Monaco – Marseille 15/9, odds, speltips, live stream

Bästa matchoddsen
12.18
X3.65
23.60
Vinstchans
Odds för Monaco - Marseille
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus
10bet
Bonuserbjudande 100% upp till 500 kr
888sport
Bonuserbjudande 500% bonus upp till 500 kr
bet365
Bonuserbjudande Upp till 1000 kr i spelkrediter
Bethard
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Betsafe
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 500 kr
Betsson
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
betway
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
bwin
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 250 kr
ComeOn
Bonuserbjudande 200% bonus upp till 1000kr
Hajper
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
LeoVegas
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr
NordicBet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Paf
Bonuserbjudande 100 kr extra att spela för
ScandiBet
Snabbare
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2500 kr
SpeedyBet
Bonuserbjudande Ingen välkomstbonus
Unibet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr

Oddsen uppdaterades 2019-09-15 20:57:10. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Så spelades Monaco – Marseille den 15/9

Monaco och Marseille möttes i Ligue 1 den 15/9 med matchstart 21:00.

Marseille vann mötet mot Monaco

Mötet mellan Monaco och Marseille slutade till slut med en 4 - 3 seger till Marseille. Vinsten betyder att 3 nya poäng tilldelas Marseille i tabellen för Ligue 1. Det blir däremot en poänglös omgång för Monaco på grund av förlusten.

1X2-oddsen på Monaco - Marseille

På matchen i Ligue 1 mellan Monaco och Marseille så höll spelbolagen Monaco som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.18 hos LeoVegas. Favoriten Monaco kunde du i snitt spela på till oddset 3,39 gånger pengarna som vinnare hos de 17 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

På nederlagstippade Marseille så kunde du spela på det högsta oddset 3.60 som du hittade hos Betsafe. Snittoddset på att underdogen Marseille skulle vinna matchen gav hos de 17 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 2,09 gånger pengarna inför mötet mot Monaco.

Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.65 på att Monaco och Marseille skulle kryssa i mötet. Före avspark mellan Monaco - Marseille så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 3,57.

Poängfacit Monaco

Monaco har på hemmaplan i Ligue 1 spelat 5 matcher och har 7 poäng i tabellen. Detta innebär att Monaco i snitt tar 1,40 poäng per match på hemmaplan.

2 poäng har Monaco facit så här långt på 4 matcher i Ligue 1. På bortaplan har Monaco därmed 0,50 poäng per match.

Monaco har samlat in 9 poäng denna säsong i event, på de 9 matcher laget har spelat. Per match har Monaco ett snitt på 1,00 poäng.

Poängfacit Marseille

På hemmaplan har Marseille fått ihop 5 poäng i Ligue 1 denna säsong på 4 spelade matcher. Laget har med det ett facit på 1,25 poäng per spelad match hemma.

På 5 matcher har Marseille under säsong tagit 8 poäng i event. På bortaplan så har Marseille därmed tagit 1,60 poäng per match under säsongen.

Marseille har tagit 13 poäng i Ligue 1 under säsong, på 9 spelade matcher. Och har ett facit på 1,44 poäng i snitt per match.

