Lyon – Fenerbahçe 26/8, odds, streaming, speltips

Parc Olympique Lyonnais 1 - 2(0-2, 1-0)26-08-2026 21:00Champions League Playoff
Upp till 1000 kr att spela för på Lyon vs Fenerbahçe!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Lyon - Fenerbahçe. Se resultatet från omröstningen nedan.

Lyon - Fenerbahçe

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 1.89
X 3.55
2 3.85
Vinstchans
Odds för Lyon - Fenerbahçe

Oddsen uppdaterades 2026-08-26 18:01:34. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Lyon - Fenerbahçe odds, speltips, resultat i Champions League

Matchinfo Lyon – Fenerbahçe i 26 augusti

Lyon och Fenerbahçe gjorde upp den 26 augusti. Matchen spelades i Champions League med avspark 21:00.

Fenerbahçe vann matchen mot Lyon

Fenerbahçe utgick till slut med seger med 2 mål mot 1 i Champions League. Vinsten innebär att Fenerbahçe plockar nya poäng. Lyon förlorade mötet, och går alltså från denna omgång av Champions League utan nya poäng.

1X2-oddsen på Lyon - Fenerbahçe

Inför mötet mellan Lyon - Fenerbahçe i Champions League så talade spelbolagens odds för en seger till Lyon och Unibet gav då det bästa oddset till 1.89 gånger pengarna. I snitt så gav 2 spelbolag oddset 3,78 på att favoriten Lyon skulle utgå med seger.

Spelbolagen trodde inte på Fenerbahçe som vinnare i matchen mot Lyon. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på Fenerbahçe som vinnare till 3.85 gånger pengarna. I snitt så kunde du spela på att Fenerbahçe gick vinnande ur detta möte till oddset 1,87 gånger pengarna, hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Det bästa oddset på ett kryss gav Unibet till 3.55 gånger pengarna. Att Lyon och Fenerbahçe skulle kryssa matchen gav inför mötet i snitt oddset 3,53 hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Poängfacit Lyon

Lyon hemmafacit så här långt i Champions League är 0 inspelade poäng på 2 matcher. Över de 2 spelade hemmamatcher har nu Lyon ett poängsnitt på 0 poäng per match.

På bortaplan har Lyon tagit 1 poäng på 2 spelade matcher i event. I Champions League har Lyon med andra ord 0,50 inspelade poäng per match på bortaplan.

På 4 spelade matcher så har Lyon håvat in 1 poäng under säsongen i event. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 0,50 poäng.

Poängfacit Fenerbahçe

Fenerbahçe har ett hemmafacit i Champions League spelat 4 matcher och har 0 poäng i tabellen. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.

Lyon har ett facit på bortaplan denna säsong i Champions League med 7 inspelade poäng på 3 matcher man spelat. Fenerbahçe har med andra ord 2,33 inspelade poäng per bortamatch.

