Europa League 2017/18

Match
1
X
2
20:45 24/8
20:45 24/8
AEK Aten - Club Brugge
Europa League - kval
20:45 24/8
20:45 24/8
AEK Larnaca - Viktoria Plzen
Europa League - kval
20:45 24/8
20:45 24/8
20:45 24/8
20:45 24/8
Dynamo Kiev - Marítimo
Europa League - kval
20:45 24/8
20:45 24/8
Tabeller
Spelschema
Match
Resultat
20:45 29/6
20:45 29/6
St Joseph's F.C - AEL Limassol
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 4
14:00 29/6
14:00 29/6
Shirak - Gorica
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 2
16:00 29/6
16:00 29/6
Irtysh - Dunav Ruse
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
16:45 29/6
16:45 29/6
Kairat Almaty - Atlantas Klaipeda
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
6 - 0
17:00 29/6
17:00 29/6
Ventspils - Valur
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 0
17:00 29/6
17:00 29/6
Pyunik - Slovan Bratislava
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 4
17:00 29/6
17:00 29/6
Partizani - Botev Plovdiv
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 3
17:20 29/6
17:20 29/6
Trencin - FC Torpedo-2008 Kutaisi
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
5 - 1
17:30 29/6
17:30 29/6
Levadia - Cork City FC
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 2
17:30 29/6
17:30 29/6
Dinamo Minsk - NSI Runavik
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 1
18:00 29/6
18:00 29/6
VPS Vaasa - NK Olimpija Ljubljana
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
18:00 29/6
18:00 29/6
Shakhtyor Soligorsk - Suduva Marijampole
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 0
18:00 29/6
18:00 29/6
Chikhura Sachkhere - Altach
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
18:00 29/6
18:00 29/6
Shkëndija - Dacia
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 0
18:00 29/6
18:00 29/6
Dinamo Batumi - Jagiellonia Bialystok
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
18:30 29/6
18:30 29/6
Lyngby - Bangor City
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
18:30 29/6
18:30 29/6
Kalju - B36 Torshavn
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 1
18:45 29/6
18:45 29/6
Ferencváros - Jelgava
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
18:45 29/6
18:45 29/6
Beitar Jerusalem FC - Vasas SC
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
4 - 3
19:00 29/6
19:00 29/6
Odd BK - Ballymena United
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 0
19:00 29/6
19:00 29/6
Levski Sofia - Sutjeska
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 1
19:00 29/6
19:00 29/6
Haugesund - Coleraine
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
7 - 0
19:00 29/6
19:00 29/6
AEK Larnaca - Lincoln
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
5 - 0
19:00 29/6
19:00 29/6
UE Santa Coloma - Osijek
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 2
19:00 29/6
19:00 29/6
FC Zaria Balti - Sarajevo
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 1
19:00 29/6
19:00 29/6
Zira FK - Differdange 03
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
19:30 29/6
19:30 29/6
Fola - Milsami Orhei
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 1
20:00 29/6
20:00 29/6
IFK Norrköping - FC Prishtina
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
5 - 0
20:00 29/6
20:00 29/6
Midtjylland - Derry
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
6 - 1
20:00 29/6
20:00 29/6
Maccabi Tel Aviv - KF Tirana
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
20:00 29/6
20:00 29/6
Vojvodina - MFK Ruzomberok
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 1
20:00 29/6
20:00 29/6
Bala Town - Vaduz
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 2
20:00 29/6
20:00 29/6
Gap Connah's Quay - HJK
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
20:00 29/6
20:00 29/6
Skenderbeu - Sant Julia
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
20:00 29/6
20:00 29/6
KÍ Klaksvík - AIK
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 0
20:30 29/6
20:30 29/6
Röda Stjärnan - Floriana
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 0
20:30 29/6
20:30 29/6
Siroki Brijeg - Ordabasy
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
20:30 29/6
20:30 29/6
Mladost Podgorica - FC Gandzasar
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
20:30 29/6
20:30 29/6
Domzale - Flora Tallinn
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
20:30 29/6
20:30 29/6
SP Tre Penne - Rabotnicki
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
20:30 29/6
20:30 29/6
Mladost Lucani - Inter Baku
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 3
20:45 29/6
20:45 29/6
Lech Poznan - MF Pelister
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
4 - 0
20:45 29/6
20:45 29/6
Rangers - Progrès Niederkorn
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
20:45 29/6
20:45 29/6
St Johnstone - Trakai
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 2
