Halmstad Hammers HC – Mörrums GoIS IK 14/10, odds, speltips, streaming

Upp till 1000 kr att spela för på Halmstad Hammers HC vs Mörrums GoIS IK!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 1.34
X 5.50
2 6.10
Vinstchans
Odds för Halmstad Hammers HC - Mörrums GoIS IK
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus

Oddsen uppdaterades 2026-10-13 15:03:24. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Halmstad Hammers HC - Mörrums GoIS IK odds, speltips, resultat i HockeyEttan

Nedsläpp 14-10-2026 19:00

Onsdagen den 14 oktober kommer Halmstad Hammers HC att möta Mörrums GoIS IK med matchstart 19:00 i HockeyEttan.

Speltips Halmstad Hammers HC - Mörrums GoIS IK

På vissa matcher plockar vi fram rekar som är fria att använda. Rekar du kan ta del av när du ska lägga ett bet på Halmstad Hammers HC - Mörrums GoIS IK eller andra matcher, utan att det kostar dig en krona. Kika in på vår sida om speltips för att lägga ett bet på fler matcher än Halmstad Hammers HC - Mörrums GoIS IK.

Halmstad Hammers HC är favorit i mötet om vi jämför oddsen från spelbolagen och just nu hittar du det mest fördelaktiga oddset hos Unibet till oddset 1.34. Spelbolagen håller därmed Mörrums GoIS IK som underdog i denna match och det högsta oddset på Mörrums GoIS IK ger spelbolaget Unibet till 6.10 gånger pengarna.

Använd BetOmaten för att betta på de bästa oddsen

Vårt verktyg BetOmaten är en ypperlig tjänst som du kan använda för att betta på Halmstad Hammers HC - Mörrums GoIS IK. Den fungerar som en oddskorg dit du kan lägga in odds för att kalkylera vart du får bästa avkastning på din insats. Tryck helt enkelt på för att lägga till de bästa oddsen i din oddskorg.

Jämför oddsen och betta på Halmstad Hammers HC - Mörrums GoIS IK

Vi hämtar in odds från alla de stora spelbolagen och jämför oddsen i listan på denna sida på en mängd olika bettyper.

