Rapid Wien – Hearts 26/8, odds, speltips, stream

5 - 6 str(1-0, 0-1, 3-4)26-08-2026 18:45Conference League Playoff
Upp till 1000 kr att spela för på Rapid Wien vs Hearts!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Rapid Wien - Hearts. Se resultatet från omröstningen nedan.

Rapid Wien - Hearts

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 1.50
X 4.33
2 6.25
Vinstchans
Odds för Rapid Wien - Hearts

Oddsen uppdaterades 2026-08-26 18:02:05. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Rapid Wien - Hearts odds, speltips, resultat i Conference League

Så spelades Rapid Wien – Hearts

Rapid Wien och Hearts gjorde upp den 26 augusti. Matchen spelades i Conference League med avspark 18:45.

Hearts vann matchen mot Rapid Wien

Matchen slutade med en seger till Hearts med 6 mål mot 5. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Hearts i tabellen för Conference League. Det blir däremot en poänglös omgång för Rapid Wien på grund av förlusten.

Oddsen inför Rapid Wien - Hearts

Kikade vi på oddsen inför mötet i Conference League mellan Rapid Wien och Hearts så var Rapid Wien oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.50 gånger pengarna på Rapid Wien som vinnare. I snitt låg oddset på en vinst till Rapid Wien på 5,75 gånger pengarna, hos de 2 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.

På nederlagstippade Hearts så kunde du spela på det högsta oddset 6.25 som du hittade hos bet365. Nederlagstippade Hearts var som sagt ingen favorit i mötet mot Rapid Wien och i snitt gav ett spel hos de 2 spelbolagen ovan oddset 1,46.

Inför mötet mellan Rapid Wien och Hearts så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 4.33 som du hittade hos bet365. Snittoddet hos de 2 spelbolagen vi jämfört oddsen från låg på 4,22 gånger pengarna innan matchen.

Poängfacit Rapid Wien

På 3 spelade matcher har Rapid Wien nu 0 insamlade poäng i event. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.

På bortaplan har Rapid Wien tagit 7 poäng på 3 spelade matcher i event. Detta gör att Rapid Wien har ett bortafacit med 2,33 poäng per match.

Rapid Wien har samlat in 7 poäng denna säsong i event, på de 6 matcher laget har spelat. Rapid Wien har under säsongen ett snitt på 2,33 poäng per match.

Poängfacit Hearts

Hearts har i Conference League 2 spelade hemmamatcher 0 inspelade poäng. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.

Denna säsong i Conference League har Hearts ett facit med 3 poäng på 1 spelade matcher på bortaplan. Detta innebär att Hearts har ett facit med 3,00 poäng per bortamatch.

Hearts har i Conference League ett facit på 3 poäng på 3 spelade matcher under säsongen. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 3,00 poäng.

