Du kan inte längre rösta på matchen mellan Öster - Sandvikens IF. Se resultatet från omröstningen nedan.
Öster - Sandvikens IF
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-05-13 16:55:25. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Öster – Sandvikens IF i 13 maj
Öster och Sandvikens IF i Superettan med avspark 19:00 den13 maj.
Öster vann matchen mot Sandvikens IF
Öster utgick till slut med seger med 1 mål mot 0 i Superettan. Öster plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat Sandvikens IF. Sandvikens IF å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av Superettan i och med förlusten.
De bästa & högsta oddsen inför Öster - Sandvikens IF
Inför mötet mellan Öster - Sandvikens IF i Superettan så talade spelbolagens odds för en seger till Öster och bet365 gav då det bästa oddset till 1.95 gånger pengarna. Att Öster skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 3,74 hos de 4 spelbolagen i listan ovan.
Spelbolagen trodde inte på Sandvikens IF som vinnare i matchen mot Öster. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på Sandvikens IF som vinnare till 3.85 gånger pengarna. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Sandvikens IF och de 4 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 1,86 på en seger till Sandvikens IF.
Inför mötet mellan Öster och Sandvikens IF så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 3.60 som du hittade hos Unibet. Snittoddet hos de 4 spelbolagen vi jämfört oddsen från låg på 3,58 gånger pengarna innan matchen.
Poängfacit Öster
För Öster så har laget denna säsong i Superettan håvat in 0 poäng på de 11 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Detta innebär att Öster i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
11 poäng har Öster facit så här långt på 10 matcher i Superettan. I Superettan har Öster med andra ord 1,10 inspelade poäng per match på bortaplan.
I Superettan har Öster 11 poäng på 21 spelade matcher totalt. Öster har därmed ett facit med 1,10 inspelade poäng per match.
Poängfacit Sandvikens IF
Sandvikens IF har håvat in 0 poäng så här långt på 11 spelade matcher i Superettan. Sandvikens IF har ett facit på 0 poäng per hemmamatch.
På 10 matcher har Sandvikens IF under säsong tagit 12 poäng i event. Sandvikens IF har med andra ord 1,20 inspelade poäng per bortamatch.
I Superettan har Sandvikens IF under säsong tagit 12 poäng på 21 matcher laget har spelat. Och har ett facit på 1,20 poäng i snitt per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | IFK Norrköping | 10 | 16 | 22 | 11 | 10 | 23 | 21 | 26 | 45 |
| 2 | Falkenbergs FF | 11 | 6 | 21 | 10 | 5 | 17 | 21 | 11 | 38 |
| 3 | Varbergs BoIS | 11 | 8 | 22 | 10 | 3 | 15 | 21 | 11 | 37 |
| 4 | Östersunds FK | 10 | 5 | 21 | 11 | 2 | 14 | 21 | 7 | 35 |
| 5 | Öster | 11 | 5 | 22 | 10 | -3 | 11 | 21 | 2 | 33 |
| 6 | Nordic United | 11 | 3 | 19 | 10 | -1 | 13 | 21 | 2 | 32 |
| 7 | Landskrona BoIS | 10 | 2 | 14 | 11 | 3 | 17 | 21 | 5 | 31 |
| 8 | IK Oddevold | 10 | 2 | 13 | 11 | 1 | 16 | 21 | 3 | 29 |
| 9 | Sandvikens IF | 11 | 4 | 15 | 10 | 1 | 12 | 21 | 5 | 27 |
| 10 | Helsingborgs IF | 10 | 3 | 15 | 10 | -8 | 11 | 20 | -5 | 26 |
| 11 | Brage | 10 | -1 | 10 | 11 | -4 | 14 | 21 | -5 | 24 |
| 12 | Norrby IF | 10 | 2 | 14 | 10 | -4 | 9 | 20 | -2 | 23 |
| 13 | IFK Värnamo | 10 | 0 | 10 | 11 | -13 | 12 | 21 | -13 | 22 |
| 14 | Ljungskile SK | 11 | -6 | 10 | 10 | 1 | 11 | 21 | -5 | 21 |
| 15 | Örebro | 10 | -4 | 12 | 10 | -8 | 7 | 20 | -12 | 19 |
| 16 | GIF Sundsvall | 10 | -13 | 7 | 10 | -17 | 3 | 20 | -30 | 10 |
| Öster | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 11 | 10 | 21 |
| Vunna matcher | 7 | 3 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 2 | 3 |
| Förlorade matcher | 3 | 5 | 8 |
| Gjorda mål | 16 | 16 | 32 |
| Gjorda mål per match | 1,45 | 1,60 | 3,20 |
| Insläppta mål | 11 | 19 | 30 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,90 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,45 | 3,50 | 2,95 |
| Sandvikens IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 11 | 10 | 21 |
| Vunna matcher | 4 | 3 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 3 | 6 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 21 | 13 | 34 |
| Gjorda mål per match | 1,91 | 1,30 | 3,40 |
| Insläppta mål | 17 | 12 | 29 |
| Insläppta mål per match | 1,55 | 1,20 | 2,90 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,45 | 2,50 | 3,00 |
Poängstatistik för Öster - Sandvikens IF
Vinsten mot Sandvikens IF innebär att Öster har ett facit av 2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher på sina fem senaste matcher. Sandvikens IF har efter förlusten ett facit av 2 vinster, 1 förluster och 2 oavgjorda resultat på sina fem senaste matcher.
En vinst på kontot innebär att Öster nu har spelat in 7 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Sandvikens IF efter förlusten – vilket innebär totalt 8 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Öster och Sandvikens IF
På de 11 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Öster gjort totalt 16 mål, ett snitt på 1,45 gjorda mål per match. I Superettan har Öster släppt in 11 mål på hemmaplan denna säsongen.
Under denna säsongen i Superettan har Öster gjort totalt 32 mål på 21 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,20 mål per match. Under den gångna säsongen har Öster ett facit med 30 insläppta mål på de 21 matcher som spelats i ligan. I snitt har Öster släppt in 3,00 mål per match.
På de 10 bortamatcher som Sandvikens IF spelat denna säsong i Superettan har laget gjort 13 mål, vilket ger ett snitt på 1,30 mål per match. Sandvikens IF har på de 10 bortamatcher man spelat i Superettan släppt in 12 mål och har ett snitt på 1,20 insläppta mål per match.
Sandvikens IF har ett facit denna säsongen i Superettan med 34 gjorda mål. På de 21 matcher som Sandvikens IF har spelat så har man ett snitt på 3,40 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har Sandvikens IF släppt in totalt 29 mål. Detta innebär att Sandvikens IF har ett målsnitt på 2,90 insläppta mål totalt under de 21 matcher som spelats under säsongen i Superettan.