Fenerbahçe har i Champions League ett facit på 7 poäng på 7 spelade matcher under säsongen. Detta gör att Fenerbahçe har ett snitt på 2,33 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Champions League 2026/27
Gruppspel 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 PSG 1 1 0 0 5 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 5 3
2 Bayern München 1 1 0 0 5 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 5 3
3 Barcelona 1 1 0 0 4 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 4 3
4 Manchester United 1 1 0 0 4 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 4 3
5 Como 1 1 0 0 3 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 3 3
6 Stuttgart 1 1 0 0 2 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 2 3
7 Sporting Lissabon 1 1 0 0 2 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 2 3
8 Manchester City 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 2 3 1 1 0 0 2 3
9 Lens 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3 1 1 0 0 1 3
10 Real Betis 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3 1 1 0 0 1 3
11 Aston Villa 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3 1 1 0 0 1 3
12 Borussia Dortmund 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
13 Real Madrid 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
14 Liverpool 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
15 Arsenal 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3 1 1 0 0 1 3
16 AEK Aten 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
17 Roma 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 1
18 Shakhtar Donetsk 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 1
19 PSV Eindhoven 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1
20 Fenerbahçe 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1
21 Villarreal 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
22 Club Brugge 1 0 0 1 -1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0
23 Slavia Prag 1 0 0 1 -1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0
24 Lille 1 0 0 1 -1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0
25 Atlético Madrid 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
26 Inter 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
27 LASK 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
28 Napoli 1 0 0 1 -1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0
29 Galatasaray 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -2 0 1 0 0 1 -2 0
30 Viking Stavanger 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -2 0 1 0 0 1 -2 0
31 Porto 1 0 0 1 -2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -2 0
32 RB Leipzig 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -3 0 1 0 0 1 -3 0
33 Feyenoord 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -4 0 1 0 0 1 -4 0
34 Sabah Baku 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -4 0 1 0 0 1 -4 0
35 Slovan Bratislava 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -5 0 1 0 0 1 -5 0
36 Bodö Glimt 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -5 0 1 0 0 1 -5 0
Lagens form
21:00 26/8
Playoff - 2:2
1 - 2
21:00 18/8
Playoff - 1:2
1 - 1
21:00 11/8
Kvalomgång 3 - 2:2
3 - 0
20:00 4/8
Kvalomgång 3 - 1:2
2 - 1
18:45 10/9
Champions League - Omgång 1
1 - 1
21:00 26/8
Playoff - 2:2
1 - 2
21:00 18/8
Playoff - 1:2
1 - 1
20:30 11/8
Kvalomgång 3 - 2:2
0 - 1
20:00 5/8
Kvalomgång 3 - 1:2
2 - 0
20:00 29/7
Kvalomgång 2 - 2:2
1 - 1
20:00 21/7
Kvalomgång 2 - 1:2
1 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
21:00 26/8
Playoff - 2:2
1 - 2
21:00 18/8
Playoff - 1:2
1 - 1
23/1 2025
Europa League - Gruppspel
0 - 0
Lagens statistik i Champions League
Lyon Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 2 2 4
Vunna matcher 1 0 1
Oavgjorda matcher 0 1 1
Förlorade matcher 1 1 2
Gjorda mål 4 2 6
Gjorda mål per match 2,00 1,00 3,00
Insläppta mål 2 3 5
Insläppta mål per match 1,00 1,50 2,50
Insläppta och gjorda mål per match 3,00 2,50 2,75
Fenerbahçe Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 4 3 7
Vunna matcher 2 2 4
Oavgjorda matcher 2 1 3
Förlorade matcher 0 0 0
Gjorda mål 5 4 9
Gjorda mål per match 1,25 1,33 3,00
Insläppta mål 2 2 4
Insläppta mål per match 0,50 0,67 1,33
Insläppta och gjorda mål per match 1,75 2,00 1,86

Poängstatistik för Lyon - Fenerbahçe

Vinsten mot Lyon innebär att Fenerbahçe har ett facit av 2 vinster, 0 förluster och 1 oavgjorda matcher på sina fem senaste matcher. Lyon har efter förlusten ett facit av 0 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda resultat på sina fem senaste matcher.

Vinsten innebär nya poäng för Fenerbahçe, som nu har plockat 7 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för Lyon innebär att man har samlat på sig 1 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.

Målstatistik för Lyon och Fenerbahçe

Lyon har ett målsnitt på 2,00 gjorda mål per hemmamatch i Champions League. Under säsongen som har gått har Lyon släppt in totalt 2 mål på 2 matcher som laget spelat på hemmaplan i Champions League, det innebär att Lyon släppt in 1,00 mål per match i snitt.

Totalt har Lyon producerat 6 mål i Champions League under säsongen som har gått. På de 4 matcher laget spelat så har Lyon ett snitt på 3,00 gjorda mål per match. Lyon har denna säsongen släppt in totalt 5 mål i ligan. Det innebär att på de 4 matcher som spelats så har Lyon 2,50 insläppta mål per match.

Fenerbahçe har ett snitt på 1,33 gjorda bortamål i Champions League på de 3 bortamatcher man spelat under säsongen. Fenerbahçe har i genomsnitt släppt in 0,67 mål per bortamatch i Champions League.

Fenerbahçe har ett facit denna säsongen i Champions League med 9 gjorda mål. På de 7 matcher som Fenerbahçe har spelat så har man ett snitt på 3,00 producerade mål framåt per match. Totalt under säsongen i ligan så har Fenerbahçe, på 7 spelade matcher, släppt in 1,33 mål i snitt per match.