Du kan inte längre rösta på matchen mellan Chelsea - Austria Wien. Se resultatet från omröstningen nedan.
Chelsea - Austria Wien
No ratings yet
Chelsea – Austria Wien avspark 23 september
Chelsea och Austria Wien möttes i Champions League damer den 23/9 med matchstart 21:00.
Chelsea vann matchen mot Austria Wien
Mötet mellan Chelsea och Austria Wien slutade med en 1 - 0 seger till Chelsea. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Chelsea i tabellen för Champions League damer. Det blir däremot en poänglös omgång för Austria Wien på grund av förlusten. Efter att matchen spelats och poängen delats ut hittar vi nu Chelsea med 6 poäng på plats 2, och Austria Wien med 3 poäng på plats 7 i tabellen för Champions League damer.
Poängfacit Chelsea
Chelsea har tagit 0 poäng så här långt i Champions League damer på 3 spelade matcher. Över de 3 spelade hemmamatcher har nu Chelsea ett poängsnitt på 0 poäng per match.
4 poäng har Chelsea facit så här långt på 2 matcher i Champions League damer. Så här långt har Chelsea ett poängsnitt på 2,00 poäng per match på bortaplan.
På de totalt 5 matcher Chelsea har spelat under säsongen i Champions League damer så har laget kammat hem 4 poäng. Med ett facit på 2,00 poäng i snitt per match.
Poängfacit Austria Wien
På 5 matcher i Champions League damer har Austria Wien nu 0 insamlade poäng. Laget har med det ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
Denna säsong i Champions League damer har Austria Wien ett facit med 0 poäng på 2 spelade matcher på bortaplan. Så här långt så har Austria Wien därmed ett bortasnitt på 0,00 poäng per match.
I Champions League damer har Austria Wien under säsong tagit 0 poäng på 7 matcher laget har spelat. Detta gör att Austria Wien har ett snitt på 0,00 poäng per match.
| Gruppspel | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Barcelona | 1 | 3 | 3 | 2 | 14 | 6 | 3 | 17 | 9 |
| 2 | Lyon | 2 | 6 | 4 | 1 | 8 | 3 | 3 | 14 | 7 |
| 3 | Arsenal | 2 | 4 | 6 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | 7 |
| 4 | Chelsea | 2 | 3 | 6 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 7 |
| 5 | Juventus | 1 | -1 | 0 | 2 | 6 | 6 | 3 | 5 | 6 |
| 6 | PSG | 1 | 5 | 3 | 2 | 0 | 2 | 3 | 5 | 5 |
| 7 | Bayern München | 2 | 0 | 2 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 |
| 8 | Inter | 1 | 1 | 3 | 2 | -6 | 1 | 3 | -5 | 4 |
| 9 | Real Madrid | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 3 |
| 10 | Manchester City | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 3 |
| 11 | HB Köge | 2 | -4 | 3 | 1 | -1 | 0 | 3 | -5 | 3 |
| 12 | Benfica | 1 | -3 | 0 | 2 | -2 | 3 | 3 | -5 | 3 |
| 13 | Servette | 2 | -4 | 3 | 1 | -4 | 0 | 3 | -8 | 3 |
| 14 | Paris FC | 2 | 0 | 2 | 1 | -3 | 0 | 3 | -3 | 2 |
| 15 | Austria Wien | 2 | -3 | 1 | 1 | -1 | 0 | 3 | -4 | 1 |
| 16 | BK Häcken | 1 | -3 | 0 | 2 | -1 | 1 | 3 | -4 | 1 |
| 17 | AS Roma | 1 | -6 | 0 | 2 | -2 | 1 | 3 | -8 | 1 |
| 18 | Oud-Heverlee Leuven | 1 | 0 | 1 | 2 | -9 | 0 | 3 | -9 | 1 |
| Kvalomgång 3 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Oud-Heverlee Leuven | 1 | 1 | 3 | 1 | 3 | 3 | 2 | 4 | 6 |
| 2 | Chelsea | 1 | 3 | 3 | 1 | 1 | 3 | 2 | 4 | 6 |
| 3 | Real Madrid | 1 | 1 | 3 | 1 | 2 | 3 | 2 | 3 | 6 |
| 4 | PSG | 1 | 4 | 3 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | 4 |
