FSV Mainz 05 odds, spelschema, poängställning

15:30 29/8
FSV Mainz 05 - Paderborn Bundesliga - Grundserie
+35
15:30 6/9
Hamburg - FSV Mainz 05 Bundesliga - Grundserie
+24
Oddsen uppdaterades 2026-08-23 14:00:03. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Tabell & Poängställning
Bundesliga 2026/27
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Augsburg 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Bayer Leverkusen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Bayern München 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Borussia Dortmund 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Eintracht Frankfurt 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
6 FC Köln 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 FSV Mainz 05 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Freiburg 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Hamburg 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Hoffenheim 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Mönchengladbach 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12 RB Leipzig 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 SC Paderborn 07 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 SV Elversberg 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Schalke 04 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Stuttgart 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Union Berlin 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Werder Bremen 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Spelschema
Omgång 1
15:30 29/8
-
Omgång 2
15:30 6/9
-
Omgång 3
15:30 12/9
-
Omgång 4
15:30 19/9
-
Omgång 5
15:30 10/10
-
Omgång 6
15:30 17/10
-
Omgång 7
15:30 24/10
-
Omgång 8
15:30 31/10
-
Omgång 9
15:30 7/11
-
Omgång 10
15:30 21/11
-
Omgång 11
15:30 28/11
-
Omgång 12
15:30 5/12
-
Omgång 13
15:30 12/12
-
Omgång 14
15:30 19/12
-
Omgång 15
15:30 9/1
-
Omgång 16
15:30 13/1
-
Omgång 17
15:30 16/1
-
Omgång 18
15:30 23/1
-
Omgång 19
15:30 30/1
-
Omgång 20
15:30 6/2
-
Omgång 21
15:30 13/2
-
Omgång 22
15:30 20/2
-
Omgång 23
15:30 27/2
-
Omgång 24
15:30 3/3
-
Omgång 25
15:30 6/3
-
Omgång 26
15:30 13/3
-
Omgång 27
15:30 20/3
-
Omgång 28
15:30 3/4
-
Omgång 29
15:30 10/4
-
Omgång 30
15:30 17/4
-
Omgång 31
15:30 24/4
-
Omgång 32
15:30 8/5
-
Omgång 33
15:30 15/5
-
Omgång 34
15:30 22/5
-

Bundesliga 2026/2027 - Vinnare

Spelstopp: 26-05-2027 12:00
Spel Vinstchans Odds
Bayern München
76.53% 1.12 Gå till
Borussia Dortmund
7.79% 11.00 Gå till
RB Leipzig
5.71% 15.00 Gå till
Bayer Leverkusen
5.04% 17.00 Gå till
Stuttgart
1.21% 71.00 Gå till
Eintracht Frankfurt
0.85% 101.00 Gå till
Freiburg
0.85% 101.00 Gå till
TSG Hoffenheim
0.57% 151.00 Gå till
Mainz 05
0.24% 351.00 Gå till
1. FC Köln
0.17% 501.00 Gå till
1. FC Union Berlin
0.17% 501.00 Gå till
Borussia Mgladbach
0.17% 501.00 Gå till
FC Augsburg
0.17% 501.00 Gå till
FC Schalke 04
0.11% 751.00 Gå till
Hamburg
0.11% 751.00 Gå till
Werder Bremen
0.11% 751.00 Gå till
Elversberg
0.09% 1,000.00 Gå till
SC Paderborn 07
0.09% 1,000.00 Gå till
Fler odds Färre odds

Bundesliga 2026/2027 - Vinnare förutom Bayern München

Spelstopp: 26-05-2027 12:00
Spel Vinstchans Odds
Borussia Dortmund
33.19% 2.50 Gå till
RB Leipzig
25.53% 3.25 Gå till
Bayer Leverkusen
22.13% 3.75 Gå till
Stuttgart
5.53% 15.00 Gå till
TSG Hoffenheim
3.95% 21.00 Gå till
Eintracht Frankfurt
2.44% 34.00 Gå till
Freiburg
1.63% 51.00 Gå till
Borussia Mgladbach
1.24% 67.00 Gå till
1. FC Union Berlin
1.02% 81.00 Gå till
Mainz 05
0.82% 101.00 Gå till
Werder Bremen
0.82% 101.00 Gå till
FC Augsburg
0.41% 201.00 Gå till
1. FC Köln
0.33% 251.00 Gå till
FC Schalke 04
0.33% 251.00 Gå till
Hamburg
0.33% 251.00 Gå till
SC Paderborn 07
0.17% 501.00 Gå till
Elversberg
0.11% 751.00 Gå till
Fler odds Färre odds

