Colorado Rapids odds, spelschema, poängställning

01:30 6/9
Columbus - Colorado MLS - Grundserie
+25
02:30 10/9
Austin FC - Colorado MLS - Grundserie
+25
03:30 11/10
Colorado - San Jose MLS - Grundserie
+25
03:30 15/10
Colorado - Minnesota MLS - Grundserie
+14
02:30 25/10
Colorado - Vancouver MLS - Grundserie
+14
Oddsen uppdaterades 2026-08-31 09:00:06. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Tabell & Poängställning
Konferenser
Liga
Eastern Conference
Eastern Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nashville 12 11 1 0 24 34 10 5 3 2 6 18 22 16 4 2 30 52
2 Inter Miami 10 4 4 2 9 16 12 8 2 2 6 26 22 12 6 4 15 42
3 Chicago Fire 10 7 0 3 9 21 11 4 4 3 2 16 21 11 4 6 11 37
4 Charlotte FC 12 7 3 2 13 24 10 3 2 5 -5 11 22 10 5 7 8 35
5 New England Revolution 12 8 2 2 11 26 9 2 2 5 -4 8 21 10 4 7 7 34
6 FC Cincinnati 11 7 2 2 10 23 11 1 5 5 -12 8 22 8 7 7 -2 31
7 New York City FC 11 4 3 4 7 15 11 3 4 4 -2 13 22 7 7 8 5 28
8 New York Red Bulls 12 4 3 5 -5 15 10 3 2 5 -9 11 22 7 5 10 -14 26
9 DC United 11 3 4 4 -7 13 11 2 6 3 -1 12 22 5 10 7 -8 25
10 Orlando City 11 5 2 4 2 17 11 2 2 7 -19 8 22 7 4 11 -17 25
11 Toronto FC 12 3 7 2 0 16 10 2 3 5 -6 9 22 5 10 7 -6 25
12 Philadelphia Union 10 3 4 3 1 13 12 3 2 7 -6 11 22 6 6 10 -5 24
13 Atlanta United 11 4 1 6 -3 13 11 2 2 7 -10 8 22 6 3 13 -13 21
14 CF Montréal 11 3 5 3 2 14 11 2 1 8 -18 7 22 5 6 11 -16 21
15 Columbus Crew 10 4 2 4 2 14 11 1 3 7 -8 6 21 5 5 11 -6 20
Eastern Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nashville 12 11 1 0 24 34 10 5 3 2 6 18 22 16 4 2 30 52
2 Inter Miami 10 4 4 2 9 16 12 8 2 2 6 26 22 12 6 4 15 42
3 Chicago Fire 10 7 0 3 9 21 11 4 4 3 2 16 21 11 4 6 11 37
4 Charlotte FC 12 7 3 2 13 24 10 3 2 5 -5 11 22 10 5 7 8 35
5 New England Revolution 12 8 2 2 11 26 9 2 2 5 -4 8 21 10 4 7 7 34
6 FC Cincinnati 11 7 2 2 10 23 11 1 5 5 -12 8 22 8 7 7 -2 31
7 New York City FC 11 4 3 4 7 15 11 3 4 4 -2 13 22 7 7 8 5 28
8 New York Red Bulls 12 4 3 5 -5 15 10 3 2 5 -9 11 22 7 5 10 -14 26
9 DC United 11 3 4 4 -7 13 11 2 6 3 -1 12 22 5 10 7 -8 25
10 Orlando City 11 5 2 4 2 17 11 2 2 7 -19 8 22 7 4 11 -17 25
11 Toronto FC 12 3 7 2 0 16 10 2 3 5 -6 9 22 5 10 7 -6 25
12 Philadelphia Union 10 3 4 3 1 13 12 3 2 7 -6 11 22 6 6 10 -5 24
13 Atlanta United 11 4 1 6 -3 13 11 2 2 7 -10 8 22 6 3 13 -13 21
14 CF Montréal 11 3 5 3 2 14 11 2 1 8 -18 7 22 5 6 11 -16 21
15 Columbus Crew 10 4 2 4 2 14 11 1 3 7 -8 6 21 5 5 11 -6 20
Western Conference
Western Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Vancouver Whitecaps 11 8 1 2 21 25 10 5 3 2 9 18 21 13 4 4 30 43
