- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-22 19:45:57. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Bodens HF – Kalix Ungdoms HC i HockeyEttan
Bodens HF och Kalix Ungdoms HC möttes den 23-10-2026 med nedsläpp 19:00 i HockeyEttan.
Bodens HF vann mötet mot Kalix Ungdoms HC
Det blev till slut Bodens HF som gick segrande ur mötet mot Kalix Ungdoms HC med siffrorna 4 - 1. Bodens HF gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Kalix Ungdoms HC innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av HockeyEttan. Bodens HF hittar vi på plats 3 i tabellen för HockeyEttan med 4 poäng efter att matchen avgjorts, och Kalix Ungdoms HC ligger med sina 6 poäng på plats 1.
De bästa & högsta oddsen inför Bodens HF - Kalix Ungdoms HC
Inför mötet mellan Bodens HF - Kalix Ungdoms HC i HockeyEttan så talade spelbolagens odds för en seger till Bodens HF och Unibet gav då det bästa oddset till 1.38 gånger pengarna. Av de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 5,40 på Bodens HF som vinnare mot Kalix Ungdoms HC.
På nederlagstippade Kalix Ungdoms HC så kunde du spela på det högsta oddset 5.40 som du hittade hos Unibet. Snittoddset på att underdogen Kalix Ungdoms HC skulle vinna matchen gav hos de 1 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 1,38 gånger pengarna inför mötet mot Bodens HF.
Hos spelbolaget Unibet så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Bodens HF - Kalix Ungdoms HC i Champions League till 5.40 gånger pengarna. Ett oavgjort spel på Bodens HF - Kalix Ungdoms HC gav inför mötet i snitt oddset 5,40 gånger pengarna hos de 1 spelbolagen i listan ovan.
Poängfacit Bodens HF
Bodens HF har på hemmaplan i HockeyEttan spelat 5 matcher och har 0 poäng i tabellen. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
Bodens HF har ett bortafacit under säsongen i HockeyEttan med 18 tagna poäng på de 6 matcher laget spelat. Så här långt har Bodens HF ett poängsnitt på 3,00 poäng per match på bortaplan.
Bodens HF har ett facit denna säsong i HockeyEttan med 18 poäng på de 11 matcher som laget spelat under säsongen. Bodens HF har under säsongen ett snitt på 3,00 poäng per match.
Poängfacit Kalix Ungdoms HC
Kalix Ungdoms HC har denna säsongen i HockeyEttan tagit 0 poäng på de 6 matcher laget spelat på hemmaplan. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Kalix Ungdoms HC har ett facit med 18 poäng i HockeyEttan på 6 spelade bortamatcher. Detta gör att Bodens HF har ett snitt på bortaplan med 3,00 poäng per match.
På 12 matcher Kalix Ungdoms HC har spelat i HockeyEttan under säsong så har laget håvat in 18 poäng. Kalix Ungdoms HC har därmed denna säsong ett poängsnitt på 3,00 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Hudiksvalls HC | 6 | 39 | 18 | 4 | 10 | 8 | 10 | 49 | 26 |
| 2 | Sundsvall | 7 | 15 | 15 | 4 | 3 | 7 | 11 | 18 | 22 |
| 3 | Bodens HF | 5 | 4 | 10 | 6 | 8 | 12 | 11 | 12 | 22 |
| 4 | Örnsköldsvik HF | 6 | 0 | 11 | 4 | 9 | 10 | 10 | 9 | 21 |
| 5 | Piteå HC | 6 | 6 | 12 | 4 | 2 | 8 | 10 | 8 | 20 |
| 6 | Kalix Ungdoms HC | 6 | 13 | 14 | 6 | -5 | 6 | 12 | 8 | 20 |
| 7 | Surahammars IF | 4 | -5 | 5 | 7 | 4 | 13 | 11 | -1 | 18 |
| 8 | Lindlövens IF | 3 | 5 | 6 | 6 | 3 | 11 | 9 | 8 | 17 |
| 9 | Väsby | 6 | 10 | 14 | 3 | -7 | 3 | 9 | 3 | 17 |
| 10 | Kiruna IF | 6 | -3 | 6 | 6 | 2 | 11 | 12 | -1 | 17 |
| 11 | Järfälla HC | 6 | -10 | 5 | 5 | 7 | 12 | 11 | -3 | 17 |
| 12 | Strömsbro IF | 5 | -2 | 8 | 4 | -1 | 7 | 9 | -3 | 15 |
| 13 | Asplöven HC | 4 | -6 | 3 | 7 | -2 | 12 | 11 | -8 | 15 |
| 14 | Borlänge HF | 5 | -4 | 4 | 7 | 1 | 10 | 12 | -3 | 14 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 5 | 6 | 8 | 5 | -7 | 5 | 10 | -1 | 13 |
| 16 | Sollentuna HC | 4 | -12 | 3 | 6 | -6 | 7 | 10 | -18 | 10 |
| 17 | Norrtälje IK | 5 | 0 | 6 | 6 | -16 | 1 | 11 | -16 | 7 |
| 18 | Enköping | 6 | -6 | 6 | 4 | -12 | 0 | 10 | -18 | 6 |
| 19 | Wings HC Arlanda | 5 | -14 | 0 | 6 | -29 | 3 | 11 | -43 | 3 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Borås | 6 | 23 | 18 | 6 | 5 | 7 | 12 | 28 | 25 |
