Schweiz – Ryssland 19/5, odds, stream, speltips

Bästa matchoddsen
16.25
X5.80
21.43
Vinstchans
Odds för Schweiz - Ryssland
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus
888sport
Bonuserbjudande 500% bonus upp till 500 kr
bet365
Bonuserbjudande Upp till 1000 kr i spelkrediter
Bethard
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Betsafe
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 500 kr
Betsson
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
betway
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
bwin
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 250 kr
ComeOn
Bonuserbjudande 200% bonus upp till 1000kr
Hajper
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
LeoVegas
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr
NordicBet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Paf
Bonuserbjudande 100 kr extra att spela för
ScandiBet
Snabbare
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2500 kr
SpeedyBet
Bonuserbjudande Ingen välkomstbonus
Unibet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr

Oddsen uppdaterades 2019-05-19 20:14:39. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Schweiz mötte Ryssland den 2019-05-19

Schweiz och Ryssland gjorde upp den 19 maj. Matchen spelades i Ishockey-VM med nedsläpp 20:15.

Ryssland vann matchen mot Schweiz

Matchen slutade med en seger till Ryssland med 3 mål mot 0. Ryssland plockar 2 nya poäng till tabellen efter att ha besegrat Schweiz. Schweiz å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av Ishockey-VM i och med förlusten.

Oddsen inför Schweiz - Ryssland

Kikade vi på oddsen inför mötet i Ishockey-VM mellan Schweiz och Ryssland så var Ryssland oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Betsafe gav då det högsta oddset till 1.43 gånger pengarna på Ryssland som vinnare. De 16 spelbolagen i vår lista ovan gav i snitt oddset 6,10 att favoriten Ryssland skulle vinna matchen.

SpeedyBet gav det högsta odds på Schweiz, som var nederlagstippade mot Ryssland, till 6.25 gånger pengarna. Snittoddset på Schweiz som segrare låg på 1,41 gånger pengarna inför matchen.

Ett spel på krysset mellan Schweiz och Ryssland gav som högst 5.80 inför matchen och som du hittade hos Betsafe. De 16 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 5,43 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan Schweiz - Ryssland.

Poängfacit Schweiz

Schweiz har på hemmaplan i Ishockey-VM spelat 4 matcher och har 12 poäng i tabellen. På hemmaplan har Schweiz ett snitt på 3,00 poäng per match.

10 poäng har Schweiz facit så här långt på 4 matcher i Ishockey-VM. Så laget har ett facit på 2,50 poäng per bortamatch.

Schweiz har på 8 matcher tagit 22 poäng denna här säsongen i event. Schweiz har med det facit ett snitt på 2,75 poäng per match.

Poängfacit Ryssland

På 7 matcher i Ishockey-VM har Ryssland nu 19 insamlade poäng. Detta innebär att Schweiz i snitt tar 2,71 poäng per match på hemmaplan.

Ryssland har på bortaplan denna säsong 9 inhåvade poäng i Ishockey-VM på 3 spelade matcher. Så laget har ett bortafacit med 3,00 poäng per match.

På 10 matcher har Ryssland spelat in 28 poäng denna säsong i event. Ryssland har därmed ett snitt per match på 2,80 poäng.