20:45 29/6
20:45 29/6
Zeljeznicar - FK Zeta
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
20:45 29/6
20:45 29/6
Videoton FC - Balzan FC
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
20:45 29/6
20:45 29/6
Crusaders Belfast - FK Liepaja
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 1
20:45 29/6
20:45 29/6
Valletta FC - Folgore
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
21:15 29/6
21:15 29/6
KR Reykjavik - Seinäjoen JK
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 0
21:15 29/6
21:15 29/6
Stjarnan - Shamrock Rovers
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
17:45 4/7
17:45 4/7
Balzan FC - Videoton FC
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 3
19:45 4/7
19:45 4/7
Progrès Niederkorn - Rangers
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
16:00 6/7
16:00 6/7
Dacia - Shkëndija
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 4
16:00 6/7
16:00 6/7
AEL Limassol - St Joseph's F.C
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
6 - 0
17:00 6/7
17:00 6/7
MF Pelister - Lech Poznan
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 3
17:00 6/7
17:00 6/7
Suduva Marijampole - Shakhtyor Soligorsk
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 1
17:00 6/7
17:00 6/7
Ordabasy - Siroki Brijeg
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 0
17:00 6/7
17:00 6/7
KF Tirana - Maccabi Tel Aviv
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 3
17:00 6/7
17:00 6/7
Milsami Orhei - Fola
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 1
17:30 6/7
17:30 6/7
Rabotnicki - SP Tre Penne
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
6 - 0
17:30 6/7
17:30 6/7
Jelgava - Ferencváros
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
18:00 6/7
18:00 6/7
HJK - Gap Connah's Quay
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 0
18:00 6/7
18:00 6/7
Seinäjoen JK - KR Reykjavik
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 2
18:00 6/7
18:00 6/7
Flora Tallinn - Domzale
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 3
18:00 6/7
18:00 6/7
Trakai - St Johnstone
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
18:00 6/7
18:00 6/7
Atlantas Klaipeda - Kairat Almaty
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 2
18:00 6/7
18:00 6/7
FC Gandzasar - Mladost Podgorica
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 3
18:45 6/7
18:45 6/7
FK Liepaja - Crusaders Belfast
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
19:00 6/7
19:00 6/7
AIK - KÍ Klaksvík
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
5 - 0
19:00 6/7
19:00 6/7
Inter Baku - Mladost Lucani
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
19:00 6/7
19:00 6/7
Slovan Bratislava - Pyunik
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
5 - 0
19:00 6/7
19:00 6/7
Vaduz - Bala Town
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 0
19:00 6/7
19:00 6/7
Differdange 03 - Zira FK
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 2
19:00 6/7
19:00 6/7
Botev Plovdiv - Partizani
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
19:00 6/7
19:00 6/7
MFK Ruzomberok - Vojvodina
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 0
19:00 6/7
19:00 6/7
FC Torpedo-2008 Kutaisi - Trencin
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 3
19:00 6/7
19:00 6/7
Dunav Ruse - Irtysh
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 2
19:30 6/7
19:30 6/7
NSI Runavik - Dinamo Minsk
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 2
19:30 6/7
19:30 6/7
Bangor City - Lyngby
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 3
20:00 6/7
20:00 6/7
Sarajevo - FC Zaria Balti
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
7 - 7
20:00 6/7
20:00 6/7
B36 Torshavn - Kalju
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 2
20:00 6/7
20:00 6/7
FC Prishtina - IFK Norrköping
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
20:15 6/7
20:15 6/7
NK Olimpija Ljubljana - VPS Vaasa
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
20:30 6/7
20:30 6/7
Sutjeska - Levski Sofia
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 0
20:30 6/7
20:30 6/7
FK Zeta - Zeljeznicar
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 2
20:30 6/7
20:30 6/7
Jagiellonia Bialystok - Dinamo Batumi
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
4 - 0
20:30 6/7
20:30 6/7
Vasas SC - Beitar Jerusalem FC
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 3
20:30 6/7
20:30 6/7
Gorica - Shirak
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
2 - 2
20:30 6/7
20:30 6/7
Floriana - Röda Stjärnan
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
3 - 3
20:30 6/7
20:30 6/7
Altach - Chikhura Sachkhere
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 1
20:30 6/7
20:30 6/7
Folgore - Valletta FC
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 1
20:30 6/7
20:30 6/7
Sant Julia - Skenderbeu
