Vasalunds IF – Umeå FC 19/4, odds, speltips, live stream

Skytteholms IP 1 3 - 1(0-0, 3-1)19-04-2026 15:00Division 1 Omgång 3
Upp till 1000 kr att spela för på Vasalunds IF vs Umeå FC!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Spela för 1500 kr på matchen!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 2.15
X 3.55
2 3.50
Vinstchans
Odds för Vasalunds IF - Umeå FC

Oddsen uppdaterades 2026-04-19 14:59:48. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Vasalunds IF - Umeå FC odds, speltips, resultat i Division 1

Vasalunds IF – Umeå FC i Division 1

Mötet i Division 1 mellan Vasalunds IF och Umeå FC spelades den 19/4 matchstart med start kl. 15:00.

Vasalunds IF vann mötet mot Umeå FC

Det var dock Vasalunds IF som utgick med seger i mötet med 3 mål mot 1. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Vasalunds IF i tabellen för Division 1. Det blir däremot en poänglös omgång för Umeå FC på grund av förlusten.

Oddsen inför Vasalunds IF - Umeå FC

Inför matchen mellan Vasalunds IF och Umeå FC i Division 1 så var Vasalunds IF spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Vasalunds IF hittade du hos Leo Vegas till 2.15 gånger pengarna. Vasalunds IF var som sagt favorit inför detta möte och de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav ett snittodds på 3,09 gånger pengarna.

3.50 var det högsta oddset på nederlagstippade Umeå FC som vinnare i mötet mot Vasalunds IF. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. I snitt så kunde du spela på att Umeå FC gick vinnande ur detta möte till oddset 2,05 gånger pengarna, hos de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Ett spel på krysset mellan Vasalunds IF och Umeå FC gav som högst 3.55 inför matchen och som du hittade hos Unibet. Snittoddet hos de 3 spelbolagen vi jämfört oddsen från låg på 3,38 gånger pengarna innan matchen.

Poängfacit Vasalunds IF

Vasalunds IF har på hemmaplan i Division 1 spelat 4 matcher och har 0 poäng i tabellen. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.

På bortaplan så har Vasalunds IF under säsongen 2 insamlade poäng på de 3 matcher laget har spelat i event. Och detta gör att Vasalunds IF har ett poängsnitt på bortaplan med 0,67 poäng per spelad match.

Vasalunds IF har samlat in 2 poäng denna säsong i event, på de 7 matcher laget har spelat. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 0,67 poäng.

Poängfacit Umeå FC

Umeå FC facit så här långt är 0 inspelade poäng i Division 1 på 3 hemmamatcher. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.

Umeå FC har ett facit med 6 poäng i Division 1 på 4 spelade bortamatcher. Detta innebär att Umeå FC har ett facit med 1,50 poäng per bortamatch.

