Du kan inte längre rösta på matchen mellan Ajax - Sion. Se resultatet från omröstningen nedan.
Ajax - Sion
No ratings yet
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-27 19:59:49. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Ajax – Sion i Conference League
Ajax och Sion möttes den 27-08-2026 med avspark 20:00 i Conference League.
Ajax vann mötet mot Sion
Ajax vann till slutet mötet mot Sion med resultatet 5 - 3. Ajax plockar nya poäng i Conference League efter vinsten mot Sion. Förlusten för Sioninnebär att de går poänglösa från mötet med Ajax.
De bästa oddsen inför Ajax - Sion
På matchen i Conference League mellan Ajax och Sion så höll spelbolagen Ajax som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.27 hos Unibet. Snittoddset på favoriten Ajax, hos de 2 spelbolagen, låg på 6,75 gånger pengarna.
Unibet gav det högsta odds på Sion, som var nederlagstippade mot Ajax, till 7.50 gånger pengarna. De 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 1,26 att Sion skulle vinna matchen.
Det bästa oddset på ett kryss gav Unibet till 5.50 gånger pengarna. De 2 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 5,38 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Ajax
Ajax har ett hemmafacit så här lång i Conference League där laget har håvat in 0 poäng på 3 matcher. Över de 3 spelade hemmamatcher har nu Ajax ett poängsnitt på 0 poäng per match.
På bortaplan har Ajax tagit 7 poäng på 4 spelade matcher i event. Detta gör att Ajax har ett bortafacit med 1,75 poäng per match.
Ajax har på 7 matcher tagit 7 poäng denna här säsongen i event. Ajax har under säsongen ett snitt på 1,75 poäng per match.
Poängfacit Sion
På hemmaplan har Sion fått ihop 0 poäng i Conference League denna säsong på 3 spelade matcher. Detta innebär att Sion har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.
Sion har ett facit med 2 poäng i Conference League på 3 spelade bortamatcher. Så här långt så har Sion därmed ett bortasnitt på 0,67 poäng per match.
På totalt 6 matcher Sion har spelat under säsongen har man håvat in 2 poäng i event. Sion har därmed ett snitt per match på 0,67 poäng.
| Gruppspel | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Brighton and Hove Albion | 1 | 4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 3 |
| 2 | FC Köpenhamn | 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 3 |
| 3 | Trabzonspor | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 1 | 2 | 3 |
| 4 | Atalanta | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| 5 | Sint-Truiden | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| 6 | Mjällby AIF | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| 7 | Freiburg | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 8 | FC Lugano | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 9 | Monaco | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 3 |
| 10 | Hajduk Split | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 11 | Brann | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 12 | Panathinaikos | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 13 | AA Gent | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 14 | Twente | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 15 | Midtjylland | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 16 | FC Nordsjaelland | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 17 | Getafe | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 18 | Kairat Almaty | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 19 | Universitatea Craiova | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 20 | Egnatia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 21 | Hearts | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 22 | Riga FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 23 | Jablonec | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 24 | Röda Stjärnan | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 25 | Borac Banja Luka | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 26 | Lincoln | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 27 | Ajax | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 28 | CSKA Sofia | 1 | -1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 29 | Thun | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 30 | Århus | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 31 | KuPS | 1 | -2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 32 | AEP Paphos | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 33 | Iberia 1999 | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 34 | Inter Club d'Escaldes | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 35 | Braga | 0 | 0 | 0 | 1 | -3 | 0 | 1 | -3 | 0 |
| 36 | Kauno Žalgiris | 0 | 0 | 0 | 1 | -4 | 0 | 1 | -4 | 0 |
| Ajax | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 12 | 11 | 23 |
| Gjorda mål per match | 4,00 | 2,75 | 5,75 |
| Insläppta mål | 5 | 7 | 12 |
| Insläppta mål per match | 1,67 | 1,75 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,67 | 4,50 | 5,00 |
| Sion | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 2 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Gjorda mål | 8 | 6 | 14 |
| Gjorda mål per match | 2,67 | 2,00 | 4,67 |
| Insläppta mål | 5 | 8 | 13 |
| Insläppta mål per match | 1,67 | 2,67 | 4,33 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,33 | 4,67 | 4,50 |
Poängstatistik för Ajax - Sion
De fem senaste matcherna har inneburit 2 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda resultat för Ajax, som alltså besegrade Sion. 0 vinster, 2 kryss och 1 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Sion.
De nya poängen från mötet mot Sion innebär att Ajax har plockat totalt 7 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Sion får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 2 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för Ajax och Sion
På hemmaplan har Ajax gjort 12 mål i Conference League, vilket innebär att Ajax har ett snitt på 4,00 gjorda mål per match. Ajax har totalt släppt in 5 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Conference League. På de 3 hemmamatcherna så har Ajax därmed ett snitt på 1,67 insläppta mål per match.
På de 7 matcher Ajax spelat i Conference League denna säsong så har laget gjort totalt 23 mål, med ett snitt på 5,75 mål per match. Ajax har under säsongen släppt in totalt 12 mål i ligan på de 7 matcher som spelats.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Sion 6 gjorda mål sammanlagt i de 3 bortamatcher man spelat. Sion har i genomsnitt släppt in 2,67 mål per bortamatch i Conference League.
Offensivt har Sion gjort 4,67 mål per match i Conference League på de 6 matcher som spelats under säsongen. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Sion släppt in 4,33 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 6 matcher som har spelats.



