Division 1 odds, tabell, spelschema – Norra & Södra 2017

Division 1 odds, tabell, spelschema – Norra & Södra 2017

Tabeller
Div 1 Norra - 2017
5 Senaste Ma V O F GM-IM P
1 Brage 10 9 1 0 25-10 28 10 6 2 2 23-10 20 20 15 3 2 48-20 48
2 Akropolis IF 10 8 1 1 32-15 25 10 5 1 4 22-19 16 20 13 2 5 54-34 41
3 Umeå FC 9 6 1 2 20-15 19 11 4 4 3 19-19 16 20 10 5 5 39-34 35
4 Västerås SK FK 10 6 1 3 24-13 19 10 4 2 4 15-10 14 20 10 3 7 39-23 33
5 Assyriska 9 6 1 2 22-16 19 11 2 4 5 15-23 10 20 8 5 7 37-39 29
6 Arameiska-Syrianska IF 11 5 0 6 16-20 15 9 4 2 3 14-12 14 20 9 2 9 30-32 29
7 Carlstad United BK 10 4 3 3 11-13 15 10 4 2 4 10-11 14 20 8 5 7 21-24 29
8 Sollentuna FK 10 5 2 3 15-12 17 10 3 2 5 14-22 11 20 8 4 8 29-34 28
9 Team TG FF 10 4 3 3 15-14 15 10 2 3 5 15-15 9 20 6 6 8 30-29 24
10 Nyköpings BIS 11 3 3 5 15-20 12 9 3 2 4 15-17 11 20 6 5 9 30-37 23
11 Vasalunds IF 9 3 3 3 9-9 12 11 3 1 7 13-19 10 20 6 4 10 22-28 22
12 Sandvikens IF 10 3 4 3 13-14 13 10 3 0 7 13-19 9 20 6 4 10 26-33 22
13 Enskede IK 10 1 1 8 9-22 4 10 4 1 5 13-22 13 20 5 2 13 22-44 17
14 IFK Luleå 11 3 3 5 9-15 12 9 0 1 8 7-17 1 20 3 4 13 16-32 13
Div 1 Södra - 2017
5 Senaste Ma V O F GM-IM P
1 Landskrona BoIS 10 7 3 0 23-6 24 8 6 1 1 15-6 19 18 13 4 1 38-12 43
2 Utsiktens BK 10 10 0 0 27-8 30 7 2 1 4 9-15 7 17 12 1 4 36-23 37
3 Mjällby AIF 8 6 1 1 19-6 19 9 4 2 3 21-14 14 17 10 3 4 40-20 33
4 Oskarshamns AIK 8 7 1 0 20-10 22 9 2 4 3 9-15 10 17 9 5 3 29-25 32
5 FK Karlskrona 9 5 2 2 16-9 17 8 2 1 5 14-16 7 17 7 3 7 30-25 24
6 Ljungskile SK 8 4 1 3 9-9 13 10 3 2 5 7-17 11 18 7 3 8 16-26 24
7 Ängelholms FF 9 4 1 4 13-9 13 8 3 1 4 8-12 10 17 7 2 8 21-21 23
8 Husqvarna FF 8 2 4 2 10-8 10 9 2 5 2 21-17 11 17 4 9 4 31-25 21
9 Skövde AIK 9 3 4 2 12-12 13 8 2 1 5 7-13 7 17 5 5 7 19-25 20
10 Kristianstads FF 8 3 1 4 19-12 10 9 2 3 4 8-10 9 17 5 4 8 27-22 19
11 Qviding FIF 9 3 1 5 6-15 10 8 2 2 4 6-11 8 17 5 3 9 12-26 18
12 Assyriska 7 3 2 2 11-14 11 10 2 0 8 12-31 6 17 5 2 10 23-45 17
13 IK Oddevold 9 3 3 3 15-13 12 8 1 1 6 9-19 4 17 4 4 9 24-32 16
14 FC Rosengård 8 0 1 7 11-27 1 9 2 1 6 12-15 7 17 2 2 13 23-42 8
Spelschema
Match
Resultat
19:04 13/4
19:04 13/4
Västerås SK FK - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
3 - 0
17:00 16/4
17:00 16/4
Enskede IK - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
0 - 2
14:00 17/4
14:00 17/4
Carlstad United BK - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
0 - 0
15:00 17/4
15:00 17/4
Umeå FC - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 3
15:00 17/4
15:00 17/4
Arameiska-Syrianska IF - Brage
Div 1 Norra - 2017
0 - 3
15:00 17/4
15:00 17/4
Sandvikens IF - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
15:00 17/4
15:00 17/4
Nyköpings BIS - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
15:00 22/4
15:00 22/4
Team TG FF - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
0 - 2
15:30 23/4
15:30 23/4
Akropolis IF - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
2 - 3
16:00 23/4
16:00 23/4
Assyriska - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
16:00 23/4
16:00 23/4
Sollentuna FK - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
16:00 23/4
16:00 23/4
IFK Luleå - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
17:00 23/4
17:00 23/4
Vasalunds IF - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
17:00 23/4
17:00 23/4
Brage - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
3 - 0
14:00 29/4
14:00 29/4
Sandvikens IF - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
2 - 0
16:00 29/4
16:00 29/4
Arameiska-Syrianska IF - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
2 - 0
16:00 29/4
16:00 29/4
Nyköpings BIS - Brage
Div 1 Norra - 2017
0 - 3
15:00 30/4
15:00 30/4
Umeå FC - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
3 - 0
15:00 30/4
15:00 30/4
Sollentuna FK - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
2 - 0
16:00 1/5
16:00 1/5
Carlstad United BK - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
17:00 1/5
17:00 1/5
Enskede IK - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 5
16:00 7/5
16:00 7/5
Assyriska - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
16:00 7/5
16:00 7/5
Västerås SK FK - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
16:00 7/5
16:00 7/5
IFK Luleå - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
16:00 7/5
16:00 7/5