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 5
20:45 6/7
20:45 6/7
Osijek - UE Santa Coloma
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
4 - 0
20:45 6/7
20:45 6/7
Derry - Midtjylland
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 4
20:45 6/7
20:45 6/7
Cork City FC - Levadia
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
4 - 2
20:45 6/7
20:45 6/7
Coleraine - Haugesund
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 0
20:45 6/7
20:45 6/7
Ballymena United - Odd BK
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
0 - 2
21:00 6/7
21:00 6/7
Shamrock Rovers - Stjarnan
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
22:00 6/7
22:00 6/7
Lincoln - AEK Larnaca
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 1
22:00 6/7
22:00 6/7
Valur - Ventspils
Europa League kval 2017/18 - Första omgången
1 - 0
Match
Resultat
18:00 12/7
18:00 12/7
Inter Baku - Fola
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 0
16:00 13/7
16:00 13/7
Irtysh - Röda Stjärnan
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
16:45 13/7
16:45 13/7
Kairat Almaty - Skenderbeu
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
17:00 13/7
17:00 13/7
Maccabi Tel Aviv - KR Reykjavik
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 1
18:00 13/7
18:00 13/7
Rabotnicki - Dinamo Minsk
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
18:00 13/7
18:00 13/7
MFK Ruzomberok - Brann
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 1
18:00 13/7
18:00 13/7
Shkëndija - HJK
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 1
18:15 13/7
18:15 13/7
Kalju - Videoton FC
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 3
18:30 13/7
18:30 13/7
Bröndby - VPS Vaasa
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
18:30 13/7
18:30 13/7
Altach - Dinamo Brest
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
18:45 13/7
18:45 13/7
FK Liepaja - Suduva Marijampole
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 2
19:00 13/7
19:00 13/7
Haugesund - Lech Poznan
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 2
19:00 13/7
19:00 13/7
Östersunds FK - Galatasaray
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
19:00 13/7
19:00 13/7
Vaduz - Odd BK
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 1
19:00 13/7
19:00 13/7
Apollon Limassol - FC Zaria Balti
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 0
19:00 13/7
19:00 13/7
Gabala - Jagiellonia Bialystok
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
19:30 13/7
19:30 13/7
Astra - Zira FK
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 1
19:30 13/7
19:30 13/7
Valletta FC - Utrecht
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 0
19:45 13/7
19:45 13/7
Progrès Niederkorn - AEL Limassol
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 1
20:00 13/7
20:00 13/7
IFK Norrköping - Trakai
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 1
20:00 13/7
20:00 13/7
Beitar Jerusalem FC - Botev Plovdiv
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
20:15 13/7
20:15 13/7
Slovan Bratislava - Lyngby
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 1
20:30 13/7
20:30 13/7
Sturm Graz - Mladost Podgorica
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 1
20:30 13/7
20:30 13/7
Hajduk Split - Levski Sofia
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 0
20:30 13/7
20:30 13/7
Trencin - Bnei Yehuda
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
20:45 13/7
20:45 13/7
Aberdeen - Siroki Brijeg
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
20:45 13/7
20:45 13/7
Zeljeznicar - AIK
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 0
20:45 13/7
20:45 13/7
Osijek - Luzern
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
20:45 13/7
20:45 13/7
Cork City FC - AEK Larnaca
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 1
21:00 13/7
21:00 13/7
Panionios - Gorica
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
21:00 13/7
21:00 13/7
Ferencváros - Midtjylland
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 4
21:00 13/7
21:00 13/7
Shamrock Rovers - Mlada Boleslav
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 3
22:00 13/7
22:00 13/7
Valur - Domzale
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 2
17:00 20/7
17:00 20/7
Lyngby - Slovan Bratislava
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 1
17:00 20/7
17:00 20/7
Dinamo Minsk - Rabotnicki
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 0
18:00 20/7
18:00 20/7
HJK - Shkëndija
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
18:00 20/7
18:00 20/7
VPS Vaasa - Bröndby
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 1
18:00 20/7
18:00 20/7
Mlada Boleslav - Shamrock Rovers
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
18:00 20/7
18:00 20/7
Suduva Marijampole - FK Liepaja
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 1
18:00 20/7
18:00 20/7
Trakai - IFK Norrköping
