Ligue 1 odds 2019/2020 – spelschema, tabell, resultat, tv

Match
1
X
2
20:45 18/10
Nice - PSG Ligue 1
8.50
4.75
1.45
17:30 19/10
1.36
5.70
9.00
20:00 19/10
2.20
3.05
4.00
20:00 19/10
1.73
3.70
6.00
20:00 19/10
2.15
3.45
3.80
20:00 19/10
2.87
3.10
2.85
20:00 19/10
3.80
3.40
2.20
15:00 20/10
2.30
3.30
3.40
17:00 20/10
1.85
3.75
4.40
21:00 20/10
1.88
3.60
4.75
20:45 25/10
2.90
3.30
2.48
17:30 26/10
1.80
3.40
4.90
20:00 26/10
1.90
3.30
4.50
20:00 26/10
1.38
4.75
9.10
20:00 26/10
2.10
3.30
3.65

Oddsen uppdaterades 2019-10-14 13:08:09. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Tabell
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 PSG 540112-21243015-29970217-421
2 Nantes 54104-01342025-5696129-519
3 Angers 541013-31341033-123951316-1516
4 Bordeaux 41215-45531110-610943215-1015
5 Lille 541011-41340222-52943213-915
6 Reims 41213-2553025-2994238-414
7 Montpellier 54017-31240222-4294239-714
8 Nice 42116-5752036-86941412-1313
9 Marseille 41213-4552217-78934210-1113
10 Rennes 41124-5452214-2893338-712
11 Amiens 52128-8741124-64932412-1411
12 Brest 52306-3940224-102925210-1311
13 Saint Etienne 41214-4552034-9693248-1311
14 Lyon 41127-3451227-65923414-99
15 Nimes 42025-3650324-8392349-119
16 Monaco 521212-11740223-82923415-199
17 Strasbourg 52216-6840130-4192346-109
18 Toulouse 42024-5650325-10392349-159
19 Dijon 51222-4541033-6392255-108
20 Metz 41126-6451132-8492258-148
Spelschema
Omgång 1
Match
Resultat
20:459/8
20:45 9/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 3
17:3010/8
17:30 10/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 2
20:0010/8
20:00 10/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 1
20:0010/8
20:00 10/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
20:0010/8
20:00 10/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 2
20:0010/8
20:00 10/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 1
20:0010/8
20:00 10/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 1
15:0011/8
15:00 11/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 1
17:0011/8
17:00 11/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
21:0011/8
21:00 11/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 0
Omgång 2
Match
Resultat
20:4516/8
20:45 16/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
6 - 0
17:3017/8
17:30 17/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 0
20:0017/8
20:00 17/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
20:0017/8
20:00 17/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
20:0017/8
20:00 17/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 0
20:0017/8
20:00 17/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 2
20:0017/8
20:00 17/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
15:0018/8
15:00 18/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
17:0018/8
17:00 18/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 0
21:0018/8
21:00 18/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 1
Omgång 3
Match
Resultat
20:0024/8
20:00 24/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 2
20:0024/8
20:00 24/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 0
20:0024/8
20:00 24/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
20:0024/8
20:00 24/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 2
15:0025/8
15:00 25/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
17:0025/8
17:00 25/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 2
21:0025/8
21:00 25/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
4 - 0
19:0027/8
19:00 27/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
19:0028/8
19:00 28/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 0
21:0028/8
21:00 28/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 2
Omgång 4
Match
Resultat
20:4530/8
20:45 30/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 2
17:3031/8
17:30 31/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
20:0031/8
20:00 31/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 0
20:0031/8
20:00 31/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
20:0031/8
20:00 31/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 0
20:0031/8
20:00 31/8
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 0
15:001/9
15:00 1/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 0
15:001/9
15:00 1/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 2
17:001/9
17:00 1/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
21:001/9
21:00 1/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
Omgång 5
Match
Resultat
19:0013/9
19:00 13/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 1
20:4513/9
20:45 13/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
17:3014/9
17:30 14/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
20:0014/9
20:00 14/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 0
20:0014/9
20:00 14/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 0
20:0014/9
20:00 14/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 0
20:0014/9
20:00 14/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 1
15:0015/9
15:00 15/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
17:0015/9
17:00 15/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
21:0015/9
21:00 15/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 4
Omgång 6
Match
Resultat
20:4520/9
20:45 20/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 1
17:3521/9
17:35 21/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
20:0021/9
20:00 21/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
20:0021/9
20:00 21/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 2
20:0021/9
20:00 21/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 1
20:0021/9
20:00 21/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
20:0021/9
20:00 21/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 0
15:0022/9
15:00 22/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
17:0022/9
17:00 22/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
4 - 1
21:0022/9
21:00 22/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 1
Omgång 7
Match
Resultat
19:0024/9
19:00 24/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 0
21:0024/9
21:00 24/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 1
19:0025/9
19:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 3
19:0025/9
19:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
19:0025/9
19:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 0
19:0025/9
19:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
19:0025/9
19:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
19:0025/9
19:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 1
19:0025/9
19:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 2
21:0025/9
21:00 25/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 2
Omgång 8
Match
Resultat
13:3028/9
13:30 28/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 1
17:3028/9
17:30 28/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 1
20:0028/9
20:00 28/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
20:0028/9
20:00 28/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
20:0028/9
20:00 28/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
4 - 1
20:0028/9
20:00 28/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
20:0028/9
20:00 28/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 2
15:0029/9
15:00 29/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
17:0029/9
17:00 29/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 1
21:0029/9
21:00 29/9
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 1
Omgång 9
Match
Resultat
20:454/10
20:45 4/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 1
17:305/10
17:30 5/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
4 - 0
20:005/10
20:00 5/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 0
20:005/10
20:00 5/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
