Du kan inte längre rösta på matchen mellan Crystal Palace - Ipswich. Se resultatet från omröstningen nedan.
Crystal Palace - Ipswich
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-12 15:35:29. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Inför matchen - vem vinner och vad säger oddsen?
Inför matchen på Selhurst Park visar oddsen att Crystal Palace är favoriter. Ett spel på hemmaseger ger i skrivande stund runt 1.90, vilket motsvarar en vinstchans på ungefär 50 procent. Ipswich slår ur underläge till oddset 4.00. Båda lagen står på tre poäng och har haft en ojämn inledning på säsongen. För oddssättarna är det förmodligen hemmaplanen och rutinen i högstaligan som fäller avgörandet. Det är en viktig match där tre poäng står på spel för att hålla avstånd till bottenstriden.
Speltips för matchen
Med tanke på förutsättningarna är speltipset en rak hemmaseger, det vill säga en etta. Crystal Palace kommer till matchen med stärkt självförtroende efter en viktig seger senast, och de har dessutom ett historiskt övertag mot Ipswich.
Ipswich har släppt in sju mål på två ligamatcher, vilket tyder på defensiva problem när tempot höjs. Även Palace har haft vissa brister i försvaret, men hemmaplanen på Selhurst Park bör ge dem tillräckligt med stöd för att besegra en nykomling som haft det svårt på bortaplan. Ett spel på hemmaseger ger ett godkänt odds.
Crystal Palaces form
Crystal Palace går in i den fjärde omgången med ett välbehövligt andrum. Segern med 3-2 borta mot Fulham senast visade att lagets offensiv fungerar bra. Innan dess hade laget en tuff start på säsongen. Som The Guardian konstaterade i sin analys var 2-0-förlusten borta mot Everton en svag insats, och därefter följde en 4-1-förlust hemma mot Manchester City.
Att förlora mot Manchester City är ingen skam, men det innebär att publiken på Selhurst Park fortfarande väntar på säsongens första hemmapoäng. Formen är något svårbedömd, även om segern mot Fulham gav truppen ökat självförtroende. Nu ligger utmaningen i att förbättra försvarsspelet. Åtta insläppta mål på tre matcher är för mycket, men hemma mot Ipswich finns det goda chanser att hitta en bättre defensiv stabilitet.
Ipswichs form
Nykomlingen Ipswich har haft en tuff inledning i Premier League och kommer till London med två raka ligaförluster. Senast blev det 0-2 hemma mot Liverpool, och dessförinnan förlorade de med 5-2 borta mot Manchester United. BBC Sport noterade nyligen att lagets försvar har haft svårt att hänga med när topplagen höjer tempot.
Det finns dock positiva resultat att ta med sig. Ligaspelet inleddes med en 2-1-seger mot Sunderland, och i Ligacupen vann de mot Leicester med 3-1. Ändå är spelet på bortaplan ett orosmoment, inte minst efter de fem insläppta målen i Manchester. Om Ipswich ska ta poäng i London måste försvarsspelet fungera betydligt bättre.
Tabelläget och statistik
En blick på tabellen visar att lagen är statistiskt mycket jämna. Crystal Palace ligger på en 13:e plats, precis före Ipswich på 14:e plats. Båda lagen har tre poäng efter en vinst och två förluster. De har dessutom samma målskillnad med fyra minusmål vardera.
Detta är en viktig match i den nedre halvan av tabellen. Vinnaren tar ett steg uppåt, passerar lag som Manchester United, och skapar avstånd till botten. Förloraren riskerar att dras in i bottenstriden tillsammans med lag som Tottenham, Fulham och Coventry. Det är en match där båda lagen är i stort behov av poäng.
Inbördes möten
Den senaste historiken mellan klubbarna är till hemmalagets fördel. Crystal Palace har vunnit de tre senaste mötena mot Ipswich. Under förra säsongen slutade båda matcherna 1-0 till Palace, vilket visar att de lyckades bra med att stoppa Ipswichs offensiv.
År 2017 vann Palace med 2-1 i Ligacupen. För att hitta en seger för Ipswich får vi gå tillbaka till säsongen 2012/13 i Championship, då de vann med 3-0. Matcherna mellan lagen brukar vara jämna och målsnåla, men oftast är det Palace som vinner. Selhurst Park har varit en stark hemmaplan i dessa möten, vilket kan ge hemmalaget en mental fördel.
När spelas matchen?
Matchen spelas lördagen den 12 september 2026 klockan 16:00. Spelplatsen är Selhurst Park i södra London, en arena som ofta bjuder på bra stämning från publiken. För den som vill följa matchen på tv sänds den direkt på Viaplay.
Kommande matcher Crystal Palace
Efter helgens match går Crystal Palace in i en intensiv period. Några dagar senare möter de Middlesbrough i Ligacupen, följt av premiären i Europa League mot polska Lech Poznan. Veckan avslutas sedan med en tuff bortamatch mot Leeds i ligan. Med det täta spelschemat är det viktigt för laget att ta tre poäng på hemmaplan mot lag som Ipswich för att inte tappa placeringar i ligan.
Kommande matcher Ipswich
Ipswich har också ett krävande schema framför sig. Närmast väntar en svår match mot Arsenal i Ligacupen. Därefter återgår fokus till Premier League med viktiga matcher mot Everton borta och Fulham hemma på Portman Road. Både Everton och Fulham är lag som Ipswich förväntas konkurrera med på den nedre halvan av tabellen. De kommande veckorna blir därmed viktiga för lagets fortsatta säsong.