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
7 - 4
18:30 20/7
18:30 20/7
Dinamo Brest - Altach
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 3
19:00 20/7
19:00 20/7
AIK - Zeljeznicar
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
19:00 20/7
19:00 20/7
Midtjylland - Ferencváros
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 1
19:00 20/7
19:00 20/7
Brann - MFK Ruzomberok
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 2
19:00 20/7
19:00 20/7
Odd BK - Vaduz
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 0
19:00 20/7
19:00 20/7
Levski Sofia - Hajduk Split
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 2
19:00 20/7
19:00 20/7
Bnei Yehuda - Trencin
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
19:00 20/7
19:00 20/7
AEK Larnaca - Cork City FC
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 0
19:00 20/7
19:00 20/7
FC Zaria Balti - Apollon Limassol
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 2
19:00 20/7
19:00 20/7
Zira FK - Astra
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 0
19:30 20/7
19:30 20/7
Galatasaray - Östersunds FK
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
19:30 20/7
19:30 20/7
Utrecht - Valletta FC
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 1
19:30 20/7
19:30 20/7
Fola - Inter Baku
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
4 - 1
19:30 20/7
19:30 20/7
Botev Plovdiv - Beitar Jerusalem FC
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
4 - 0
19:45 20/7
19:45 20/7
Luzern - Osijek
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 1
20:00 20/7
20:00 20/7
Lech Poznan - Haugesund
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
20:00 20/7
20:00 20/7
Domzale - Valur
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
3 - 2
20:00 20/7
20:00 20/7
AEL Limassol - Progrès Niederkorn
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 1
20:00 20/7
20:00 20/7
Skenderbeu - Kairat Almaty
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
20:30 20/7
20:30 20/7
Röda Stjärnan - Irtysh
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 0
20:30 20/7
20:30 20/7
Mladost Podgorica - Sturm Graz
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 3
20:30 20/7
20:30 20/7
Jagiellonia Bialystok - Gabala
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 2
20:45 20/7
20:45 20/7
Siroki Brijeg - Aberdeen
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 2
20:45 20/7
20:45 20/7
Gorica - Panionios
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
2 - 3
21:00 20/7
21:00 20/7
Videoton FC - Kalju
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
1 - 1
21:15 20/7
21:15 20/7
KR Reykjavik - Maccabi Tel Aviv
Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
0 - 2
Match
Resultat
18:00 27/7
18:00 27/7
Mlada Boleslav - Skenderbeu
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
18:30 27/7
18:30 27/7
Olimpik Donetsk - Paok
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 1
18:30 27/7
18:30 27/7
Trakai - Shkëndija
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
18:45 27/7
18:45 27/7
Maccabi Tel Aviv - Panionios
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
19:00 27/7
19:00 27/7
AIK - Braga
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 1
19:00 27/7
19:00 27/7
PSV Eindhoven - Osijek
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 1
19:00 27/7
19:00 27/7
Utrecht - Lech Poznan
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 0
19:00 27/7
19:00 27/7
Sturm Graz - Fenerbahçe
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 2
19:00 27/7
19:00 27/7
Östersunds FK - Fola
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
19:00 27/7
19:00 27/7
Krasnodar - Lyngby
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
19:00 27/7
19:00 27/7
Suduva Marijampole - Sion
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
3 - 0
19:00 27/7
19:00 27/7
AEK Larnaca - Dinamo Minsk
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 0
19:30 27/7
19:30 27/7
Dinamo Bukarest - Athletic Bilbao
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 1
19:30 27/7
19:30 27/7
Astra - PFC Olexandria
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 0
19:30 27/7
19:30 27/7
Bnei Yehuda - Zenit
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 2
19:30 27/7
19:30 27/7
Botev Plovdiv - Marítimo
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 0
20:00 27/7
20:00 27/7
Bröndby - Hajduk Split
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 0
20:00 27/7
20:00 27/7
Univ. Craiova - Milan
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 1
20:00 27/7
20:00 27/7
Arka Gdynia - Midtjylland
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
3 - 2
20:30 27/7
20:30 27/7
Bordeaux - Videoton FC
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
20:30 27/7
20:30 27/7
Panathinaikos - Gabala
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
20:30 27/7
20:30 27/7