2 Houston Dynamo 12 7 3 2 6 24 11 5 1 5 -2 16 23 12 4 7 4 40
3 Los Angeles FC 12 7 2 3 12 23 11 3 4 4 2 13 23 10 6 7 14 36
4 St. Louis City 11 6 3 2 7 21 12 3 5 4 -4 14 23 9 8 6 3 35
5 FC Dallas 9 3 4 2 2 13 13 6 3 4 2 21 22 9 7 6 4 34
6 San Jose Earthquakes 11 4 2 5 0 14 11 6 2 3 6 20 22 10 4 8 6 34
7 Colorado Rapids 11 8 0 3 12 24 11 2 1 8 -9 7 22 10 1 11 3 31
8 San Diego FC 12 6 3 3 14 21 10 2 3 5 -7 9 22 8 6 8 7 30
9 Minnesota United 11 2 6 3 0 12 11 5 2 4 -2 17 22 7 8 7 -2 29
10 Portland Timbers 11 6 2 3 6 20 11 2 2 7 -6 8 22 8 4 10 0 28
11 Real Salt Lake 10 7 1 2 9 22 11 1 3 7 -8 6 21 8 4 9 1 28
12 Los Angeles Galaxy 11 3 4 4 -2 13 12 3 4 5 -5 13 23 6 8 9 -7 26
13 Seattle Sounders 10 4 2 4 -2 14 11 3 3 5 -3 12 21 7 5 9 -5 26
14 Austin FC 10 4 3 3 4 15 12 2 3 7 -17 9 22 6 6 10 -13 24
15 Sporting Kansas City 11 2 3 6 -9 9 11 2 0 9 -25 6 22 4 3 15 -34 15
Western Conference
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Vancouver Whitecaps 11 8 1 2 21 25 10 5 3 2 9 18 21 13 4 4 30 43
2 Houston Dynamo 12 7 3 2 6 24 11 5 1 5 -2 16 23 12 4 7 4 40
3 Los Angeles FC 12 7 2 3 12 23 11 3 4 4 2 13 23 10 6 7 14 36
4 St. Louis City 11 6 3 2 7 21 12 3 5 4 -4 14 23 9 8 6 3 35
5 FC Dallas 9 3 4 2 2 13 13 6 3 4 2 21 22 9 7 6 4 34
6 San Jose Earthquakes 11 4 2 5 0 14 11 6 2 3 6 20 22 10 4 8 6 34
7 Colorado Rapids 11 8 0 3 12 24 11 2 1 8 -9 7 22 10 1 11 3 31
8 San Diego FC 12 6 3 3 14 21 10 2 3 5 -7 9 22 8 6 8 7 30
9 Minnesota United 11 2 6 3 0 12 11 5 2 4 -2 17 22 7 8 7 -2 29
10 Portland Timbers 11 6 2 3 6 20 11 2 2 7 -6 8 22 8 4 10 0 28
11 Real Salt Lake 10 7 1 2 9 22 11 1 3 7 -8 6 21 8 4 9 1 28
12 Los Angeles Galaxy 11 3 4 4 -2 13 12 3 4 5 -5 13 23 6 8 9 -7 26
13 Seattle Sounders 10 4 2 4 -2 14 11 3 3 5 -3 12 21 7 5 9 -5 26
14 Austin FC 10 4 3 3 4 15 12 2 3 7 -17 9 22 6 6 10 -13 24
15 Sporting Kansas City 11 2 3 6 -9 9 11 2 0 9 -25 6 22 4 3 15 -34 15
MLS 2026 - Grundserie
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nashville 12 11 1 0 24 34 10 5 3 2 6 18 22 16 4 2 30 52
2 Vancouver Whitecaps 11 8 1 2 21 25 10 5 3 2 9 18 21 13 4 4 30 43
3 Inter Miami 10 4 4 2 9 16 12 8 2 2 6 26 22 12 6 4 15 42
4 Houston Dynamo 12 7 3 2 6 24 11 5 1 5 -2 16 23 12 4 7 4 40
5 Chicago Fire 10 7 0 3 9 21 11 4 4 3 2 16 21 11 4 6 11 37
6 Los Angeles FC 12 7 2 3 12 23 11 3 4 4 2 13 23 10 6 7 14 36
7 Charlotte FC 12 7 3 2 13 24 10 3 2 5 -5 11 22 10 5 7 8 35
8 St. Louis City 11 6 3 2 7 21 12 3 5 4 -4 14 23 9 8 6 3 35
9 New England Revolution 12 8 2 2 11 26 9 2 2 5 -4 8 21 10 4 7 7 34
