- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-11-03 11:39:03. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Borlänge HF – Kiruna IF den 5/11
Kiruna IF gästar Borlänge HF torsdagen den 5/11 med nedsläpp klockan 19:00.
Borlänge HF - Kiruna IF speltips
På de matcher vi tycker är extra intressanta tar vi fram rekar som du kan spela på. Betting tips som är framtagna av våra skribenter så att du kan maximera dina vinster när du exempelvis bettar på vårt Borlänge HF - Kiruna IF speltips. I menyn hittar du speltips på fler matcher förutom Borlänge HF - Kiruna IF, rekar som vi publicerar dagligen.
Är du intresserad av att betta på mötet mellan Borlänge HF och Kiruna IF så gör du det med fördel hos spelbolaget Unibet som ger det högsta oddset på favoriten Borlänge HF till det trevliga oddset 1.75 gånger pengarna. Tror du att Kiruna IF vinner matchen, trots att spelbolagen favoriserar Borlänge HF, så ger Unibet det högsta oddset till 3.35 gånger pengarna.
Använd BetOmaten för att betta på de bästa oddsen
Vårt verktyg BetOmaten är en ypperlig tjänst som du kan använda för att betta på Borlänge HF - Kiruna IF. Den fungerar som en oddskorg dit du kan lägga in odds för att kalkylera vart du får bästa avkastning på din insats. Tryck helt enkelt på för att lägga till de bästa oddsen i din oddskorg.
Jämför oddsen på Borlänge HF - Kiruna IF
Vi hämtar in odds från alla de stora spelbolagen och jämför oddsen i listan på denna sida på en mängd olika bettyper.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Bodens HF | 5 | 4 | 10 | 4 | 18 | 12 | 9 | 22 | 22 |
| 2 | Hudiksvalls HC | 4 | 31 | 12 | 4 | 10 | 8 | 8 | 41 | 20 |
| 3 | Kalix Ungdoms HC | 6 | 13 | 14 | 4 | -1 | 6 | 10 | 12 | 20 |
| 4 | Sundsvall | 5 | 14 | 12 | 4 | 3 | 7 | 9 | 17 | 19 |
| 5 | Örnsköldsvik HF | 5 | -2 | 8 | 4 | 9 | 10 | 9 | 7 | 18 |
| 6 | Surahammars IF | 3 | -1 | 5 | 6 | 5 | 13 | 9 | 4 | 18 |
| 7 | Lindlövens IF | 3 | 5 | 6 | 6 | 3 | 11 | 9 | 8 | 17 |
| 8 | Piteå HC | 5 | 2 | 9 | 4 | 2 | 8 | 9 | 4 | 17 |
| 9 | Väsby | 6 | 10 | 14 | 3 | -7 | 3 | 9 | 3 | 17 |
| 10 | Järfälla HC | 6 | -10 | 5 | 4 | 4 | 9 | 10 | -6 | 14 |
| 11 | Strömsbro IF | 3 | 0 | 5 | 4 | -1 | 7 | 7 | -1 | 12 |
| 12 | Asplöven HC | 4 | -6 | 3 | 5 | -3 | 9 | 9 | -9 | 12 |
| 13 | Kiruna IF | 6 | -3 | 6 | 3 | -1 | 5 | 9 | -4 | 11 |
| 14 | Borlänge HF | 3 | -5 | 1 | 7 | 1 | 10 | 10 | -4 | 11 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 4 | 5 | 5 | 4 | -3 | 5 | 8 | 2 | 10 |
| 16 | Sollentuna HC | 4 | -12 | 3 | 5 | -10 | 4 | 9 | -22 | 7 |
| 17 | Norrtälje IK | 3 | 1 | 3 | 6 | -16 | 1 | 9 | -15 | 4 |
| 18 | Enköping | 5 | -10 | 3 | 4 | -12 | 0 | 9 | -22 | 3 |
| 19 | Wings HC Arlanda | 5 | -14 | 0 | 4 | -23 | 3 | 9 | -37 | 3 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Tingsryd | 6 | 18 | 16 | 5 | 4 | 9 | 11 | 22 | 25 |
| 2 | Mariestad | 5 | 11 | 12 | 5 | 12 | 11 | 10 | 23 | 23 |
| 3 | Karlskrona HK | 5 | 8 | 13 | 5 | 10 | 10 | 10 | 18 | 23 |
| 4 | Borås | 5 | 18 | 15 | 6 | 5 | 7 | 11 | 23 | 22 |
