- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-07 11:56:00. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Tyringe SoSS – Mjölby HC i HockeyEttan
Tyringe SoSS och Mjölby HC möttes den 09-10-2026 med matchstart 19:00 i HockeyEttan.
Tyringe SoSS vann mötet mot Mjölby HC
Det blev till slut Tyringe SoSS som gick segrande ur mötet mot Mjölby HC med siffrorna 4 - 3. Tyringe SoSS plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat Mjölby HC. Mjölby HC å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av HockeyEttan i och med förlusten. Tyringe SoSS ligger efter matchens avgörande på plats 2 i tabellen med 6 inspelade poäng, samtidigt som Mjölby HC med sina 3 poäng återfinns på plats 10 i tabellen för HockeyEttan.
De bästa & högsta oddsen inför Tyringe SoSS - Mjölby HC
Inför mötet mellan Tyringe SoSS - Mjölby HC i HockeyEttan så talade spelbolagens odds för en seger till Mjölby HC och Unibet gav då det bästa oddset till 1.89 gånger pengarna. De 1 spelbolagen i vår lista ovan gav i snitt oddset 3,00 att favoriten Mjölby HC skulle vinna matchen.
Oddset på nederlagstippade Tyringe SoSS låg som högst på 3.00 hos Unibet. Nederlagstippade Tyringe SoSS var som sagt ingen favorit i mötet mot Mjölby HC och i snitt gav ett spel hos de 1 spelbolagen ovan oddset 1,89.
Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Tyringe SoSS och Mjölby HC hittade du hos Unibet till oddset 4.35. Före avspark mellan Tyringe SoSS - Mjölby HC så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 4,35.
Poängfacit Tyringe SoSS
Hemmalaget Tyringe SoSS har på 3 spelade matcher 0 poäng i event. Tyringe SoSS har ett hemmafacit med 0 poäng per match.
Tyringe SoSS har på bortaplan i HockeyEttan denna säsong 10 inspelade poäng på 4 matcher. Detta innebär att Tyringe SoSS har ett poängsnitt på bortaplan med 2,50 poäng per match.
I HockeyEttan har Tyringe SoSS denna säsong 10 inspelade poäng på de 7 matcher man har spelat. Detta innebär att Tyringe SoSS har ett snitt på 2,50 poäng per match.
Poängfacit Mjölby HC
Mjölby HC har denna säsongen i HockeyEttan tagit 0 poäng på de 4 matcher laget spelat på hemmaplan. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
På bortaplan så har Mjölby HC i HockeyEttan under säsongen 7 inspelade poäng på 3 matcher laget har spelat. Detta gör att Tyringe SoSS har ett snitt på bortaplan med 2,33 poäng per match.
Mjölby HC har tagit 7 poäng i HockeyEttan under säsong, på 7 spelade matcher. Mjölby HC har därmed ett snitt per match på 2,33 poäng.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Hudiksvalls HC | 4 | 31 | 12 | 3 | 5 | 5 | 7 | 36 | 17 |
| 2 | Bodens HF | 3 | 3 | 7 | 3 | 15 | 9 | 6 | 18 | 16 |
| 3 | Kalix Ungdoms HC | 4 | 10 | 10 | 3 | 2 | 6 | 7 | 12 | 16 |
| 4 | Piteå HC | 4 | 3 | 9 | 3 | 0 | 5 | 7 | 3 | 14 |
| 5 | Örnsköldsvik HF | 4 | 1 | 8 | 2 | 4 | 4 | 6 | 5 | 12 |
| 6 | Lindlövens IF | 2 | 7 | 6 | 4 | -2 | 5 | 6 | 5 | 11 |
| 7 | Väsby | 5 | 9 | 11 | 1 | -5 | 0 | 6 | 4 | 11 |
| 8 | Kiruna IF | 4 | 2 | 6 | 3 | -1 | 5 | 7 | 1 | 11 |
| 9 | Järfälla HC | 4 | -1 | 5 | 3 | 1 | 6 | 7 | 0 | 11 |
| 10 | Sundsvall | 3 | 7 | 6 | 3 | 1 | 4 | 6 | 8 | 10 |
| 11 | Surahammars IF | 1 | -3 | 0 | 5 | 4 | 10 | 6 | 1 | 10 |
| 12 | Borlänge HF | 2 | -2 | 1 | 5 | -1 | 6 | 7 | -3 | 7 |
| 13 | Strömsbro IF | 2 | -3 | 2 | 3 | -3 | 4 | 5 | -6 | 6 |
| 14 | Asplöven HC | 3 | -4 | 3 | 3 | -8 | 3 | 6 | -12 | 6 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 3 | 7 | 5 | 1 | -4 | 0 | 4 | 3 | 5 |
| 16 | Norrtälje IK | 2 | 2 | 3 | 4 | -14 | 1 | 6 | -12 | 4 |