10 San Jose Earthquakes 11 4 2 5 0 14 11 6 2 3 6 20 22 10 4 8 6 34
11 FC Dallas 9 3 4 2 2 13 13 6 3 4 2 21 22 9 7 6 4 34
12 Colorado Rapids 11 8 0 3 12 24 11 2 1 8 -9 7 22 10 1 11 3 31
13 FC Cincinnati 11 7 2 2 10 23 11 1 5 5 -12 8 22 8 7 7 -2 31
14 San Diego FC 12 6 3 3 14 21 10 2 3 5 -7 9 22 8 6 8 7 30
15 Minnesota United 11 2 6 3 0 12 11 5 2 4 -2 17 22 7 8 7 -2 29
16 New York City FC 11 4 3 4 7 15 11 3 4 4 -2 13 22 7 7 8 5 28
17 Real Salt Lake 10 7 1 2 9 22 11 1 3 7 -8 6 21 8 4 9 1 28
18 Portland Timbers 11 6 2 3 6 20 11 2 2 7 -6 8 22 8 4 10 0 28
19 Seattle Sounders 10 4 2 4 -2 14 11 3 3 5 -3 12 21 7 5 9 -5 26
20 Los Angeles Galaxy 11 3 4 4 -2 13 12 3 4 5 -5 13 23 6 8 9 -7 26
21 New York Red Bulls 12 4 3 5 -5 15 10 3 2 5 -9 11 22 7 5 10 -14 26
22 Toronto FC 12 3 7 2 0 16 10 2 3 5 -6 9 22 5 10 7 -6 25
23 DC United 11 3 4 4 -7 13 11 2 6 3 -1 12 22 5 10 7 -8 25
24 Orlando City 11 5 2 4 2 17 11 2 2 7 -19 8 22 7 4 11 -17 25
25 Philadelphia Union 10 3 4 3 1 13 12 3 2 7 -6 11 22 6 6 10 -5 24
26 Austin FC 10 4 3 3 4 15 12 2 3 7 -17 9 22 6 6 10 -13 24
27 Atlanta United 11 4 1 6 -3 13 11 2 2 7 -10 8 22 6 3 13 -13 21
28 CF Montréal 11 3 5 3 2 14 11 2 1 8 -18 7 22 5 6 11 -16 21
29 Columbus Crew 10 4 2 4 2 14 11 1 3 7 -8 6 21 5 5 11 -6 20
30 Sporting Kansas City 11 2 3 6 -9 9 11 2 0 9 -25 6 22 4 3 15 -34 15
Resultat
03:30 30/8
1 - 0
04:30 23/8
3 - 0
03:30 20/8
1 - 0
03:30 16/8
2 - 0
03:30 2/8
1 - 0
02:30 26/7
1 - 0
03:30 23/7
1 - 0
03:30 24/5
1 - 2
03:30 17/5
2 - 1
02:30 14/5
0 - 1
Spelschema
Omgång 1
03:15 23/2
Omgång 1
2 - 0
Omgång 2
22:30 28/2
2 - 0
Omgång 3
03:30 8/3
4 - 1
Omgång 4
00:30 15/3
Omgång 4
3 - 1
Omgång 5
01:30 22/3
1 - 4
Omgång 6
19:00 4/4
Omgång 6
3 - 2
Omgång 7
03:30 12/4
Omgång 7
6 - 2
Omgång 8
22:30 18/4
2 - 3
Omgång 9
04:30 23/4
Omgång 9
0 - 0
Omgång 10
04:30 26/4
3 - 1
Omgång 11
02:30 3/5
Omgång 11
1 - 0
Omgång 12
03:30 10/5
0 - 1
Omgång 13
02:30 14/5
0 - 1
Omgång 14
03:30 17/5
2 - 1
Omgång 15
03:30 24/5
1 - 2
Omgång 16
03:30 23/7
1 - 0
Omgång 17
02:30 26/7
1 - 0
Omgång 18
03:30 2/8
1 - 0
Omgång 19
03:30 16/8
2 - 0
Omgång 20
03:30 20/8
Omgång 20
1 - 0
Omgång 21
04:30 23/8
3 - 0
Omgång 22
03:30 30/8
1 - 0
Omgång 23
01:30 6/9
Omgång 23
-
Omgång 24
02:30 10/9
-
Omgång 25
03:30 13/9
-
Omgång 26
03:30 20/9
Omgång 26
-
Omgång 27
04:30 27/9
-
Omgång 28
03:30 11/10
Omgång 28
-
Omgång 29
03:30 15/10
-
Omgång 30
04:30 18/10
Omgång 30
-
Omgång 31
02:30 25/10
-
Omgång 32
03:30 29/10
Omgång 32
-
Omgång 33
02:30 1/11
Omgång 33
-
Omgång 34
01:00 8/11
-

