Du kan inte längre rösta på matchen mellan Hammarby - Vittsjö GIK. Se resultatet från omröstningen nedan.
Hammarby - Vittsjö GIK
No ratings yet
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-29 14:44:57. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Hammarby – Vittsjö GIK avspark 29 augusti
Hammarby och Vittsjö GIK i Damallsvenskan med matchstart 15:00 den29 augusti.
Hammarby vann mötet mot Vittsjö GIK
Matchen slutade med en seger till Hammarby med 3 mål mot 1. Hammarby gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Vittsjö GIK innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av Damallsvenskan.
1X2-oddsen på Hammarby - Vittsjö GIK
Inför mötet mellan Hammarby - Vittsjö GIK i Damallsvenskan så talade spelbolagens odds för en seger till Hammarby och Unibet gav då det bästa oddset till 1.14 gånger pengarna. Av de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 11,50 på Hammarby som vinnare mot Vittsjö GIK.
11.50 var det högsta oddset på nederlagstippade Vittsjö GIK som vinnare i mötet mot Hammarby. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. I snitt så kunde du spela på att Vittsjö GIK gick vinnande ur detta möte till oddset 1,14 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Hos spelbolaget Unibet så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Hammarby - Vittsjö GIK i Champions League till 7.00 gånger pengarna. De 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 7,00 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan Hammarby - Vittsjö GIK.
Poängfacit Hammarby
Hammarby har på hemmaplan i Damallsvenskan spelat 8 matcher och har 0 poäng i tabellen. På hemmaplan har Hammarby ett snitt på 0 poäng per match.
På bortaplan så har Hammarby under säsongen 20 insamlade poäng på de 8 matcher laget har spelat i event. Detta gör att Hammarby har ett bortafacit med 2,50 poäng per match.
I Damallsvenskan har Hammarby denna säsong 20 inspelade poäng på de 16 matcher man har spelat. Hammarby har därmed ett poängsnitt per match på 2,50.
Poängfacit Vittsjö GIK
Vittsjö GIK facit så här långt är 0 inspelade poäng i Damallsvenskan på 8 hemmamatcher. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Vittsjö GIK har på bortaplan denna säsong 10 inhåvade poäng i Damallsvenskan på 8 spelade matcher. Detta gör att Hammarby har ett snitt på bortaplan med 1,25 poäng per match.
Vittsjö GIK har på 16 spelade matcher i Damallsvenskan tagit 10 poäng denna säsongen. Detta gör att Vittsjö GIK har ett snitt på 1,25 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | BK Häcken | 7 | 13 | 19 | 9 | 16 | 24 | 16 | 29 | 43 |
| 2 | Hammarby | 8 | 20 | 21 | 8 | 12 | 20 | 16 | 32 | 41 |
| 3 | Malmö FF | 7 | 13 | 14 | 9 | 10 | 15 | 16 | 23 | 29 |
| 4 | Eskilstuna | 8 | 0 | 13 | 8 | 6 | 14 | 16 | 6 | 27 |
| 5 | Kristianstad | 8 | 4 | 14 | 8 | -1 | 11 | 16 | 3 | 25 |
| 6 | AIK | 9 | 6 | 19 | 7 | -9 | 5 | 16 | -3 | 24 |
| 7 | Vittsjö GIK | 8 | 1 | 12 | 8 | -3 | 10 | 16 | -2 | 22 |
| 8 | Piteå IF | 8 | 0 | 10 | 8 | -6 | 9 | 16 | -6 | 19 |
| 9 | Djurgården | 7 | 6 | 9 | 9 | -11 | 9 | 16 | -5 | 18 |
| 10 | Växjö DFF | 9 | 2 | 13 | 7 | -11 | 4 | 16 | -9 | 17 |
| 11 | Brommapojkarna | 8 | -7 | 10 | 8 | -6 | 7 | 16 | -13 | 17 |
| 12 | IFK Norrköping | 9 | -10 | 6 | 7 | 1 | 7 | 16 | -9 | 13 |
| 13 | FC Rosengård | 8 | -2 | 5 | 8 | -4 | 6 | 16 | -6 | 11 |
| 14 | IK Uppsala | 8 | -14 | 6 | 8 | -26 | 0 | 16 | -40 | 6 |
| Hammarby | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 8 | 8 | 16 |
| Vunna matcher | 7 | 6 | 13 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 2 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 0 | 1 |
| Gjorda mål | 25 | 15 | 40 |
| Gjorda mål per match | 3,13 | 1,88 | 5,00 |
| Insläppta mål | 5 | 3 | 8 |
| Insläppta mål per match | 0,63 | 0,38 | 1,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,75 | 2,25 | 3,00 |
| Vittsjö GIK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 8 | 8 | 16 |
| Vunna matcher | 3 | 3 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 1 | 4 |
| Förlorade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Gjorda mål | 8 | 9 | 17 |
| Gjorda mål per match | 1,00 | 1,13 | 2,13 |
| Insläppta mål | 7 | 12 | 19 |
| Insläppta mål per match | 0,88 | 1,50 | 2,38 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,88 | 2,63 | 2,25 |
Poängstatistik för Hammarby - Vittsjö GIK
Hammarby har ett facit av 3 vunna, 2 oavgjorda och 0 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Vittsjö GIK. På Vittsjö GIK fem senast spelade matcher har man stått för 3 vinster, 1 förluster och 1 kryss – med förlusten mot Hammarby inräknat.
Vinsten innebär nya poäng för Hammarby, som nu har plockat 11 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för Vittsjö GIK innebär att man har samlat på sig 10 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för Hammarby och Vittsjö GIK
Hammarby har ett målsnitt på 3,13 gjorda mål per hemmamatch i Damallsvenskan. Hammarby har totalt släppt in 5 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Damallsvenskan. På de 8 hemmamatcherna så har Hammarby därmed ett snitt på 0,63 insläppta mål per match.
Totalt har Hammarby producerat 40 mål i Damallsvenskan under säsongen som har gått. På de 16 matcher laget spelat så har Hammarby ett snitt på 5,00 gjorda mål per match. Under den gångna säsongen har Hammarby ett facit med 8 insläppta mål på de 16 matcher som spelats i ligan. I snitt har Hammarby släppt in 1,00 mål per match.
Vittsjö GIK har ett snitt på 1,13 gjorda bortamål i Damallsvenskan på de 8 bortamatcher man spelat under säsongen. Vittsjö GIK har på bortaplan släppt in 12 mål i Damallsvenskan. På de 8 bortamatcher som Vittsjö GIK spelat så har man ett genomsnitt på 1,50 insläppta mål.
Per match har Vittsjö GIK i snitt producerat 2,13 mål framåt på de 16 matcher som spelats i Damallsvenskan. Totalt under säsongen i ligan så har Vittsjö GIK, på 16 spelade matcher, släppt in 2,38 mål i snitt per match.