20:005/10
20:00 5/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
3 - 1
20:005/10
20:00 5/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
20:005/10
20:00 5/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 3
15:006/10
15:00 6/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
2 - 2
17:006/10
17:00 6/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
0 - 1
21:006/10
21:00 6/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
1 - 0
Omgång 10
Match
Resultat
20:4518/10
20:45 18/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
17:3019/10
17:30 19/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0019/10
20:00 19/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0019/10
20:00 19/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0019/10
20:00 19/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0019/10
20:00 19/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0019/10
20:00 19/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
15:0020/10
15:00 20/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
17:0020/10
17:00 20/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0020/10
21:00 20/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 11
Match
Resultat
20:4525/10
20:45 25/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
17:3026/10
17:30 26/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/10
20:00 26/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/10
20:00 26/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/10
20:00 26/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/10
20:00 26/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/10
20:00 26/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
15:0027/10
15:00 27/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
17:0027/10
17:00 27/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0027/10
21:00 27/10
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 12
Match
Resultat
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:002/11
21:00 2/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 13
Match
Resultat
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:009/11
21:00 9/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
22:0010/11
22:00 10/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 14
Match
Resultat
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0023/11
21:00 23/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 15
Match
Resultat
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0030/11
21:00 30/11
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 16
Match
Resultat
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:004/12
21:00 4/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 17
Match
Resultat
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/12
21:00 7/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 18
Match
Resultat
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/12
21:00 14/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
22:0015/12
22:00 15/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 19
Match
Resultat
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/12
21:00 21/12
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 20
Match
Resultat
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0011/1
21:00 11/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
22:0012/1
22:00 12/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 21
Match
Resultat
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0025/1
21:00 25/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
22:0026/1
22:00 26/1
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 22
Match
Resultat
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:001/2
21:00 1/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 23
Match
Resultat
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:005/2
21:00 5/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 24
Match
Resultat
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:008/2
21:00 8/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
22:009/2
22:00 9/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 25
Match
Resultat
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0015/2
21:00 15/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 26
Match
Resultat
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0022/2
21:00 22/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 27
Match
Resultat
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0029/2
21:00 29/2
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
22:001/3
22:00 1/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 28
Match
Resultat
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:007/3
21:00 7/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 29
Match
Resultat
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0014/3
21:00 14/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 30
Match
Resultat
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0021/3
21:00 21/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
22:0022/3
22:00 22/3
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 31
Match
Resultat
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:005/4
20:00 5/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 32
Match
Resultat
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0011/4
20:00 11/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 33
Match
Resultat
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0018/4
20:00 18/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
21:0019/4
21:00 19/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 34
Match
Resultat
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0026/4
20:00 26/4
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 35
Match
Resultat
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:002/5
20:00 2/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 36
Match
Resultat
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:009/5
20:00 9/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 37
Match
Resultat
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0016/5
20:00 16/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Omgång 38
Match
Resultat
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
20:0023/5
20:00 23/5
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
-
Resultat
Match
Resultat
21:006/10
6/10 21:00
1 - 0
17:006/10
6/10 17:00
0 - 1
15:006/10
6/10 15:00
2 - 2
20:005/10
5/10 20:00
1 - 0
20:005/10
5/10 20:00
1 - 3
20:005/10
5/10 20:00
3 - 1
20:005/10
5/10 20:00
2 - 0
20:005/10
5/10 20:00
1 - 0
17:305/10
5/10 17:30
4 - 0
20:454/10
4/10 20:45
3 - 1
Formtabell 5 senaste matcher i Ligue 1
MaVOFGM-IMMSP
1 PSG 54017-2512
2 Nantes 54015-2312
3 Bordeaux 531110-5510
4 Montpellier 53117-4310
5 Lille 52308-539
6 Amiens 52219-818
7 Dijon 52214-318
8 Monaco 521211-927
9 Reims 52124-317
10 Angers 52128-807
11 Saint Etienne 52125-7-27
12 Marseille 51317-8-16
13 Brest 51317-8-16
14 Strasbourg 52033-5-26
15 Nimes 51223-4-15
16 Nice 51135-8-34
17 Metz 51134-8-44
18 Rennes 50322-4-23
19 Lyon 50234-7-32
20 Toulouse 50235-10-52
Lagens målform i Ligue 1
OffensivtGjorda mål/match
1PSG1.8889
2Angers1.7778
3Bordeaux1.6667
4Monaco1.6667
5Lyon1.5556
6Lille1.4444
7Amiens1.3333
8Nice1.3333
9Brest1.1111
10Marseille1.1111
11Montpellier1.0000
12Nantes1.0000
13Nimes1.0000
14Toulouse1.0000
15Metz0.8889
16Reims0.8889
17Rennes0.8889
18Saint Etienne0.8889
19Strasbourg0.6667
20Dijon0.5556
DefensivtGjorda mål/match
1PSG 0.4444
2Reims 0.4444
3Nantes 0.5556
4Montpellier 0.7778
5Rennes 0.7778
6Lille 1.0000
7Lyon 1.0000
8Bordeaux 1.1111
9Dijon 1.1111
10Strasbourg 1.1111
11Marseille 1.2222
12Nimes 1.2222
13Brest 1.4444
14Nice 1.4444
15Saint Etienne 1.4444
16Amiens 1.5556
17Metz 1.5556
18Angers 1.6667
19Toulouse 1.6667
20Monaco 2.1111