Bästa målgörare 2026/2027 - Gör flest mål i turneringen

Spelstopp: 26-05-2027 18:00
Spel Vinstchans Odds
Harry Kane
53.37% 1.40 Gå till
Deniz Undav
8.30% 9.00 Gå till
Serhou Guirassy
8.30% 9.00 Gå till
Patrik Schick
6.79% 11.00 Gå till
Luis Diaz
4.40% 17.00 Gå till
Michael Olise
4.40% 17.00 Gå till
Jonathan Burkardt
2.20% 34.00 Gå till
Lennart Karl
1.82% 41.00 Gå till
Jamal Musiala
1.47% 51.00 Gå till
Serge Gnabry
1.47% 51.00 Gå till
Andrej Kramaric
0.92% 81.00 Gå till
Maximilian Beier
0.92% 81.00 Gå till
Christoph Baumgartner
0.74% 101.00 Gå till
Nadiem Amiri
0.74% 101.00 Gå till
Tim Kleindienst
0.74% 101.00 Gå till
Igor Matanovic
0.49% 151.00 Gå till
Keisuke Goto
0.49% 151.00 Gå till
Rômulo
0.49% 151.00 Gå till
Said El Mala
0.49% 151.00 Gå till
Tim Lemperle
0.49% 151.00 Gå till
Fisnik Asllani
0.37% 201.00 Gå till
Can Uzun
0.30% 251.00 Gå till
Jens Stage
0.30% 251.00 Gå till
Fler odds Färre odds

FSV Mainz 05

Om FSV Mainz 05

FSV Mainz 05, formellt känd som 1. Fußball- und Sportverein Mainz 05 e.V., är en professionell tysk fotbollsklubb hemmahörande i Mainz, Rheinland-Pfalz. Klubben grundades den 16 mars 1905 och är idag en etablerad kraft i den tyska högstaligan, Bundesliga. Laget utmärker sig genom sin starka lokala förankring och kallas ofta för "Karnevalsverein" tack vare stadens rika karnevalstradition. En av klubbens mest definierande milstolpar inträffade under tidigt 2000-tal när de, under ledning av Jürgen Klopp, för första gången tog steget upp i Bundesliga. Sedan dess har de rödvita spelat till sig en stabil plats i den tyska elitfotbollen och gjort avtryck med en intensiv och framåtlutad spelstil som ofta ställer till problem för ligans jättar.

Faktaruta om FSV Mainz 05

  • Fullständigt namn: 1. Fußball- und Sportverein Mainz 05 e.V.
  • Smeknamn: Karnevalsverein, Die Nullfünfer
  • Grundad: 16 mars 1905
  • Hemort: Mainz, Rheinland-Pfalz, Tyskland
  • Hemmaarena: MEWA ARENA (33 305 åskådare)
  • Liga: Bundesliga
  • Huvudtränare: Urs Fischer
  • Klubbfärger: Rött och vitt

Hur ser FSV Mainz 05 historia ut?

Att förstå ett lags nuvarande identitet kräver ofta en blick i backspegeln. Klubben såg dagens ljus den 16 mars 1905 under namnet 1. Mainzer Fußballclub Hassia 1905. Genom åren formades dagens förening via strategiska fusioner, först med FC Hermannia 07 år 1912 och därefter med Sportverein 1908 Mainz år 1919. Resultatet blev 1. Mainzer Fußball- und Sportverein 05. Tidigt visade laget framfötterna genom att vinna regionala mästerskap under 1920-talet. En tidig statistisk höjdpunkt var segern i Kreisliga Hessen 1921, vilket gav en biljett till det nationella mästerskapets inledande omgångar.

Efter andra världskriget huserade laget i Oberliga Südwest, där de ofta återfanns i tabellens mittenskikt. Historien rymmer dock även tuffare perioder som är viktiga att ha med i analysen av klubbens DNA. Under 1970- och 1980-talen kantades verksamheten av ekonomiska utmaningar, vilket tvingade ner laget i de lägre divisionerna. Vändpunkten kom under 1990-talet när tränaren Wolfgang Frank introducerade en innovativ spelstil. Genom att implementera en fyrbackslinje och zonförsvar lade han den taktiska grunden för klubbens framtida framgångar.

