Montpellier – Nice 14/9, odds, live stream, speltips

2 - 12019-09-14 20:00Ligue 1 Omgång 5
Bästa matchoddsen
11.98
X3.40
24.35
Vinstchans
Odds för Montpellier - Nice
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus
10bet
Bonuserbjudande 100% upp till 500 kr
888sport
Bonuserbjudande 500% bonus upp till 500 kr
bet365
Bonuserbjudande Upp till 1000 kr i spelkrediter
Bethard
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Betsafe
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 500 kr
betway
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
bwin
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 250 kr
ComeOn
Bonuserbjudande 200% bonus upp till 1000kr
Hajper
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
LeoVegas
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr
NordicBet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Paf
Bonuserbjudande 100 kr extra att spela för
ScandiBet
Snabbare
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2500 kr
SpeedyBet
Bonuserbjudande Ingen välkomstbonus
Unibet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr

Oddsen uppdaterades 2019-09-14 19:58:12. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Så spelades Montpellier – Nice i Ligue 1

Matchen spelades i Ligue 1 mellan Montpellier och Nice. Mötet hadeavspark 20:00 den 14 september.

Montpellier vann mötet mot Nice

Montpellier vann till slutet mötet mot Nice med resultatet 2 - 1. Montpellier gick segrande ur mötet, vilket innebär 3 nya poäng till tabellen. Förlusten för Nice innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av Ligue 1.

1X2-oddsen på Montpellier - Nice

Inför mötet mellan Montpellier - Nice i Ligue 1 så talade spelbolagens odds för en seger till Montpellier och Betsafe gav då det bästa oddset till 1.98 gånger pengarna. I snitt så gav 16 spelsidor oddset 4,22 på att favoriten Montpellier skulle utgå med seger.

Spelbolaget Bethard gav det högsta oddset på Nice som vinnare, till oddset 4.35 gånger pengarna. I snitt så kunde du spela på att Nice gick vinnande ur detta möte till oddset 1,94 gånger pengarna, hos de 16 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Det bästa oddset på ett kryss gav bet365 till 3.40 gånger pengarna. I snitt gav de 16 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 3,31 att Montpellier - Nice skulle kryssa matchen.

Poängfacit Montpellier

Montpellier har ett hemmafacit så här lång i Ligue 1 där laget har håvat in 12 poäng på 5 matcher. Montpellier har ett hemmafacit med 2,40 poäng per match.

Denna säsong har Montpellier ett bortafacit med 2 poäng på 4 spelade matcher i event. Så här långt har Montpellier ett poängsnitt på 0,50 poäng per match på bortaplan.

Montpellier har samlat in 14 poäng denna säsong i event, på de 9 matcher laget har spelat. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 1,56 poäng.

Poängfacit Nice

Nice har ett hemmafacit i Ligue 1 spelat 4 matcher och har 7 poäng i tabellen. Detta innebär att Nice har ett hemmasnitt på 1,75 poäng per match.

På bortaplan har Nice i Ligue 1 tagit 6 poäng på 5 matcher. Detta innebär att Nice har ett facit med 1,20 poäng per bortamatch.

Nice har på 9 spelade matcher i Ligue 1 tagit 13 poäng denna säsongen. Per match har laget därmed tagit 1,44 poäng i snitt.