Ligue 1 odds, live stream, tabell, spelschema, resultat, tv-tider

Oddsen och favoriterna att vinna Ligue 1 2019/2020

Ligue 1 är kanske den mest förutsägbara ligan av alla i Europa just nu. Paris SG befäster sin dominans för varje säsong som går. Och öven om Neymar lämnar Paris SG så finns det inget som pekar åt någon annan riktning än att de försvarar sin titel. Unibet tror det samma och Paris SG spelas nu till låga 1,08 gånger pengarna.

Andrahandsfavorit är Lyon till oddset 10,00 men det ska mycket till i min ögon om Lyon ska gå om PSG i tabellen. En kollaps av PSG.

Gå till Unibet för de senaste oddsen på Ligue 1

Så slutar Ligue 1 2019/2020 enligt vinnaroddsen

Vinnare Odds
Paris SG 1,08
Lyon 10,00
Lille 31,00
Marseille 31,00
Monaco 36,00
Nice 51,00
Saint-Étienne 81,00
Rennes 101,00
Bordeaux 151,00
Montpellier 201,00
Nantes 201,00
Reims 501,00
Strasbourg 501,00
Angers 751,00
Metz 751,00
Nîmes Olympique 751,00
Toulouse 1001,00
Amiens 1501,00
Brest 1501,00
Dijon 1501,00

Oddsen är hämtade från Unibet den 31/7 2019

Gå till Unibet för de senaste oddsen på Ligue 1

Betta på Ligue 1

  • 100% bonus upp till 2000 kr
  • Omsättningskrav 6x, minsta odds 1,40
  • Läs mer om Unibet
  • Välj bonusen som passar dig
  • Nya erbjudanden, tävlingar & kampanjer varje vecka
  • Live streaming i högklass
  • Upp till 1000 kr i spelkrediter
  • 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
  • Läs mer om Bet365
  • Minsta insats 50kr och erbjudadet gäller nya kunder
  • Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller
  • Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter
  • 100% bonus upp till 2500 kr
  • Omsättningskrav 16x, minsta odds 1,80
  • Läs mer om Snabbare
  • Omsätt både insättning & bonus 8x.
  • Hämta ut din vinst inom 15 minuter.
  • Följ utvalda matcher live stream.
  • 500% bonus upp till 500 kr
  • Omsättningskrav 8x, minsta odds 1,80
  • Läs mer om 888Sport
  • Över 20 år i spelbranschen
  • Stort spelutbud
  • Konkurrenskraftiga odds
  • 100% i bonus upp till 500 kr
  • Omsättningskrav: 8x, minsta odds 1,50
  • Läs mer om Betsafe
  • Sätt in minst 1000 kr och få fyra gratisspel värda totalt 400 kr
  • Snabba uttag
  • Över 12 års erfarenhet

Spela på de bästa Ligue 1 oddsen

I oddsjämförelsen hittar du de bästa oddsen på matcherna i Ligue 1. Den franska ligan bjuder på många jämna toppmatcher vilket gör att många fina odds finns att hämta för den insatte. Ovan kan du se de kommande matcherna som du kan betta på. Lägga till ett spel/odds i oddskorgen, genom att trycka på ikonen som ser ut som en varukorg.