Det stora genombrottet, och det som verkligen satte Mainz på fotbollskartan, kom med Jürgen Klopp. Efter elva år som spelare i klubben tog han över som huvudtränare 2001 och etablerade ett extremt intensivt presspel. Hans strategiska arbete kulminerade säsongen 2003/04 när Mainz 05 för allra första gången avancerade till Bundesliga. Trots en nedflyttning 2007 studsade laget tillbaka 2009. Därefter tog Thomas Tuchel över rodret. Tuchel, som flyttades upp från U19-laget, förädlade taktiken med ett större fokus på bollinnehav och ledde klubben till dess historiskt bästa ligaplacering.

I vilken arena spelar FSV Mainz 05?

Hemmaplanen är en central faktor i all fotbollsanalys, och för FSV Mainz 05 stavas hemmafördelen MEWA ARENA. Arenan är belägen på Eugen-Salomon-Straße 1 i Mainz och har en kapacitet på 33 305 åskådare. Underlaget består av klassiskt naturgräs, och arenan används uteslutande av Mainz 05, vilket gör den till en renodlad hemmaborg utan slitage från andra klubbar.

Byggnationen inleddes den 5 maj 2009 och arenan stod färdig 2011. Den officiella invigningen ägde rum den 3 juli 2011. Fotbollen rullade igång kort därefter under LIGA total!-cupen, där storklubbar som Borussia Dortmund, Hamburger SV och FC Bayern München gästade. Den allra första Bundesliga-matchen på det nya gräset spelades den 7 augusti 2011, en match där hemmalaget direkt visade värde genom att besegra Bayer 04 Leverkusen med 2-0.

Arkitektoniskt är arenan designad för att maximera trycket från läktarna. Den hämtar inspiration från klassiska brittiska arenor och är byggd som ett enplansstadion med fyra fristående läktare som binds samman i den nedre sektionen. Den branta lutningen på läktarna och den omedelbara närheten till planen skapar en mycket intensiv inramning som ofta stressar bortalagen. Det mest utmärkande draget är den södra kortsidan där 12 000 supportrar bildar den massiva "röda Mainz-väggen". Innan arenan fick sitt nuvarande namn 2021 gick den under namnen Coface Arena (2011-2016) och OPEL ARENA (2016-2021).

Vilka är klubbens supportrar och rivaler?

Klubbens supportrar går under namnet "05er" eller "Die Nullfünfer", en direkt referens till grundandeåret. För att ena de aktiva fansen och samordna läktaraktiviteterna grundades den officiella supporterföreningen "Supporters Mainz e.V." den 28 februari 2005. Supporterbasen präglas av en djup lojalitet och en stark lokal förankring i Rheinland-Pfalz. Denna hängivenhet skapar en svårspelad miljö för gästande lag på MEWA ARENA.

När det kommer till rivaliteter, vilket alltid adderar en extra dimension av volatilitet till matcherna, är mötena med Eintracht Frankfurt de mest laddade. Dessa matcher kallas "Rhein-Main-Derby" och drivs av den geografiska närheten mellan städerna, vilket skapar en naturlig och intensiv regional konkurrens. Ett annat viktigt och känsloladdat möte är "Rheinland-Pfalz-Derby" mot 1. FC Kaiserslautern.

Tittar man längre bak i historieböckerna hittar man även lokala dispyter med klubbar som SV Weisenau, SV Wiesbaden och Wormatia Worms. Under 1920- och 1930-talen var derbyna mot SV Wiesbaden särskilt heta, där hemmalagen ofta drog det längsta strået. Rivaliteten med Wormatia Worms tog ordentlig fart under säsongen 1926/27 när klubbarna drabbade samman i en stenhård kamp om mästerskapstiteln i Bezirksliga Rheinhessen.

Vad har FSV Mainz 05 åstadkommit historiskt?

Att analysera lagets närtid ger en tydlig bild av lagets nuvarande kapacitet och formkurva. Under säsongen 2025/2026 landade FSV Mainz 05 på en 14:e plats i Bundesliga och samlade ihop 21 poäng. Formkurvan under året var blandad och bjöd på både höjdpunkter och tunga poängtapp, vilket indikerar ett lag med en hög högstanivå men bristande jämnhet. Till de starkare prestationerna hörde solida segrar mot FC Augsburg, där laget vann med 2-0, samt en övertygande 3-1-vinst mot VfL Wolfsburg. Samtidigt blottades defensiva brister i förluster mot toppmotstånd som Borussia Dortmund (0-4) och i tajtare matcher som mot 1. FC Köln (1-2).