Supporters Shield 2026 - Vinnare

Spelstopp: 08-11-2026 00:00
Spel Vinstchans Odds
Nashville SC
50.08% 1.50 Gå till
Vancouver Whitecaps
23.11% 3.25 Gå till
Inter Miami CF
10.73% 7.00 Gå till
Chicago Fire
2.21% 34.00 Gå till
Houston Dynamo
1.83% 41.00 Gå till
Los Angeles FC
1.83% 41.00 Gå till
FC Dallas
1.47% 51.00 Gå till
San Jose Earthquakes
1.47% 51.00 Gå till
Charlotte FC
0.93% 81.00 Gå till
New England Revolution
0.93% 81.00 Gå till
St. Louis City SC
0.93% 81.00 Gå till
FC Cincinnati
0.74% 101.00 Gå till
Real Salt Lake
0.50% 151.00 Gå till
Minnesota United FC
0.37% 201.00 Gå till
Portland Timbers
0.37% 201.00 Gå till
Colorado Rapids
0.30% 251.00 Gå till
Los Angeles Galaxy
0.30% 251.00 Gå till
New York City FC
0.30% 251.00 Gå till
San Diego FC
0.30% 251.00 Gå till
Seattle Sounders
0.30% 251.00 Gå till
D.C. United
0.15% 501.00 Gå till
New York Red Bulls
0.15% 501.00 Gå till
Orlando City
0.15% 501.00 Gå till
Atlanta United FC
0.08% 1,000.00 Gå till
Austin FC
0.08% 1,000.00 Gå till
CF Montréal
0.08% 1,000.00 Gå till
Columbus Crew
0.08% 1,000.00 Gå till
Philadelphia Union
0.08% 1,000.00 Gå till
Sporting Kansas City
0.08% 1,000.00 Gå till
Toronto FC
0.08% 1,000.00 Gå till
Fler odds Färre odds