Tabell
Tabell & Poängställning
Conference League 2026/27
Gruppspel 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Brighton and Hove Albion 1 1 0 0 4 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 4 3
2 FC Köpenhamn 1 1 0 0 3 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 3 3
3 Trabzonspor 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 2 3 1 1 0 0 2 3
4 Atalanta 1 1 0 0 2 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 2 3
5 Mjällby AIF 1 1 0 0 2 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 2 3
6 Sint-Truiden 1 1 0 0 2 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 2 3
7 Freiburg 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
8 FC Lugano 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
9 Monaco 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3 1 1 0 0 1 3
10 Hajduk Split 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
11 Brann 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
12 Panathinaikos 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
13 Twente 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
14 AA Gent 1 1 0 0 1 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 0 1 3
15 FC Nordsjaelland 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 1
16 Midtjylland 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 1
17 Getafe 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 1
18 Kairat Almaty 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 1
19 Riga FC 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1
20 Hearts 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1
21 Egnatia 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1
22 Universitatea Craiova 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1
23 Röda Stjärnan 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
24 Jablonec 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
25 Lincoln 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
26 Borac Banja Luka 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
27 Ajax 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
28 CSKA Sofia 1 0 0 1 -1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0
29 Århus 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
30 Thun 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -1 0 1 0 0 1 -1 0
31 KuPS 1 0 0 1 -2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -2 0
32 AEP Paphos 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -2 0 1 0 0 1 -2 0
33 Inter Club d'Escaldes 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -2 0 1 0 0 1 -2 0
34 Iberia 1999 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -2 0 1 0 0 1 -2 0
35 Braga 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -3 0 1 0 0 1 -3 0
36 Kauno Žalgiris 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 -4 0 1 0 0 1 -4 0
Lagens form
18:45 26/8
Playoff - 2:2
5 - 6 str
20:45 20/8
Playoff - 1:2
2 - 2
18:00 12/8
Kvalomgång 3 - 2:2
2 - 0
18:00 6/8
Kvalomgång 3 - 1:2
1 - 4
20:30 29/7
Kvalomgång 2 - 2:2
6 - 2
19:00 23/7
Kvalomgång 2 - 1:2
1 - 3
21:00 15/10
Conference League - Omgång 1
1 - 1
18:45 26/8
Playoff - 2:2
5 - 6 str
20:45 20/8
Playoff - 1:2
2 - 2
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
18:45 26/8
Playoff - 2:2
5 - 6 str
20:45 20/8
Playoff - 1:2
2 - 2
Lagens statistik i Conference League
Rapid Wien Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 3 3 6
Vunna matcher 2 2 4
Oavgjorda matcher 0 1 1
Förlorade matcher 1 0 1
Gjorda mål 13 9 22
Gjorda mål per match 4,33 3,00 7,33
Insläppta mål 8 4 12
Insläppta mål per match 2,67 1,33 4,00
Insläppta och gjorda mål per match 7,00 4,33 5,67
Hearts Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 2 1 3
Vunna matcher 0 1 1
Oavgjorda matcher 2 0 2
Förlorade matcher 0 0 0
Gjorda mål 3 6 9
Gjorda mål per match 1,50 6,00 9,00
Insläppta mål 3 5 8
Insläppta mål per match 1,50 5,00 8,00
Insläppta och gjorda mål per match 3,00 11,00 5,67

Poängstatistik för Rapid Wien - Hearts

Hearts har ett facit av 1 vunna, 0 oavgjorda och 0 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Rapid Wien. På Rapid Wien fem senast spelade matcher har man stått för 2 vinster, 0 förluster och 1 kryss – med förlusten mot Hearts inräknat.

En vinst på kontot innebär att Hearts nu har spelat in 3 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Rapid Wien efter förlusten – vilket innebär totalt 7 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.

Målstatistik för Rapid Wien och Hearts

På de 3 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Rapid Wien gjort totalt 13 mål, ett snitt på 4,33 gjorda mål per match. Under säsongen som har gått har Rapid Wien släppt in totalt 8 mål på 3 matcher som laget spelat på hemmaplan i Conference League, det innebär att Rapid Wien släppt in 2,67 mål per match i snitt.

På de 6 matcher Rapid Wien spelat i Conference League denna säsong så har laget gjort totalt 22 mål, med ett snitt på 7,33 mål per match. Under den gångna säsongen har Rapid Wien ett facit med 12 insläppta mål på de 6 matcher som spelats i ligan. I snitt har Rapid Wien släppt in 4,00 mål per match.

På bortaplan har Hearts denna säsong ett facit med 6 gjorda mål på 1 spelade matcher. Hearts har på de 1 bortamatcher man spelat i Conference League släppt in 5 mål och har ett snitt på 5,00 insläppta mål per match.

Bortalaget Hearts har under säsongen i Conference League totalt gjort 9 mål i de 3 matcher som man har spelat. Det innebär att Hearts har ett snitt på 9,00 gjorda mål i varje match. Hearts har totalt spelat 3 matcher under säsongen och på dessa 3 matcher har man släppt in 8 mål, ett snitt på 8,00 insläppta mål per spelad match.