- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-30 16:06:44. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Grästorps IK – Halmstad Hammers HC den 30/9
Matchen mellan Grästorps IK och Halmstad Hammers HC i HockeyEttan spelades den 30/9 med matchstart kl. 19:00.
Halmstad Hammers HC vann matchen mot Grästorps IK
Halmstad Hammers HC utgick till slut med seger med 6 mål mot 0 i HockeyEttan. nya poäng tilldelas Halmstad Hammers HC i tabellen för HockeyEttan för vinsten. Grästorps IK förlorade mot Halmstad Hammers HC, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången. Efter att matchen avgjorts ligger Grästorps IK nu på plats 20 med 0 poäng, samtidigt som Halmstad Hammers HC med sina 2 poäng ligger på plats 15 i tabellen för HockeyEttan.
1X2-oddsen på Grästorps IK - Halmstad Hammers HC
Inför matchen mellan Grästorps IK och Halmstad Hammers HC i HockeyEttan så var Halmstad Hammers HC spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Halmstad Hammers HC hittade du hos Unibet till 1.50 gånger pengarna. I snitt så gav 1 spelbolag oddset 4,60 på att favoriten Halmstad Hammers HC skulle utgå med seger.
Grästorps IK var spelbolagens under dog i mötet mot Halmstad Hammers HC i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Grästorps IK gav Unibet till oddset 4.60. I snitt gav de 1 spelbolagen i vår lista oddset 1,50 att Grästorps IK skulle ta en oväntad seger.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 4.70 på att Grästorps IK och Halmstad Hammers HC skulle kryssa i mötet. Ett oavgjort spel på Grästorps IK - Halmstad Hammers HC gav inför mötet i snitt oddset 4,70 gånger pengarna hos de 1 spelbolagen i listan ovan.
Poängfacit Grästorps IK
Grästorps IK har på hemmaplan i HockeyEttan spelat 3 matcher och har 0 poäng i tabellen. Över de 3 spelade hemmamatcher har nu Grästorps IK ett poängsnitt på 0 poäng per match.
Grästorps IK har ett bortafacit under säsongen i HockeyEttan med 9 tagna poäng på de 3 matcher laget spelat. Så laget har ett facit på 3,00 poäng per bortamatch.
Under säsongen i HockeyEttan så har Grästorps IK spelat in 9 poäng på 6 matcher. Med ett facit på 3,00 poäng i snitt per match.
Poängfacit Halmstad Hammers HC
Halmstad Hammers HC har ett facit i HockeyEttan där laget så här långt har tagit 0 poäng på 3 spelade matcher. Laget har med det ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
Halmstad Hammers HC har ett facit med 7 poäng i HockeyEttan på 3 spelade bortamatcher. Halmstad Hammers HC har med andra ord 2,33 inspelade poäng per bortamatch.
Halmstad Hammers HC har på 6 spelade matcher i HockeyEttan tagit 7 poäng denna säsongen. Halmstad Hammers HC har därmed ett facit på 2,33 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Kalix Ungdoms HC | 3 | 11 | 9 | 3 | 2 | 6 | 6 | 13 | 15 |
| 2 | Bodens HF | 3 | 3 | 7 | 2 | 12 | 6 | 5 | 15 | 13 |
| 3 | Örnsköldsvik HF | 4 | 1 | 8 | 2 | 4 | 4 | 6 | 5 | 12 |
| 4 | Piteå HC | 4 | 3 | 9 | 2 | -1 | 3 | 6 | 2 | 12 |
| 5 | Hudiksvalls HC | 2 | 12 | 6 | 3 | 5 | 5 | 5 | 17 | 11 |
| 6 | Väsby | 5 | 9 | 11 | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | 11 |
| 7 | Lindlövens IF | 2 | 7 | 6 | 4 | -2 | 5 | 6 | 5 | 11 |
| 8 | Järfälla HC | 3 | 2 | 5 | 3 | 1 | 6 | 6 | 3 | 11 |
| 9 | Kiruna IF | 4 | 2 | 6 | 2 | -2 | 3 | 6 | 0 | 9 |
| 10 | Sundsvall | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 4 | 5 | 2 | 7 |
| 11 | Surahammars IF | 1 | -3 | 0 | 4 | 0 | 7 | 5 | -3 | 7 |
| 12 | Borlänge HF | 1 | -1 | 0 | 5 | -1 | 6 | 6 | -2 | 6 |
| 13 | Strömsbro IF | 1 | 1 | 2 | 3 | -3 | 4 | 4 | -2 | 6 |
| 14 | Asplöven HC | 3 | -4 | 3 | 2 | -7 | 3 | 5 | -11 | 6 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 3 | 7 | 5 | 1 | -4 | 0 | 4 | 3 | 5 |
| 16 | Norrtälje IK | 2 | 2 | 3 | 4 | -14 | 1 | 6 | -12 | 4 |
| 17 | Sollentuna HC | 3 | -9 | 3 | 3 | -8 | 1 | 6 | -17 | 4 |
| 18 | Wings HC Arlanda | 2 | -6 | 0 | 2 | -3 | 3 | 4 | -9 | 3 |
