- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-09 15:52:03. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Örnsköldsviks SK – Norrtälje IK i HockeyEttan
Den 10-10-2026 så spelades mötet mellan Örnsköldsviks SK – Norrtälje IK i HockeyEttan, med matchstart klockan 16:00.
Örnsköldsviks SK vann matchen mot Norrtälje IK
Matchen slutade med en seger till Örnsköldsviks SK med 4 mål mot 1. Örnsköldsviks SK gick segrande ur mötet mot Norrtälje IK, vilket innebär att de plockar nya poäng i HockeyEttan. Förlusten innebär att Norrtälje IK inte kommer tilldelas några nya poäng. Efter att matchen avgjorts ligger Örnsköldsviks SK nu på plats 15 med 2 poäng, samtidigt som Norrtälje IK med sina 4 poäng ligger på plats 4 i tabellen för HockeyEttan.
De bästa oddsen inför Örnsköldsviks SK - Norrtälje IK
Inför matchen mellan Örnsköldsviks SK och Norrtälje IK i HockeyEttan så var Örnsköldsviks SK spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Örnsköldsviks SK hittade du hos Unibet till 1.62 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 3,70 på att Örnsköldsviks SK skulle vinna matchen.
Norrtälje IK var underdogs mot Örnsköldsviks SK och det högsta oddset på nederlagstippade Norrtälje IK kunde du spela på hos spelbolaget Unibet till 3.70 gånger pengarna. I snitt gav de 1 spelbolagen i vår lista oddset 1,62 att Norrtälje IK skulle ta en oväntad seger.
Hos spelbolaget Unibet så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Örnsköldsviks SK - Norrtälje IK i Champions League till 4.90 gånger pengarna. De 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 4,90 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Örnsköldsviks SK
Örnsköldsviks SK har ett hemmafacit så här lång i HockeyEttan där laget har håvat in 0 poäng på 4 matcher. Över de 4 spelade hemmamatcher har nu Örnsköldsviks SK ett poängsnitt på 0 poäng per match.
Örnsköldsviks SK har ett bortafacit under säsongen i HockeyEttan med 4 tagna poäng på de 2 matcher laget spelat. Så laget har ett facit på 2,00 poäng per bortamatch.
På 6 spelade matcher så har Örnsköldsviks SK håvat in 4 poäng under säsongen i event. Örnsköldsviks SK har med det facit ett snitt på 2,00 poäng per match.
Poängfacit Norrtälje IK
Norrtälje IK har denna säsongen i HockeyEttan tagit 0 poäng på de 2 matcher laget spelat på hemmaplan. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
10 poäng har Norrtälje IK i bortafacit så här långt på de 4 matcher man spelat i HockeyEttan. På bortaplan så har Norrtälje IK därmed tagit 2,50 poäng per match under säsongen.
På totalt 6 matcher Norrtälje IK har spelat under säsongen har man håvat in 10 poäng i event. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 2,50 poäng.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Kalix Ungdoms HC | 3 | 11 | 9 | 3 | 2 | 6 | 6 | 13 | 15 |
| 2 | Bodens HF | 3 | 3 | 7 | 2 | 12 | 6 | 5 | 15 | 13 |
| 3 | Örnsköldsvik HF | 4 | 1 | 8 | 2 | 4 | 4 | 6 | 5 | 12 |
| 4 | Piteå HC | 4 | 3 | 9 | 2 | -1 | 3 | 6 | 2 | 12 |
| 5 | Hudiksvalls HC | 2 | 12 | 6 | 3 | 5 | 5 | 5 | 17 | 11 |
| 6 | Väsby | 5 | 9 | 11 | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 11 |
| 7 | Lindlövens IF | 2 | 7 | 6 | 4 | -2 | 5 | 6 | 5 | 11 |
| 8 | Järfälla HC | 3 | 2 | 5 | 3 | 1 | 6 | 6 | 3 | 11 |
| 9 | Kiruna IF | 4 | 2 | 6 | 2 | -2 | 3 | 6 | 0 | 9 |
| 10 | Sundsvall | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 4 | 5 | 2 | 7 |
| 11 | Surahammars IF | 1 | -3 | 0 | 4 | 0 | 7 | 5 | -3 | 7 |
| 12 | Borlänge HF | 1 | -1 | 0 | 5 | -1 | 6 | 6 | -2 | 6 |
| 13 | Strömsbro IF | 1 | 1 | 2 | 3 | -3 | 4 | 4 | -2 | 6 |
| 14 | Asplöven HC | 3 | -4 | 3 | 2 | -7 | 3 | 5 | -11 | 6 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 3 | 7 | 5 | 1 | -4 | 0 | 4 | 3 | 5 |