Bästa målgörare 2026 - Gör flest mål i turneringen

Spelstopp: 20-12-2026 22:00
Spel Vinstchans Odds
Lionel Messi
29.05% 2.10 Gå till
Petar Musa
22.18% 2.75 Gå till
Nicolás Fernández Mercau
5.55% 11.00 Gå till
Evander
4.69% 13.00 Gå till
Sam Surridge
4.69% 13.00 Gå till
Dénis Bouanga
4.07% 15.00 Gå till
Tai Baribo
4.07% 15.00 Gå till
Brian White
3.59% 17.00 Gå till
Kevin Denkey
2.90% 21.00 Gå till
Luis Suárez
2.90% 21.00 Gå till
Preston Judd
2.90% 21.00 Gå till
Marcus Ingvartsen
2.35% 26.00 Gå till
Robert Lewandowski
2.35% 26.00 Gå till
Hany Mukhtar
1.79% 34.00 Gå till
Anders Dreyer
1.20% 51.00 Gå till
Julian Hall
1.20% 51.00 Gå till
Dejan Joveljic
0.91% 67.00 Gå till
Germán Berterame
0.91% 67.00 Gå till
Son Heung-Min
0.75% 81.00 Gå till
Timo Werner
0.75% 81.00 Gå till
Louis Munteanu
0.60% 101.00 Gå till
Thomas Müller
0.60% 101.00 Gå till
Fler odds Färre odds

MLS 2026 - Slutplacering - inklusive slutspel

Spelstopp: 20-12-2026 22:00
Spel Vinstchans Odds
Inter Miami CF
16.02% 5.00 Gå till
Vancouver Whitecaps
13.35% 6.00 Gå till
Nashville SC
12.32% 6.50 Gå till
Los Angeles FC
8.01% 10.00 Gå till
Chicago Fire
6.16% 13.00 Gå till
FC Cincinnati
4.71% 17.00 Gå till
Houston Dynamo
3.81% 21.00 Gå till
FC Dallas
3.08% 26.00 Gå till
New York City FC
3.08% 26.00 Gå till
Real Salt Lake
3.08% 26.00 Gå till
San Jose Earthquakes
2.76% 29.00 Gå till
Charlotte FC
2.58% 31.00 Gå till
New York Red Bulls
2.36% 34.00 Gå till
Seattle Sounders
2.36% 34.00 Gå till
Minnesota United FC
1.95% 41.00 Gå till
New England Revolution
1.95% 41.00 Gå till
Colorado Rapids
1.57% 51.00 Gå till
D.C. United
1.20% 67.00 Gå till
Los Angeles Galaxy
1.20% 67.00 Gå till
Orlando City
1.20% 67.00 Gå till
Portland Timbers
1.20% 67.00 Gå till
San Diego FC
1.20% 67.00 Gå till
St. Louis City SC
1.20% 67.00 Gå till
Toronto FC
0.99% 81.00 Gå till
Philadelphia Union
0.79% 101.00 Gå till
Columbus Crew
0.64% 126.00 Gå till
CF Montréal
0.53% 151.00 Gå till
Atlanta United FC
0.40% 201.00 Gå till
Austin FC
0.16% 501.00 Gå till
Sporting Kansas City
0.16% 501.00 Gå till
Fler odds Färre odds

Colorado Rapids

Om Colorado Rapids

Colorado Rapids är en professionell fotbollsklubb med bas i Commerce City, Colorado, och utgör en av hörnstenarna i den amerikanska högstaligan. Som en av de ursprungliga charterklubbarna grundades föreningen den 6 juni 1995 och var därmed med och formade Major League Soccer (MLS) inför ligans historiska premiärsäsong 1996. Den geografiska placeringen på hög höjd ger klubben en distinkt identitet och en naturlig hemmafördel som ofta spelar in i matchernas dynamik. Historiskt sett nådde klubben sin absoluta topp när de säkrade MLS Cup-titeln 2010, vilket står som det tydligaste beviset på lagets kapacitet när spelet och strategin stämmer överens. Genom åren har Colorado Rapids etablerat sig som en klubb med djupa rötter i den amerikanska fotbollshistorien, där perioder av motgångar har varvats med skarpa prestationer på den nationella scenen.

