Brest – Rennes 14/9, odds, live stream, speltips

0 - 02019-09-14 20:00Ligue 1 Omgång 5
Bästa matchoddsen
13.30
X3.20
22.40
Vinstchans
Odds för Brest - Rennes
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus
10bet
Bonuserbjudande 100% upp till 500 kr
888sport
Bonuserbjudande 500% bonus upp till 500 kr
bet365
Bonuserbjudande Upp till 1000 kr i spelkrediter
Bethard
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Betsafe
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 500 kr
betway
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
ComeOn
Bonuserbjudande 200% bonus upp till 1000kr
Hajper
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
LeoVegas
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr
Paf
Bonuserbjudande 100 kr extra att spela för
ScandiBet
Snabbare
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2500 kr
SpeedyBet
Bonuserbjudande Ingen välkomstbonus
Unibet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr

Oddsen uppdaterades 2019-09-14 19:58:12. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Matchinfo Brest – Rennes i 14 september

Matchen mellan Brest och Rennes i Ligue 1 spelades den 14/9 med matchstart kl. 20:00.

Brest - Rennes kryssade

Brest och Rennes kryssade till slut i mötet med slutresultatet 0 - 0. Brest och Rennes kommer båda tilldelas 1 poäng efter att matchen slutat oavgjort.

1X2-oddsen på Brest - Rennes

Inför matchen mellan Brest och Rennes i Ligue 1 så var Rennes spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Rennes hittade du hos SpeedyBet till 2.40 gånger pengarna. Snittoddset på favoriten Rennes, hos de 14 spelbolagen, låg på 3,20 gånger pengarna.

Brest var nederlagstippade i mötet mot Rennes och det högsta oddset på Brest som vinnare hittade du hos betway till oddset 3.30. Om vi jämför oddsen från de 14 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 2,37 gånger pengarna på Brest som vinnare.

Bet365 var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.20 på att Brest och Rennes skulle kryssa i mötet. De 14 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,11 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.

Poängfacit Brest

För Brest så har laget denna säsong i Ligue 1 håvat in 9 poäng på de 5 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Ett facit som innebär 1,80 poäng per spelad hemmamatch.

2 poäng har Brest facit så här långt på 4 matcher i Ligue 1. På bortaplan så har Brest därmed tagit 0,50 poäng per match så här långt.

Brest har på 9 matcher tagit 11 poäng denna här säsongen i event. Brest har därmed ett facit med 1,22 inspelade poäng per match.

Poängfacit Rennes

På 4 matcher i Ligue 1 har Rennes nu 4 insamlade poäng. Detta innebär att Brest i snitt tar 1,00 poäng per match på hemmaplan.

Brest har ett facit på bortaplan denna säsong i Ligue 1 med 8 inspelade poäng på 5 matcher man spelat. På bortaplan så har Rennes därmed tagit 1,60 poäng per match under säsongen.

Rennes har i Ligue 1 ett facit på 12 poäng på 9 spelade matcher under säsongen. Rennes har därmed ett facit på 1,33 poäng per match.

Tabell
Tabell
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 PSG 540112-21243015-29970217-421
2 Nantes 54104-01342025-5696129-519
3 Angers 541013-31341033-123951316-1516
4 Bordeaux 41215-45531110-610943215-1015
5 Lille 541011-41340222-52943213-915
6 Reims 41213-2553025-2994238-414
7 Montpellier 54017-31240222-4294239-714
8 Nice 42116-5752036-86941412-1313
9 Marseille 41213-4552217-78934210-1113
10 Rennes 41124-5452214-2893338-712
11 Amiens 52128-8741124-64932412-1411
12 Brest 52306-3940224-102925210-1311
13 Saint Etienne 41214-4552034-9693248-1311
14 Lyon 41127-3451227-65923414-99
15 Nimes 42025-3650324-8392349-119
16 Monaco 521212-11740223-82923415-199
17 Strasbourg 52216-6840130-4192346-109
18 Toulouse 42024-5650325-10392349-159
19 Dijon 51222-4541033-6392255-108
20 Metz 41126-6451132-8492258-148
Lagens form
Match
Resultat
20:005/10
5/10 20:00
2 - 0
20:0028/9
28/9 20:00
4 - 1
19:0025/9
25/9 19:00
2 - 2
20:0021/9
21/9 20:00
2 - 2
20:0014/9
14/9 20:00
0 - 0
20:0031/8
31/8 20:00
3 - 0
20:0024/8
24/8 20:00
1 - 0
15:0018/8
18/8 15:00
1 - 1
20:0010/8
10/8 20:00
1 - 1
Match
Resultat
17:006/10
6/10 17:00
0 - 1
21:0029/9
29/9 21:00
1 - 1
19:0025/9
25/9 19:00
1 - 0
15:0022/9
22/9 15:00
1 - 1
20:0014/9
14/9 20:00
0 - 0
15:001/9
1/9 15:00
1 - 2
17:0025/8
25/8 17:00
0 - 2
21:0018/8
18/8 21:00
2 - 1
20:0010/8
10/8 20:00
0 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
Match
Resultat
20:0014/9
14/9 20:00
0 - 0
20:0027/42013
2013 27/4 20:00
0 - 2
20:008/122012
2012 8/12 20:00
2 - 2
19:0021/42012
2012 21/4 19:00
0 - 1
19:0010/122011
2011 10/12 19:00
1 - 1
21:009/42011
2011 9/4 21:00
2 - 0
19:0020/112010
2010 20/11 19:00
2 - 1
Lagens statistik i Ligue 1
Brest HemmaBortaTotalt
Spelade matcher549
Vunna matcher202
Oavgjorda matcher325
Förlorade matcher022
Gjorda mål6410
Gjorda mål per match1,201,001,11
Insläppta mål31013
Insläppta mål per match0,602,501,44
Insläppta och gjorda mål per match1,803,502,56
Rennes HemmaBortaTotalt
Spelade matcher459
Vunna matcher123
Oavgjorda matcher123
Förlorade matcher213
Gjorda mål448
Gjorda mål per match1,000,800,89
Insläppta mål527
Insläppta mål per match1,250,400,78
Insläppta och gjorda mål per match2,251,201,67

Poängstatistik för Brest - Rennes

Likaresultatet innebär att Brest på sina fem senaste matcher har plockat 1 vinster, 3 kryss och 1 förluster. Rennes har vunnit 0, spelat lika 3 och förlorat 2 av sina 5 senaste.

Det oavgjorda resultatet innebär att Brest har tagit 6 poäng av 15 möjliga på de fem senaste matcherna, samtidigt som Rennes har tagit 3 poäng på lika många matcher.

Målstatistik för Brest och Rennes

På hemmaplan har Brest gjort 6 mål i Ligue 1, vilket innebär att Brest har ett snitt på 1,20 gjorda mål per match. På de 5 hemmamatcher som Brest spelat denna säsong så har man släppt in 3 mål totalt och per match blir det 0,60 mål i snitt.

På de 9 matcher Brest spelat i Ligue 1 denna säsong så har laget gjort totalt 10 mål, med ett snitt på 1,11 mål per match. Brest har under säsongen släppt in totalt 13 mål i ligan på de 9 matcher som spelats.

På bortaplan har Rennes denna säsong ett facit med 4 gjorda mål på 5 spelade matcher. Rennes har å sin sida ett bortafacit med 2 insläppta mål under säsongen i Ligue 1.

Offensivt har Rennes gjort 0,89 mål per match i Ligue 1 på de 9 matcher som spelats under säsongen. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Rennes släppt in 0,78 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 9 matcher som har spelats.