| 16 | Norrtälje IK | 2 | 2 | 3 | 4 | -14 | 1 | 6 | -12 | 4 |
| 17 | Sollentuna HC | 3 | -9 | 3 | 3 | -8 | 1 | 6 | -17 | 4 |
| 18 | Wings HC Arlanda | 2 | -6 | 0 | 2 | -3 | 3 | 4 | -9 | 3 |
| 19 | Enköping | 3 | -8 | 0 | 3 | -10 | 0 | 6 | -18 | 0 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Borås | 4 | 15 | 12 | 2 | 1 | 3 | 6 | 16 | 15 |
| 2 | Boro/Vetlanda HC | 3 | 1 | 5 | 3 | 4 | 7 | 6 | 5 | 12 |
| 3 | Halmstad Hammers HC | 3 | 5 | 8 | 3 | 0 | 4 | 6 | 5 | 12 |
| 4 | Tranås AIF IF | 1 | 2 | 3 | 4 | 3 | 9 | 5 | 5 | 12 |
| 5 | Mariestad | 2 | 5 | 6 | 2 | 10 | 5 | 4 | 15 | 11 |
| 6 | Vita Hästen | 3 | 6 | 8 | 2 | 0 | 3 | 5 | 6 | 11 |
| 7 | HC Dalen | 4 | 3 | 8 | 2 | 0 | 3 | 6 | 3 | 11 |
| 8 | Mjölby HC | 3 | 9 | 9 | 3 | -7 | 1 | 6 | 2 | 10 |
| 9 | Tingsryd | 2 | 2 | 4 | 4 | -1 | 6 | 6 | 1 | 10 |
| 10 | Kungälvs IK | 3 | 2 | 5 | 4 | -6 | 5 | 7 | -4 | 10 |
| 11 | Tyringe SoSS | 3 | 6 | 5 | 3 | 0 | 4 | 6 | 6 | 9 |
| 12 | Karlskrona HK | 2 | 2 | 4 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 9 |
| 13 | Troja/Ljungby | 3 | 3 | 7 | 2 | -3 | 1 | 5 | 0 | 8 |
| 14 | Huddinge | 3 | -6 | 1 | 4 | 5 | 7 | 7 | -1 | 8 |
| 15 | Nyköpings HK | 5 | -4 | 8 | 2 | -9 | 0 | 7 | -13 | 8 |
| 16 | Västerviks IK | 3 | -3 | 3 | 3 | -1 | 4 | 6 | -4 | 7 |
| 17 | Mörrums GoIS IK | 3 | -1 | 3 | 3 | -5 | 0 | 6 | -6 | 3 |
| 18 | Grums IK Hockey | 3 | -8 | 3 | 3 | -6 | 0 | 6 | -14 | 3 |
| 19 | Grästorps IK | 3 | -7 | 3 | 3 | -11 | 0 | 6 | -18 | 3 |
| 20 | Hanvikens SK | 2 | -3 | 1 | 3 | -6 | 1 | 5 | -9 | 2 |
| Örnsköldsviks SK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 2 | 6 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 0 | 1 |
| Gjorda mål | 13 | 8 | 21 |
| Gjorda mål per match | 3,25 | 4,00 | 10,50 |
| Insläppta mål | 12 | 4 | 16 |
| Insläppta mål per match | 3,00 | 2,00 | 8,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,25 | 6,00 | 6,17 |
| Norrtälje IK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 3 | 4 |
| Gjorda mål | 7 | 5 | 12 |
| Gjorda mål per match | 3,50 | 1,25 | 3,00 |
| Insläppta mål | 5 | 19 | 24 |
| Insläppta mål per match | 2,50 | 4,75 | 6,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,00 | 6,00 | 6,00 |
Poängstatistik för Örnsköldsviks SK - Norrtälje IK
Örnsköldsviks SK har vunnit 1, kryssat 1 och förlorat 0 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot Norrtälje IK inräknat. Förlusten för Norrtälje IK innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 0, spelat 1 oavgjorda och förlorat 3 matcher.
4 poäng av möjliga är vad Örnsköldsviks SK har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Norrtälje IK inräknade. Norrtälje IK tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 10 poäng av möjliga.
Målstatistik för Örnsköldsviks SK och Norrtälje IK
På de 4 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Örnsköldsviks SK gjort totalt 13 mål, ett snitt på 3,25 gjorda mål per match. På hemmaplan har Örnsköldsviks SK släppt in 3,00 mål i genomsnitt denna säsongen i HockeyEttan.
Per match har Örnsköldsviks SK ett snitt på 10,50 gjorda mål, på de 6 matcher som spelats i HockeyEttan under säsongen som gått. Örnsköldsviks SK har under säsongen släppt in totalt 16 mål i ligan på de 6 matcher som spelats.
Norrtälje IK har ett snitt på 1,25 gjorda bortamål i HockeyEttan på de 4 bortamatcher man spelat under säsongen. Norrtälje IK har på bortaplan släppt in 19 mål i HockeyEttan. På de 4 bortamatcher som Norrtälje IK spelat så har man ett genomsnitt på 4,75 insläppta mål.
Offensivt har Norrtälje IK gjort 3,00 mål per match i HockeyEttan på de 6 matcher som spelats under säsongen. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Norrtälje IK släppt in 6,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 6 matcher som har spelats.