Faktaruta om Colorado Rapids

  • Fullständigt namn: Colorado Rapids
  • Grundades: 1995
  • Hemort och plats: Commerce City, Colorado, USA
  • Hemmaarena: Dick's Sporting Goods Park (Kapacitet: 18 061 för fotboll)
  • Liga: Major League Soccer (MLS)

Hur ser Colorado Rapids historia ut?

Colorado Rapids historia är en berättelse om en av pionjärerna inom modern amerikansk fotboll. Klubben grundades sommaren 1995 som en av de tio ursprungliga medlemmarna i MLS, med syftet att etablera professionell fotboll i den västra delen av USA. Den tidiga historien präglades snabbt av framgång när laget redan 1997 spelade sig hela vägen till MLS Cup-finalen. Trots en stark insats slutade finalen med en 2-1-förlust mot D.C. United. Två år senare, 1999, visade laget återigen sin kapacitet i cupsammanhang genom att nå finalen i U.S. Open Cup, där det dock blev förlust med 2-0 mot Rochester Raging Rhinos.

Efter de tidiga finalplatserna följde en period av blandade resultat där laget ofta kämpade med att hitta en konsekvent formkurva. Det stora genombrottet, och klubbens enskilt viktigaste milstolpe, kom säsongen 2010. Under ledning av huvudtränaren Gary Smith navigerade Rapids genom slutspelet och besegrade FC Dallas med 2-1 efter förlängning i MLS Cup-finalen. Denna titel är fundamentet i klubbens moderna identitet.

Flera profiler har varit avgörande för lagets historiska utveckling. Pablo Mastroeni är ett av de mest centrala namnen; han bar kaptensbindeln under stora delar av sin spelarkarriär i klubben (2002-2013) och återvände senare som huvudtränare. Offensivt har anfallaren Conor Casey skrivit in sig i historieböckerna som klubbens främsta målskytt genom tiderna, medan mittfältaren Chris Henderson står som den ledande framspelaren. Defensivt minns många Marcelo Balboa, som spelade för klubben mellan 1996 och 2001 och blev en av de första att väljas in i Rapids Gallery of Honor.

I vilken arena spelar Colorado Rapids?

Colorado Rapids spelar sina hemmamatcher på Dick's Sporting Goods Park, en arena som är skräddarsydd för fotboll och strategiskt belägen i Commerce City. Arenans fullständiga adress är 6000 Victory Way, Commerce City, CO 80022-4203, USA. Vid vanliga fotbollsmatcher har arenan en kapacitet på 18 061 åskådare, men den flexibla designen gör att publiksiffran kan utökas till 19 734 vid speciella sportevenemang och upp till 27 000 under konserter.

Byggnationen av arenan inleddes i november 2005, och portarna slogs upp för första gången den 7 april 2007. Invigningsmatchen spelades passande nog mot D.C. United, samma lag som Rapids mötte i sin första MLS-final. Arenan har behållit namnet Dick's Sporting Goods Park sedan invigningen och fungerar som den primära hemmaplanen för Colorado Rapids, utan att delas med andra professionella idrottsklubbar.

Ur ett analytiskt perspektiv finns det två faktorer som gör arenan särskilt intressant. För det första spelas matcherna på naturgräs, vilket påverkar bollhastighet och spelstil. För det andra, och kanske mest avgörande för matchdynamiken, ligger arenan på hög höjd över havet. Den tunnare luften är en välkänd variabel som ofta påverkar gästande lags uthållighet, vilket ger Rapids en dokumenterad fysiologisk hemmafördel. Rent arkitektoniskt utmärker sig arenan genom sitt tak, som är designat för att visuellt efterlikna forsande vatten - en direkt hyllning till klubbnamnet Rapids.

Vilka är klubbens supportrar och rivaler?