Team TG FF - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
4 - 2
16:00 7/5
16:00 7/5
Akropolis IF - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
4 - 1
17:00 7/5
17:00 7/5
Vasalunds IF - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
17:00 7/5
17:00 7/5
Brage - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
16:00 13/5
16:00 13/5
Carlstad United BK - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
16:00 13/5
16:00 13/5
Sollentuna FK - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
15:00 14/5
15:00 14/5
Arameiska-Syrianska IF - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
16:00 14/5
16:00 14/5
Nyköpings BIS - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 3
17:00 14/5
17:00 14/5
Enskede IK - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
1 - 3
19:00 15/5
19:00 15/5
Umeå FC - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
0 - 4
19:00 15/5
19:00 15/5
Sandvikens IF - Brage
Div 1 Norra - 2017
1 - 4
14:00 20/5
14:00 20/5
Brage - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
3 - 0
16:00 20/5
16:00 20/5
Assyriska - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
4 - 0
16:00 20/5
16:00 20/5
Akropolis IF - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
15:00 21/5
15:00 21/5
Team TG FF - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
16:00 21/5
16:00 21/5
Västerås SK FK - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
17:00 21/5
17:00 21/5
Vasalunds IF - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
19:30 28/6
19:30 28/6
IFK Luleå - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
0 - 2
16:00 27/5
16:00 27/5
Sollentuna FK - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
15:00 28/5
15:00 28/5
Brage - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
16:00 28/5
16:00 28/5
Assyriska - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
16:00 28/5
16:00 28/5
Carlstad United BK - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
1 - 5
16:00 28/5
16:00 28/5
Arameiska-Syrianska IF - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
17:00 28/5
17:00 28/5
Enskede IK - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
0 - 2
16:00 13/8
16:00 13/8
Nyköpings BIS - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
2 - 2
19:00 1/6
19:00 1/6
Carlstad United BK - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
16:00 3/6
16:00 3/6
Akropolis IF - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 0
16:00 3/6
16:00 3/6
Enskede IK - Brage
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
15:00 4/6
15:00 4/6
Team TG FF - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
16:00 4/6
16:00 4/6
IFK Luleå - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
0 - 0
16:00 4/6
16:00 4/6
Nyköpings BIS - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
17:00 4/6
17:00 4/6
Sandvikens IF - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
16:00 10/6
16:00 10/6
Arameiska-Syrianska IF - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
16:00 11/6
16:00 11/6
Assyriska - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
16:00 11/6
16:00 11/6
Västerås SK FK - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
5 - 3
17:00 11/6
17:00 11/6
Vasalunds IF - Brage
Div 1 Norra - 2017
0 - 0
17:00 11/6
17:00 11/6
Sandvikens IF - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
19:00 12/6
19:00 12/6
Umeå FC - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
19:00 12/6
19:00 12/6
Nyköpings BIS - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
3 - 3
16:00 17/6
16:00 17/6
Brage - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
4 - 2
16:00 17/6
16:00 17/6
Carlstad United BK - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
16:00 17/6
16:00 17/6
Sollentuna FK - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
0 - 0
15:30 18/6
15:30 18/6
Umeå FC - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
16:00 18/6
16:00 18/6
IFK Luleå - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 0
16:00 18/6
16:00 18/6
Akropolis IF - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
2 - 2
17:00 18/6
17:00 18/6
Enskede IK - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
15:00 25/6
15:00 25/6
Assyriska - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
15:00 25/6
15:00 25/6
Arameiska-Syrianska IF - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