| 19 | Enköping | 3 | -8 | 0 | 3 | -10 | 0 | 6 | -18 | 0 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Borås | 4 | 15 | 12 | 2 | 1 | 3 | 6 | 16 | 15 |
| 2 | Boro/Vetlanda HC | 3 | 1 | 5 | 3 | 4 | 7 | 6 | 5 | 12 |
| 3 | Halmstad Hammers HC | 3 | 5 | 8 | 3 | 0 | 4 | 6 | 5 | 12 |
| 4 | Tranås AIF IF | 1 | 2 | 3 | 4 | 3 | 9 | 5 | 5 | 12 |
| 5 | Mariestad | 2 | 5 | 6 | 2 | 10 | 5 | 4 | 15 | 11 |
| 6 | Vita Hästen | 3 | 6 | 8 | 2 | 0 | 3 | 5 | 6 | 11 |
| 7 | HC Dalen | 4 | 3 | 8 | 2 | 0 | 3 | 6 | 3 | 11 |
| 8 | Mjölby HC | 3 | 9 | 9 | 3 | -7 | 1 | 6 | 2 | 10 |
| 9 | Tingsryd | 2 | 2 | 4 | 4 | -1 | 6 | 6 | 1 | 10 |
| 10 | Kungälvs IK | 3 | 2 | 5 | 4 | -6 | 5 | 7 | -4 | 10 |
| 11 | Tyringe SoSS | 3 | 6 | 5 | 3 | 0 | 4 | 6 | 6 | 9 |
| 12 | Karlskrona HK | 2 | 2 | 4 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 9 |
| 13 | Troja/Ljungby | 3 | 3 | 7 | 2 | -3 | 1 | 5 | 0 | 8 |
| 14 | Huddinge | 3 | -6 | 1 | 4 | 5 | 7 | 7 | -1 | 8 |
| 15 | Nyköpings HK | 5 | -4 | 8 | 2 | -9 | 0 | 7 | -13 | 8 |
| 16 | Västerviks IK | 3 | -3 | 3 | 3 | -1 | 4 | 6 | -4 | 7 |
| 17 | Mörrums GoIS IK | 3 | -1 | 3 | 3 | -5 | 0 | 6 | -6 | 3 |
| 18 | Grums IK Hockey | 3 | -8 | 3 | 3 | -6 | 0 | 6 | -14 | 3 |
| 19 | Grästorps IK | 3 | -7 | 3 | 3 | -11 | 0 | 6 | -18 | 3 |
| 20 | Hanvikens SK | 2 | -3 | 1 | 3 | -6 | 1 | 5 | -9 | 2 |
| Grästorps IK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 2 | 3 | 5 |
| Gjorda mål | 7 | 6 | 13 |
| Gjorda mål per match | 2,33 | 2,00 | 4,33 |
| Insläppta mål | 14 | 17 | 31 |
| Insläppta mål per match | 4,67 | 5,67 | 10,33 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 7,00 | 7,67 | 7,33 |
| Halmstad Hammers HC | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 0 | 1 | 1 |
| Gjorda mål | 11 | 9 | 20 |
| Gjorda mål per match | 3,67 | 3,00 | 6,67 |
| Insläppta mål | 6 | 9 | 15 |
| Insläppta mål per match | 2,00 | 3,00 | 5,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,67 | 6,00 | 5,83 |
Poängstatistik för Grästorps IK - Halmstad Hammers HC
Halmstad Hammers HC har ett facit av 1 vunna, 1 oavgjorda och 1 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Grästorps IK. På Grästorps IK fem senast spelade matcher har man stått för 0 vinster, 3 förluster och 0 kryss – med förlusten mot Halmstad Hammers HC inräknat.
Vinsten innebär att Halmstad Hammers HC plockar nya poäng, och har tagit totalt 7 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Grästorps IK innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 9 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Grästorps IK och Halmstad Hammers HC
På de 3 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Grästorps IK gjort totalt 7 mål, ett snitt på 2,33 gjorda mål per match. Grästorps IK har totalt släppt in 14 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i HockeyEttan. På de 3 hemmamatcherna så har Grästorps IK därmed ett snitt på 4,67 insläppta mål per match.
Totalt har Grästorps IK producerat 13 mål i HockeyEttan under säsongen som har gått. På de 6 matcher laget spelat så har Grästorps IK ett snitt på 4,33 gjorda mål per match. Grästorps IK har denna säsongen släppt in totalt 31 mål i ligan. Det innebär att på de 6 matcher som spelats så har Grästorps IK 10,33 insläppta mål per match.
Halmstad Hammers HC har ett snitt på 3,00 gjorda bortamål i HockeyEttan på de 3 bortamatcher man spelat under säsongen. Halmstad Hammers HC har å sin sida ett bortafacit med 9 insläppta mål under säsongen i HockeyEttan.
Bortalaget Halmstad Hammers HC har under säsongen i HockeyEttan totalt gjort 20 mål i de 6 matcher som man har spelat. Det innebär att Halmstad Hammers HC har ett snitt på 6,67 gjorda mål i varje match. Under den gångna säsongen i ligan så har Halmstad Hammers HC släppt in totalt 15 mål. Detta innebär att Halmstad Hammers HC har ett målsnitt på 5,00 insläppta mål totalt under de 6 matcher som spelats under säsongen i HockeyEttan.