Missa inte heller vår sektion med speltips. Där tippar vi matcher från alla världens hörn och givetvis även matcher från den franska ligan.

Ovan ser du också listan med alla favoriter, vem som vinner Ligue 1 och odds vinnare att ta hem ligatiteln (L’hexagoal).

Spelschema och resultat

En säsong för Ligue 1 går från höst till vår. Spelschemat sträcker sig vanligtvis från början av augusti för att sedan avslutas i mitten eller slutet av maj. Totalt kommer 190 matcher att spelas under en säsongen och på spelschemat är det 38 omgångar.

Ovan hittar du det aktuella spelschemat för Ligue 1. Vi kommer att hålla dig uppdaterad om hur matcherna slutar med de senaste resultaten för alla de spelade matcherna.

Ligue 1 tabellen

Vi samlar, som tidigare nämnt, in alla resultaten för varje omgång i Luge 1 och presenterar allt i en tabell ovan. I tabellen kan du sedan följa hur det går för ditt lag under säsongen. Det lag som placerar sig högst upp i tabellen vinner sedan titeln. I botten är det två lag som bli relegerade till Ligue 2 och laget på 18 plats kommer att få kämpa med kval mot ett lag i Ligue 2 för att stanna kvar. I toppen av tabellen så går lag 1-3 vidare till Europaspel i Champions League och fyran kommer att gå in i Europa League-gruppspelet.

Live stream hos Viaplay och spelbolagen

Ligue 1 kan du följa live stream på flera olika vis. Först och främst så äger Viaplay rättigheterna för att visa matcherna live stream och har du ett konto kommer du att kunna följa alla heta matcher direkt i dina dator, padda eller mobil.
Det är inte bara Viaplay som sänder Ligue 1 live stream utan även en rad spelbolag som bland annat Unibet och LeoVegas sänder matcherna på sina siter. För att se en Ligue 1-match live stream hos något av spelbolagen så behöver du ett konto med insatta pengar eller att du bettat 24 timmar innan en match har påbörjats.

Tv-tiderna och tv-tablån

I vår TV-tablå så hittar du Ligue 1-matcherna i TV-kanaler som Viasat Fotboll, Viasat Sport och TV3 Sport. Avspark och TV-tiderna för matcherna i den franska ligan är vanligtvis med start mellan 17:00 – 21:00.

Franska högstaliganHistorien om den franska högstaligan

Den franska ligan är en anrik liga som drog igång redan 1932/33, då under namnet Franska Division 1. Idag heter den franska fotbollsligan Ligue 1 och är en av de större ligorna ute i Europa och ligger snäppet under de större ligorna som Premier League, Bundesliga, Serie A och La Liga.

Lyon 2000-talets stora dominant i Ligue 1

Lyon vann sin första ligatitel så sent som 2002. Trots det har man inför säsongen 2008/09 vunnit Ligue 1 sju gånger. Laget har alltså vunnit liga sju år i rad! Andra klubbar i toppen av den franska maratontabellen är klassiska Marseille, plantskolan Nantes och Monaco.

PSG tog över tronen efter Lyon

Efter ligatiteln 2007/08 började Lyon tappa allt med och lag som Lille, Marseille och Montpellier tog istället hem de efterföljande titlarna. Och efter att PSG påbörjade sitt bygge säsongen 2011/12 blev ligan aldrig sig lik igen. Med alla investeringar som PSG gjort så var det inget lag i Ligue 1 som längre kunde mäta sig med det stjärnspäckade PSG som därefter tog hem fyra raka titlar, innan Monaco kunde bryta trenden och vann ligan 2017.

Marseille vann Champions League

När Europacupen i början av nittiotalet blev Champions League kom så den efterlängtade segern i den finaste klubbturneringen då Olympique Marseille slog Milan med 1-0 i finalen. Redan 1991 hade Marseille tagit sig till final men den gången blev Röda Stjärnan för svåra. Champions League titeln 1993 blev dock början på en mörk period i klubbens historia, då man efter en mutskandal tvångsnedflyttades.