15:00 25/6
15:00 25/6
Team TG FF - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
15:30 25/6
15:30 25/6
Enskede IK - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
2 - 5
17:00 25/6
17:00 25/6
Sandvikens IF - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
3 - 3
19:00 26/6
19:00 26/6
Västerås SK FK - Brage
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
19:00 26/6
19:00 26/6
Akropolis IF - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
5 - 2
14:00 1/7
14:00 1/7
Umeå FC - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
16:00 1/7
16:00 1/7
Arameiska-Syrianska IF - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
16:00 1/7
16:00 1/7
Sollentuna FK - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
1 - 3
16:00 2/7
16:00 2/7
IFK Luleå - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
0 - 2
16:00 2/7
16:00 2/7
Nyköpings BIS - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
17:00 2/7
17:00 2/7
Vasalunds IF - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
18:00 2/7
18:00 2/7
Brage - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
16:00 8/7
16:00 8/7
Vasalunds IF - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
0 - 0
16:00 8/7
16:00 8/7
Västerås SK FK - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
16:00 8/7
16:00 8/7
Carlstad United BK - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
14:00 9/7
14:00 9/7
Team TG FF - Brage
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
15:00 9/7
15:00 9/7
Akropolis IF - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
15:30 9/7
15:30 9/7
Sollentuna FK - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
17:00 9/7
17:00 9/7
Sandvikens IF - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
19:00 13/7
19:00 13/7
Arameiska-Syrianska IF - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
19:00 13/7
19:00 13/7
IFK Luleå - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
19:00 14/7
19:00 14/7
Nyköpings BIS - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 3
14:00 16/7
14:00 16/7
Brage - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
14:00 16/7
14:00 16/7
Umeå FC - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
16:00 16/7
16:00 16/7
Assyriska - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
17:00 16/7
17:00 16/7
Enskede IK - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
15:00 19/8
15:00 19/8
Sandvikens IF - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
16:00 19/8
16:00 19/8
Vasalunds IF - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
0 - 1
16:00 19/8
16:00 19/8
Akropolis IF - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
16:00 20/8
16:00 20/8
Västerås SK FK - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
16:00 20/8
16:00 20/8
Sollentuna FK - Brage
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
16:45 20/8
16:45 20/8
Team TG FF - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
2 - 3
19:00 21/8
19:00 21/8
IFK Luleå - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
2 - 2
15:00 26/8
15:00 26/8
Carlstad United BK - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
15:00 27/8
15:00 27/8
Umeå FC - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
15:00 27/8
15:00 27/8
Arameiska-Syrianska IF - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
0 - 4
16:00 27/8
16:00 27/8
Assyriska - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
4 - 2
16:00 27/8
16:00 27/8
Nyköpings BIS - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
16:00 27/8
16:00 27/8
Enskede IK - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
19:00 28/8
19:00 28/8
Brage - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
19:00 1/9
19:00 1/9
Team TG FF - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
0 - 0
15:00 2/9
15:00 2/9
Sandvikens IF - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
2 - 2
16:00 3/9
16:00 3/9
Västerås SK FK - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
16:00 3/9
16:00 3/9
IFK Luleå - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
1 - 4
16:00 3/9
16:00 3/9
Akropolis IF - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
4 - 1
17:00 3/9
17:00 3/9
Vasalunds IF - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
1 - 3
17:00 3/9
17:00 3/9
Brage - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
15:00 9/9
15:00 9/9