Stödet från läktarna leds av supportergrupperingen Centennial 38. Denna falang bildades 2013 genom en strategisk sammanslagning av tre tidigare supportergrupper: The Bulldogs Supporters Group, Pid Army och Class 6. Namnet bär på stark lokalhistorisk symbolik; "Centennial" syftar på att Colorado blev en amerikansk delstat under USA:s hundraårsjubileum 1876, och siffran "38" markerar att Colorado var den 38:e delstaten att ansluta sig till unionen. Under matchdagar på Dick's Sporting Goods Park tar Centennial 38 upp över 1600 platser fördelade över tre sektioner. Med trummor, flaggor och synkroniserade sånger skapar de en intensiv atmosfär som bidrar till lagets hemmafördel.

När det kommer till rivaliteter är mötena med Real Salt Lake de i särklass mest laddade. Denna fejd, känd som Rocky Mountain Cup, etablerades 2005 när Real Salt Lake klev in i MLS. Den geografiska närheten mellan klubbarna har skapat ett naturligt derby där lagen årligen tävlar om cupens trofé, baserat på resultaten i deras inbördes möten i ligan. Historiskt sett har Real Salt Lake haft ett statistiskt övertag i detta derby. Fram till och med 2026 har Real Salt Lake säkrat pokalen 14 gånger, medan Colorado Rapids har vunnit den vid 7 tillfällen. För den som analyserar matchutfall är Rocky Mountain Cup-mötena ofta intensiva tillställningar där formkurvor ibland får stå tillbaka för ren vilja och derbynamik.

Vad har Colorado Rapids åstadkommit historiskt?

Colorado Rapids historiska prestationer definieras till stor del av förmågan att prestera när insatserna är som högst. Den absoluta höjdpunkten är segern i MLS Cup 2010. Att lyfta den nationella pokalen är den tyngsta meriten i klubbens prisskåp och bevisar att organisationen har vetat hur man bygger ett mästerskapsvinnande lag. Utöver guldet har klubben även visat cupstyrka genom att nå finalen i MLS Cup 1997 och finalen i den anrika U.S. Open Cup 1999.

På den internationella scenen har framgångarna varit mer begränsade. Ett tydligt exempel på detta är från säsongen 2025, då laget kvalificerade sig för Concacaf Champions Cup. Äventyret blev dock kortvarigt; laget slogs ut redan i den första omgången av Los Angeles FC. Dubbelmötet slutade 2-2 totalt, men LAFC avancerade vidare på regeln om fler gjorda bortamål. Detta understryker de små marginaler som ofta avgör i internationella utslagsturneringar.

Under säsongen 2025 slutade Colorado Rapids på en åttondeplats i MLS. Truppen bar på intressant individuell kvalitet, där spelare som Djordje Mihailović och Rafael Navarro utmärkte sig på planen. Ekonomiskt och strategiskt var Kévin Cabral en central pjäs, då han under 2025 var lagets högst betalda spelare med en årslön på 2,1 miljoner dollar.

Vilka är klubbens främsta rekord och prestationer?

När man granskar Colorado Rapids historiska data framträder ett par tydliga milstolpar och individuella rekord som format klubben. Lagmässigt är det MLS Cup-titeln från 2010 som överglänser allt annat, tätt följt av finalplatserna i MLS Cup 1997 och U.S. Open Cup 1999.

På individnivå finns det två spelare vars statistiska avtryck är särskilt viktiga att notera. Conor Casey är klubbens ohotade skyttekung genom tiderna med totalt 50 gjorda mål. Hans förmåga att konvertera chanser till mål var en bärande del av lagets offensiv under hans tid i klubben. När det gäller att skapa målchanser är det Chris Henderson som toppar den historiska assistligan med 53 målgivande passningar. Att förstå dessa historiska riktmärken ger ett bra perspektiv när man värderar dagens offensiva spelare i truppen.

Hur gick det för Colorado Rapids och 2026?

För att förstå Colorado Rapids chanser och spelvärde under 2026 måste vi först titta på grundfundamentet från föregående år. Säsongen 2025 resulterade i en åttondeplats i MLS, en placering som indikerade en stabil grundnivå men också belyste ett behov av ökad jämnhet för att på allvar utmana i toppen av tabellen.