Tabell
Tabell
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 PSG 540112-21243015-29970217-421
2 Nantes 54104-01342025-5696129-519
3 Angers 541013-31341033-123951316-1516
4 Bordeaux 41215-45531110-610943215-1015
5 Lille 541011-41340222-52943213-915
6 Reims 41213-2553025-2994238-414
7 Montpellier 54017-31240222-4294239-714
8 Nice 42116-5752036-86941412-1313
9 Marseille 41213-4552217-78934210-1113
10 Rennes 41124-5452214-2893338-712
11 Amiens 52128-8741124-64932412-1411
12 Brest 52306-3940224-102925210-1311
13 Saint Etienne 41214-4552034-9693248-1311
14 Lyon 41127-3451227-65923414-99
15 Nimes 42025-3650324-8392349-119
16 Monaco 521212-11740223-82923415-199
17 Strasbourg 52216-6840130-4192346-109
18 Toulouse 42024-5650325-10392349-159
19 Dijon 51222-4541033-6392255-108
20 Metz 41126-6451132-8492258-148
Lagens form
Match
Resultat
20:005/10
5/10 20:00
3 - 1
20:0028/9
28/9 20:00
4 - 1
21:0024/9
24/9 21:00
3 - 1
20:0021/9
21/9 20:00
0 - 0
21:0015/9
15/9 21:00
3 - 4
17:001/9
1/9 17:00
2 - 2
15:0025/8
25/8 15:00
2 - 2
20:0017/8
17/8 20:00
3 - 0
20:459/8
9/8 20:45
0 - 3
Match
Resultat
20:454/10
4/10 20:45
3 - 1
21:0029/9
29/9 21:00
1 - 1
19:0024/9
24/9 19:00
0 - 0
17:3521/9
21/9 17:35
1 - 1
21:0015/9
15/9 21:00
3 - 4
21:001/9
1/9 21:00
1 - 0
21:0028/8
28/8 21:00
1 - 2
17:3017/8
17/8 17:30
0 - 0
17:3010/8
10/8 17:30
0 - 2
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
Match
Resultat
21:0015/9
15/9 21:00
3 - 4
21:0013/1
13/1 21:00
1 - 1
21:002/92018
2018 2/9 21:00
2 - 3
21:0028/12018
2018 28/1 21:00
2 - 2
21:0027/82017
2017 27/8 21:00
6 - 1
21:0015/12017
2017 15/1 21:00
1 - 4
17:1026/112016
2016 26/11 17:10
4 - 0
21:0017/42016
2016 17/4 21:00
2 - 1
21:0029/112015
2015 29/11 21:00
3 - 3
21:0010/52015
2015 10/5 21:00
2 - 1
Lagens statistik i Ligue 1
Monaco HemmaBortaTotalt
Spelade matcher549
Vunna matcher202
Oavgjorda matcher123
Förlorade matcher224
Gjorda mål12315
Gjorda mål per match2,400,751,67
Insläppta mål11819
Insläppta mål per match2,202,002,11
Insläppta och gjorda mål per match4,602,753,78
Marseille HemmaBortaTotalt
Spelade matcher459
Vunna matcher123
Oavgjorda matcher224
Förlorade matcher112
Gjorda mål3710
Gjorda mål per match0,751,401,11
Insläppta mål4711
Insläppta mål per match1,001,401,22
Insläppta och gjorda mål per match1,752,802,33

Poängstatistik för Monaco - Marseille

De fem senaste matcherna har inneburit 1 vinster, 1 förluster och 3 oavgjorda resultat för Marseille, som alltså besegrade Monaco. 2 vinster, 1 kryss och 2 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Monaco.

De nya poängen från mötet mot Monaco innebär att Marseille har plockat totalt 6 poäng av 15 möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Monaco får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 7 poäng av 15 möjliga på sina 5 senaste matcher.

Målstatistik för Monaco och Marseille

Monaco har ett målsnitt på 2,40 gjorda mål per hemmamatch i Ligue 1. Monaco har totalt släppt in 11 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Ligue 1. På de 5 hemmamatcherna så har Monaco därmed ett snitt på 2,20 insläppta mål per match.

På de 9 matcher Monaco spelat i Ligue 1 denna säsong så har laget gjort totalt 15 mål, med ett snitt på 1,67 mål per match. Monaco har denna säsongen släppt in totalt 19 mål i ligan. Det innebär att på de 9 matcher som spelats så har Monaco 2,11 insläppta mål per match.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Marseille 7 gjorda mål sammanlagt i de 5 bortamatcher man spelat. Marseille har å sin sida ett bortafacit med 7 insläppta mål under säsongen i Ligue 1.

Offensivt har Marseille gjort 1,11 mål per match i Ligue 1 på de 9 matcher som spelats under säsongen. Under den gångna säsongen i ligan så har Marseille släppt in totalt 11 mål. Detta innebär att Marseille har ett målsnitt på 1,22 insläppta mål totalt under de 9 matcher som spelats under säsongen i Ligue 1.