Arameiska-Syrianska IF - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
1 - 2
16:00 9/9
16:00 9/9
Sollentuna FK - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
14:00 10/9
14:00 10/9
Umeå FC - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 3
14:00 10/9
14:00 10/9
Carlstad United BK - Team TG FF
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
15:00 10/9
15:00 10/9
Enskede IK - IFK Luleå
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
16:00 10/9
16:00 10/9
Assyriska - Brage
Div 1 Norra - 2017
1 - 5
16:00 10/9
16:00 10/9
Nyköpings BIS - Västerås SK FK
Div 1 Norra - 2017
0 - 2
14:00 16/9
14:00 16/9
Sandvikens IF - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
1 - 0
16:00 17/9
16:00 17/9
IFK Luleå - Arameiska-Syrianska IF
Div 1 Norra - 2017
0 - 2
16:00 17/9
16:00 17/9
Team TG FF - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
2 - 3
16:00 17/9
16:00 17/9
Akropolis IF - Brage
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
16:00 17/9
16:00 17/9
Nyköpings BIS - Carlstad United BK
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
17:00 17/9
17:00 17/9
Vasalunds IF - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
2 - 0
19:00 18/9
19:00 18/9
Västerås SK FK - Sollentuna FK
Div 1 Norra - 2017
5 - 0
14:00 23/9
14:00 23/9
Carlstad United BK - Assyriska
Div 1 Norra - 2017
2 - 2
14:00 23/9
14:00 23/9
Team TG FF - Sandvikens IF
Div 1 Norra - 2017
3 - 2
16:00 23/9
16:00 23/9
Sollentuna FK - Enskede IK
Div 1 Norra - 2017
3 - 1
15:00 24/9
15:00 24/9
IFK Luleå - Akropolis IF
Div 1 Norra - 2017
0 - 0
15:30 24/9
15:30 24/9
Arameiska-Syrianska IF - Umeå FC
Div 1 Norra - 2017
5 - 3
16:00 24/9
16:00 24/9
Västerås SK FK - Vasalunds IF
Div 1 Norra - 2017
2 - 1
17:00 24/9
17:00 24/9
Brage - Nyköpings BIS
Div 1 Norra - 2017
1 - 1
16:00 30/9
16:00 30/9
-
16:00 30/9
16:00 30/9
-
14:00 1/10
14:00 1/10
Div 1 Norra - 2017
-
16:00 1/10
16:00 1/10
-
16:00 1/10
16:00 1/10
Div 1 Norra - 2017
-
16:00 1/10
16:00 1/10
Div 1 Norra - 2017
-
17:00 1/10
17:00 1/10
-
14:00 7/10
14:00 7/10
-
16:00 7/10
16:00 7/10
-
15:30 8/10
15:30 8/10
-
16:00 8/10
16:00 8/10
Div 1 Norra - 2017
-
16:00 8/10
16:00 8/10
-
17:00 8/10
17:00 8/10
-
17:00 8/10
17:00 8/10
Div 1 Norra - 2017
-
15:00 14/10
15:00 14/10
-
14:00 15/10
14:00 15/10
Div 1 Norra - 2017
-
15:00 15/10
15:00 15/10
-
15:00 15/10
15:00 15/10
-
16:00 15/10
16:00 15/10
Div 1 Norra - 2017
-
17:00 15/10
17:00 15/10
-
17:00 15/10
17:00 15/10
Div 1 Norra - 2017
-
15:00 21/10
15:00 21/10
Div 1 Norra - 2017
-
15:00 21/10
15:00 21/10
-
14:00 22/10
14:00 22/10
Div 1 Norra - 2017
-
15:00 22/10
15:00 22/10
Div 1 Norra - 2017
-
16:00 22/10
16:00 22/10
Div 1 Norra - 2017
-
16:00 22/10
16:00 22/10
-
19:00 23/10
19:00 23/10
Div 1 Norra - 2017
-
13:00 29/10
13:00 29/10
-
14:00 29/10
14:00 29/10
Div 1 Norra - 2017
-
15:00 29/10
15:00 29/10
-
15:00 29/10
15:00 29/10
-
15:00 29/10
15:00 29/10
-
16:00 29/10
16:00 29/10
-
17:00 29/10
17:00 29/10
Div 1 Norra - 2017
-
14:00 4/11
14:00 4/11
Div 1 Norra - 2017
-
14:00 4/11
14:00 4/11
Div 1 Norra - 2017
-
14:00 4/11
14:00 4/11
Div 1 Norra - 2017
-
14:00 4/11
14:00 4/11
-
14:00 4/11
14:00 4/11
-
14:00 4/11
14:00 4/11
Div 1 Norra - 2017
-
14:00 4/11
14:00 4/11
-
Match
Resultat
15:00 14/4
15:00 14/4
Kristianstads FF - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
1 - 2
15:00 15/4
15:00 15/4
FC Rosengård - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
16:00 16/4
16:00 16/4
Assyriska - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 16/4
16:00 16/4
Mjällby AIF - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 17/4
16:00 17/4
Ängelholms FF - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
2 - 0
16:00 17/4
16:00 17/4
Husqvarna FF - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
1 - 2
17:00 17/4
17:00 17/4
Ljungskile SK - Utsiktens BK
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
14:00 22/4
14:00 22/4
Oskarshamns AIK - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
15:00 22/4
15:00 22/4
Qviding FIF - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
0 - 3
15:00 22/4
15:00 22/4
FK Karlskrona - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 22/4
16:00 22/4
Skövde AIK - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
0 - 2
16:00 22/4
16:00 22/4
Utsiktens BK - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 22/4
16:00 22/4