När man granskar truppen och spelare som utmärkt sig på senare tid är Jonny Burkardt ett namn som måste lyftas fram. Som framstående anfallare och lagkapten har han vuxit fram till en absolut nyckelspelare för Die Nullfünfer. Hans offensiva kvaliteter och förmåga att leda laget är ofta direkt avgörande för klubbens poängskörd.

Vilka är klubbens främsta rekord och prestationer?

Ur ett analytiskt perspektiv är säsongen 2010/11 den oomtvistade höjdpunkten i klubbens moderna historia. Det var då laget, under ledning av Thomas Tuchel, nådde sin hittills högsta placering i Bundesliga genom att sluta på en imponerande femteplats. Denna tabellplacering belönades med en kvalificering till UEFA Europa League. Även om klubben har deltagit i UEFA-cuper har de ännu inte vunnit några internationella titlar, och de jagar fortfarande sin första seger i den nationella högstaligan.

Samma säsong bjöd på en historisk bedrift som fortfarande ekar i tysk fotboll. FSV Mainz 05 inledde ligaspelet med att vinna sina sju första matcher. Denna makalösa formtopp innebar att de tangerade det dåvarande startrekordet i Bundesliga. Det är en fascinerande statistisk detalj som visar vilken utväxling laget kan få när den taktiska strategin stämmer till hundra procent.

Hur gick det för FSV Mainz 05 och 2026/2027?

För att bygga en solid spelidé inför säsongen 2026/2027 i Bundesliga måste vi titta på formkurvan över de senaste åren. Säsongen 2024/2025 stod laget för en mycket stark insats och slutade på en 6:e plats i högstaligan. Året därpå, 2025/2026, blev dock betydligt tuffare. Laget tappade mark i tabellen och landade till slut på en 14:e plats. Denna kraftiga dipp i prestationerna skapar ett tydligt revanschbegär och en intressant dynamik inför det kommande spelåret.

Med tanke på det nyliga fallet från toppen till bottenstriden förväntas FSV Mainz 05 gå in i säsongen 2026/2027 med den uttalade målsättningen att stabilisera sig och klättra uppåt i tabellen igen. Spelschemat är redan satt i rörelse; säsongen inleds den 29 augusti 2026 med en viktig hemmamatch mot SC Paderborn. Inom de fyra första omgångarna väntar dessutom en nyckelmatch på bortaplan mot Hamburger SV. För den som analyserar lagets chanser blir det avgörande att se om huvudtränare Urs Fischer kan täppa till de defensiva luckorna från föregående år och återigen etablera laget som en kraft att räkna med på den övre halvan av Bundesliga.

Vanliga frågor om FSV Mainz 05

Hur har FSV Mainz 05 startat Bundesliga-säsongen 2025/2026?

Efter sju omgångar står laget på 1 seger, 1 oavgjord och 5 förluster, ligger 16:e i tabellen och har målskillnaden -6.

Vem är huvudtränare för FSV Mainz 05 säsongen 2025/2026?

Bo Henriksen är huvudtränare.

Hur gick det för Mainz 05 i DFB-Pokal 2025/2026?

Laget åkte ur efter 0-2 mot VfB Stuttgart den 29 oktober 2025.

Var spelar Mainz 05 sina hemmamatcher 2025/2026 och hur stor är arenan?

På MEWA ARENA i Mainz med en kapacitet på 33 305 åskådare (adress: Eugen-Salomon-Straße 1, 55128 Mainz).

Vilka är klubbens smeknamn och färger 2025/2026?

Smeknamn: Die Nullfünfer. Klubbfärger: rött och vitt.

Skribent: Anders

Jag har alltid haft ett brinnande intresse för sport – oavsett om det handlar om fotboll, ishockey, basket eller handboll. Sport har funnits med mig sedan barnsben, och i dag är det inte bara ett intresse utan en del av mitt yrkesliv. Jag följer matcher, analyserar formkurvor och försöker hitta de där små detaljerna som kan göra skillnaden mellan ett bra och ett riktigt vass odds.

Mitt främsta fokus ligger på fotboll och ishockey, men jag gillar att bredda perspektivet och följa andra sporter – särskilt när landslagen är i farten.

På sajten delar jag med mig av mina analyser, oddsrekar och spelidéer. Målet är inte bara att hitta spel med bra värde, utan också att ge dig som läsare insikt i hur jag tänker kring strategi och statistik.

Kort sagt: jag brinner för sport, jag älskar siffror och jag jagar alltid det bästa oddset.