Franska fotbollsspelare på export

Ligue 1 tillhör som sagt inte de absoluta europatoppen, men ligans starka sida är att producera och förädla talanger, varav många kommer från länder i Afrika. Tyvärr för ligan säljs dessa många gånger vidare till framförallt England och Italien. Exempel på spelare som har fostrats i franska klubbar och nu har framträdande roller i sina klubblag är Chelseas Michael Essien, Bayern Münchens Frank Ribery och Arsenals Samir Nasri.

Svårt att nå hela vägen i Champions League

Franska klubbar har under åren också nått fina framgångar i Europacuperna, även om de ofta stupat på mållinjen. Säsongen 1955-56 tog sig Stade de Reims-Champagne hela vägen till final i Mästarcupen där spanska Real Madrid blev för svåra. 1958/59 möttes samma lag igen och återigen vann spanjorerna. I slutet av sjuttiotalet nådde St Etienne final, men också denna gång blev det fransk förlust då Bayern München vann finalen.

Den senaste franska framgången i Champions League stod Monaco för när man säsongen 2003/04 tog sig hela vägen till final, men precis som flera av de tidigare franska lagen i Europa föll också Monaco på mållinjen. Porto, med en viss José Mourinho som tränare, vann finalen på Arena AufSchalke i Gelsenkirchen med 3-0. Monaco gick långt även långt i Champions League säsongen 2016/17 då man skrällde sig hela vägen till en semifinal, som man förlorade mot Juventus.

I övrigt är det PSG som anses vara den stora kandidaten av de franska lagen att gå långt i Champions League. Men i skrivandets stund så har PSG inte presterat när det verkligen gällt och man har aldrig gått längre än en kvartsfinal.

De franska cuperna

De inhemska cuperna i Frankrike är franska cupen (Coupe de France) och den mindre prestigefulla franska ligacupen (Coupe de la Ligue). Finalen av franska cupen avgörs i maj månad och vinnaren kvalificerar sig till Europa League. Även vinnaren av finalen i den franska ligacupen får en plats i Europa League och finalen spelas i början av april eller slutet av mars.

Den franska supercupen kallas för Trophée des Champions och möts gör vinnaren av Ligue 1 och vinnaren av den franska cupen. Den franska supercupen avgörs i slutet av juli eller i början av augusti månad, innan ligasäsongen drar igång.

Le Classique: PSG – Marseille

Le Classique PSG - MarseilleLe Classique, mellan PSG och Marseille, är den franska motsvarigheten Spanien gigantmöte mellan Barcelona och Real Madrid som kallas för El Clasico. Le Classique har fått mycket uppmärksamhet efter att PSG gjort stora investeringar och blivit en maktfaktor inom den Europeiska fotbollen. Även om det finns en viss rivalitet mellan PSG och Marseille så har uppmärksamheten kring Le Classique mer handlat om marknadsföring kring den franska fotbollen men givetvis också för att sätta fokus på när två av största lagen i Ligue 1 möts.

Svenskar i Ligue 1

Ligue 1 har under 2000-talet blivit allt mer attraktivt även för svenska spelare. Det är många svenska landslagsspelare som huserat i Ligue 1 genom åren som exempelvis Jimmy Durmaz, Ola Toivonen, Petter Hansson, Johan Elmander och Andreas Isaksson. Två spelare som dock sticker ut i mängden är Kim Källström och Zlatan Ibrahimovic. Kim Källström gjorde först succé under i Renne, under åren 2003-2006, för att sedan ta plats i Lyon under åren 2006-2012, en period då Lyon var den hetaste klubben i Frankrike. Zlatan Ibrahimovic succé i PSG är nästan överflödigt att nämna. Zlatan var den stora stjärnan, bland många andra, och blev en stor profil både på och utanför planen för både PSG men även Ligue 1. Med Zlatan i laget så radade PSG upp titlar och han själv stod för imponerande 113 mål på 122 spelade matcherna och vann Ligue 1-skytteligan tre gånger.

Vinnare genom tiderna och mesta mästarna

Den första ligamästarna blev Lille, då under namnet Olympique Lillois. Mesta mästarna i fransk fotboll är annars St Etienne som ståtar med 10 ligatitlar. St Etienne har dock inte vunnit ligan sedan 1981. Den nya dominanten inom franska fotboll PSG är på god väg att nå upp till St Etienne. PSG radar upp titlar och inom en snart framtid är det inte otänkbart att PSG går om St Etienne.