AA Gent - Altach
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 1
20:30 27/7
20:30 27/7
Röda Stjärnan - Sparta Prag
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 0
20:45 27/7
20:45 27/7
Marseille - Oostende
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
4 - 2
20:45 27/7
20:45 27/7
Dinamo Zagreb - Odd BK
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
20:45 27/7
20:45 27/7
Aberdeen - Apollon Limassol
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
21:05 27/7
21:05 27/7
Everton - MFK Ruzomberok
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
21:05 27/7
21:05 27/7
Freiburg - Domzale
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
21:05 27/7
21:05 27/7
Austria Wien - AEL Limassol
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 0
18:00 2/8
18:00 2/8
Sion - Suduva Marijampole
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 1
18:00 2/8
18:00 2/8
AEL Limassol - Austria Wien
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 2
17:00 3/8
17:00 3/8
Dinamo Minsk - AEK Larnaca
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 1
17:00 3/8
17:00 3/8
Shkëndija - Trakai
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
3 - 0
18:30 3/8
18:30 3/8
Odd BK - Dinamo Zagreb
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 0
19:00 3/8
19:00 3/8
Zenit - Bnei Yehuda
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 1
19:00 3/8
19:00 3/8
Sparta Prag - Röda Stjärnan
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 1
19:00 3/8
19:00 3/8
Videoton FC - Bordeaux
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
19:00 3/8
19:00 3/8
PFC Olexandria - Astra
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
19:00 3/8
19:00 3/8
Gabala - Panathinaikos
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 2
19:30 3/8
19:30 3/8
Fenerbahçe - Sturm Graz
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 1
19:30 3/8
19:30 3/8
Fola - Östersunds FK
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 2
19:45 3/8
19:45 3/8
Lyngby - Krasnodar
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 3
20:00 3/8
20:00 3/8
Paok - Olimpik Donetsk
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 0
20:00 3/8
20:00 3/8
Marítimo - Botev Plovdiv
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 0
20:00 3/8
20:00 3/8
Skenderbeu - Mlada Boleslav
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
6 - 3
20:15 3/8
20:15 3/8
Lech Poznan - Utrecht
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 2
20:30 3/8
20:30 3/8
Midtjylland - Arka Gdynia
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
20:30 3/8
20:30 3/8
Hajduk Split - Bröndby
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 0
20:30 3/8
20:30 3/8
Altach - AA Gent
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
3 - 1
20:45 3/8
20:45 3/8
Milan - Univ. Craiova
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 0
20:45 3/8
20:45 3/8
Athletic Bilbao - Dinamo Bukarest
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
3 - 0
20:45 3/8
20:45 3/8
Osijek - PSV Eindhoven
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
1 - 0
20:45 3/8
20:45 3/8
MFK Ruzomberok - Everton
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 1
20:45 3/8
20:45 3/8
Oostende - Marseille
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 0
21:00 3/8
21:00 3/8
Panionios - Maccabi Tel Aviv
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
0 - 1
21:05 3/8
21:05 3/8
Domzale - Freiburg
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 0
22:00 3/8
22:00 3/8
Braga - AIK
Europa League kval 2017/18 - Tredje omgången
2 - 1
Match
Resultat
20:45 17/8
20:45 17/8
Everton - Hajduk Split
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Panathinaikos - Athletic Bilbao
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Bate Borisov - PFC Olexandria
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Dinamo Zagreb - Skenderbeu
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Ajax - Rosenborg
Europa League kval 2017/18 - Play-off
0 - 1
20:45 17/8
20:45 17/8
Club Brugge - AEK Aten
Europa League kval 2017/18 - Play-off
0 - 0
20:45 17/8
20:45 17/8
Partizan Belgrad - Videoton FC
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Utrecht - Zenit
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Paok - Östersunds FK
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Hafnarfjördur - Braga
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Osijek - Austria Wien
Europa League kval 2017/18 - Play-off
1 - 2
20:45 17/8
20:45 17/8
Marítimo - Dynamo Kiev
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Viktoria Plzen - AEK Larnaca
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Röda Stjärnan - Krasnodar
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Legia Warszawa - Sheriff Tiraspol
Europa League kval 2017/18 - Play-off
1 - 1
20:45 17/8
20:45 17/8
Domzale - Marseille
Europa League kval 2017/18 - Play-off