Tabell
Tabell
Ligue 1 2019/20 - Grundserien
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 PSG 540112-21243015-29970217-421
2 Nantes 54104-01342025-5696129-519
3 Angers 541013-31341033-123951316-1516
4 Bordeaux 41215-45531110-610943215-1015
5 Lille 541011-41340222-52943213-915
6 Reims 41213-2553025-2994238-414
7 Montpellier 54017-31240222-4294239-714
8 Nice 42116-5752036-86941412-1313
9 Marseille 41213-4552217-78934210-1113
10 Rennes 41124-5452214-2893338-712
11 Amiens 52128-8741124-64932412-1411
12 Brest 52306-3940224-102925210-1311
13 Saint Etienne 41214-4552034-9693248-1311
14 Lyon 41127-3451227-65923414-99
15 Nimes 42025-3650324-8392349-119
16 Monaco 521212-11740223-82923415-199
17 Strasbourg 52216-6840130-4192346-109
18 Toulouse 42024-5650325-10392349-159
19 Dijon 51222-4541033-6392255-108
20 Metz 41126-6451132-8492258-148
Lagens form
Match
Resultat
20:005/10
5/10 20:00
3 - 1
15:0029/9
29/9 15:00
1 - 0
19:0025/9
25/9 19:00
1 - 0
17:3521/9
21/9 17:35
1 - 1
20:0014/9
14/9 20:00
2 - 1
20:0031/8
31/8 20:00
1 - 0
19:0027/8
27/8 19:00
1 - 0
20:0017/8
17/8 20:00
1 - 1
20:0010/8
10/8 20:00
0 - 1
Match
Resultat
20:005/10
5/10 20:00
1 - 0
20:0028/9
28/9 20:00
1 - 1
21:0024/9
24/9 21:00
3 - 1
20:0021/9
21/9 20:00
2 - 1
20:0014/9
14/9 20:00
2 - 1
15:001/9
1/9 15:00
1 - 2
21:0028/8
28/8 21:00
1 - 2
20:0017/8
17/8 20:00
1 - 2
20:0010/8
10/8 20:00
2 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
Match
Resultat
20:0014/9
14/9 20:00
2 - 1
17:007/4
7/4 17:00
1 - 0
20:0022/92018
2018 22/9 20:00
1 - 0
15:0022/42018
2018 22/4 15:00
1 - 0
17:0015/102017
2017 15/10 17:00
2 - 0
20:4524/22017
2017 24/2 20:45
2 - 1
15:0018/92016
2016 18/9 15:00
1 - 1
20:0012/32016
2016 12/3 20:00
0 - 2
20:3018/122015
2015 18/12 20:30
1 - 0
17:001/32015
2015 1/3 17:00
2 - 1
Lagens statistik i Ligue 1
Montpellier HemmaBortaTotalt
Spelade matcher549
Vunna matcher404
Oavgjorda matcher022
Förlorade matcher123
Gjorda mål729
Gjorda mål per match1,400,501,00
Insläppta mål347
Insläppta mål per match0,601,000,78
Insläppta och gjorda mål per match2,001,501,78
Nice HemmaBortaTotalt
Spelade matcher459
Vunna matcher224
Oavgjorda matcher101
Förlorade matcher134
Gjorda mål6612
Gjorda mål per match1,501,201,33
Insläppta mål5813
Insläppta mål per match1,251,601,44
Insläppta och gjorda mål per match2,752,802,78

Poängstatistik för Montpellier - Nice

Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 3 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Montpellier. Nice gick förlorande ur mötet – och har med 3 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 1 kryss och 1 vinster.

Nya poäng tilldelas Montpellier efter vinsten, vilket innebär att de på sina 5 senaste matcher har spelat in 10 av totalt 15 möjliga poäng. Förlusten innebär poängtapp för Nice, som på sina fem senaste matcher har tagit 4 poäng av 15 möjliga.

Målstatistik för Montpellier och Nice

Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i Ligue 1 så har Montpellier ett genomsnitt på 1,40 per match, på totalt 5 matcher. På de 5 hemmamatcher som Montpellier spelat denna säsong så har man släppt in 3 mål totalt och per match blir det 0,60 mål i snitt.

Totalt har Montpellier producerat 9 mål i Ligue 1 under säsongen som har gått. På de 9 matcher laget spelat så har Montpellier ett snitt på 1,00 gjorda mål per match. Montpellier har under säsongen släppt in totalt 7 mål i ligan på de 9 matcher som spelats.

Nice har ett snitt på 1,20 gjorda bortamål i Ligue 1 på de 5 bortamatcher man spelat under säsongen. Nice har i genomsnitt släppt in 1,60 mål per bortamatch i Ligue 1.

Nice har ett facit denna säsongen i Ligue 1 med 12 gjorda mål. På de 9 matcher som Nice har spelat så har man ett snitt på 1,33 producerade mål framåt per match. Nice har totalt spelat 9 matcher under säsongen och på dessa 9 matcher har man släppt in 13 mål, ett snitt på 1,44 insläppta mål per spelad match.