Inledningen av säsongen 2026 har visat upp ett lag med en extremt hög offensiv högstanivå, men som fortfarande kämpar med defensiv stabilitet i vissa matchbilder. I februari startade laget med en solid 2-0-seger mot Portland Timbers, vilket följdes av en 0-2-förlust mot Seattle Sounders FC. Mars månad visade lagets offensiva potential när de avfärdade både Sporting Kansas City och LA Galaxy med övertygande 4-1-segrar i båda matcherna. Månaden innehöll dock även ett poängtapp genom en 1-3-förlust mot New York City FC.

Målproduktionen eskalerade ytterligare i april 2026. Rapids krossade Houston Dynamo FC med hela 6-2 i ligan och säkrade ett avancemang i U.S. Open Cup genom att besegra Union Omaha med 1-0. Samtidigt visade en 2-3-förlust mot Toronto FC att defensiven kan vara sårbar när motståndarna sätter press.

När vi blickar framåt över resten av 2026 års MLS-säsong har Colorado Rapids tydliga möjligheter att förbättra sin tabellposition jämfört med 2025. Den underliggande statistiken från vårens matcher - i synnerhet förmågan att göra fyra eller fler mål i flera matcher - visar att offensiven, ledd av nyckelspelare och förstärkningar, fungerar väl. För den som analyserar lagets matcher ur ett spelperspektiv är det just denna offensiva eldkraft i kombination med höghöjdsfördelen på Dick's Sporting Goods Park som är de mest intressanta variablerna. Om huvudtränaren kan stabilisera defensiven och minska antalet insläppta mål i de jämna matcherna, förväntas Colorado Rapids absolut kunna blanda sig i striden på lagets övre halva.

Vanliga frågor om Colorado Rapids

Vilken liga spelar Colorado Rapids i och vilken conference tillhör laget 2025?

Colorado Rapids spelar i Major League Soccer (MLS) och tillhör Western Conference.

Hur gick det för Colorado Rapids under MLS-säsongen 2025?

Colorado Rapids slutade på 11:e plats i Western Conference 2025 med 11 vinster, 15 förluster och 8 oavgjorda, vilket gjorde att laget missade slutspelet.

Var spelar Colorado Rapids sina hemmamatcher?

Colorado Rapids spelar sina hemmamatcher på Dick's Sporting Goods Park i Commerce City, Colorado (adress: 6000 Victory Way, Commerce City, CO 80022). Arenan tar 18 061 åskådare i MLS-matcher och ligger på över 1 600 meters höjd över havet.

Vilken är Colorado Rapids största titel historiskt?

Klubbens största merit är MLS Cup-titeln 2010, vilket är deras första och hittills enda ligatitel i MLS Cup.

Vilka är Colorado Rapids största rival och vad heter rivaliteten?

Colorado Rapids största rival är Real Salt Lake, och rivaliteten heter Rocky Mountain Cup, som avgörs utifrån poängen i lagens inbördes möten under säsongen.

Skribent: Anders

Jag har alltid haft ett brinnande intresse för sport – oavsett om det handlar om fotboll, ishockey, basket eller handboll. Sport har funnits med mig sedan barnsben, och i dag är det inte bara ett intresse utan en del av mitt yrkesliv. Jag följer matcher, analyserar formkurvor och försöker hitta de där små detaljerna som kan göra skillnaden mellan ett bra och ett riktigt vass odds.

Mitt främsta fokus ligger på fotboll och ishockey, men jag gillar att bredda perspektivet och följa andra sporter – särskilt när landslagen är i farten.

På sajten delar jag med mig av mina analyser, oddsrekar och spelidéer. Målet är inte bara att hitta spel med bra värde, utan också att ge dig som läsare insikt i hur jag tänker kring strategi och statistik.

Kort sagt: jag brinner för sport, jag älskar siffror och jag jagar alltid det bästa oddset.