1 - 1
20:45 17/8
20:45 17/8
Ludogorets - Suduva Marijampole
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Viitorul Constanta - Red Bull Salzburg
Europa League kval 2017/18 - Play-off
1 - 3
20:45 17/8
20:45 17/8
Vardar - Fenerbahçe
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Apollon Limassol - Midtjylland
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Altach - Maccabi Tel Aviv
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 17/8
20:45 17/8
Shkëndija - Milan
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Marseille - Domzale
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Fenerbahçe - Vardar
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Dynamo Kiev - Marítimo
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Zenit - Utrecht
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Milan - Shkëndija
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Athletic Bilbao - Panathinaikos
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Braga - Hafnarfjördur
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Rosenborg - Ajax
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Midtjylland - Apollon Limassol
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Sheriff Tiraspol - Legia Warszawa
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Red Bull Salzburg - Viitorul Constanta
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
AEK Aten - Club Brugge
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Austria Wien - Osijek
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Östersunds FK - Paok
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Maccabi Tel Aviv - Altach
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Videoton FC - Partizan Belgrad
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Krasnodar - Röda Stjärnan
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
PFC Olexandria - Bate Borisov
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Suduva Marijampole - Ludogorets
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
AEK Larnaca - Viktoria Plzen
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
20:45 24/8
20:45 24/8
Skenderbeu - Dinamo Zagreb
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
21:00 24/8
21:00 24/8
Hajduk Split - Everton
Europa League kval 2017/18 - Play-off
-
Resultat
Match
Resultat
20:45 29/6
20:45 29/6
St Joseph's F.C - AEL Limassol
Europa League - kval
0 - 4
Formtabell 5 senaste matcher - Europa League kval 2017/18 - Andra omgången
5 Senaste Ma V O F GM-IM MS P
1AEL Limassol 4 0 0 0 0-0 0 0
2Midtjylland 4 0 0 0 0-0 0 0
3Maccabi Tel Aviv 4 0 0 0 0-0 0 0
4Odd BK 4 0 0 0 0-0 0 0
5Lyngby 4 0 0 0 0-0 0 0
6Domzale 4 0 0 0 0-0 0 0
7Shkëndija 4 0 0 0 0-0 0 0
8Skenderbeu 4 0 0 0 0-0 0 0
9Botev Plovdiv 4 0 0 0 0-0 0 0
10AEK Larnaca 4 0 0 0 0-0 0 0
11Dinamo Minsk 4 0 0 0 0-0 0 0
12Lech Poznan 4 0 0 0 0-0 0 0
13Osijek 4 0 0 0 0-0 0 0
14IFK Norrköping 4 0 0 0 0-0 0 0
15Trakai 4 0 0 0 0-0 0 0
16Inter Baku 4 0 0 0 0-0 0 0
17Mladost Podgorica 4 0 0 0 0-0 0 0
18VPS Vaasa 4 0 0 0 0-0 0 0
19AIK 4 0 0 0 0-0 0 0
20Videoton FC 4 0 0 0 0-0 0 0
21Röda Stjärnan 4 0 0 0 0-0 0 0
22Altach 4 0 0 0 0-0 0 0
23Haugesund 4 0 0 0 0-0 0 0
24Kairat Almaty 4 0 0 0 0-0 0 0
25Trencin 4 0 0 0 0-0 0 0
26Rabotnicki 4 0 0 0 0-0 0 0
27Fola 4 0 0 0 0-0 0 0
28Jagiellonia Bialystok 4 0 0 0 0-0 0 0
29Suduva Marijampole 4 0 0 0 0-0 0 0
30Valletta FC 4 0 0 0 0-0 0 0
31Zira FK 4 0 0 0 0-0 0 0
32Irtysh 4 0 0 0 0-0 0 0
33Beitar Jerusalem FC 4 0 0 0 0-0 0 0
34Kalju 4 0 0 0 0-0 0 0
35Slovan Bratislava 4 0 0 0 0-0 0 0
36Apollon Limassol 2 0 0 0 0-0 0 0
37Mlada Boleslav 2 0 0 0 0-0 0 0
38Panionios 2 0 0 0 0-0 0 0
39MFK Ruzomberok 4 0 0 0 0-0 0 0
40Vaduz 4 0 0 0 0-0 0 0
41Hajduk Split 2 0 0 0 0-0 0 0
42Cork City FC 4 0 0 0 0-0 0 0
43FK Liepaja 4 0 0 0 0-0 0 0
44Shamrock Rovers 4 0 0 0 0-0 0 0
45Ferencváros 4 0 0 0 0-0 0 0
46Siroki Brijeg 4 0 0 0 0-0 0 0
47Zeljeznicar 4 0 0 0 0-0 0 0
48Utrecht 2 0 0 0 0-0 0 0
49Gabala 2 0 0 0 0-0 0 0
50Aberdeen 2 0 0 0 0-0 0 0
51Östersunds FK 2 0 0 0 0-0 0 0
52Astra 2 0 0 0 0-0 0 0
53Bnei Yehuda 2 0 0 0 0-0 0 0
54HJK 4 0 0 0 0-0 0 0
55Levski Sofia 4 0 0 0 0-0 0 0
56Valur 4 0 0 0 0-0 0 0
57Gorica 4 0 0 0 0-0 0 0
58KR Reykjavik 4 0 0 0 0-0 0 0
59FC Zaria Balti 4 0 0 0 0-0 0 0
60Sturm Graz 2 0 0 0 0-0 0 0
61Bröndby 2 0 0 0 0-0 0 0
62Crusaders Belfast 2 0 0 0 0-0 0 0
63Progrès Niederkorn 4 0 0 0 0-0 0 0
64Rangers 2 0 0 0 0-0 0 0
65Luzern 2 0 0 0 0-0 0 0
66Brann 2 0 0 0 0-0 0 0
67Vojvodina 2 0 0 0 0-0 0 0
68Gap Connah's Quay 2 0 0 0 0-0 0 0
69Chikhura Sachkhere 2 0 0 0 0-0 0 0
70FK Zeta 2 0 0 0 0-0 0 0
71Milsami Orhei 2 0 0 0 0-0 0 0
72Sarajevo 2 0 0 0 0-0 0 0
73Ventspils 2 0 0 0 0-0 0 0
74Shakhtyor Soligorsk 2 0 0 0 0-0 0 0
75Shirak 2 0 0 0 0-0 0 0
76Seinäjoen JK 2 0 0 0 0-0 0 0
77Ordabasy 2 0 0 0 0-0 0 0
78Sutjeska 2 0 0 0 0-0 0 0
79Galatasaray 2 0 0 0 0-0 0 0
80Balzan FC 2 0 0 0 0-0 0 0
81Floriana 2 0 0 0 0-0 0 0