| 17 | Sollentuna HC | 3 | -9 | 3 | 3 | -8 | 1 | 6 | -17 | 4 |
| 18 | Enköping | 4 | -7 | 3 | 3 | -10 | 0 | 7 | -17 | 3 |
| 19 | Wings HC Arlanda | 2 | -6 | 0 | 4 | -23 | 3 | 6 | -29 | 3 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Borås | 4 | 15 | 12 | 3 | 0 | 3 | 7 | 15 | 15 |
| 2 | Mariestad | 3 | 6 | 9 | 2 | 10 | 5 | 5 | 16 | 14 |
| 3 | Vita Hästen | 3 | 6 | 8 | 3 | 3 | 6 | 6 | 9 | 14 |
| 4 | Mjölby HC | 4 | 12 | 12 | 3 | -7 | 1 | 7 | 5 | 13 |
| 5 | Tingsryd | 3 | 4 | 7 | 4 | -1 | 6 | 7 | 3 | 13 |
| 6 | Karlskrona HK | 3 | 6 | 7 | 3 | 3 | 5 | 6 | 9 | 12 |
| 7 | Boro/Vetlanda HC | 4 | -1 | 5 | 3 | 4 | 7 | 7 | 3 | 12 |
| 8 | Tranås AIF IF | 1 | 2 | 3 | 5 | 1 | 9 | 6 | 3 | 12 |
| 9 | Halmstad Hammers HC | 3 | 5 | 8 | 4 | -4 | 4 | 7 | 1 | 12 |
| 10 | HC Dalen | 4 | 3 | 8 | 2 | 0 | 3 | 6 | 3 | 11 |
| 11 | Huddinge | 4 | -5 | 4 | 4 | 5 | 7 | 8 | 0 | 11 |
| 12 | Västerviks IK | 3 | -3 | 3 | 4 | 4 | 7 | 7 | 1 | 10 |
| 13 | Kungälvs IK | 3 | 2 | 5 | 4 | -6 | 5 | 7 | -4 | 10 |
| 14 | Tyringe SoSS | 3 | 6 | 5 | 4 | -1 | 4 | 7 | 5 | 9 |
| 15 | Troja/Ljungby | 3 | 3 | 7 | 3 | -6 | 1 | 6 | -3 | 8 |
| 16 | Nyköpings HK | 5 | -4 | 8 | 2 | -9 | 0 | 7 | -13 | 8 |
| 17 | Hanvikens SK | 2 | -3 | 1 | 4 | -4 | 4 | 6 | -7 | 5 |
| 18 | Mörrums GoIS IK | 4 | -6 | 3 | 3 | -5 | 0 | 7 | -11 | 3 |
| 19 | Grums IK Hockey | 4 | -11 | 3 | 3 | -6 | 0 | 7 | -17 | 3 |
| 20 | Grästorps IK | 3 | -7 | 3 | 3 | -11 | 0 | 6 | -18 | 3 |
| Tyringe SoSS | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 13 | 10 | 23 |
| Gjorda mål per match | 4,33 | 2,50 | 5,75 |
| Insläppta mål | 7 | 11 | 18 |
| Insläppta mål per match | 2,33 | 2,75 | 4,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,67 | 5,25 | 5,86 |
| Mjölby HC | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 3 | 7 |
| Vunna matcher | 4 | 0 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 2 | 2 |
| Gjorda mål | 19 | 7 | 26 |
| Gjorda mål per match | 4,75 | 2,33 | 8,67 |
| Insläppta mål | 7 | 14 | 21 |
| Insläppta mål per match | 1,75 | 4,67 | 7,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,50 | 7,00 | 6,71 |
Poängstatistik för Tyringe SoSS - Mjölby HC
1 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher är resultaten från Tyringe SoSS fem senaste matcher efter vinsten mot Mjölby HC. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 0 vinster, 2 förluster och 1 kryssade matcher för Mjölby HC på de fem senaste matcherna.
Vinsten innebär nya poäng för Tyringe SoSS, som nu har plockat 10 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för Mjölby HC innebär att man har samlat på sig 7 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för Tyringe SoSS och Mjölby HC
Tyringe SoSS har gjort 13 mål totalt hemma denna säsong i HockeyEttan, ett snitt på 4,33 mål/match. I HockeyEttan har Tyringe SoSS släppt in 7 mål på hemmaplan denna säsongen.
Per match har Tyringe SoSS ett snitt på 5,75 gjorda mål, på de 7 matcher som spelats i HockeyEttan under säsongen som gått. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Tyringe SoSS ett snitt på 4,50 insläppta mål per match, på de 7 matcher som spelats.
På bortaplan har Mjölby HC denna säsong ett facit med 7 gjorda mål på 3 spelade matcher. På bortaplan har Mjölby HC i genomsnitt släppt in 4,67 mål på de 3 bortamatcher man spelat.
Per match har Mjölby HC i snitt producerat 8,67 mål framåt på de 7 matcher som spelats i HockeyEttan. Mjölby HC har totalt spelat 7 matcher under säsongen och på dessa 7 matcher har man släppt in 21 mål, ett snitt på 7,00 insläppta mål per spelad match.