IK Oddevold - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 23/4
16:00 23/4
Landskrona BoIS - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
2 - 0
15:00 29/4
15:00 29/4
Qviding FIF - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
16:00 29/4
16:00 29/4
Assyriska - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
4 - 3
14:00 30/4
14:00 30/4
Ängelholms FF - Utsiktens BK
Div 1 Södra - 2017
0 - 0
16:00 30/4
16:00 30/4
Ljungskile SK - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 30/4
16:00 30/4
Mjällby AIF - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
16:00 30/4
16:00 30/4
FC Rosengård - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
2 - 6
15:00 1/5
15:00 1/5
Kristianstads FF - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 6/5
16:00 6/5
Husqvarna FF - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 6/5
16:00 6/5
Skövde AIK - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 6/5
16:00 6/5
IK Oddevold - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
14:00 7/5
14:00 7/5
Oskarshamns AIK - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 7/5
16:00 7/5
FK Karlskrona - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
4 - 1
19:00 8/5
19:00 8/5
Landskrona BoIS - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
19:00 8/5
19:00 8/5
Utsiktens BK - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
3 - 1
19:00 12/5
19:00 12/5
Ängelholms FF - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
3 - 1
15:00 13/5
15:00 13/5
Qviding FIF - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 13/5
16:00 13/5
Ljungskile SK - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
1 - 2
16:00 13/5
16:00 13/5
Kristianstads FF - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
7 - 1
16:00 13/5
16:00 13/5
Utsiktens BK - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
5 - 0
16:00 14/5
16:00 14/5
Mjällby AIF - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
3 - 1
16:00 14/5
16:00 14/5
FC Rosengård - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
3 - 3
19:00 18/5
19:00 18/5
Skövde AIK - Utsiktens BK
Div 1 Södra - 2017
3 - 2
14:00 20/5
14:00 20/5
Oskarshamns AIK - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 20/5
16:00 20/5
Assyriska - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 20/5
16:00 20/5
Husqvarna FF - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
0 - 0
16:00 21/5
16:00 21/5
Landskrona BoIS - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 21/5
16:00 21/5
FK Karlskrona - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
0 - 0
17:00 21/5
17:00 21/5
IK Oddevold - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
16:00 25/5
16:00 25/5
Skövde AIK - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 27/5
16:00 27/5
Qviding FIF - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 27/5
16:00 27/5
Utsiktens BK - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 28/5
16:00 28/5
Mjällby AIF - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 28/5
16:00 28/5
Ängelholms FF - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
17:00 28/5
17:00 28/5
Ljungskile SK - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
19:00 29/5
19:00 29/5
FC Rosengård - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
14:00 3/6
14:00 3/6
Oskarshamns AIK - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
3 - 2
16:00 3/6
16:00 3/6
Assyriska - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 4
16:00 3/6
16:00 3/6
Kristianstads FF - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
0 - 2
16:00 3/6
16:00 3/6
FK Karlskrona - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
0 - 2
16:00 4/6
16:00 4/6
Landskrona BoIS - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
17:00 4/6
17:00 4/6
Husqvarna FF - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
19:00 5/6
19:00 5/6
IK Oddevold - Utsiktens BK
Div 1 Södra - 2017
1 - 3
16:00 10/6
16:00 10/6
Qviding FIF - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
0 - 4
16:00 10/6
16:00 10/6
Skövde AIK - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 10/6
16:00 10/6
Utsiktens BK - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 11/6
16:00 11/6
Ljungskile SK - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 11/6
16:00 11/6
Ängelholms FF - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
16:00 11/6
16:00 11/6