82Dinamo Brest 2 0 0 0 0-0 0 0
83Lincoln 2 0 0 0 0-0 0 0
84KÍ Klaksvík 2 0 0 0 0-0 0 0
85Coleraine 2 0 0 0 0-0 0 0
86B36 Torshavn 2 0 0 0 0-0 0 0
87St Johnstone 2 0 0 0 0-0 0 0
88Stjarnan 2 0 0 0 0-0 0 0
89NK Olimpija Ljubljana 2 0 0 0 0-0 0 0
90Partizani 2 0 0 0 0-0 0 0
91NSI Runavik 2 0 0 0 0-0 0 0
92Jelgava 2 0 0 0 0-0 0 0
93Flora Tallinn 2 0 0 0 0-0 0 0
94Differdange 03 2 0 0 0 0-0 0 0
95Folgore 2 0 0 0 0-0 0 0
96Dunav Ruse 2 0 0 0 0-0 0 0
97FC Gandzasar 2 0 0 0 0-0 0 0
98Vasas SC 2 0 0 0 0-0 0 0
99Levadia 2 0 0 0 0-0 0 0
100Bala Town 2 0 0 0 0-0 0 0
101Bangor City 2 0 0 0 0-0 0 0
102Mladost Lucani 2 0 0 0 0-0 0 0
103Dinamo Batumi 2 0 0 0 0-0 0 0
104Ballymena United 2 0 0 0 0-0 0 0
105KF Tirana 2 0 0 0 0-0 0 0
106FC Prishtina 2 0 0 0 0-0 0 0
107Sant Julia 2 0 0 0 0-0 0 0
108UE Santa Coloma 2 0 0 0 0-0 0 0
109Atlantas Klaipeda 2 0 0 0 0-0 0 0
110Dacia 2 0 0 0 0-0 0 0
111FC Torpedo-2008 Kutaisi 2 0 0 0 0-0 0 0
112MF Pelister 2 0 0 0 0-0 0 0
113SP Tre Penne 2 0 0 0 0-0 0 0
114Pyunik 2 0 0 0 0-0 0 0
115Derry 2 0 0 0 0-0 0 0
116St Joseph's F.C 2 0 0 0 0-0 0 0
Lagens målform i
Offensivt Gjorda mål/match
1Sarajevo4.0000
2Midtjylland3.5000
3IFK Norrköping3.0000
4Red Bull Salzburg3.0000
5Skenderbeu2.6667
6FC Zaria Balti2.5000
7Haugesund2.5000
8Krasnodar2.5000
9Mlada Boleslav2.5000
10Shkëndija2.5000
11Slovan Bratislava2.5000
12AEL Limassol2.3333
13Kairat Almaty2.2500
14Trencin2.2500
15Lech Poznan2.1667
16Trakai2.1667
17Apollon Limassol2.0000
18Arka Gdynia2.0000
19Athletic Bilbao2.0000
20Beitar Jerusalem FC2.0000
21Maccabi Tel Aviv2.0000
22Rabotnicki2.0000
23Röda Stjärnan2.0000
24Domzale1.8571
25AEK Larnaca1.8333
26Videoton FC1.8333
27Inter Baku1.7500
28Osijek1.7143
29Aberdeen1.6667
30Altach1.6667
31Marseille1.6667
32AIK1.5000
33Balzan FC1.5000
34Botev Plovdiv1.5000
35Braga1.5000
36Cork City FC1.5000
37Crusaders Belfast1.5000
38Dinamo Minsk1.5000
39Fenerbahçe1.5000
40Ferencváros1.5000
41Floriana1.5000
42Gorica1.5000
43Jagiellonia Bialystok1.5000
44Lyngby1.5000
45Milan1.5000
46Panathinaikos1.5000
47Paok1.5000
48Vasas SC1.5000
49Östersunds FK1.5000
50Austria Wien1.3333
51Fola1.3333
52Odd BK1.3333
53Suduva Marijampole1.3333
54HJK1.2500
55Hajduk Split1.2500
56Kalju1.2500
57Mladost Podgorica1.2500
58Panionios1.2500
59Sturm Graz1.2500
60Utrecht1.2500
61Vaduz1.2500
62Zira FK1.2500
63AA Gent1.0000
64B36 Torshavn1.0000
65Bnei Yehuda1.0000
66Bordeaux1.0000
67Derry1.0000
68Dinamo Zagreb1.0000
69Everton1.0000
70FK Liepaja1.0000
71FK Zeta1.0000
72Flora Tallinn1.0000
73Gabala1.0000
74Irtysh1.0000
75Legia Warszawa1.0000
76Levadia1.0000
77Levski Sofia1.0000
78Luzern1.0000
79Marítimo1.0000
80Milsami Orhei1.0000
81Oostende1.0000
82Rosenborg1.0000
83Shamrock Rovers1.0000
84Sheriff Tiraspol1.0000
85Shirak1.0000
86VPS Vaasa1.0000
87Valletta FC1.0000
88Valur1.0000
89Viitorul Constanta1.0000
90Vojvodina1.0000
91Zenit1.0000
92MFK Ruzomberok0.8333
93Astra0.7500
94Bröndby0.7500
95KR Reykjavik0.7500
96Progrès Niederkorn0.7500
97Siroki Brijeg0.7500
98Zeljeznicar0.7500
99Atlantas Klaipeda0.5000
100Bala Town0.5000
101Brann0.5000
102Chikhura Sachkhere0.5000
103Differdange 030.5000
104Dinamo Brest0.5000
105Dinamo Bukarest0.5000
106FC Torpedo-2008 Kutaisi0.5000
107Freiburg0.5000
108Galatasaray0.5000
109Gap Connah's Quay0.5000
110Lincoln0.5000
111NSI Runavik0.5000
112Olimpik Donetsk0.5000
113PFC Olexandria0.5000
114Partizani0.5000
115Pyunik0.5000
116Rangers0.5000
117Shakhtyor Soligorsk0.5000
118Sion0.5000
119St Johnstone0.5000
120Sutjeska0.5000
121AEK Aten0.0000
122Ajax0.0000
123Ballymena United0.0000
124Bangor City0.0000
125Club Brugge0.0000
126Coleraine0.0000
127Dacia0.0000
128Dinamo Batumi0.0000
129Dunav Ruse0.0000
130FC Gandzasar0.0000
131FC Prishtina0.0000
132Folgore0.0000
133Jelgava0.0000
134KF Tirana0.0000
135KÍ Klaksvík0.0000
136MF Pelister0.0000
137Mladost Lucani0.0000
138NK Olimpija Ljubljana0.0000
139Ordabasy0.0000
140PSV Eindhoven0.0000
141SP Tre Penne0.0000
142Sant Julia0.0000
143Seinäjoen JK0.0000
144Sparta Prag0.0000
145St Joseph's F.C0.0000
146Stjarnan0.0000
147UE Santa Coloma0.0000
148Univ. Craiova0.0000
149Ventspils0.0000
Defensivt Gjorda mål/match
1AEK Aten0.0000
2Club Brugge0.0000
3Everton0.0000
4Marítimo0.0000
5Milan0.0000
6PFC Olexandria0.0000
7Rosenborg0.0000
8Maccabi Tel Aviv0.1667
9Hajduk Split0.2500
10AEK Larnaca0.3333
11Odd BK0.3333
12AEL Limassol0.5000
13AIK0.5000
14Astra0.5000
15Athletic Bilbao0.5000
16Dinamo Zagreb0.5000
17Panathinaikos0.5000
18Paok0.5000
19Suduva Marijampole0.5000
20Ventspils0.5000
21Zenit0.5000
22Östersunds FK0.5000
23Osijek0.5714
24Aberdeen0.6667
25Altach0.6667
26Austria Wien0.6667
27Botev Plovdiv0.6667
28Röda Stjärnan0.6667
29Shkëndija0.6667
30Bnei Yehuda0.7500
31Irtysh0.7500
32Jagiellonia Bialystok0.7500
33Mladost Podgorica0.7500
34Siroki Brijeg0.7500
35Utrecht0.7500
36VPS Vaasa0.7500
37Vaduz0.7500
38Valletta FC0.7500
39Dinamo Minsk0.8333
40Lech Poznan0.8333
41MFK Ruzomberok0.8333