| 5 | Vita Hästen | 5 | 9 | 11 | 5 | 5 | 11 | 10 | 14 | 22 |
| 6 | Boro/Vetlanda HC | 5 | -2 | 6 | 6 | 3 | 13 | 11 | 1 | 19 |
| 7 | Halmstad Hammers HC | 5 | 11 | 14 | 5 | -5 | 4 | 10 | 6 | 18 |
| 8 | HC Dalen | 5 | 5 | 11 | 4 | 5 | 6 | 9 | 10 | 17 |
| 9 | Tranås AIF IF | 4 | 3 | 8 | 7 | -5 | 9 | 11 | -2 | 17 |
| 10 | Västerviks IK | 5 | 1 | 6 | 6 | -3 | 10 | 11 | -2 | 16 |
| 11 | Huddinge | 6 | -5 | 8 | 5 | -1 | 7 | 11 | -6 | 15 |
| 12 | Tyringe SoSS | 5 | 5 | 8 | 6 | -3 | 6 | 11 | 2 | 14 |
| 13 | Hanvikens SK | 5 | 0 | 7 | 6 | -5 | 7 | 11 | -5 | 14 |
| 14 | Kungälvs IK | 6 | -7 | 6 | 5 | -2 | 8 | 11 | -9 | 14 |
| 15 | Mjölby HC | 5 | 11 | 12 | 5 | -10 | 1 | 10 | 1 | 13 |
| 16 | Troja/Ljungby | 5 | -6 | 7 | 4 | -5 | 3 | 9 | -11 | 10 |
| 17 | Mörrums GoIS IK | 6 | -12 | 6 | 5 | -6 | 3 | 11 | -18 | 9 |
| 18 | Grästorps IK | 5 | -12 | 3 | 6 | -10 | 6 | 11 | -22 | 9 |
| 19 | Nyköpings HK | 7 | -13 | 8 | 4 | -15 | 1 | 11 | -28 | 9 |
| 20 | Grums IK Hockey | 5 | -13 | 3 | 5 | -4 | 3 | 10 | -17 | 6 |
| Borlänge HF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 7 | 10 |
| Vunna matcher | 0 | 3 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 2 | 3 | 5 |
| Gjorda mål | 6 | 16 | 22 |
| Gjorda mål per match | 2,00 | 2,29 | 3,14 |
| Insläppta mål | 11 | 15 | 26 |
| Insläppta mål per match | 3,67 | 2,14 | 3,71 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,67 | 4,43 | 4,80 |
| Kiruna IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 3 | 9 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 4 | 1 | 5 |
| Gjorda mål | 17 | 8 | 25 |
| Gjorda mål per match | 2,83 | 2,67 | 8,33 |
| Insläppta mål | 20 | 9 | 29 |
| Insläppta mål per match | 3,33 | 3,00 | 9,67 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,17 | 5,67 | 6,00 |
Målstatistik för Borlänge HF och Kiruna IF
Borlänge HF har gjort 6 mål totalt hemma denna säsong i HockeyEttan, ett snitt på 2,00 mål/match. Under säsongen som har gått har Borlänge HF släppt in totalt 11 mål på 3 matcher som laget spelat på hemmaplan i HockeyEttan, det innebär att Borlänge HF släppt in 3,67 mål per match i snitt.
Under denna säsongen i HockeyEttan har Borlänge HF gjort totalt 22 mål på 10 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,14 mål per match. Borlänge HF har denna säsongen släppt in totalt 26 mål i ligan. Det innebär att på de 10 matcher som spelats så har Borlänge HF 3,71 insläppta mål per match.
På de 3 bortamatcher som Kiruna IF spelat denna säsong i HockeyEttan har laget gjort 8 mål, vilket ger ett snitt på 2,67 mål per match. Kiruna IF har i genomsnitt släppt in 3,00 mål per bortamatch i HockeyEttan.
Kiruna IF har ett facit denna säsongen i HockeyEttan med 25 gjorda mål. På de 9 matcher som Kiruna IF har spelat så har man ett snitt på 8,33 producerade mål framåt per match. Kiruna IF har totalt spelat 9 matcher under säsongen och på dessa 9 matcher har man släppt in 29 mål, ett snitt på 9,67 insläppta mål per spelad match.