FK Karlskrona - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
19:00 12/6
19:00 12/6
Mjällby AIF - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
19:00 16/6
19:00 16/6
Assyriska - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 17/6
16:00 17/6
Husqvarna FF - Utsiktens BK
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 17/6
16:00 17/6
IK Oddevold - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 17/6
16:00 17/6
Oskarshamns AIK - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
4 - 0
16:00 18/6
16:00 18/6
Landskrona BoIS - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
2 - 0
16:00 18/6
16:00 18/6
FC Rosengård - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 5
19:00 19/6
19:00 19/6
Kristianstads FF - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
19:00 22/6
19:00 22/6
Skövde AIK - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 25/6
16:00 25/6
Mjällby AIF - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 25/6
16:00 25/6
Ängelholms FF - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
0 - 3
16:00 25/6
16:00 25/6
FK Karlskrona - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
0 - 3
16:00 25/6
16:00 25/6
IK Oddevold - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
2 - 2
17:00 25/6
17:00 25/6
Qviding FIF - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
0 - 0
19:00 26/6
19:00 26/6
Utsiktens BK - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
14:00 1/7
14:00 1/7
Oskarshamns AIK - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
3 - 3
16:00 1/7
16:00 1/7
Assyriska - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
16:00 1/7
16:00 1/7
Husqvarna FF - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
2 - 2
16:00 1/7
16:00 1/7
Kristianstads FF - Utsiktens BK
Div 1 Södra - 2017
2 - 3
15:00 2/7
15:00 2/7
FC Rosengård - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
16:00 2/7
16:00 2/7
Landskrona BoIS - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
4 - 0
17:00 2/7
17:00 2/7
Ljungskile SK - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
16:00 8/7
16:00 8/7
Skövde AIK - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
2 - 3
16:00 8/7
16:00 8/7
FK Karlskrona - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
3 - 1
16:00 8/7
16:00 8/7
Utsiktens BK - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
4 - 3
16:00 9/7
16:00 9/7
Ängelholms FF - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 2
16:00 9/7
16:00 9/7
Landskrona BoIS - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
2 - 2
17:00 9/7
17:00 9/7
Qviding FIF - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
0 - 1
17:00 9/7
17:00 9/7
IK Oddevold - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
3 - 3
16:00 15/7
16:00 15/7
Ljungskile SK - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 15/7
16:00 15/7
Assyriska - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
1 - 4
16:00 15/7
16:00 15/7
Mjällby AIF - Utsiktens BK
Div 1 Södra - 2017
6 - 0
16:00 15/7
16:00 15/7
Husqvarna FF - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
0 - 0
16:00 15/7
16:00 15/7
Kristianstads FF - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
16:00 16/7
16:00 16/7
Ängelholms FF - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 2
16:00 16/7
16:00 16/7
FC Rosengård - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
1 - 5
19:00 16/8
19:00 16/8
FK Karlskrona - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
1 - 1
14:00 19/8
14:00 19/8
Oskarshamns AIK - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
3 - 2
15:00 19/8
15:00 19/8
Skövde AIK - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
2 - 1
16:00 19/8
16:00 19/8
Qviding FIF - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
0 - 4
16:00 19/8
16:00 19/8
Utsiktens BK - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
16:00 20/8
16:00 20/8
Landskrona BoIS - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
3 - 3
19:00 21/8
19:00 21/8
IK Oddevold - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
5 - 0
14:00 26/8
14:00 26/8
Oskarshamns AIK - Qviding FIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 26/8
16:00 26/8
Husqvarna FF - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
1 - 2
16:00 26/8
16:00 26/8
FK Karlskrona - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
6 - 1
16:00 27/8
16:00 27/8