Tabell
Tabell & Poängställning
HockeyEttan 2026/27
Norra 5 Senaste Ma V ÖV ÖF F +/- P
1 Bodens HF 3 2 0 1 0 3 7 2 2 0 0 0 12 6 5 4 0 1 0 15 13
2 Kalix Ungdoms HC 3 3 0 0 0 11 9 2 1 0 0 1 1 3 5 4 0 0 1 12 12
3 Örnsköldsvik HF 4 2 1 0 1 1 8 2 1 0 1 0 4 4 6 3 1 1 1 5 12
4 Piteå HC 4 2 1 1 0 3 9 2 1 0 0 1 -1 3 6 3 1 1 1 2 12
5 Hudiksvalls HC 2 2 0 0 0 12 6 3 1 1 0 1 5 5 5 3 1 0 1 17 11
6 Väsby 5 3 1 0 1 9 11 0 0 0 0 0 0 0 5 3 1 0 1 9 11
7 Lindlövens IF 2 2 0 0 0 7 6 4 1 1 0 2 -2 5 6 3 1 0 2 5 11
8 Järfälla HC 3 1 1 0 1 2 5 3 2 0 0 1 1 6 6 3 1 0 2 3 11
9 Kiruna IF 3 2 0 0 1 3 6 2 1 0 0 1 -2 3 5 3 0 0 2 1 9
10 Sundsvall 2 1 0 0 1 1 3 3 1 0 1 1 1 4 5 2 0 1 2 2 7
11 Surahammars IF 1 0 0 0 1 -3 0 4 2 0 1 1 0 7 5 2 0 1 2 -3 7
12 Borlänge HF 1 0 0 0 1 -1 0 5 2 0 0 3 -1 6 6 2 0 0 4 -2 6
13 Strömsbro IF 1 0 1 0 0 1 2 3 1 0 1 1 -3 4 4 1 1 1 1 -2 6
14 Asplöven HC 3 1 0 0 2 -4 3 2 1 0 0 1 -7 3 5 2 0 0 3 -11 6
15 IF Vallentuna BK 3 1 1 0 1 7 5 1 0 0 0 1 -4 0 4 1 1 0 2 3 5
16 Norrtälje IK 2 1 0 0 1 2 3 4 0 0 1 3 -14 1 6 1 0 1 4 -12 4
17 Sollentuna HC 3 1 0 0 2 -9 3 3 0 0 1 2 -8 1 6 1 0 1 4 -17 4
18 Wings HC Arlanda 2 0 0 0 2 -6 0 2 1 0 0 1 -3 3 4 1 0 0 3 -9 3
19 Enköping 3 0 0 0 3 -8 0 3 0 0 0 3 -10 0 6 0 0 0 6 -18 0
HockeyEttan 2026/27
Södra 5 Senaste Ma V ÖV ÖF F +/- P
1 Borås 3 3 0 0 0 12 9 2 1 0 0 1 1 3 5 4 0 0 1 13 12
2 Boro/Vetlanda HC 3 1 1 0 1 1 5 3 1 2 0 0 4 7 6 2 3 0 1 5 12
3 Tranås AIF IF 1 1 0 0 0 2 3 4 3 0 0 1 3 9 5 4 0 0 1 5 12
4 Mariestad 2 2 0 0 0 5 6 2 1 1 0 0 10 5 4 3 1 0 0 15 11
5 Vita Hästen 3 2 1 0 0 6 8 2 0 1 1 0 0 3 5 2 2 1 0 6 11
6 HC Dalen 4 2 1 0 1 3 8 2 1 0 0 1 0 3 6 3 1 0 2 3 11
7 Mjölby HC 3 3 0 0 0 9 9 3 0 0 1 2 -7 1 6 3 0 1 2 2 10
8 Tingsryd 2 1 0 1 0 2 4 4 1 1 1 1 -1 6 6 2 1 2 1 1 10
9 Kungälvs IK 3 1 1 0 1 2 5 4 1 1 0 2 -6 5 7 2 2 0 3 -4 10
10 Tyringe SoSS 3 1 1 0 1 6 5 3 1 0 1 1 0 4 6 2 1 1 2 6 9
11 Karlskrona HK 2 0 2 0 0 2 4 3 1 1 0 1 3 5 5 1 3 0 1 5 9
12 Halmstad Hammers HC 2 1 1 0 0 3 5 3 1 0 1 1 0 4 5 2 1 1 1 3 9
13 Troja/Ljungby 3 2 0 1 0 3 7 2 0 0 1 1 -3 1 5 2 0 2 1 0 8
14 Nyköpings HK 4 2 0 2 0 1 8 2 0 0 0 2 -9 0 6 2 0 2 2 -8 8
15 Västerviks IK 3 0 1 1 1 -3 3 3 1 0 1 1 -1 4 6 1 1 2 2 -4 7
16 Huddinge 3 0 0 1 2 -6 1 3 1 0 1 1 0 4 6 1 0 2 3 -6 5
17 Mörrums GoIS IK 3 1 0 0 2 -1 3 2 0 0 0 2 -3 0 5 1 0 0 4 -4 3
18 Grums IK Hockey 3 1 0 0 2 -8 3 3 0 0 0 3 -6 0 6 1 0 0 5 -14 3
19 Grästorps IK 3 1 0 0 2 -7 3 2 0 0 0 2 -8 0 5 1 0 0 4 -15 3
20 Hanvikens SK 2 0 0 1 1 -3 1 3 0 0 1 2 -6 1 5 0 0 2 3 -9 2
Lagens form
19:00 9/10
4 - 3 öt
19:00 2/10
4 - 2
19:00 30/9
0 - 6
16:00 27/9
4 - 3 str
19:00 25/9
HockeyEttan - Södra
5 - 0
16:00 11/10
3 - 4
19:00 7/10
HockeyEttan - Södra
3 - 1
16:00 3/10
5 - 2
19:00 30/9
5 - 4
14:00 27/9
HockeyEttan - Södra
1 - 4
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
19:00 25/2
3 - 7
19:00 21/1
2 - 1 str
6/12 2024
1 - 3
1/11 2024
2 - 3 str
4/10 2024
7 - 1
29/11 2023
3 - 2
18/10 2023
1 - 3
18/11 2022
2 - 5
7/10 2022
4 - 1
5/2 2022
5 - 7
Lagens statistik i HockeyEttan
Halmstad Hammers HC Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 2 3 5
Vunna matcher 1 1 2
Oavgjorda matcher 1 1 2
Förlorade matcher 0 1 1
Gjorda mål 8 9 17
Gjorda mål per match 4,00 3,00 5,67
Insläppta mål 5 9 14
Insläppta mål per match 2,50 3,00 4,67
Insläppta och gjorda mål per match 6,50 6,00 6,20
Mörrums GoIS IK Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 3 2 5
Vunna matcher 1 0 1
Oavgjorda matcher 0 0 0
Förlorade matcher 2 2 4
Gjorda mål 9 5 14
Gjorda mål per match 3,00 2,50 7,00
Insläppta mål 10 8 18
Insläppta mål per match 3,33 4,00 9,00
Insläppta och gjorda mål per match 6,33 6,50 6,40

Målstatistik för Halmstad Hammers HC och Mörrums GoIS IK

På hemmaplan har Halmstad Hammers HC gjort 8 mål i HockeyEttan, vilket innebär att Halmstad Hammers HC har ett snitt på 4,00 gjorda mål per match. I HockeyEttan har Halmstad Hammers HC släppt in 5 mål på hemmaplan denna säsongen.

Totalt har Halmstad Hammers HC producerat 17 mål i HockeyEttan under säsongen som har gått. På de 5 matcher laget spelat så har Halmstad Hammers HC ett snitt på 5,67 gjorda mål per match. Halmstad Hammers HC har denna säsongen släppt in totalt 14 mål i ligan. Det innebär att på de 5 matcher som spelats så har Halmstad Hammers HC 4,67 insläppta mål per match.

Under säsongen i HockeyEttan har Mörrums GoIS IK gjort 5 mål på de 2 bortamatcher man spelat. Mörrums GoIS IK har å sin sida ett bortafacit med 8 insläppta mål under säsongen i HockeyEttan.

Mörrums GoIS IK har ett facit denna säsongen i HockeyEttan med 14 gjorda mål. På de 5 matcher som Mörrums GoIS IK har spelat så har man ett snitt på 7,00 producerade mål framåt per match. Mörrums GoIS IK har totalt spelat 5 matcher under säsongen och på dessa 5 matcher har man släppt in 18 mål, ett snitt på 9,00 insläppta mål per spelad match.