Tabell
Tabell
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Kanada 440021-312320115-86760136-1118
2 Finland 430113-6932109-57751122-1116
3 Tyskland 430111-7932017-116750218-1815
4 USA 421117-108320110-56741227-1514
5 Slovakien 30129-112430119-89731328-1911
6 Danmark 30127-132411211-104712418-236
7 Frankrike 30126-13140138-211702514-342
8 Storbritannien 30031-24040138-17270169-412
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Ryssland 440023-212330013-59770036-721
2 Tjeckien 440024-912320115-56760139-1418
3 Sverige 430122-159320119-66750241-2115
4 Schweiz 430117-49310210-103740327-1412
5 Lettland 31027-83420214-126730421-209
6 Norge 30034-200420215-136720519-336
7 Italien 30031-18040134-30270165-482
8 Österrike 30126-17140043-23070169-401
Lagens form
Match
Resultat
16:1523/5
23/5 16:15
Ishockey-VM
3 - 2 öt
12:1521/5
21/5 12:15
5 - 4
20:1519/5
19/5 20:15
0 - 3
20:1518/5
18/5 20:15
4 - 3
16:1515/5
15/5 16:15
Ishockey-VM
4 - 1
20:1514/5
14/5 20:15
4 - 0
20:1512/5
12/5 20:15
1 - 3
12:1511/5
11/5 12:15
9 - 0
Match
Resultat
15:4526/5
26/5 15:45
3 - 2 öt
15:1525/5
25/5 15:15
0 - 1
16:1523/5
23/5 16:15
Ishockey-VM
4 - 3
20:1521/5
21/5 20:15
4 - 7
20:1519/5
19/5 20:15
0 - 3
12:1518/5
18/5 12:15
1 - 3
20:1515/5
15/5 20:15
10 - 0
16:1513/5
13/5 16:15
3 - 0
12:1512/5
12/5 12:15
5 - 0
16:1510/5
10/5 16:15
Ishockey-VM
5 - 2
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
Match
Resultat
20:1519/5
19/5 20:15
0 - 3
20:1512/52018
2018 12/5 20:15
4 - 3
12:3011/112017
2017 11/11 12:30
2 - 6
15:1514/52016
2016 14/5 15:15
5 - 1
15:459/52014
2014 9/5 15:45
0 - 5
16:1528/42009
2009 28/4 16:15
4 - 2
Lagens statistik i Ishockey-VM
Schweiz HemmaBortaTotalt
Spelade matcher448
Vunna matcher314
Oavgjorda matcher011
Förlorade matcher123
Gjorda mål171229
Gjorda mål per match4,253,003,63
Insläppta mål41317
Insläppta mål per match1,003,252,13
Insläppta och gjorda mål per match5,256,255,75
Ryssland HemmaBortaTotalt
Spelade matcher7310
Vunna matcher538
Oavgjorda matcher101
Förlorade matcher101
Gjorda mål301343
Gjorda mål per match4,294,334,30
Insläppta mål8513
Insläppta mål per match1,141,671,30
Insläppta och gjorda mål per match5,436,005,60

Poängstatistik för Schweiz - Ryssland

Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 3 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Ryssland. Schweiz gick förlorande ur mötet – och har med 3 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 1 kryss och 1 vinster.

En vinst på kontot innebär att Ryssland nu har spelat in 13 poäng av 10 möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Schweiz efter förlusten – vilket innebär totalt 13 poäng av 10 möjliga på deras fem senast spelade matcher.

Målstatistik för Schweiz och Ryssland

Schweiz har gjort 17 mål totalt hemma denna säsong i Ishockey-VM, ett snitt på 4,25 mål/match. Under säsongen som har gått har Schweiz släppt in totalt 4 mål på 4 matcher som laget spelat på hemmaplan i Ishockey-VM, det innebär att Schweiz släppt in 1,00 mål per match i snitt.

Per match har Schweiz ett snitt på 3,63 gjorda mål, på de 8 matcher som spelats i Ishockey-VM under säsongen som gått. Schweiz har under säsongen släppt in totalt 17 mål i ligan på de 8 matcher som spelats.

På de 3 bortamatcher som Ryssland spelat denna säsong i Ishockey-VM har laget gjort 13 mål, vilket ger ett snitt på 4,33 mål per match. På bortaplan har Ryssland i genomsnitt släppt in 1,67 mål på de 3 bortamatcher man spelat.

Per match har Ryssland i snitt producerat 4,30 mål framåt på de 10 matcher som spelats i Ishockey-VM. Totalt under säsongen i ligan så har Ryssland, på 10 spelade matcher, släppt in 1,30 mål i snitt per match.