Landskrona BoIS - Kristianstads FF
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 27/8
16:00 27/8
Skövde AIK - Mjällby AIF
Div 1 Södra - 2017
1 - 0
16:00 27/8
16:00 27/8
Utsiktens BK - Ängelholms FF
Div 1 Södra - 2017
2 - 0
16:00 27/8
16:00 27/8
IK Oddevold - FC Rosengård
Div 1 Södra - 2017
0 - 2
15:00 2/9
15:00 2/9
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 2/9
15:00 2/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 2/9
16:00 2/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 2/9
16:00 2/9
-
18:00 2/9
18:00 2/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 3/9
16:00 3/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 3/9
16:00 3/9
-
15:00 9/9
15:00 9/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 9/9
16:00 9/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 9/9
16:00 9/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 9/9
16:00 9/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 9/9
16:00 9/9
-
16:00 9/9
16:00 9/9
-
16:00 10/9
16:00 10/9
Landskrona BoIS - Ljungskile SK
Div 1 Södra - 2017
2 - 0
15:00 16/9
15:00 16/9
Qviding FIF - FK Karlskrona
Div 1 Södra - 2017
3 - 1
15:00 16/9
15:00 16/9
Kristianstads FF - Oskarshamns AIK
Div 1 Södra - 2017
2 - 3
16:00 16/9
16:00 16/9
FC Rosengård - Assyriska
Div 1 Södra - 2017
4 - 5
16:00 16/9
16:00 16/9
Utsiktens BK - Skövde AIK
Div 1 Södra - 2017
3 - 1
16:00 17/9
16:00 17/9
Mjällby AIF - Landskrona BoIS
Div 1 Södra - 2017
1 - 2
16:00 17/9
16:00 17/9
Ängelholms FF - IK Oddevold
Div 1 Södra - 2017
3 - 0
17:00 17/9
17:00 17/9
Ljungskile SK - Husqvarna FF
Div 1 Södra - 2017
0 - 2
14:00 23/9
14:00 23/9
-
16:00 23/9
16:00 23/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 23/9
16:00 23/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 23/9
16:00 23/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 24/9
16:00 24/9
-
19:00 25/9
19:00 25/9
-
19:00 25/9
19:00 25/9
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 30/9
15:00 30/9
-
15:00 30/9
15:00 30/9
-
16:00 30/9
16:00 30/9
-
16:00 30/9
16:00 30/9
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 30/9
16:00 30/9
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 1/10
15:00 1/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 1/10
16:00 1/10
-
15:00 7/10
15:00 7/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 7/10
16:00 7/10
-
16:00 7/10
16:00 7/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 7/10
16:00 7/10
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 8/10
15:00 8/10
-
15:00 8/10
15:00 8/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 8/10
16:00 8/10
-
14:00 14/10
14:00 14/10
-
16:00 14/10
16:00 14/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 15/10
16:00 15/10
-
16:00 15/10
16:00 15/10
-
16:00 15/10
16:00 15/10
Div 1 Södra - 2017
-
17:00 15/10
17:00 15/10
Div 1 Södra - 2017
-
19:00 15/10
19:00 15/10
-
14:00 21/10
14:00 21/10
-
16:00 21/10
16:00 21/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 21/10
16:00 21/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 21/10
16:00 21/10
-
15:00 22/10
15:00 22/10
-
17:00 22/10
17:00 22/10
Div 1 Södra - 2017
-
19:00 23/10
19:00 23/10
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 28/10
15:00 28/10
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 28/10
15:00 28/10
-
16:00 28/10
16:00 28/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 28/10
16:00 28/10
Div 1 Södra - 2017
-
16:00 28/10
16:00 28/10
-
15:00 29/10
15:00 29/10
-
16:00 29/10
16:00 29/10
-
15:00 4/11
15:00 4/11
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 4/11
15:00 4/11
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 4/11
15:00 4/11
-
15:00 4/11
15:00 4/11
-
15:00 4/11
15:00 4/11
Div 1 Södra - 2017
-
15:00 4/11
15:00 4/11
-
15:00 4/11
15:00 4/11
-
Resultat
Match
Resultat
15:00 16/9
15:00 16/9
Kristianstads FF - Oskarshamns AIK
Division 1
2 - 3
15:00 16/9
15:00 16/9
Qviding FIF - FK Karlskrona
Division 1
3 - 1
16:00 16/9
16:00 16/9
FC Rosengård - Assyriska
Division 1
4 - 5
16:00 16/9
16:00 16/9
Utsiktens BK - Skövde AIK
Division 1
3 - 1
16:00 17/9
16:00 17/9
Ängelholms FF - IK Oddevold
Division 1
3 - 0
16:00 17/9
16:00 17/9
Mjällby AIF - Landskrona BoIS
Division 1
1 - 2
17:00 17/9
17:00 17/9
Ljungskile SK - Husqvarna FF
Division 1
0 - 2
14:00 23/9
14:00 23/9
Carlstad United BK - Assyriska
Division 1
2 - 2
14:00 23/9
14:00 23/9
