Hur tror du att mötet mellan AIK - Östersunds IK slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-12 19:06:39. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchstart 22-01-2027 19:00
I HockeyAllsvenskan kommer AIK att möta Östersunds IK klockan 19:00 fredagen den 22 januari.
AIK - Östersunds IK speltips
På de matcher vi tycker är extra intressanta tar vi fram betting tips som du kan betta på. Det kostar inget att ta del av våra rekar på AIK - Östersunds IK eller någon annan match. Speltips på andra matcher än AIK - Östersunds IK hittar du i menyn under ”speltips”.
Kikar vi på oddsen från spelbolagen så är AIK favorit att utgå med seger och vill du betta till det högsta oddset så gör du det hos Unibet till 1.36 gånger pengarna. Tror du att Östersunds IK vinner matchen, trots att spelbolagen favoriserar AIK, så ger Unibet det högsta oddset till 6.50 gånger pengarna.
Maxa dina vinster med BetOmaten
Är du intresserad av att betta på denna match och även fler matcher så kan du med fördel använda vårt verktyg BetOmaten. Tryck på för att lägga till ett odds och för att kombinera odds från flera spelsidor.
Jämför de bästa oddsen på AIK - Östersunds IK
Vi listar de bästa oddsen på AIK - Östersunds IK på denna sidan, så att du själv kan jämföra vilket eller vilka bettingsidor du bör välja för att vinna så mycket som möjligt på de pengar du satsar.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | AIK | 6 | 12 | 15 | 5 | 8 | 15 | 11 | 20 | 30 |
| 2 | Leksand | 7 | 11 | 18 | 4 | 16 | 11 | 11 | 27 | 29 |
| 3 | Kalmar HC | 4 | 10 | 11 | 6 | 3 | 12 | 10 | 13 | 23 |
| 4 | MODO | 4 | -5 | 5 | 7 | 12 | 18 | 11 | 7 | 23 |
| 5 | Södertälje | 6 | 7 | 12 | 5 | 1 | 7 | 11 | 8 | 19 |
| 6 | Almtuna | 6 | 3 | 10 | 5 | 1 | 8 | 11 | 4 | 18 |
| 7 | Oskarshamn | 4 | 6 | 8 | 7 | -6 | 8 | 11 | 0 | 16 |
| 8 | Mora | 5 | 5 | 9 | 6 | -5 | 5 | 11 | 0 | 14 |
| 9 | BIK Karlskoga | 6 | -2 | 7 | 5 | -5 | 7 | 11 | -7 | 14 |
| 10 | Östersunds IK | 5 | -1 | 6 | 6 | -7 | 5 | 11 | -8 | 11 |
| 11 | Västerås | 7 | -5 | 7 | 4 | -3 | 3 | 11 | -8 | 10 |
| 12 | Vimmerby HC | 6 | -10 | 2 | 4 | -4 | 5 | 10 | -14 | 7 |
| 13 | Nybro | 5 | -4 | 2 | 6 | -12 | 5 | 11 | -16 | 7 |
| 14 | Visby/Roma HK | 5 | -12 | 4 | 6 | -14 | 3 | 11 | -26 | 7 |
| AIK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 5 | 11 |
| Vunna matcher | 5 | 5 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 1 | 0 | 1 |
| Gjorda mål | 24 | 22 | 46 |
| Gjorda mål per match | 4,00 | 4,40 | 9,20 |
| Insläppta mål | 12 | 14 | 26 |
| Insläppta mål per match | 2,00 | 2,80 | 5,20 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,00 | 7,20 | 6,55 |
| Östersunds IK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 6 | 11 |
| Vunna matcher | 0 | 1 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 1 | 5 |
| Förlorade matcher | 1 | 4 | 5 |
| Gjorda mål | 14 | 13 | 27 |
| Gjorda mål per match | 2,80 | 2,17 | 4,50 |
| Insläppta mål | 15 | 20 | 35 |
| Insläppta mål per match | 3,00 | 3,33 | 5,83 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,80 | 5,50 | 5,64 |
Målstatistik för AIK och Östersunds IK
AIK har ett målsnitt på 4,00 gjorda mål per hemmamatch i HockeyAllsvenskan. Under säsongen som har gått har AIK släppt in totalt 12 mål på 6 matcher som laget spelat på hemmaplan i HockeyAllsvenskan, det innebär att AIK släppt in 2,00 mål per match i snitt.
På de 11 matcher AIK spelat i HockeyAllsvenskan denna säsong så har laget gjort totalt 46 mål, med ett snitt på 9,20 mål per match. AIK har under säsongen släppt in totalt 26 mål i ligan på de 11 matcher som spelats.
På de 6 bortamatcher som Östersunds IK spelat denna säsong i HockeyAllsvenskan har laget gjort 13 mål, vilket ger ett snitt på 2,17 mål per match. Östersunds IK har på de 6 bortamatcher man spelat i HockeyAllsvenskan släppt in 20 mål och har ett snitt på 3,33 insläppta mål per match.
Per match har Östersunds IK i snitt producerat 4,50 mål framåt på de 11 matcher som spelats i HockeyAllsvenskan. Under den gångna säsongen i ligan så har Östersunds IK släppt in totalt 35 mål. Detta innebär att Östersunds IK har ett målsnitt på 5,83 insläppta mål totalt under de 11 matcher som spelats under säsongen i HockeyAllsvenskan.



