Norwich – Watford 31/10, odds, livestream, speltips

Carrow Road 3 - 2(0-2, 3-0)31-10-2026 13:30EFL Championship Omgång 13 Stad: Norwich, Norfolk Underlag: Gräs Kapacitet: 27606
Upp till 1000 kr att spela för på Norwich vs Watford!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Norwich - Watford. Se resultatet från omröstningen nedan.

Norwich - Watford

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 1.53
X 4.35
2 5.60
Vinstchans
Odds för Norwich - Watford

Oddsen uppdaterades 2026-10-31 13:26:05. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Norwich - Watford odds, speltips, resultat i EFL Championship

Norwich mötte Watford den 31-10-2026

Den 31-10-2026 så spelades mötet mellan Norwich – Watford i EFL Championship, med avspark klockan 13:30.

Norwich vann mötet mot Watford

Matchen slutade med en seger till Norwich med 3 mål mot 2. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Norwich i tabellen för EFL Championship. Det blir däremot en poänglös omgång för Watford på grund av förlusten.

De bästa & högsta oddsen inför Norwich - Watford

Kikade vi på oddsen inför mötet i EFL Championship mellan Norwich och The Hornets så var Norwich oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget bet365 gav då det högsta oddset till 1.53 gånger pengarna på Norwich som vinnare. Snittoddset på favoriten Norwich, hos de 2 spelbolagen, låg på 5,55 gånger pengarna.

Unibet gav det högsta odds på WFC, som var nederlagstippade mot Norwich, till 5.60 gånger pengarna. I snitt så kunde du spela på att The Hornets gick vinnande ur detta möte till oddset 1,53 gånger pengarna, hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Norwich och Watford hittade du hos Unibet till oddset 4.35. De 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 4,23 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan Norwich - The Hornets.

Poängfacit Norwich

På 7 spelade matcher har Norwich nu 0 insamlade poäng i event. Norwich har ett hemmafacit med 0 poäng per match.

Norwich har ett bortafacit under säsongen i EFL Championship med 9 tagna poäng på de 7 matcher laget spelat. Detta gör att Norwich har ett bortafacit med 1,29 poäng per match.

Norwich har ett facit denna säsong i EFL Championship med 9 poäng på de 14 matcher som laget spelat under säsongen. Per spelad match så har laget tagit 1,29 poäng i snitt.

Poängfacit Watford

Watford har ett facit i EFL Championship där laget så här långt har tagit 0 poäng på 7 spelade matcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.

Denna säsong i EFL Championship har Watford ett facit med 1 poäng på 7 spelade matcher på bortaplan. WFC har med andra ord 0,14 inspelade poäng per bortamatch.

The Hornets har i EFL Championship ett facit på 1 poäng på 14 spelade matcher under säsongen. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 0,14 poäng.