På 7 matcher Umeå FC har spelat i Division 1 under säsong så har laget håvat in 6 poäng. Umeå FC har ett snitt på 1,50 poäng per spelad match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 FBK Karlstad 3 3 0 0 4 9 4 3 0 1 7 9 7 6 0 1 11 18
2 IF Karlstad Fotboll 4 3 0 1 1 9 3 2 1 0 3 7 7 5 1 1 4 16
3 Hammarby TFF 3 1 1 2 -96 4 4 4 0 0 9 12 7 5 1 2 -87 16
4 FC Arlanda 4 1 3 0 1 6 3 3 0 0 8 9 7 4 3 0 9 15
5 Enköping 4 3 0 1 -3 9 3 2 0 1 4 6 7 5 0 2 1 15
6 Stockholm Internazionale 4 1 1 2 0 4 3 2 1 0 6 7 7 3 2 2 6 11
7 Karlbergs BK 3 1 1 1 -1 4 4 2 1 1 1 7 7 3 2 2 0 11
8 Umeå FC 3 1 1 1 0 4 4 2 0 2 0 6 7 3 1 3 0 10
9 Sollentuna FK 3 0 1 2 -3 1 4 2 2 0 2 8 7 2 3 2 -1 9
10 Assyriska 4 0 1 3 -6 1 3 2 1 1 97 7 7 2 2 4 91 8
11 Vasalunds IF 4 2 0 2 0 6 3 0 2 1 -1 2 7 2 2 3 -1 8
12 Gefle IF 3 2 0 1 1 6 4 0 1 3 -3 1 7 2 1 4 -2 7
13 Athletic Eskilstuna 3 0 1 2 -4 1 4 1 1 2 0 4 7 1 2 4 -4 5
14 FC Järfälla 3 1 0 2 -3 3 4 0 2 2 -3 2 7 1 2 4 -6 5
15 Piteå IF 4 0 0 4 -10 0 3 1 0 2 -1 3 7 1 0 6 -11 3
16 IFK Stocksund 4 0 2 2 -7 2 3 0 0 3 -3 0 7 0 2 5 -10 2
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 4 2 2 0 4 8 3 3 0 0 9 9 7 5 2 0 13 17
2 Eskilsminne IF 4 2 1 1 -1 7 3 2 0 1 4 6 7 4 1 2 3 13
3 Ariana FC 3 1 2 0 1 5 4 2 1 1 2 7 7 3 3 1 3 12
4 Lunds BK 2 2 0 0 3 6 5 1 3 1 0 6 7 3 3 1 3 12
5 Åtvidabergs FF 4 3 0 1 4 9 3 0 2 1 -2 2 7 3 2 2 2 11
6 Skövde AIK 4 1 3 0 1 6 3 1 2 0 1 5 7 2 5 0 2 11
7 Tvååkers IF 3 2 0 1 1 6 4 1 1 2 -3 4 7 3 1 3 -2 10
8 BK Olympic 3 2 0 1 3 6 4 1 0 3 -4 3 7 3 0 4 -1 9
9 FC Rosengård 3 0 1 2 -4 1 4 2 2 0 3 8 7 2 3 2 -1 9
10 Ängelholms FF 4 0 3 1 -4 3 3 1 2 0 6 5 7 1 5 1 2 8
11 Hässleholms IF 4 1 1 2 1 4 3 1 1 1 0 4 7 2 2 3 1 8
12 Jönköpings Södra 3 2 0 1 3 6 4 0 2 2 -3 2 7 2 2 3 0 8
13 FC Trollhättan 5 0 2 3 -5 2 2 2 0 0 2 6 7 2 2 3 -3 8
14 Laholms FK 3 1 1 1 -3 4 4 1 0 3 -2 3 7 2 1 4 -5 7
15 Kristianstads FC 3 1 1 1 2 4 4 0 1 3 -6 1 7 1 2 4 -4 5
16 Utsiktens BK 4 0 0 4 -7 0 3 1 0 2 -6 3 7 1 0 6 -13 3
Lagens form
13:00 14/5
Division 1 - Omgång 7
1 - 0
16:00 10/5
Division 1 - Omgång 6
1 - 2
19:00 1/5
Division 1 - Omgång 5
2 - 2
19:00 27/4
Division 1 - Omgång 4
2 - 2
15:00 19/4
Division 1 - Omgång 3
3 - 1
16:00 12/4
Division 1 - Omgång 2
1 - 3
13:00 3/4
Division 1 - Omgång 1
2 - 1
15:00 14/5
Division 1 - Omgång 7
1 - 5
13:00 9/5
Division 1 - Omgång 6
2 - 2
15:00 3/5
Division 1 - Omgång 5
2 - 1
15:00 26/4
Division 1 - Omgång 4
3 - 0
15:00 19/4
Division 1 - Omgång 3
3 - 1
13:00 12/4
Division 1 - Omgång 2
0 - 1
15:00 6/4
Division 1 - Omgång 1
1 - 2
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
15:00 19/4
Division 1 - Omgång 3
3 - 1
18/8 2024
Division 1 - Norra
1 - 2
25/5 2024
Division 1 - Norra
1 - 1
24/9 2023
Division 1 - Norra
0 - 1
11/6 2023
Division 1 - Norra
1 - 2
11/9 2022
Division 1 - Norra
2 - 1
3/4 2022
Division 1 - Norra
4 - 0
4/8 2019
Division 1 - 2019
1 - 2
15/5 2019
Division 1 - 2019
2 - 1
4/11 2017
Division 1 - 2017
1 - 1
Lagens statistik i Division 1
Vasalunds IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 4 3 7
Vunna matcher 2 0 2
Oavgjorda matcher 0 2 2
Förlorade matcher 2 1 3
Gjorda mål 6 5 11
Gjorda mål per match 1,50 1,67 3,67
Insläppta mål 6 6 12
Insläppta mål per match 1,50 2,00 4,00
Insläppta och gjorda mål per match 3,00 3,67 3,29
Umeå FC Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 3 4 7
Vunna matcher 1 2 3
Oavgjorda matcher 1 0 1
Förlorade matcher 1 2 3
Gjorda mål 4 8 12
Gjorda mål per match 1,33 2,00 3,00
Insläppta mål 4 8 12
Insläppta mål per match 1,33 2,00 3,00
Insläppta och gjorda mål per match 2,67 4,00 3,43

Poängstatistik för Vasalunds IF - Umeå FC

De fem senaste matcherna har inneburit 0 vinster, 1 förluster och 2 oavgjorda resultat för Vasalunds IF, som alltså besegrade Umeå FC. 2 vinster, 0 kryss och 2 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Umeå FC.

På sina fem senast spelade matcher har Vasalunds IF efter sin vinst mot Umeå FC plockat 2 poäng av möjliga. Förlusten innebär att Umeå FC inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 6 poäng på sina fem senaste matcher.

Målstatistik för Vasalunds IF och Umeå FC

Vasalunds IF har ett målsnitt på 1,50 gjorda mål per hemmamatch i Division 1. På de 4 hemmamatcher som Vasalunds IF spelat denna säsong så har man släppt in 6 mål totalt och per match blir det 1,50 mål i snitt.

Under denna säsongen i Division 1 har Vasalunds IF gjort totalt 11 mål på 7 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,67 mål per match. Vasalunds IF har denna säsongen släppt in totalt 12 mål i ligan. Det innebär att på de 7 matcher som spelats så har Vasalunds IF 4,00 insläppta mål per match.

Umeå FC har ett snitt på 2,00 gjorda bortamål i Division 1 på de 4 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Umeå FC i genomsnitt släppt in 2,00 mål på de 4 bortamatcher man spelat.

Umeå FC har ett facit denna säsongen i Division 1 med 12 gjorda mål. På de 7 matcher som Umeå FC har spelat så har man ett snitt på 3,00 producerade mål framåt per match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Umeå FC släppt in 3,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 7 matcher som har spelats.