Vanliga frågor om Crystal Palace vs Ipswich
När spelas Crystal Palace vs Ipswich i Premier League?
Matchen spelas lördagen den 12 september 2026 med avspark klockan 16:00 på Selhurst Park i London.
Vilket lag är favorit enligt oddsen?
Crystal Palace är favorit inför matchen. Oddset på hemmaseger ligger runt 1.90, medan Ipswich står omkring 4.00.
Hur ser formen ut för Crystal Palace inför matchen?
Crystal Palace kommer från en 3-2-seger borta mot Fulham, men har också förlorat mot Everton och Manchester City. Laget har tre poäng efter tre matcher och behöver förbättra defensiven efter åtta insläppta mål.
Hur ser formen ut för Ipswich inför mötet med Crystal Palace?
Ipswich har två raka ligaförluster inför matchen, mot Liverpool och Manchester United. Laget har dock tidigare besegrat Sunderland i ligan och Leicester i Ligacupen.
Vad talar för Crystal Palace i det inbördes mötet?
Crystal Palace har vunnit de tre senaste inbördes mötena mot Ipswich, inklusive två 1-0-segrar under förra säsongen. Hemmaplan på Selhurst Park ger dessutom laget en fördel.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Manchester City | 3 | 4 | 9 | 3 | 7 | 9 | 6 | 11 | 18 |
| 2 | Arsenal | 3 | 5 | 9 | 3 | 0 | 6 | 6 | 5 | 15 |
| 3 | Brighton and Hove Albion | 3 | 7 | 7 | 3 | 6 | 6 | 6 | 13 | 13 |
| 4 | Brentford | 3 | 6 | 7 | 3 | 0 | 3 | 6 | 6 | 10 |
| 5 | Everton | 3 | 3 | 7 | 3 | 0 | 3 | 6 | 3 | 10 |
| 6 | Chelsea | 3 | 5 | 7 | 3 | -3 | 3 | 6 | 2 | 10 |
| 7 | Leeds | 3 | 3 | 5 | 3 | 0 | 4 | 6 | 3 | 9 |
| 8 | Hull | 3 | 2 | 5 | 3 | 0 | 4 | 6 | 2 | 9 |
| 9 | Liverpool | 3 | -3 | 2 | 3 | 3 | 7 | 6 | 0 | 9 |
| 10 | Ipswich | 3 | 0 | 6 | 3 | -3 | 3 | 6 | -3 | 9 |
| 11 | Newcastle | 3 | 1 | 5 | 2 | -1 | 3 | 5 | 0 | 8 |
| 12 | Crystal Palace | 3 | -2 | 3 | 3 | -1 | 4 | 6 | -3 | 7 |
| 13 | Manchester United | 3 | 2 | 4 | 3 | -2 | 2 | 6 | 0 | 6 |
| 14 | Nottingham Forest | 3 | -2 | 1 | 3 | -1 | 4 | 6 | -3 | 5 |
| 15 | Aston Villa | 3 | -2 | 1 | 3 | -3 | 4 | 6 | -5 | 5 |
| 16 | Sunderland | 3 | -3 | 3 | 3 | -3 | 1 | 6 | -6 | 4 |
| 17 | Bournemouth | 3 | -1 | 2 | 3 | -5 | 1 | 6 | -6 | 3 |
| 18 | Tottenham Hotspur | 3 | -3 | 1 | 3 | -3 | 2 | 6 | -6 | 3 |
| 19 | Coventry | 2 | -6 | 0 | 3 | -3 | 3 | 5 | -9 | 3 |
| 20 | Fulham | 3 | -2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 6 | -4 | 2 |
| Crystal Palace | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 2 | 1 | 3 |
| Gjorda mål | 6 | 3 | 9 |
| Gjorda mål per match | 2,00 | 1,00 | 3,00 |
| Insläppta mål | 8 | 4 | 12 |
| Insläppta mål per match | 2,67 | 1,33 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,67 | 2,33 | 3,50 |
| Ipswich | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål per match | 1,33 | 1,67 | 3,00 |
| Insläppta mål | 4 | 8 | 12 |
| Insläppta mål per match | 1,33 | 2,67 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,67 | 4,33 | 3,50 |
Poängstatistik för Crystal Palace - Ipswich
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 1 vinster, 2 förluster och 0 oavgjorda matcher på de fem senaste för Ipswich. Crystal Palace gick förlorande ur mötet – och har med 1 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 1 kryss och 1 vinster.
De nya poängen från mötet mot Crystal Palace innebär att Ipswich har plockat totalt 3 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Crystal Palace får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 4 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för Crystal Palace och Ipswich
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i Premier League så har Crystal Palace ett genomsnitt på 2,00 per match, på totalt 3 matcher. På hemmaplan har Crystal Palace släppt in 2,67 mål i genomsnitt denna säsongen i Premier League.
Under denna säsongen i Premier League har Crystal Palace gjort totalt 9 mål på 6 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,00 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Crystal Palace ett snitt på 4,00 insläppta mål per match, på de 6 matcher som spelats.
Under säsongen i Premier League har Ipswich gjort 5 mål på de 3 bortamatcher man spelat. Ipswich har å sin sida ett bortafacit med 8 insläppta mål under säsongen i Premier League.
Offensivt har Ipswich gjort 3,00 mål per match i Premier League på de 6 matcher som spelats under säsongen. Totalt under säsongen i ligan så har Ipswich, på 6 spelade matcher, släppt in 4,00 mål i snitt per match.