Tabell
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2026/27
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Southampton 7 6 1 0 15 19 7 2 3 2 0 9 14 8 4 2 15 28
2 Middlesbrough 7 5 2 0 8 17 6 3 2 1 5 11 13 8 4 1 13 28
3 Birmingham City 7 3 4 0 10 13 7 4 1 2 3 13 14 7 5 2 13 26
4 Stoke 7 4 1 2 6 13 7 4 1 2 -1 13 14 8 2 4 5 26
5 Swansea 7 4 2 1 8 14 7 4 0 3 -3 12 14 8 2 4 5 26
6 West Bromwich Albion 7 3 3 1 3 12 7 4 1 2 2 13 14 7 4 3 5 25
7 Wolverhampton Wanderers 7 4 2 1 6 14 6 3 1 2 1 10 13 7 3 3 7 24
8 West Ham 7 3 1 3 7 10 6 3 3 0 8 12 13 6 4 3 15 22
9 Sheffield United 7 3 2 2 2 11 7 3 2 2 1 11 14 6 4 4 3 22
10 Portsmouth 7 4 1 2 2 13 7 2 3 2 1 9 14 6 4 4 3 22
11 Queens Park Rangers 7 3 3 1 8 12 7 2 3 2 -3 9 14 5 6 3 5 21
12 Norwich 7 3 0 4 1 9 7 3 0 4 2 9 14 6 0 8 3 18
13 Millwall 7 3 2 2 6 11 7 2 1 4 -7 7 14 5 3 6 -1 18
14 Blackburn 7 4 0 3 3 12 7 1 3 3 -5 6 14 5 3 6 -2 18
15 Bristol City 6 2 0 4 -3 6 7 3 3 1 1 12 13 5 3 5 -2 18
16 Bolton 7 2 0 5 -6 6 7 3 2 2 -1 11 14 5 2 7 -7 17
17 Lincoln 7 1 2 4 -8 5 7 3 1 3 -2 10 14 4 3 7 -10 15
18 Cardiff City 6 3 3 0 7 12 7 0 2 5 -8 2 13 3 5 5 -1 14
19 Wrexham 6 2 2 2 2 8 7 1 3 3 -6 6 13 3 5 5 -4 14
20 Watford 7 4 1 2 0 13 7 0 1 6 -10 1 14 4 2 8 -10 14
21 Charlton 7 2 3 2 -1 9 7 1 2 4 -10 5 14 3 5 6 -11 14
22 Burnley 7 0 5 2 -2 5 7 1 2 4 -6 5 14 1 7 6 -8 10
23 Derby County 7 0 2 5 -10 2 7 1 2 4 -8 5 14 1 4 9 -18 7
24 Preston 7 1 1 5 -6 4 7 0 1 6 -12 1 14 1 2 11 -18 5
Lagens form
20:45 3/11
EFL Championship - Omgång 14
0 - 4
13:30 31/10
EFL Championship - Omgång 13
3 - 2
13:30 24/10
EFL Championship - Omgång 12
1 - 3
16:00 17/10
EFL Championship - Omgång 11
0 - 1
20:45 14/10
EFL Championship - Omgång 10
0 - 1
13:30 10/10
EFL Championship - Omgång 9
2 - 1
14:30 20/9
EFL Championship - Omgång 8
3 - 4
16:00 12/9
EFL Championship - Omgång 7
4 - 3
20:45 9/9
EFL Championship - Omgång 6
2 - 1
16:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
1 - 3
20:45 3/11
EFL Championship - Omgång 14
1 - 0
13:30 31/10
EFL Championship - Omgång 13
3 - 2
16:00 24/10
EFL Championship - Omgång 12
1 - 0
13:30 17/10
EFL Championship - Omgång 11
2 - 0
20:45 13/10
EFL Championship - Omgång 10
5 - 1
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
0 - 4
21:00 18/9
EFL Championship - Omgång 8
1 - 0
16:00 12/9
EFL Championship - Omgång 7
1 - 2
20:45 8/9
EFL Championship - Omgång 6
2 - 1
16:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
1 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
13:30 31/10
EFL Championship - Omgång 13
3 - 2
29/12 2025
EFL Championship - Omgång 24
0 - 1
6/12 2025
EFL Championship - Omgång 19
3 - 2
12/8 2025
Engelska Ligacupen - Omgång 1
1 - 2
1/2 2025
EFL Championship - Omgång 30
0 - 1
21/9 2024
EFL Championship - Omgång 6
4 - 1
13/2 2024
EFL Championship - Grundserie
4 - 2
28/11 2023
EFL Championship - Grundserie
3 - 2
2/1 2023
EFL Championship - Grundserie
0 - 1
15/10 2022
EFL Championship - Grundserie
2 - 1
Lagens statistik i EFL Championship
Norwich Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 7 7 14
Vunna matcher 3 3 6
Oavgjorda matcher 0 0 0
Förlorade matcher 4 4 8
Gjorda mål 13 14 27
Gjorda mål per match 1,86 2,00 3,86
Insläppta mål 12 12 24
Insläppta mål per match 1,71 1,71 3,43
Insläppta och gjorda mål per match 3,57 3,71 3,64
Watford Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 7 7 14
Vunna matcher 4 0 4
Oavgjorda matcher 1 1 2
Förlorade matcher 2 6 8
Gjorda mål 9 4 13
Gjorda mål per match 1,29 0,57 1,86
Insläppta mål 9 14 23
Insläppta mål per match 1,29 2,00 3,29
Insläppta och gjorda mål per match 2,57 2,57 2,57

Poängstatistik för Norwich - Watford

Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Norwich vunnit 3, spelat 0 oavgjorda och förlorat 2 matcher. Watford har vunnit 0, kryssat 0 och förlorat 5 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Norwich inräknat.

Nya poäng tilldelas Norwich efter vinsten, vilket innebär att de på sina 5 senaste matcher har spelat in 9 av totalt möjliga poäng. Förlusten innebär poängtapp för Watford, som på sina fem senaste matcher har tagit 0 poäng av möjliga.

Målstatistik för Norwich och Watford

Norwich har gjort 13 mål totalt hemma denna säsong i EFL Championship, ett snitt på 1,86 mål/match. I EFL Championship har Norwich släppt in 12 mål på hemmaplan denna säsongen.

På de 14 matcher Norwich spelat i EFL Championship denna säsong så har laget gjort totalt 27 mål, med ett snitt på 3,86 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Norwich ett snitt på 3,43 insläppta mål per match, på de 14 matcher som spelats.

The Hornets har ett snitt på 0,57 gjorda bortamål i EFL Championship på de 7 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har WFC i genomsnitt släppt in 2,00 mål på de 7 bortamatcher man spelat.

Per match har The Hornets i snitt producerat 1,86 mål framåt på de 14 matcher som spelats i EFL Championship. Totalt under säsongen i ligan så har The Hornets, på 14 spelade matcher, släppt in 3,29 mål i snitt per match.