| 5 | Juventus | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | 3 | 2 | 3 | 4 |
| 6 | HB Köge | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | 1 | 4 |
| 7 | Austria Wien | 1 | 4 | 3 | 1 | -1 | 0 | 2 | 3 | 3 |
| 8 | Servette | 1 | 3 | 3 | 1 | -1 | 0 | 2 | 2 | 3 |
| 9 | Inter | 1 | 3 | 3 | 1 | -2 | 0 | 2 | 1 | 3 |
| 10 | Wolfsburg | 1 | 2 | 3 | 1 | -3 | 0 | 2 | -1 | 3 |
| 11 | Sparta Prag | 1 | 1 | 3 | 1 | -3 | 0 | 2 | -2 | 3 |
| 12 | Brann | 1 | 1 | 3 | 1 | -4 | 0 | 2 | -3 | 3 |
| 13 | PSV Eindhoven | 1 | -1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | -1 | 1 |
| 14 | St. Pölten-Spratzern | 1 | -3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | -3 | 1 |
| 15 | Frankfurt | 1 | 0 | 1 | 1 | -4 | 0 | 2 | -4 | 1 |
| 16 | Ajax | 1 | -2 | 0 | 1 | -1 | 0 | 2 | -3 | 0 |
| 17 | Real Sociedad | 1 | -1 | 0 | 1 | -3 | 0 | 2 | -4 | 0 |
| 18 | Czarni Sosnowiec W | 1 | -3 | 0 | 1 | -1 | 0 | 2 | -4 | 0 |
| Chelsea | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 2 | 5 |
| Vunna matcher | 3 | 1 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 0 | 0 |
| Gjorda mål | 8 | 1 | 9 |
| Gjorda mål per match | 2,67 | 0,50 | 4,50 |
| Insläppta mål | 2 | 0 | 2 |
| Insläppta mål per match | 0,67 | 0,00 | 1,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,33 | 0,50 | 2,20 |
| Austria Wien | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 2 | 7 |
| Vunna matcher | 3 | 0 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 14 | 1 | 15 |
| Gjorda mål per match | 2,80 | 0,50 | 7,50 |
| Insläppta mål | 7 | 3 | 10 |
| Insläppta mål per match | 1,40 | 1,50 | 5,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,20 | 2,00 | 3,57 |
Poängstatistik för Chelsea - Austria Wien
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 1 vinster, 0 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Chelsea. Austria Wien gick förlorande ur mötet – och har med 2 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 0 kryss och 0 vinster.
En vinst på kontot innebär att Chelsea nu har spelat in 4 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Austria Wien efter förlusten – vilket innebär totalt 0 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Chelsea och Austria Wien
Chelsea har gjort 8 mål totalt hemma denna säsong i Champions League damer, ett snitt på 2,67 mål/match. På de 3 hemmamatcher som Chelsea spelat denna säsong så har man släppt in 2 mål totalt och per match blir det 0,67 mål i snitt.
Per match har Chelsea ett snitt på 4,50 gjorda mål, på de 5 matcher som spelats i Champions League damer under säsongen som gått. Under den gångna säsongen har Chelsea ett facit med 2 insläppta mål på de 5 matcher som spelats i ligan. I snitt har Chelsea släppt in 1,00 mål per match.
Austria Wien har ett snitt på 0,50 gjorda bortamål i Champions League damer på de 2 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Austria Wien i genomsnitt släppt in 1,50 mål på de 2 bortamatcher man spelat.
Austria Wien har ett facit denna säsongen i Champions League damer med 15 gjorda mål. På de 7 matcher som Austria Wien har spelat så har man ett snitt på 7,50 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har Austria Wien släppt in totalt 10 mål. Detta innebär att Austria Wien har ett målsnitt på 5,00 insläppta mål totalt under de 7 matcher som spelats under säsongen i Champions League damer.