Team TG FF - Sandvikens IF
Division 1
3 - 2
16:00 23/9
16:00 23/9
Sollentuna FK - Enskede IK
Division 1
3 - 1
Formtabell 5 senaste matcher i Division 1
Div 1 Norra - 2017 Ma V O F GM-IM MS P
1 Akropolis IF 5 4 1 0 14-5 9 13
2 Brage 5 3 1 1 12-7 5 10
3 Assyriska 5 3 1 1 14-12 2 10
4 Västerås SK FK 5 3 0 2 10-4 6 9
5 Carlstad United BK 5 2 3 0 8-6 2 9
6 Nyköpings BIS 5 2 2 1 7-6 1 8
7 Sandvikens IF 5 2 1 2 8-8 0 7
8 Sollentuna FK 5 2 1 2 8-12 -4 7
9 Team TG FF 5 1 3 1 7-7 0 6
10 Arameiska-Syrianska IF 5 2 0 3 10-12 -2 6
11 Umeå FC 5 1 1 3 8-10 -2 4
12 Enskede IK 5 1 1 3 4-10 -6 4
13 Vasalunds IF 5 1 0 4 7-11 -4 3
14 IFK Luleå 5 0 1 4 2-9 -7 1
Div 1 Södra - 2017 Ma V O F GM-IM MS P
1 Landskrona BoIS 5 4 1 0 12-5 7 13
2 Utsiktens BK 5 4 0 1 12-10 2 12
3 Oskarshamns AIK 5 3 2 0 9-6 3 11
4 FK Karlskrona 5 3 1 1 16-7 9 10
5 Mjällby AIF 5 3 0 2 13-4 9 9
6 Kristianstads FF 5 2 1 2 9-7 2 7
7 Husqvarna FF 5 1 3 1 9-8 1 6
8 Skövde AIK 5 2 0 3 7-9 -2 6
9 Qviding FIF 5 2 0 3 5-8 -3 6
10 Assyriska 5 2 0 3 9-17 -8 6
11 IK Oddevold 5 1 1 3 8-11 -3 4
12 Ängelholms FF 5 1 0 4 7-9 -2 3
13 FC Rosengård 5 1 0 4 11-16 -5 3
14 Ljungskile SK 5 1 0 4 3-14 -11 3
Lagens målform i Division 1
Offensivt Gjorda mål/match
1 Akropolis IF 2.7000
2 Brage 2.4000
3 Mjällby AIF 2.3529
4 Utsiktens BK 2.1176
5 Landskrona BoIS 2.1111
6 Umeå FC 1.9500
7 Västerås SK FK 1.9500
8 Husqvarna FF 1.8235
9 FK Karlskrona 1.7647
10 Oskarshamns AIK 1.7059
11 Assyriska 1.6216
12 Kristianstads FF 1.5882
13 Arameiska-Syrianska IF 1.5000
14 Nyköpings BIS 1.5000
15 Team TG FF 1.5000
16 Sollentuna FK 1.4500
17 IK Oddevold 1.4118
18 FC Rosengård 1.3529
19 Sandvikens IF 1.3000
20 Ängelholms FF 1.2353
21 Skövde AIK 1.1176
22 Enskede IK 1.1000
23 Vasalunds IF 1.1000
24 Carlstad United BK 1.0500
25 Ljungskile SK 0.8889
26 IFK Luleå 0.8000
27 Qviding FIF 0.7059
Defensivt Gjorda mål/match
1 Landskrona BoIS 0.6667
2 Brage 1.0000
3 Västerås SK FK 1.1500
4 Mjällby AIF 1.1765
5 Carlstad United BK 1.2000
6 Ängelholms FF 1.2353
7 Kristianstads FF 1.2941
8 Utsiktens BK 1.3529
9 Vasalunds IF 1.4000
10 Ljungskile SK 1.4444
11 Team TG FF 1.4500
12 FK Karlskrona 1.4706
13 Husqvarna FF 1.4706
14 Oskarshamns AIK 1.4706
15 Skövde AIK 1.4706
16 Qviding FIF 1.5294
17 Arameiska-Syrianska IF 1.6000
18 IFK Luleå 1.6000
19 Sandvikens IF 1.6500
20 Akropolis IF 1.7000
21 Sollentuna FK 1.7000
22 Umeå FC 1.7000
23 Nyköpings BIS 1.8500
24 IK Oddevold 1.8824
25 Enskede IK 2.2000
26 Assyriska 2.2703
27 FC Rosengård 2.4706

Division 1 är den tredje hösta serien på herrsidan inom svensk fotboll, näst efter Superettan. Sedan 2006 är Division 1 indelad i två olika serier, Norra och Södra, med 14 lag i vardera serie. Från Division 1 har två lag från vardera serie möjlighet att klättra upp till Superettan. Vinnaren från Norra och Södra serien går direkt upp medan tvåan från vardera grupp får kvala mot lagen från Superettan som slutade på 13 respektive 14 plats.

Det är även möjligt för lagen i Division 1 att halka ned till Division 2 och det gör de tre lag som slutat sist i både Norra och Södra. Detta innebär att totalt sex lag kommer att flyttas ned från Division 1.

Historien kring Division 1

Division 1  var från första början, det vill säga säsongen 1924/25, den högsta serien inom svensk fotboll med lag som IFK Göteborg, IFK Norrköping, AIK för att nämna några, även om det officiella namnet var Allsvenskan. Vinnare av den första säsongen var Göteborgslaget GAIS.

När seriesystemet gjordes om inför säsongen 1987/88 så flyttas Division 1 ned ett snäpp och Allsvenskan blev då den högsta serien.

Innan vi fick dagens seriesystem så kallades Division 1 för Superettan under åren 2000-2005 men detta kom att ändras inför säsongen 2006 och då flyttas Division 1 återigen ned under Superettan blev en egen serie.

Hur Division 1 förändrats genom åren

Division 1 har inte alltid sett ut som den gör idag. Från första början var det en rak serie för att sedan gå över till Norra och Södra när Allsvenskan tog vid som den hösta serien. Under en period var Division 1 indelad i fem serier, under säsongen 1991/92, för att sedan gå tillbaka till dagens upplägg med Norra och Södra.

Flera lag har tagit sig hela vägen från Division 1 till Allsvenskan

Lag som tagit sig från Division 1 och hela vägen upp till Allsvenskan, efter 2006, är bland annat Östersund, AFC United ch Syrianska.