| 2 | Tingsryd | 6 | 18 | 16 | 5 | 4 | 9 | 11 | 22 | 25 |
| 3 | Mariestad | 5 | 11 | 12 | 5 | 12 | 11 | 10 | 23 | 23 |
| 4 | Karlskrona HK | 5 | 8 | 13 | 5 | 10 | 10 | 10 | 18 | 23 |
| 5 | Vita Hästen | 5 | 9 | 11 | 5 | 5 | 11 | 10 | 14 | 22 |
| 6 | HC Dalen | 6 | 6 | 14 | 4 | 5 | 6 | 10 | 11 | 20 |
| 7 | Boro/Vetlanda HC | 5 | -2 | 6 | 6 | 3 | 13 | 11 | 1 | 19 |
| 8 | Halmstad Hammers HC | 5 | 11 | 14 | 5 | -5 | 4 | 10 | 6 | 18 |
| 9 | Tranås AIF IF | 4 | 3 | 8 | 7 | -5 | 9 | 11 | -2 | 17 |
| 10 | Västerviks IK | 5 | 1 | 6 | 6 | -3 | 10 | 11 | -2 | 16 |
| 11 | Huddinge | 6 | -5 | 8 | 5 | -1 | 7 | 11 | -6 | 15 |
| 12 | Tyringe SoSS | 5 | 5 | 8 | 6 | -3 | 6 | 11 | 2 | 14 |
| 13 | Hanvikens SK | 5 | 0 | 7 | 6 | -5 | 7 | 11 | -5 | 14 |
| 14 | Kungälvs IK | 6 | -7 | 6 | 5 | -2 | 8 | 11 | -9 | 14 |
| 15 | Mjölby HC | 5 | 11 | 12 | 5 | -10 | 1 | 10 | 1 | 13 |
| 16 | Troja/Ljungby | 5 | -6 | 7 | 6 | -11 | 3 | 11 | -17 | 10 |
| 17 | Mörrums GoIS IK | 6 | -12 | 6 | 5 | -6 | 3 | 11 | -18 | 9 |
| 18 | Grästorps IK | 5 | -12 | 3 | 6 | -10 | 6 | 11 | -22 | 9 |
| 19 | Nyköpings HK | 7 | -13 | 8 | 4 | -15 | 1 | 11 | -28 | 9 |
| 20 | Grums IK Hockey | 5 | -13 | 3 | 5 | -4 | 3 | 10 | -17 | 6 |
| Bodens HF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 6 | 11 |
| Vunna matcher | 3 | 4 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 15 | 32 | 47 |
| Gjorda mål per match | 3,00 | 5,33 | 7,83 |
| Insläppta mål | 11 | 24 | 35 |
| Insläppta mål per match | 2,20 | 4,00 | 5,83 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,20 | 9,33 | 7,45 |
| Kalix Ungdoms HC | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 6 | 12 |
| Vunna matcher | 4 | 2 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 0 | 2 |
| Förlorade matcher | 0 | 4 | 4 |
| Gjorda mål | 24 | 12 | 36 |
| Gjorda mål per match | 4,00 | 2,00 | 6,00 |
| Insläppta mål | 11 | 17 | 28 |
| Insläppta mål per match | 1,83 | 2,83 | 4,67 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,83 | 4,83 | 5,33 |
Poängstatistik för Bodens HF - Kalix Ungdoms HC
De fem senaste matcherna har inneburit 3 vinster, 2 förluster och 0 oavgjorda resultat för Bodens HF, som alltså besegrade Kalix Ungdoms HC. 1 vinster, 0 kryss och 4 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Kalix Ungdoms HC.
Nya poäng tilldelas Bodens HF efter vinsten, vilket innebär att de på sina 5 senaste matcher har spelat in 15 av totalt möjliga poäng. Förlusten innebär poängtapp för Kalix Ungdoms HC, som på sina fem senaste matcher har tagit 15 poäng av möjliga.
Målstatistik för Bodens HF och Kalix Ungdoms HC
Bodens HF har gjort 15 mål totalt hemma denna säsong i HockeyEttan, ett snitt på 3,00 mål/match. Under säsongen som har gått har Bodens HF släppt in totalt 11 mål på 5 matcher som laget spelat på hemmaplan i HockeyEttan, det innebär att Bodens HF släppt in 2,20 mål per match i snitt.
Totalt har Bodens HF producerat 47 mål i HockeyEttan under säsongen som har gått. På de 11 matcher laget spelat så har Bodens HF ett snitt på 7,83 gjorda mål per match. Bodens HF har denna säsongen släppt in totalt 35 mål i ligan. Det innebär att på de 11 matcher som spelats så har Bodens HF 5,83 insläppta mål per match.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Kalix Ungdoms HC 12 gjorda mål sammanlagt i de 6 bortamatcher man spelat. Kalix Ungdoms HC har på bortaplan släppt in 17 mål i HockeyEttan. På de 6 bortamatcher som Kalix Ungdoms HC spelat så har man ett genomsnitt på 2,83 insläppta mål.
Kalix Ungdoms HC har ett facit denna säsongen i HockeyEttan med 36 gjorda mål. På de 12 matcher som Kalix Ungdoms HC har spelat så har man ett snitt på 6,00 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har Kalix Ungdoms HC släppt in totalt 28 mål. Detta innebär att Kalix Ungdoms HC har ett målsnitt på 4,67 insläppta mål totalt under de 12 matcher som spelats under säsongen i HockeyEttan.



