skyttekung under mästerskapet på andra sidan Atlanten.
Oddsen på Sveriges skyttekung i VM 2026
| Spelare | Odds |
|---|---|
| Viktor Gyökeres | 2.62 |
| Alexander Isak | 4.33 |
| Anthony Elanga | 13.00 |
| Benjamin Nygren | 13.00 |
| Alexander Bernhardsson | 17.00 |
| Gustaf Nilsson | 17.00 |
| Besfort Zeneli | 21.00 |
| Ken Sema | 21.00 |
| Taha Ali | 21.00 |
| Yasin Ayari | 21.00 |
| Lucas Bergvall | 26.00 |
| Mattias Svanberg | 26.00 |
| Herman Johansson | 34.00 |
| Ingen målskytt från Sverige | 34.00 |
| Jesper Karlström | 34.00 |
| Gustaf Lagerbielke | 41.00 |
| Gabriel Gudmundsson | 67.00 |
| Isak Hien | 67.00 |
| Victor Lindelöf | 67.00 |
| Carl Starfelt | 81.00 |
| Daniel Svensson | 81.00 |
| Eric Smith | 81.00 |
| Hjalmar Ekdal | 81.00 |
| Elliot Stroud | 101.00 |
Oddsen att vinna Sveriges assistliga
| Spelare | Odds |
|---|---|
| Anthony Elanga (Sverige) | 201.00 |
| Benjamin Nygren (Sverige) | 201.00 |
| Viktor Gyökeres (Sverige) | 201.00 |
| Alexander Isak (Sverige) | 301.00 |
Så många mål gör Sverige i VM
| Spel | Odds |
|---|---|
| Över 5,5 mål | 2.50 |
| Under 5,5 mål | 1.50 |
Odds att vinna skytteligan & guldbollen i VM
| Spelare | Odds |
|---|---|
| Viktor Gyökeres (Sverige) | 51.00 |
| Alexander Isak (Sverige) | 67.00 |
| Benjamin Nygren (Sverige) | 201.00 |
Mitt speltips - Gyökeres blir svensk skyttekung
Även om jag personligen inte gillar när fotboll kretsar allt för mycket kring en spelare, tycker jag att Gyökeres är värd uppmärksamhet. Han är Sveriges bästa spelare internationellt sett och därför faller det sig naturligt att mycket av hoppet ligger på honom. Huruvida han kan hantera den pressen återstår att se, men av det vi såg mot Grekland verkar Arsenal-spelaren i gott skick både mentalt och fysiskt.
Fördelen med Gyökeres är inte bara att han är en tuff och utmanande nia som verkligen irriterar motståndet. Han är även konstant med i sammanhanget genom att vara nummer ett på straffar och även frisparkar i målfarligt område. Det här är något som jag absolut tror kan spela in när det gäller Gyökeres målskörd i VM. Blir han Sveriges skyttekung? Ja, förutsättningarna talar helt klart för detta.
Speltips: Viktor Gyökeres gör flest mål för Sverige i VM 2026 - Unibet erbjuder 2.62 x insatsen!
Skriven den 5 juni, 2026




