Du kan inte längre rösta på matchen mellan Brighton - Tromsö. Se resultatet från omröstningen nedan.
Brighton - Tromsö
No ratings yet
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-08-27 19:59:49. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Brighton – Tromsö
Brighton och Tromsö gjorde upp den 27 augusti. Matchen spelades i Conference League med matchstart 20:30.
Brighton vann matchen mot Tromsö
Brighton utgick till slut med seger i mötet med Tromsö med siffrorna 4 mål mot 0. Brighton gick segrande ur mötet mot Tromsö, vilket innebär att de plockar nya poäng i Conference League. Förlusten innebär att Tromsö inte kommer tilldelas några nya poäng.
De bästa oddsen inför Brighton - Tromsö
Inför matchen mellan Brighton och Tromsö i Conference League så var Brighton spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Brighton hittade du hos Unibet till 1.14 gånger pengarna. Brighton var som sagt favorit inför detta möte och de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav ett snittodds på 15,50 gånger pengarna.
Tromsö var nederlagstippade i mötet mot Brighton och det högsta oddset på Tromsö som vinnare hittade du hos bet365 till oddset 17.00. Snittoddset på att underdogen Tromsö skulle vinna matchen gav hos de 2 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 1,14 gånger pengarna inför mötet mot Brighton.
Inför mötet mellan Brighton och Tromsö så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 7.00 som du hittade hos bet365. I snitt gav de 2 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 7,00 att Brighton - Tromsö skulle kryssa matchen.
Poängfacit Brighton
På 2 spelade matcher har Brighton nu 0 insamlade poäng i event. Detta innebär att Brighton i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
På 1 spelade matcher har Brighton denna säsong i Conference League tagit 1 poäng. Så laget har ett facit på 1,00 poäng per bortamatch.
På 3 spelade matcher så har Brighton håvat in 1 poäng under säsongen i event. Brighton har därmed ett poängsnitt per match på 1,00.
Poängfacit Tromsö
Tromsö har denna säsongen i Conference League tagit 0 poäng på de 2 matcher laget spelat på hemmaplan. Detta innebär att Tromsö har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.
3 poäng har Tromsö i bortafacit så här långt på de 2 matcher man spelat i Conference League. På bortaplan har Tromsö tagit 1,50 poäng per spelad match.
3 poäng har Tromsö tagit i Conference League under säsongen som gått, på de 4 matcher man spelat. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 1,50 poäng.
| Gruppspel | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Brighton and Hove Albion | 1 | 4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 3 |
| 2 | FC Köpenhamn | 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 3 |
| 3 | Trabzonspor | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 1 | 2 | 3 |
| 4 | Atalanta | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| 5 | Sint-Truiden | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| 6 | Mjällby AIF | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| 7 | FC Lugano | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 8 | Freiburg | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 9 | Monaco | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 3 |
| 10 | Brann | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 11 | Hajduk Split | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 12 | Panathinaikos | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 13 | Twente | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 14 | AA Gent | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| 15 | Getafe | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 16 | Midtjylland | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 17 | Kairat Almaty | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 18 | FC Nordsjaelland | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| 19 | Universitatea Craiova | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 20 | Hearts | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 21 | Egnatia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 22 | Riga FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 23 | Jablonec | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 24 | Röda Stjärnan | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 25 | Borac Banja Luka | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 26 | Lincoln | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 27 | Ajax | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 28 | CSKA Sofia | 1 | -1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 29 | Thun | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 30 | Århus | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 | 0 | 1 | -1 | 0 |
| 31 | KuPS | 1 | -2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 32 | AEP Paphos | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 33 | Inter Club d'Escaldes | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 34 | Iberia 1999 | 0 | 0 | 0 | 1 | -2 | 0 | 1 | -2 | 0 |
| 35 | Braga | 0 | 0 | 0 | 1 | -3 | 0 | 1 | -3 | 0 |
| 36 | Kauno Žalgiris | 0 | 0 | 0 | 1 | -4 | 0 | 1 | -4 | 0 |
| Brighton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 1 | 3 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 0 | 0 |
| Gjorda mål | 8 | 0 | 8 |
| Gjorda mål per match | 4,00 | 0,00 | 8,00 |
| Insläppta mål | 0 | 0 | 0 |
| Insläppta mål per match | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,00 | 0,00 | 2,67 |
| Tromsö | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 2 | 5 | 7 |
| Gjorda mål per match | 1,00 | 2,50 | 3,50 |
| Insläppta mål | 1 | 4 | 5 |
| Insläppta mål per match | 0,50 | 2,00 | 2,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,50 | 4,50 | 3,00 |
Poängstatistik för Brighton - Tromsö
0 vinster, 0 förluster och 1 oavgjorda matcher är resultaten från Brighton fem senaste matcher efter vinsten mot Tromsö. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 1 vinster, 1 förluster och 0 kryssade matcher för Tromsö på de fem senaste matcherna.
1 poäng av möjliga är vad Brighton har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Tromsö inräknade. Tromsö tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 3 poäng av möjliga.
Målstatistik för Brighton och Tromsö
Brighton har ett målsnitt på 4,00 gjorda mål per hemmamatch i Conference League. På hemmaplan har Brighton släppt in 0,00 mål i genomsnitt denna säsongen i Conference League.
Under denna säsongen i Conference League har Brighton gjort totalt 8 mål på 3 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 8,00 mål per match. Brighton har under säsongen släppt in totalt 0 mål i ligan på de 3 matcher som spelats.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Tromsö 5 gjorda mål sammanlagt i de 2 bortamatcher man spelat. Tromsö har på de 2 bortamatcher man spelat i Conference League släppt in 4 mål och har ett snitt på 2,00 insläppta mål per match.
Bortalaget Tromsö har under säsongen i Conference League totalt gjort 7 mål i de 4 matcher som man har spelat. Det innebär att Tromsö har ett snitt på 3,50 gjorda mål i varje match. Tromsö har totalt spelat 4 matcher under säsongen och på dessa 4 matcher har man släppt in 5 mål, ett snitt på 2,50 insläppta mål per spelad match.