42Ajax1.0000
43Apollon Limassol1.0000
44Bordeaux1.0000
45Braga1.0000
46Brann1.0000
47Bröndby1.0000
48Chikhura Sachkhere1.0000
49Cork City FC1.0000
50Domzale1.0000
51Fenerbahçe1.0000
52Freiburg1.0000
53Gabala1.0000
54Haugesund1.0000
55Inter Baku1.0000
56Kairat Almaty1.0000
57Krasnodar1.0000
58Legia Warszawa1.0000
59Levski Sofia1.0000
60Lyngby1.0000
61Marseille1.0000
62NK Olimpija Ljubljana1.0000
63Ordabasy1.0000
64PSV Eindhoven1.0000
65Panionios1.0000
66Progrès Niederkorn1.0000
67Rabotnicki1.0000
68Rangers1.0000
69Red Bull Salzburg1.0000
70Seinäjoen JK1.0000
71Shakhtyor Soligorsk1.0000
72Sheriff Tiraspol1.0000
73Skenderbeu1.0000
74Slovan Bratislava1.0000
75Stjarnan1.0000
76Sturm Graz1.0000
77Trencin1.0000
78Videoton FC1.0000
79Zeljeznicar1.0000
80Zira FK1.0000
81Fola1.1667
82FK Liepaja1.2500
83HJK1.2500
84KR Reykjavik1.2500
85Shamrock Rovers1.2500
86Valur1.2500
87Crusaders Belfast1.5000
88Dunav Ruse1.5000
89FK Zeta1.5000
90Folgore1.5000
91Galatasaray1.5000
92Gap Connah's Quay1.5000
93Jelgava1.5000
94Kalju1.5000
95Luzern1.5000
96Midtjylland1.5000
97Milsami Orhei1.5000
98Olimpik Donetsk1.5000
99Sparta Prag1.5000
100St Johnstone1.5000
101Sutjeska1.5000
102Univ. Craiova1.5000
103Vojvodina1.5000
104Ferencváros1.7500
105Gorica1.7500
106Trakai1.8333
107AA Gent2.0000
108Arka Gdynia2.0000
109B36 Torshavn2.0000
110Bangor City2.0000
111Beitar Jerusalem FC2.0000
112Differdange 032.0000
113Dinamo Brest2.0000
114Dinamo Bukarest2.0000
115FC Gandzasar2.0000
116IFK Norrköping2.0000
117NSI Runavik2.0000
118Oostende2.0000
119Partizani2.0000
120Shirak2.0000
121Sion2.0000
122Mlada Boleslav2.2500
123Bala Town2.5000
124Ballymena United2.5000
125Balzan FC2.5000
126Dinamo Batumi2.5000
127Flora Tallinn2.5000
128KF Tirana2.5000
129KÍ Klaksvík2.5000
130Mladost Lucani2.5000
131FC Prishtina3.0000
132Floriana3.0000
133Levadia3.0000
134Lincoln3.0000
135Sant Julia3.0000
136UE Santa Coloma3.0000
137Viitorul Constanta3.0000
138FC Zaria Balti3.2500
139Coleraine3.5000
140Dacia3.5000
141MF Pelister3.5000
142SP Tre Penne3.5000
143Vasas SC3.5000
144Atlantas Klaipeda4.0000
145FC Torpedo-2008 Kutaisi4.0000
146Pyunik4.5000
147Sarajevo4.5000
148Derry5.0000
149St Joseph's F.C5.0000

Europa League 2016/17

Europa League 2017/18

Fakta om Europa League

Europa League är en europeisk klubbturneringen där lagen som inte kvalat till Champions League gör upp. Europa League bildades 2009 och är en sammanslagning av de två tidigare cuperna UEFA Cupen och UEFA Intertoto Cup. Europa League räknas dock som fortsättning av UEFA Cupen, som bildades år 1971, även om själva formatet och namnet har ändrats.

Formatet

Varje europeisk fotbollsnation som är ansluten till UEFA tilldelas ett antal platser till Europa League-kvalet till sin inhemska ligor eller cuper. Hur många platser som en nation tilldelas räknas fram genom en koefficient, som UEFA har tagit fram, vilket baseras på sportsliga framgångar. Det innebär helt enkelt att en nation kan förlora eller få ytterligare platser beroende på hur bra lagen presterar ute i Europa.

Europa League kan indelas i fyra faser; kval till gruppspelet, gruppspelet, slutspelet och finalen. Kvalet till gruppspelet består av tre reguljära kvalrundor följt av ett play-off. I varje runda under kvalet så möts varje lag två gånger, hemma och borta. Lagen avancerar då från runda till runda för att slutligen nå slutspelet. Där de förlorande lagen lämnar turneringen. Vinnaren av den föregående Europa League-turneringen får en direktplats till gruppspelet.

I gruppspelet så delas lagen in i totalt tolv grupper, från A – L, med fyra lag i varje grupp. Under gruppspelsomgången så möts varje lag två gånger, hemma och borta. De två bästa lagen från varje grupp samt de åtta bästa treorna kommer sedan att avancera till slutspelet. Totalt är det 32 lag som går vidare till slutspelet.

I slutspelet möts lagen en och en i bästa av två matcher. De lag som förlorar lämnar turneringen och vinnaren avancerar till nästa omgång, tills två lag är kvar i turneringen och möts i en final. Finalen spelas på en oberoende plats och arena, som är förutbestämt långt innan. Finalen spelas och avgörs i ett möte.

Då spelas Europa League

Kvalet drar igång under juli månad varje år följt av ett gruppspelet som pågår under hösten samt en bit in på december. Slutspelet drar sedan igång under februari månad med en final som avgörs i början av maj.

IFK Göteborg är den mest framgångsrika svenska klubben

I den tidigare formen, UEFA Cupen, har det Allsvenska laget Sverige IFK Göteborg rönt framgångar under 1980-talet då de vann två titlar 1982 och 1987. IFK Göteborg tillhör den skaran av klubbar som har vunnit turneringen utan att förlora en match samtidigt som de 1982 tog en tripple då de vann Allsvenskan, den inhemska cupen och Europa League. De lag som har varit mest framgångsrika genom åren är Juventus, Inter och Liverpool med tre titlar vardera.